Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki duobander 2/70 do pracy przez satelity?

Jap 14 Maj 2012 22:03 3709 7
  • #1 14 Maj 2012 22:03
    Jap
    Poziom 28  

Cześć

Poradźcie coś. Zastanawiałem się nad zakupem WOUXUN KG UV6G aby wykorzystać go do pracy z tzw ARROW ANTENA przez satelity amatorskie. Jednak apetyt ciągle rośnie... tak się zastanawiam, przydałoby się i PR (na 70cm mamy 9600bps). No i co jak te 5W z Wouxuna okaże się za mało? Alternatywą są mobilno stacjonarne sprzęty. Niestety cena dużo wyższa ale i to co oferują wydaje się ciekawsze. OK 50W mocy, możliwość wygodnej obsługi na bazie (większość czasu działania sprzętu) a z drugiej strony przy zasilaniu z aku żelowego można pobawić się w satki z ogródka. Jednakże sprzęt takowy musiałby mieć crossband. I tu znów rozterki. Mam ICOMA R-20 z funkcją Automatic Frequency Control oraz (taki bajer) magnetofonem cyfrowym, którego mogę wykorzystać do downlinku. Super spisuje się tu AFC niwelujące efekt dopplera.

Co zatem poradzicie - duobander musi być na 100% ale czy brać z funkcją cross band czy wystarczy coś w stylu YEASU FT7900 czy najlepiej tak jak w wouxunie 2 radia w 1 (stały nasłuch 2 pasm)?

jakie modle brać pod uwagę? Osobiście nie ufam do końca ALINCO (miałem skaner tej firmy). Cena - jak najniższa :o) ale nie mam ustalonych barier. Może być 500 za wouxuna jak i 1500 za coś innego.

Zastanawia mnie także IC 706MK2 (koniecznie z 70cm) Co o tym wyborze myślicie?

0 7
  • #2 15 Maj 2012 07:32
    sq9cwd
    Poziom 27  

Mam woxuna. Jak dla mnie przy tej cenie rewelacyjne wykonanie. Odbiornik czuły. Warto jednak zainwestować w lepszą antenę, choć te później sprzedawane serie mają antenkę już o kilka cm dłuższą, o wiele lepszych parametrach. Negatywnie oceniam odbiornik stacji broadcastowych, trochę za wąsko chodzi. W związku z tym, że nie on Cię interesuje mogę jak najbardziej urządzenie polecić.
    Jeśli obawiasz się niedostatku mocy to mogę odstąpić 150 Watowy PA na 70cm. Sterowanie mniej więcej odpowiada mocy wyjściowej tego radia (5-6W).

Moderowany przez c2h5oh:

Sprawy handlowe proszę załatwiać poprzez PW lub za pomocą ogłoszenia w odpowiednim dziale.
    Na razie tylko upominam.

0
  • #3 19 Maj 2012 10:40
    Jap
    Poziom 28  

strasznie ciężko się zdecydować... mam obecnie mętlik na poziomie Wouxun do yeasu FT8800. Zaczynając od Wouxuna mamy 2 odbiorniki pracujące niezależnie - idealne do zabaw przez satelity. Ale moc malutka. Jednak ludziska na takich małych radyjkach robią QSO via sat. Za niewiele większe pieniądze mamy Yeasu FT2900 - piękny sprzęt o niebagatelnej mocy 75W. Ale to tylko pasmo 2m. Teoretycznie odbiór możnaby przeprowadzać na IC R20. Jednak będę słyszał siebie sam via sat. Może to plus, może minus.... za kilkaset PLN więcej jest ładny Yeasu 7900 duobander. Ale jak nim pracować via sat jeśli w danym momencie działa jako trx na 2m lub 70cm? Następny sprzęt jaki przenalizowałem to Alinco DR 635. Piękny duobander w dobrej cenie ale o skrajnych opiniach. Jedni piszą, że lepiej się im sprawuje niś yaeasy FT7900 inni piszą że ma ogromne problemy z odbiornikiem. Ja dodatkowo miałem skaner Alinco DJX3 i w porównaniu do obecnego ICOMA to był kiepski. Słaby odbiornik, rysowała się obudowa. No więc wybór padł na Yaesu FT8800 lub 8900. To chyba by mnie zadowoliło. Niestety... cena zabija i za to można kupć śmiganego IC706 z caluśkim KFem - co też nie jest bez znaczenia... choć osobiście preferuję kupować nowe sprzęty. po dłuższym namyśle koło się zamyka do Wouxuna... za 25% ceny yaesu FT8800 mam to co szukałem. Problemem może być niewystarczająca moc, ale z drugiej strony świetne radyjko podróżnicze....

I jak tu rozwiązać ten dylemat? :)

0
  • #4 19 Maj 2012 16:39
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Powiem ogólnie by nie wprowadzać w błąd. Na znanym portalu aukcyjnym kupisz wouxuna za jakieś 400zł lub Baofeng UV-3R za jakieś 200zł. Oba pracują na tych samych częstotliwościach tylko ten drugi ma max. 2W mocy TX. Dodam że oba radia mają praktycznie tą samą czułość RX, bo sam porównywałem. Wouxun dodatkowo można programowo rozciągnąć np. od 121 do 180MHz i od 380 do 520MHz, ale to i tak jest nie potrzebne, bo w paśmie lotniczym i tak nic w FM nie posłuchasz, a 520MHz to jedynie szeroki FM ze stacji TV których i tak też na wąskim FM niezbyt dobrze posłuchasz. Mówię tu o woxun KG-UV2D do którego jest dostępne oprogramowanie tu na elektrodzie. Krótko mówiąc na dobry początek takie pudełka wystarczą.

0
  • #5 20 Maj 2012 08:52
    Jap
    Poziom 28  

Szerszej f niż 2 pasma amatorskie nie potrzebuję i pod uwagę biorę woxun KG-UV6D. Chyba do niego nie ma jeszcze softu (choć jeden ze sprzedawców pisze "RX 136-175MHz & 400-470 MHz - po programowaniu za pomocą oprogramowania niedołączonego do zestawu).

Z tego co wyczytałem to jest to najnowsze dziecko wouxuna z poprawioną modulacją.

0
  • #6 20 Maj 2012 17:29
    Interesant
    Poziom 31  

...
    Zawsze możesz zakupić KG-UV3D (ostatni kompatybilny z KG-UVD1P i nie mam jakiś większych problemów z nim) + kabel i samemu (bez wydawania jednorazowo kasy) poszerzyć zakres odbioru uraz nadawania, kiedy chcesz i jak ci się żywnie podoba.

Przykładowo, nadawanie mam zawężone do standardu, odsłuch rozszerzony od 108-200MHz i 380-500 MHz

0
  • #7 20 Maj 2012 20:36
    Jap
    Poziom 28  

Byłem dziś ze skanerem na górce Andrzejówka. Kurczę, ile przemienników w okolicy było słychać... i udało mi się usłyszeć jedną stację nadającą 25W, po chwili zmniejszyła moc na 4W. Różnica była kosmiczna... znów szalka przeważa mi na coś z większą mocą....

p.s. szerszy zakres nie jest mi potrzebny. Od tego mam ICOM R-20 - czyli od 100kHz do lekko ponad 3GHz wszystkie emisje...

0
  • #8 15 Cze 2012 20:21
    Jap
    Poziom 28  

No i na razie temat do zamknięcia... kupiłem najnowszego Wouxuna :-). Na pewno temat wróci po pewnym czasie (gdy dopadnie niedosyt mocy).

0