Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały nadajnik radiowy do czunika moczenia dziecka

14 Maj 2012 21:22 1832 7
  • Poziom 2  
    Witam.
    Zrobiłem dla mojego syna (Filip - osimiolatek z autyzmem) majtki z czujnikiem moczenia. Wykorzystałem do tego celu gotowy zestaw czujnika wilgoci AVT-764 a w majtkach jako elektrody czujnika wykorzystałem folię ze ścieżkami od klawiatury komputerowej. Wszystko działa ok ale...
    Jest konieczność aby czujnik informował o zmoczeniu na odległość, nas albo terapeutę - nie zawsze jesteśmy tak blisko aby szybko zareagować i czasami (np. w szkole) lepiej byłoby aby sygnalizacja była dyskretna ze względu na rówieśników. Po przeszukaniu forum i googlowaniu znalazłem zestaw AVT5290C ale przyznam się szczerze, że nie bardzo wiem jak z tego skorzystać (elektronikę miałem przez rok 25 lat temu). Ten zestaw jest jak na moje potrzeby nadmiarowy i kosztowny ale nie udało mi się znaleźć niczego małego, taniego i dostępnego od ręki. Dzwonek bezprzewodowy wykorzystuje 12v co powoduje konieczność zwiększenia zestawu o dodatkową baterię i dość duży układ.
    Proszę więc o pomoc w stworzeniu tego zestawu :
    -nadajnik musi być mały i zasilany 3v tak jak czujnik żeby nie powiększać zestawu gdyż jest on przypięty do majtek i byłby niewygodny, zasięg nadajnika około 50 m, potrzebny jest tylko sygnał, że nastąpiło zmoczenia.
    - odbiornik nie musi być taki mały, ma tylko zasygnalizować, że nastąpiło zmoczenie i dać się zresetować do stanu początkowego po zmianie majtek.
    Za pomoc i wszystkie sugestie z góry bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam
    Janusz
  • Poziom 39  
    Ten zestaw nie nadaje się do tego celu to trzykanałowa, proporcjonalna aparatura do zdalnego sterowania , natomiast Tobie potrzebny jest 1-kanałowe zdalne sterowanie on/off na znanym portalu aukcyjnym na pewno coś znajdziesz . Może będzie problem z układem na 3V ale baterie 12V do pilotów są nieduże , oczywiście układ pilota będzie wymagał zmiany sterowania z mikrowyłacznika na sygnał z czujnika wilgotności ale myślę że z tym nie powinno być dużych problemów .
  • Poziom 30  
    50m w budynku to dużo.
    Na 434 MHz wydaje się mało prawdopodobne.
    Szczerze wątpię żeby byle jaki pilot z alledrogo wystarczył...
    Nie jestem radiowcem ale wiem że w tym przypadku im niższa częstotliwość tym lepiej.
    Tylko czy jest jakieś pasmo które można wykorzystać ?
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź,
    odległość 50m dotyczy podwórka, w budynku to jakieś max 20m. Niestety mój syn jest bardzo wrażliwy i muszę zrobić wszystko aby czujnik z nadajnikiem był jak najmniejszy, w tej chwili w obudowie z pianki ma 3cm x 4cm x 1cm i już wzbudza jego zainteresowanie. Jak go znacząco powiększę to zacznie mu przeszkadzać i będzie go zrywał.
    Jeśli chodzi o układ AVT5290C to pomyślałem, że jeżeli można sterować serwem to także można zasilić jakiś "buzer" czy led sygnalizujący. Jednokanałowy on/off byłby najlepszy ale nie znalazłem żadnego małego i zasilanego 3 v.

Pozdrawiam
    Janusz
  • Poziom 39  
    Znalezienie pilota z 3V baterią może być kłopotliwe , większość jest na 12V baterie .Zobacz może dzwonki bezprzewodowe są różne modele ponadto masz już rozwiązaną sprawę sygnalizacji w domu , w innych rozwiązaniach masz tylko styki przekaźnika zobacz te strony może coś Ci będzie odpowiadać Link Link Link
  • Poziom 2  
    Po gruntownym przeszukaniu internetu (łącznie z chińskim alibabą) znalazłem coś takiego - key finder. Z opisu wynika, że pasuje idealnie.
    Teraz tylko jakby ktoś mi wytłumaczył jak zrobić aby napięcie, które idzie na "buzera" w chwili zmoczenia, wzbudziło układ szukający bryloczek to będę bardzo wdzięczny.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    Janusz
  • Poziom 39  
    Nie do końca wiadomo jak uruchamiany jest nadajnik być może wystarczy transoptor jednak najpewniejszy byłby styk przekaźnika . Problemem jest to że czujnik jest generatorem a nie wzmacniaczem ponadto o dużej rezystancji obciążenia tak więc bezpośrednio nie wysterujesz transoptora ani przekaźnika . Można dołożyć prostownik , filtr dolnoprzepustowy oraz wzm. 1-tranzystorowy jednak prościej moim zdaniem zbudować nowy czujnik będący typowym wzm. z wyjściem przekaźnikowym .
  • Poziom 13  
    Witam,

Na allexxx jest masa łączy radiowych. Wystarczy wpisać zdalne sterowanie.
    Można do tego celu wykorzystać pilota wydłubanego z obudowy. Zewrzeć mu przycisk na stałe i sterować podaniem zasilania. (najlepszy by był taki na 3V bateryjkę).