Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ilość żył w przyłączu, przepisy

damcio151 16 Maj 2012 18:06 25661 77
    mar_cik
    Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:
    Złącze kablowe wykonane przez ZE (z podziałem) :D
    Koledzy proponują 4x?

Nie jestem upierdliwy ale osobiście bym Zakładowi takiego złącza nie przepuścił. Pomijając nieprawidłowe podłączenie faz (kolory), pomijając złe oznakowanie żyły PEN (bo przecież nie N) kabla, ale sposób podłączenia który umożliwia w każdej chwili zrobienie z tego kulawego TNC-S wyspy TT jest nie do zaakceptowania. Jeszcze jedna rzecz jest nie do zaakceptowania, sposób podłączenia uziemienia. Tu winien jest zresztą również "producent" złącza. Odłączenie uziemienia do pomiaru nie powinno przerywać żadnych połączeń a szczególnie nie powinno naruszać ciągłości połączenia przewodów PEN i PE.
    Złącze jest doskonałym argumentem że powierzenie Energetyce rozdziału PEN jest błędem.

P.S. Do Kolegi ele_pp, 1 brązowy - 2 czarny - 3 szary to nie to samo co 1 czarny - 2 szary - 3 brązowy.
  • HelukabelHelukabel
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

Nie rozumiem. Przewody fazowe należy wykonywać w izolacji koloru brązowego, czarnego, szarego.
    Niektórym ten szary myli się z niebieskim, jeżeli takiego nie ma wkablu (to nawiązanie do pewnego, niedawnego wątku, gdzie z-ż żyła stała się ... fazową)
  • HelukabelHelukabel
    tehaceole

Poziom 28  
    mar_cik napisał:
    Pomijając nieprawidłowe podłączenie faz (kolory)
    Stawiam na kolejność kolorów: od najjaśniejszego do najciemniejszego lub odwrotnie zamiast podłączenia w stylu "misz masz".
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    No tak, jak szary będzie w środku to przecież będzie niewłaściwa kolejność wirowania faz. :D
    masonry
    Poziom 30  
    Kolory faz to jest takie czyste teoretyzowanie. W książkach się ładnie to opisuje i ładnie to wygląda na rysunkach.
    W praktyce ciężko jest zachować odpowiednią kolorystykę faz, bo są różne kolory żył w różnych kablach.
    Do tego dochodzi konieczność zgodności faz lub tylko kierunku wirowania (zależy czy obwody będą łączone do pierścienia czy wystarczy tylko możliwość zasilenia danego obwodu z drugiej stacji). To powoduje ze barwa żył fazowych jest mało ważna w rozbudowanych układach, jednak kolory PEN, N i PE powinny być zachowane. Tu ukłon do producentów kabli aby zaczęli wreszcie prawidłowo oznaczać PEN.
    Podział ze zdjęcia Łukasza jest karygodny.
    Jednak nawet gdy coś takiego mamy, to zawsze możemy pokusić się o położenie kabla 4x, nadal many dostęp do zacisku PEN. Kto powiedział że z tego podziału musimy korzystać. Tym bardziej że nie został wykonany prawidłowo, i taka może być nasza linia obrony.
    Z każdej sytuacji są dwa wyjścia, nawet jak zostaniemy przez coś pożarci to i tak mamy jeszcze jedno wyjście. :D
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

Dlatego te sprawy normuje PN-HD 308 S2:2007
    Identyfikacja żył w kablach i przewodach oraz w przewodach sznurowych

gdzie podano sposoby oznaczania żył
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    Określono też jak układać kolory na zaciskach aparatów? Czarny z lewej czy z prawej, i gdzie w końcu ten szary? ;-)
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Trzeba zajrzeć do normy, będzie wiadomo.
    damcio151
    Poziom 12  
    Dziękuję koledzy, teraz już mi się rozjaśniło :) Trudno trzeba kłaść kabel 5 żyłowy, ale po dzisiejszych pomiarach suwmiarką :D wychodzi na to, że panowie elektrycy z ZE są faktycznie tylko elektrykami z nazwy ...
    Podobno (jak już wcześniej pisałem) kabel 5x16mm2 YAKY nie wejdzie w skrzynkę, ani w zaciski, ani nie przeciśnie się go przez PE i trzeba robić przejścia na innej skrzynce, setki kombinacji i oczywiście "my to zrobimy" ...
    Pojechałem do hurtowni elektrycznej, złapałem za kabel 5x16mm2 i cały kabel ma okolice 23mm średnicy, a przejście w skrzynce to prawie 40mm średnicy ...
    Średnica żyły to niecałe 5mm, w kostce "wejście" ma 10mm.

Czyli suma sumarum gadali głupoty i chcieli naciągnąć na kasę ... Zdecydowałem na YAKY, będzie zdecydowanie taniej i też dobrze.

Pozdrawiam !
    Damian
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Panowie, to co widać na zdjęciu to złącze kablowe. Żaden elektryk poza ZE niema tam dostępu. To, że sobie otworzyłem to inna sprawa. Złącze zamykane jest na typowy u nas w rejonie klucz, coś w rodzaju YALE ( mam ;) ), normalnie jest dodatkowo plombowane ale, że jeszcze nie było plomb i pomiaru to zajrzałem.
    Wyżej jest dostępne pole pomiarowe z zabezpieczeniem przedlicznikowym oraz wyprowadzonym PE i N dla klienta. Tylko tam zwykły elektryk ma dostęp i doprowadza kabel z posesji. Granicą własności ZK są zaciski prądowe licznika w kierunku zasilania klienta. Nadal uważacie, że 4x?
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Tu nie chodzi o to, co uważamy. Tu chodzi o bzdurne wykonawstwo ze strony ZE.
    Tak samo bzdurne, jak wyłączniki samoczynne B jako zabezpieczenia przedlicznikowe.
    damcio151
    Poziom 12  
    No widzisz, niestety nie dostałem konkretnej odpowiedzi, zdania są chyba podzielone Piszecie, że można stosować kabel 4 żyłowy, a za chwilę dostaje schemat z jakiejś normy, gdzie jak byk pokazana jest sytuacja jak u mnie - podział PEN w skrzynce na granicy działki, kabel 5 żyłowy poprowadzony do budynku ...
    4 żyłowy kabel poprowadzony jest w przypadku braku podziału PEN .
    I komu ufać ? Przyjdzie mi później jakiś odbierający i stwierdzi, że 4x przy 5 wyprowadzeniach nie może być i nie odbierze, każe zmieniać ...
    Dlatego pytam na forum jak to jest przy TAKIM, a nie innym przypadku i oczekuję konkretnej odpowiedzi, krótkiej, zwięzłej, z jakimś przytoczeniem normy, żebym w razie problemów mógł się na nią powołać.
    Fachury z energii powiedzieli, że jak położe 4x to nie będzie działać ich zabezpieczenie przedlicznikowe :idea: Bądź tu mądry i pisz wiersze, każdy mówi co innego.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    ele_pp napisał:
    Tu nie chodzi o to, co uważamy. Tu chodzi o bzdurne wykonawstwo ze strony ZE.
    Tak samo bzdurne, jak wyłączniki samoczynne B jako zabezpieczenia przedlicznikowe.

Ja się zgadzam, że to absurd ale w tej sytuacji 4x jest niestety nie na miejscu.
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    damcio151 napisał:
    Fachury z energii powiedzieli, że jak położe 4x to nie będzie działać ich zabezpieczenie przedlicznikowe

No to już szczyt głupoty. A jak położysz 5x to oczywiście będzie działać? Czyli tylko dzięki tej piatej żyle? Ciekawe jakim cudem?
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

Skoro kolega damcio151 tak domaga się przepisów, przytoczę kilka :
    Norma N SEP-E-002 (pod redakcją m. inn. prof. H. Markiewicza) jako uzupełnienie wieloarkuszowej 60364. W p. 3.2.2 jest wytłumaczone zagadnienie.
    Dodatkowo ZE ma opracowane Wytyczne przyłączania obiektów indywidualnych do sieci niskiego napięcia. Tam jest mowa o rónoważnych PEN oraz N i PE w złączach kablowych.
    Pomijam przyłącza do budynków jako napowietrzne, bo już widziałem, jak pracownik ZE łączył "warkocz" (przewód samonośny AsXSn) z przewodem 5x na zaciskach typu SPIN. (Bez żyły zapasowej :D )

No i nasza święta księga do dobrowolnego stosowania PN-... 60364 z odpowiednimi arkuszami (wykaz w Ogłoszeniach)
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    O układzie sieciowym TT zapomnieli :|
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Łukasz-O napisał:
    Złącze kablowe wykonane przez ZE (z podziałem) :D

Koledzy proponują 4x?

Można by wiele braków tu znaleźć, oprócz tych, o których wspomnieliście, to nie widzę PE na stalowej płycie montażowej :)

Wracając do tematu...

Wiele razy spotkałem się z sytuacją, że w WTP napisane jest jak byk, że ZK jest w TN-C, instalacja odbiorcza w TN-S, lecz co z tego....
    Instalacja odbiorcza zaczyna się na granicy instalacji, czyli na złączu albo zabezpieczeniu zalicznikowym lub FR, w związku z tym na zaciskach wyjściowych w kierunku odbiorcy mamy już TN-S.

Zastanawiałem się, jak to ugryźć, bo trafiłem na ten sam problem, co autor tematu, więc zadzwoniłem do ZE i zapytałem o szczegóły, bo nie ma sensu rozdzielać PEN w złączu odległym od budynku, a kabel YKY4x16 właściciel wkopywał sam, ja miałem tylko podłączyć...

Oto odpowiedź pracownika ZE:
    "Panie, a co to za różnica, podepnij się pan z N do niebieskiego, albo ŻO, bo to i tak do tej samej szyny idzie, a przekrój ma 16mm2"

Słysząc to, zapytałem się o zastrzeżone kolory i funkcje przewodów PE i N.

"Panie, to i tak jest to samo, bo na dole ZK do jednej szyny podłączone, przypnij się pan do niebieskiego".

Taka oto konstruktywna porada została mi udzielona w ZE...

Końcówkę YKY oznaczyłem jako PEN, zgodnie z ogólnymi zasadami, następnie przypiąłem do niebieskiego złącza w ZK.
    Takie numery będą się zdarzać, dopóki w ZE będą zasiadać "mądre głowy", takie, jak siedzą teraz.

Wiele takich przebojów miałem, jedna pani nawet próbowała wpoić mi swoje własne zasady dotyczące selektywności zabezpieczeń...

.. ale cóż, ZE wie lepiej...
    kkas12
    Poziom 42  
    Cytat:
    Można by wiele braków tu znaleźć, oprócz tych, o których wspomnieliście, to nie widzę PE na stalowej płycie montażowej.
    Te obudowy najczęściej posiadają symbol II klasy ochronności. Więc nie tylko potencjał ziemi na płycie montażowej nie ma prawa się znaleźć, ale również zaciski PE i N powinny być chyba inne.
    Cytat:
    PN HD 60364 4-41 41
    3.2.2
    W urządzeniu elektrycznym, przygotowanym do pracy wszystkie części przewodzące oddzielone od części czynnych tylko izolacją podstawową, powinny być osłonięte obudową izolacyjną zapewniającą stopień ochrony co najmniej IP2X.
    Paweł.K
    Poziom 9  
    Witam,w moim rejonie jeszcze trzy lata temu ZE dawał warunki na przyłącze ziemne kablem YAKY pięciożyłowym.W tej chwili wymagany jest 4x z koniecznością uziemienia rozdzielni w budynku.Czytałem też wcześniej w którymś z waszych postów o zabezpieczeniach pionowych za pomocą wyłączników nadmiarowych,jest to raczej dziwne,powinno się stosować rozłączniki.
    Miwhoo
    W moim rejonie jakieś 5 lat temu były rozłączniki przed i FR za licznikiem. Ilość przewodów zależała od inwencji twórczej elektryka, a spotykało się różne twory włączenie z prowadzeniem kabla 5x + bednarka z RG do ZK, co dziwniejsze bednarka przypięta do PE od strony energetyki stanowiła uziemienie szyny PE w rozdzielnicy w budynku :)

Później nastały czasy wyłączników selektywnych i ZUGów za licznikiem z miejscem na 4 przewody....

Następnie po częstych awariach wyłączników selektywnych nastały czasy rozłączników z wkładkami D02 i FR za licznikiem.

Obecnie ZE znów wraca do wyłączników selektywnych i listwy ZUG za licznikiem, z miejscem na 5 przewodów, za to w WTP jest TN+C...

Bądź człowieku mądry....
    Paweł.K
    Poziom 9  
    No właśnie,co kraj to obyczaj.Powinno to być znormalizowane i obowiązywać w całym kraju to samo.Pisałeś ,że wykonanie przyłącza zależało od inwencji wykonawcy.Jak to możliwe skoro musi on się opierać na zaleceniach z warunków?Przy okazji,zapytam,bo nie mogę znależć konkretnych informacji a te które są wskazują na dużą swobodę wykonania.Chodzi mi o wykonanie instalacji wewnętrznej w budynku z bali.Są jakieś odrębne przepisy na to,specjalne materiały,specjalny sposób wykonania?
    Miwhoo
    Paweł.K napisał:
    Jak to możliwe skoro musi on się opierać na zaleceniach z warunków?

A jak to możliwe, że w warunkach na odejściu w stronę odbiorcy jest TN-C, a w rzeczywistości wykonanie w TN-S??? Dodam więcej, nawet ktoś to odebrał i dopuścił do eksploatacji :)

Ilość żył w przyłączu, przepisy Ilość żył w przyłączu, przepisy
    Akrzy74
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Paweł.K napisał:
    Jak to możliwe skoro musi on się opierać na zaleceniach z warunków?

A kto powiedział, że musi, to jest zalecenie -> porada, rada, wskazówka.
    masonry napisał:
    Kto powiedział że z tego podziału musimy korzystać. Tym bardziej że nie został wykonany prawidłowo.
    vodiczka
    Poziom 43  
    Przepraszam, nie jestem elektrykiem ale z waszej dyskusji zrozumiałem że ZE zrobił nieprawidłowy podział w złączu podpinając PEN na N a nie na PE. Powinien to poprawić a przy okazji zlikwidować podział skoro użytkownik ma prawo wyboru przewód 4 lub 5 żyłowy.
    Skoro nie było uzgodnień odnośnie ilości żył ZE nie może stawiać odbiorcę przed faktem dokonanym, wystarczy napisać pismo że w projekcie będzie kabel 4 żyłowy.
    Miwhoo
    ZE w 99% przypadkach nie wykonuje samodzielnie ZK. Robi projekt, wycenę wstępną dla siebie i ogłasza przetarg. Za stan instalacji odpowiedzialny jest projektant i nadzór, bo wykonawca robi wg dostarczonej dokumentacji, co następnie sprawdza nadzór....

Jeśli projektant przewidział zasilanie na wyjściu z ZK w TN-S, to będzie się go trzymał wykonawca i odbierający robotę....

Cały pic polega na tym, aby projektant poprawnie zrobił swoją robotę, bo większość ślepo traktuje zapis: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690) dotyczący instalacji 5-przewodowej po stronie odbiorczej.

A skoro dla ZE "strona odbiorcza" zaczyna się w odejściu w ZK w kierunku budynku przyłączanego, to mamy takie a nie inne kłopoty z ugryzieniem tematu...
    kkas12
    Poziom 42  
    Ciekawe co powiedzą i co będą robić gdy zapis ów a pewnie i cały punkt 1 paragrafu 183 w następnej a może jeszcze kolejnej nowelizacji rozporządzenia zniknie z jego treści tak jak zniknął nakaz uziemiania wszystkich metalowych elementów zamontowanych na nieprzewodzących rurociągach.
    Miwhoo
    Tego akurat nie wiem, ale fajnie by było, jakby ktoś w końcu ujednolicił te przepisy, żeby nie było możliwości tworzenia różnych interpretacji, jak to ma miejsce teraz, czego owocem jest stanowienie własnego prawa przez ZE.

Może kiedyś się doczekamy....