Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mutimetr z termoparą do BGA

elektro_nick 14 Maj 2012 21:26 3605 6
  • #1 14 Maj 2012 21:26
    elektro_nick
    Poziom 9  

potrzebuje multimetr do pomiaru temperatury do bga.
    Czy ten będzie odpowiedni?:
    http://allegro.pl/miernik-multimetr-dt9208a-temperatura-pojemnosc-i2328953149.html

kosztuje grosze, z tego co widzę ma regulowany kąt pochylenia lcd więc wygodny
    termopara w cenie

czy wynik z niego będzie realny?

Mam dwa mierniki i termoparę ale niestety chyba nie mają obsługi temperatury
    pierwszy to UT30D
    http://diolut.pl/miernik-uniwersalny-unit-ut30d-p-1612.html

drugi tandetny (do eksperymentów)
    http://www.sklepcentra.pl/sklep/cyfrowy-multimetr-dt830b-p-102.html

co dziwne, gdy podłączyłem z ciekawości termoparę K do niego (DT830B) wygląda jakby była wyświetlana temperatura
    czerwony wtyk podłączyłem do V mA
    czarny do COM
    po ustawienia na 2000 Om jakby wyświetlał temperatury, z tym że są jakby zaniżone (np pokojową teraz wskazuje 13 - 16
    a przy przyklejeniu termopary na spód płyty położonej na preheater gdy multimetr wskazywał ok 120 układy i gniazda zaczęły się jarać i odpadać więc realna temperatura musiała być DUŻO wyższa (na preheaterze temperatura wskazywała ponad 340 stopni) jak to możliwe że przy ustawieniu na 2000 Om wskazuje on jakby temperaturę, która wzrasta jak się hotem podmucha na niego? Dodam że gdy podłączyłem termoparę do drugiego miernika w ten sam sposób nie było reakcji na zmianę temperatury

Proszę poprawić!
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    ANUBIS

• #2 15 Maj 2012 10:22
    C-oolt
    Poziom 22  

Witam!

Co do miernika temperatury to kup coś za około 200-400zł + do tego termopary OMEGA. Sam nabyłem niedawno miernik tego typu:

Kupiłem w sumie dwa z zamiarem kontroli temperatury podczas procesu lutowania BGA (góra/dół). Wyszło jednak, że przekłamuje on nawet o 20 st C. Czyli totalna tragedia. Ale nie był za drogi więc nic straconego.

Sam w tej chwili zastanawiam się nad zakupem czegoś takiego:

Miernik ten posiada dwa wejścia na termoparę typu K

Koszt takiego to około 360zł do tego termopara 2x OMEGA daje około 560zł ale wskazanie na pewno będzie dokładne (tak myślę).

Chyba, że ktoś zaproponuje coś tańszego i sprawdzonego.

Używasz stacji Hot Air czy INFRA?

Pozdr

• #3 17 Maj 2012 10:20
    elektro_nick
    Poziom 9  

preheater kwarcowy T-8230 + hotair 852D.
    czyli myślisz że ten z termoparą miernik + do tego pirometr to i tak będą za duże przekłamania temp żeby wykonać reball prawidłowo?

• #4 18 Maj 2012 07:51
    C-oolt
    Poziom 22  

Dokładnie myślę, że będą za duże przekłamania.

Pirometrem będzie ciężko sprawdzić temperaturę pod układem (z drugiej strony płyty)

Jak wiadomo w lutowaniu BGA i wszystkim co z nim związane najważniejsza jest temperatura lutowania (profil lutowniczy). To od niej zależy czy układ da się poprawnie zdjąć lub przylutować z powrotem, wykonać reball itp. Oczywiście topnik, odpowiednie kulki itp. też są bardzo ważne.

Myślę więc, że dobrze było by poszukać miernika, który na pewno pokaże nam poprawną temperaturę, która jest gwarancją dobrze wykonanej naprawy.

Znalazłem jeszcze taki miernik CIE307P:

Koszt to ok 220zł z jego noty katalogowej wygląda, że ma w miarę przyzwoitą czułość i dokładność wskazania. Gdyby dołożyć do niego termopary OMEGA to może okazać się idealny za rozsądne pieniądze. Oczywiście dla potwierdzenia tego przydała by się wypowiedz jakiegoś użytkownika tego sprzętu.

• #5 14 Wrz 2012 20:11
    ZIOMAN
    Poziom 9  

Witam.
    Mam pytanie do C-oolt, jaki miernik zakupiłeś do pomiaru temperatury i jak się sprawdza przy BGA.
    Pozdrawiam.

• #6 25 Wrz 2012 21:10
    C-oolt
    Poziom 22  

Ostatecznie zdecydowałem się namiernik CIE307P.

Miernik solidnie wykonany w gumowej osłonie. Prosty w obsłudze. Odczyt temperatury jak na razie bezproblemowy do jednego miejsca po przecinku.

Termopary mam dodatkowo osłonięte taśmą kaptonową w celu ograniczenia zużycia izolacji i samych sond "K". Wystaje tylko drucik/końcówka pomiarowa. Producent zapewnia jednak, że izolacja sond ma wytrzymałość do 250*C

W razie potrzeby mogę wykonać zdjęcia zakupionego miernika.

• #7 03 Paź 2012 03:46
    ZIOMAN
    Poziom 9  

No też zakupiłem ten sam miernik, czekam na dostawę. Zastanawiałem się pomiędzy CIE a Voltcraftem PL-120 T1. Na korzyść Voltcrafta przemawia podawanie jednocześnie temperatury z obu termopar i cena ale klasą chyba jest niżej od CIE. Więc stwierdziłem, że dołożę i kupie coś lepszego.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo