Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór kwalifkacji na technik elektronik

Tytaneks 14 May 2012 15:08 2746 20
Altium Designer Computer Controls
    Tytaneks
    Level 9  
    Witam. Otóż wybrałem elektronika i otrzymałem do wyboru dwie kwalifikacje. Chce dowiedzieć się co one dokładnie oznaczają i co w nich będę robił. Jest to:

Wykonywanie instalacji urządzeń elektronicznych i Eksploatacja urządzeń elektronicznych
  • Altium Designer Computer Controls
    LightOfWinter
    Level 34  
    Tytaneks wrote:
    Wykonywanie instalacji urządzeń elektronicznych i Eksploatacja urządzeń elektronicznych

Obawiam się że to pytanie powinieneś skierować do dyrekcji szkoły która zna program nauczania, lub podać o które dokładnie technikum chodzi.
    Tytaneks
    Level 9  
    Już nie ważne zapomniałem że tam napisane jest że mogę wybrać więcej jak jedną a potem w roku szkolnym zadecyduje w którą dalej iść.
  • Altium Designer Computer Controls
    homman
    Level 26  
    Ściema.

W technikach są specjalizacje na ostatnim roku po ok 5h w tygodniu. Np elektronika samochodowa, programowanie mikrokontrolerów itd.
    Więc na 99,9999% chodzi o wpisanie w ankiecie preferowanej specjalizacji.

Potem w 3 klasie wybieracie specjalizacje już na 100% na którą chcecie iść.

Na końcu i tak połowa z was pójdzie na to co prostsze bo odechce im się elektroniki. A profile są tworzone w zależności od zainteresowań tzn. nie ma chętnych nie ma specjalizacji.
    Tytaneks
    Level 9  
    Dobra wyjaśniam te kwalifikacje są w tylko dla informacji nie mają wpływu na dalszą naukę czy rekrutacje. Nie wiem po co oni to robili.
    homman
    Level 26  
    Przecież ci napisałem wyraźnie wyżej.

Na ostatnim roku masz specjalizacje. A NIE KWALIFIKACJE. Bo czegoś takiego nie ma.
    I jest to w każdym technikum. Jw najpierw dla zorientowania się. A potem już dla wybrania ile specjalności jest tworzonych. I zakwalifikowania się do którejś.

Może twoja szkoła ma ich tylko 2.
    U mnie to było:

- sieci komputerowe
    - urządzenia audiowizualne
    - automatyka przemysłowa
    - cyfrowa obróbka audio i video
    - grafika komputerowa
    - programowanie mikropocesorów i programowanie obiektowe
    - elektronika samochodowa

Co więcej google ci prawdę powie:

Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku
    To zapewne twoja uczelnia. Bo tylko tutaj tak dziwnie to nazwali. Kwalifikacje a nie specjalizacje. Poprawka znalazłem jeszcze z 3 uczelnie m.in w Bydgoszczy.

A co dokładnie masz na specjalizacjach wie tylko twoja uczelnia. Jak to nie powyższa to wygoogluj. Będziesz miał opis.

Instalacje to będą na pewno przewody, pcb itd.
    Eksploatacja to będzie konserwacja, naprawy.
    Tytaneks
    Level 9  
    Wiem wiem tylko chodzi mi o to że podczas wyboru zawodu na elektronicznym naborze było wybierz kwalifikacje i się trochę przeraziłem.
    homman
    Level 26  
    To ci powinno pomóc :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2269974.html

Jak mniej więcej wygląda dobre technikum. Jak widzisz nie wszyscy się zgadzają. Właśnie przez trafienie do słabego technikum. W moim mieście jest taki elektryk gdzie nic nie robią.
    I jeśli macie 2 specjalności to chyba to najlepsze technikum nie jest niestety.

Trzym się i powodzenia.
    marekzs3
    Level 19  
    Kolega Tytaneks prawie dobrze przeczytał.
    Od nowego roku zawód Technik Elektronik ma dwie KWALIFIKACJE
    - Wykonywanie instalacji urządzeń elektronicznych
    - Eksploatacja urządzeń elektronicznych
    Polecam lekturę:
    Link
    Tam są ciekawe rzeczy - np:
    Nowi technicy NIE BĘDĄ mieli w programie w zasadzie:
    Układów Cyfrowych
    Układów Mikroprocesorowych
    Automatyki
    Specjalizacja też znika.
    Pozostaje MASAKRA !!! (moim skromnym zdaniem)
    Niestety to nie żart
    homman
    Level 26  
    Działalność gospodarcza w branży elektroniczne :)
    4h praktyk tylko i to na 3 roku.
    1 h informatyki w 2 semestrach ??
    Ja miałem 3h czy 4h przez 2 semestry.

Przecież oni nie mają nic. Kompletnie nic. Jedynie elektrotechnikę. Ja to miałem na 1 roku. Wszystkie rezystory, kirchoffa, Ohma.

W ogóle nie widzę laboratoriów ?? Jedynie mierzenie sygnałów ??
    No chyba jak widać ważniejsze "KPS(5) potrafi radzić sobie ze stresem"

Rozumie że im chemie, geografie i biologie zmniejszyli bo nie każdego interesowała.

33h tygodniowo / 5 dni to daje 6h dziennie. Gdzie siedzenie do 19 na pracowni i pisanie sprawozdań.
    Gdzie 4h laboratoriów co semestr. A może 5 było.
    Cały jeden dzień specjalizacji na ostatnim roku.
    Cały jeden dzień na praktyki w ckp przez pierwszy rok.
    Cały miesiąc chyba na 3 cim roku w firmie na praktykach.

Zmieniam zdanie na temat technikum. To jest bez sensu. Ktoś chciał przywrócić szybkie kończenie w technikum. Obciął przedmioty z liceum a jeszcze bardziej techniczne.

Dobry temat na forum.

----
    Przeczytałem to teraz dokładnie nie no jaja sobie robią chyba.
    1h Fizyki?? Tylko na 1 roku??
    Ja miałem 2 lub 3 przez 3 lata.
    Wfu jakoś nie zmniejszyli 3h co tydzień.

To są po prostu jaja.
    tehaceole

Level 28  
    homman - dokładnie takie same odczucia mam widząc co się obecnie wyprawia w mojej dawnej szkole. Niegdyś poważane Technikum Elektroniczne im. R. Traugutta teraz stało się... Nawet nie wiadomo czym. Bo ani to ogólniak nie jest, ani tym bardziej z technikum nie ma to już wiele wspólnego. I teraz zastanówmy się co będzie dalej... Dzięki rządowym "reformom" już na chwilę obecną brakuje fachowców a co będzie za dalsze 10 lat? A 10 lat zleci niczym z bicza strzelił...
    Tytaneks
    Level 9  
    To mam przewalone jeżeli sam się nie będę dokształcał w domu to raczej gówno a nie elektronik ze mnie będzie.
    tehaceole

Level 28  
    Prawda jest taka: jeżeli rzeczywiście to "czujesz" to będziesz elektronikiem. Znam świetnych elektroników którzy kończyli ogólniak, ale elektronika stała się ich pasją. Wszystko zależy od zacięcia, przysłowiowego drygu. Niestety zniszczono świetne "kuźnie" fachowców i teraz jest tak jak napisałeś. Zamiast nauczyć się czegoś w szkole a w domu poświęcić trochę czasu na utrwalenie materiału - teraz sam musisz wiedzieć czego szukać, znaleźć to a następnie opanować. To już jest zadanie akademickie a nie poziom szkoły średniej.
    homman
    Level 26  
    Trochę oftop ale powiem ci tak. Ja szukałem 4 lata czegoś ciekawego o sprzęcie medycznym.

Teraz szukam kursu javy.

I jak ktoś ma średni angielski jest to trudne. A takie samodzielne szukanie po 1 marnuje mnóstwo czasu. Po 2 możemy nigdy nie odkryć pasji. W szkole masz wszystko i przez wszystko musisz przejść. A tak chłopak straci kilka lat np na zapoznanie się z PLC a potem odkryje że jednak powinien programować. Albo straci kilka lat na naukę c bo mu się spodoba ale nigdy nie miał w szkole javy i mógł by być świetnym specjalistą.

Nie wiem jak to napisać ale wiesz o co mi chodzi. Że szkoła pozwalała kiedyś odkryć mnóstwo dziedzin elektronicznych. Jak na EiT tak samo zrobią to chyba list do ministra edukacji napisze. To było coś gdzie po liceum mieli wszystko. Od programowania do projektowani pcb. A jak nagle zrobią to co było w technikum. To już widzę polskich specjalistów.
    MamoBedePro
    Level 9  
    Teraz technikum niczego nie uczy, jeżeli sam nie jesteś pasjonatem, jak to kolega wyżej napisał.
    Ja miałem kiedyś do wyboru 2 specjalizacje, a i tak nie mogłem iśc na swoją wybraną, bo w drugiej grupie było za dużo osób i musieli wyrównać obie grupy hehe :D
    Tydzień przed egzaminem zawodowym nasza kobieta od układów analogowych prawie się popłakała, bo połowa ludzi miała problem z nieskomplikowanymi obwodowami (prawa Kirchoffa).
    Prawda jest taka, że nikt Cię niczego nie nauczy, jeżeli się na to nie otworzysz i nie zapragniesz danej wiedzy przyzswoić.
    homman
    Level 26  
    Ale miałeś taką możliwość.
    A samodzielnie nie koniecznie się chce uczyć.
    I to jest właśnie to czego ich pozbawili.
    Keadwen
    Level 12  
    W technikum jest jedna zasada - znaleźć sobie nauczyciela, który poświęci ci czas,
    pasjonata, który przekaże tobie wiedzę, posiedzi po godzinach na pracowni i zarazi nowym hobby.
    Inaczej dni upływają na bezcelowych lekcjach.
    Deficyt wykwalifikowanej kadry nauczycieli jest problemem, który pewnie spowoduje za parę lat zamykanie technikum elektronicznego,
    teletubisiowego i innych - podobnie jak z kolejowymi. Jednak Ci uczniowie co są teraz to nie mogą mieć postawy roszczeniowej, tylko brać się do roboty,
    uczestniczyć w licznych olimpiadach technicznych, promować siebie i szkołę przy okazji.
    tehaceole

Level 28  
    Keadwen wrote:
    W technikum jest jedna zasada - znaleźć sobie nauczyciela, który poświęci ci czas
    Ja do dziś z ogromnym szacunkiem wspominam mojego psora od laboratoriów, Pana Marka Kasprzaka. Oj takich nauczycieli jak On to dzisiaj ze świecą szukać.
    MamoBedePro wrote:
    Tydzień przed egzaminem zawodowym nasza kobieta od układów analogowych prawie się popłakała, bo połowa ludzi miała problem z nieskomplikowanymi obwodowami
    Jak ja kończyłem moje technikum to na ponad setkę osób przystępujących do egzaminu zawodowego tylko jedna nie zdała. Autentycznie po wyjściu z sali chłopak rozryczał się na holu. Wtedy to było nie do pomyślenia żeby przejść przez 5 klas technikum i na koniec się zbłaźnić. Oczywiście mówię o prawdziwym egzaminie a nie jakiejś popierdółce typu nowa matura...

Niedawno byłem w swojej dawnej szkole spotkać się z byłymi nauczycielami. I jeden z nich mówi mi:
    Quote:
    Ja jestem przerażony tym co się teraz dzieje. W mojej klasie jest 28 osób. Do egzaminu zawodowego chcą przystąpić tylko 2. Podobnie w pozostałych 3 klasach...
    Tytaneks
    Level 9  
    Rozgorzała tu ciekawa dyskusja za co szczerze wam dziękuje bo te wasze rady bardzo przydadzą mi się technikum.
    Tytaneks
    Level 9  
    Jeśli to kogoś zainteresuje to już kończę technikum i nie żałuje tej decyzji bo zamierzam iść dalej w tym zawodzie :) Kolega Keadwen napisał prawdę. Znalazłem takiego nauczyciela który wciągnął mnie bardzo w ten zawód zwłaszcza w świat elektroniki cyfrowej. Pozdrawiam psora Bogdana Buczka :D
    Keadwen
    Level 12  
    Serce moje się cieszy, że mogłem pomóc :)
    Aż trzy lata mineły, a ty pamiętałeś. Dziękuję i powodzenia w dalszej karierze.