Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie analizatora parametrów sieci - ujemna wartość mocy czynnej

techkom 14 Maj 2012 23:35 3698 5
  • #1 14 Maj 2012 23:35
    techkom
    Poziom 12  

Witam,

Podłączyłem analizator parametrów sieci Socomec DIRIS A10 - http://www.socomec.pl/presentation-dirisa10_pl.html - prąd mierzony przez przekładniki prądowe 30A/5A - ASR 14.3 - http://www.astat.com.pl/energetyka/przekladniki-nn/asr..
    Napięcia, prądy i inne parametry są mierzone prawidłowo, problemem jest, że wartość mocy czynnej jest ujemna przez co nie zlicza energii.
    Domyślam się, że problem jest spowodowany odwrotnym przepuszczeniem przez przekładnik przewodu zasilającego robiące za uzwojenie pierwotne?
    Czy aby wartość mocy była dodatnia wystarczy, jeśli zamienię końce uzwojenia wtórnego we wszystkich przekładnikach, czy muszę wprowadzić przewód zasilający odwrotnie, a wtórne zostawić tak jak jest?

1 5
  • #2 15 Maj 2012 07:12
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Na przekładnikach jest oznaczenie P1 początku uzwojenia pierwotnego (dawne K) i końca P2 (dawne L), początek ma być od strony zasilania a koniec od strony odbioru.
    Przepinanie uzwojenia wtórnego dlatego że przekładnik jest wpięty odwrotnie jest błędem.

0
  • #3 15 Maj 2012 07:59
    tehaceole

Poziom 28  

techkom napisał:
    Czy aby wartość mocy była dodatnia wystarczy, jeśli zamienię końce uzwojenia wtórnego we wszystkich przekładnikach, czy muszę wprowadzić przewód zasilający odwrotnie, a wtórne zostawić tak jak jest?

Tak jak pisał Kolega:
    mar_cik napisał:
    Na przekładnikach jest oznaczenie P1 początku uzwojenia pierwotnego (dawne K) i końca P2 (dawne L), początek ma być od strony zasilania a koniec od strony odbioru.
    Przepinanie uzwojenia wtórnego dlatego że przekładnik jest wpięty odwrotnie jest błędem
    Nie zapominaj jednak o tym, aby pod żadnym pozorem nie dopuścić do sytuacji w której uzwojenie wtórne przekładnika zostanie rozwarte podczas jego pracy. Skutkować to może conajmniej uszkodzeniem przekładnika jeśli nawet nie porażeniem wysokim napięciem. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Przed wszelkimi pracami odłącz napięcie.

Diris A20 ma możliwość rozpoznania poprawności podłączenia przekładników, A10 chyba też to powinien posiadać.

I jeszcze jedno: jeden z końców uzwojenia wtórnego przekładnika powinien być uziemiony. W dokumentacji Dirisa jest rysunek poprawnego podłączenia przekładników wraz z uziemieniem. I należy się tego rysunku bezwględnie trzymać - wg niego przy dirisie jedne końce wyprowadzeń przekładników są ze sobą zwarte i podłączone pod uziemienie. Jednak producent chyba zapomniał wspomnieć, że identyczne połączenie zawarł również wewnątrz urządzenia. Stąd - jeśli podłączysz przekładniki i uziemisz ich niewłaściwe końce to nie uzyskasz poprawnych wskazań.

0
  • #4 15 Maj 2012 08:22
    techkom
    Poziom 12  

Dziękuję za informacje.
    Co do uziemienia przekładników - na schemacie jest narysowane uziemienie S2 w każdym przekładniku i uziemienie analizatora, jednak producent napisał, żeby podłączyć uziemienie albo do analizatora albo do przekładników - nie można obu na raz. Ja podłączyłem tylko do analizatora. Jeśli chodzi o rozpoznawanie poprawności podłączenia przekładników, to jest taka funkcja - pierwsze co zrobiłem po uruchomieniu to załączyłem test - wynik Err 0, czyli wszystko prawidłowo. Później robiłem test jeszcze ze dwa razy i pokazał mi Err1, Err2 i Err3, czyli odwrotnie podłączone przekładniki - skorygowałem błąd w analizatorze i teraz za każdym razem test wychodzi prawidłowo, ale moc czynna jest ujemna. Nie ma co kombinować, przełożę kabel prawidłowo i to powinno rozwiązać problem.
    Co do bezpieczeństwa, to "Elektryka prąd nie tyka" a ja jestem elektronikiem, więc jeśli robię cokolwiek przy U większym od kilkudziesięciu Volt, to odłączam napięcie - w tym wypadku muszę rozłączyć bezpieczniki w skrzynce przy domu, bo przekładniki mam na kablu przed głównym zabezpieczeniem w domu.

0
  • #5 15 Maj 2012 08:30
    tehaceole

Poziom 28  

Absolutnie nie miałem na myśli podważania Twoich kompetencji. :) Skoro bierzesz się za analizator parametrów + przekładniki to widać masz pojęcie o tym co robisz. Zwróciłem uwagę na aspekt bezpieczeństwa ze względu na Użytkowników czytających ten wątek w przyszłości. A niestety zdarzają się sytuacje, w których osoby nieświadome zagrożenia biorą się za manipulacje przy przekładnikach pod obciążeniem.

0
  • #6 15 Maj 2012 09:34
    techkom
    Poziom 12  

Cytat:
    Absolutnie nie miałem na myśli podważania Twoich kompetencji.

Nie odebrałem Twojego posta jako podważanie moich kompetencji, zresztą gdybym wszystko wiedział, to nie byłoby tego wątku ;-)

A o bezpieczeństwie należy pisać - lepiej dziesięć razy za dużo niż raz za mało...

0
  Szukaj w 5mln produktów