Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Hajdu (typ jak Frania), nie działa wiatrak

pnd 15 Maj 2012 14:01 3674 8
  • #1 15 Maj 2012 14:01
    pnd
    Poziom 7  

Przedmiot:
    Pralka Hajdu typu Frania, stosunkowo młoda (coś koło 10 lat).
    Problem wygląda następująco.
    Silnik wygląda na to że pracuje prawidłowo (choć wydaje mi się, że zbyt głośno jak na tą pralkę).
    Objawy:
    "Wiatrak" czy wirnik w piorącej części pralki nie pracuje, nie kręci się.
    Od pewnego czasu kulał i obracał się zauważalnie słabiej, ale jednak zwykle startował.
    Pasek pracuje, próbowałem go regulować, naciągać - wszystko na nic.
    Po niedługiej pracy (około 5 minut - jest bardzo gorący) nie wiem czy tak ma być.

Niestety nie mam nawet pomysłu w jaki sposób rozkręcić pralkę, ponieważ gdy odkręcałem od silnika 3 śruby to silnik nadal świetnie się trzyma.

Tak na logikę, wydaje mi się że mogły popękać jakieś plastiki które przekazują napęd z silnika na wirnik. Niestety nie wiem jak się dostać do środka wirnika.

Dodaję zdjęcia, może kogoś to naprowadzi, jak się z tym uporać.

pralka Hajdu (typ jak Frania), nie działa wiatrak pralka Hajdu (typ jak Frania), nie działa wiatrak

0 8
  • Pomocny post
    #2 15 Maj 2012 14:15
    Gobro
    Poziom 28  

Czy wirnik w pralce kręci się lekko czy z oporami? Jeżeli z oporami to zdejm pasek i spróbuj zakręcić wirnikiem pralki . Jeżeli dalej kręci z oporami to masz do wymiany wirnik+ śrubunek czyli ułożyskowanie wirnika.

0
  • #3 15 Maj 2012 15:21
    pnd
    Poziom 7  

dziękuję za odpowiedź.
    wirnik w pralce kręci się bez oporu.
    W czasie pracy pralki można spokojnie palcem pokręcić nim w drugą stronę, choć wyczuwalne są bardzo delikatne próby ruszenia w "prawidłową" stronę. Cały czas bez problemu można jednak ruszać wirnikiem "pod prąd".

0
  • #4 15 Maj 2012 21:23
    Michał 1997
    Poziom 14  

Sam silnik pracuje?

0
  • #5 15 Maj 2012 22:09
    pnd
    Poziom 7  

Tak, pracuje bez problemu.

Kurcze, może ktoś tutaj jest z województwa śląskiego, ja byłbym w stanie ją nawet podrzucić autem w jakieś miejsce żeby ktoś mi pomógł to zdiagnozować.
    Nie chcę tego oddawać do jakiegokolwiek naprawiacza pralek, bo zwyczajnie się to nie opłaca (niestety moją matkę oszukali na naprawie pralki :| )

1
  • #6 16 Maj 2012 00:51
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Tutaj filozofii nie ma, wiec do dzieła :)

Skoro sam silnik kręci jest dobrze. Mówisz pasek pracuje, wirnik nie kręci ? Skoro pasek pracuje, a jest to pasek zębaty (tak widać na foto), a nie klinowy wiec ślizgać się nie może, i w tym momencie silnik pracuje to coś musi sie kręcić nie ma innego wyjścia... Zobacz czy koło pasowe, które jest na wirniku(wiatraku :D) obraca się razem z tymże wirnikiem, tj. zablokuj kolo pasowe i pokręć wirnikiem, jak idzie pokręcić masz przyczynę. Te elementy muszą być mocno połączone. Może poluzowała się śruba, która za to odpowiada ? Jak te elementy są połączone to musisz tak samo sprawdzić koło pasowe na silniku, też może obracac sie na osi i powodować taki efekt.
    Dwie rzeczy do sprawdzenia, działaj :)

0
  • #7 16 Maj 2012 13:34
    pnd
    Poziom 7  

Ponownie dziękuję za odpowiedź.
    Zrozumiałem jakieś 80% tego co napisałeś ale postaram się postąpić według Twoich rad.
    Nadal jednak nie wiem, jak się do tego dostać (jak to kurcze rozrkęcić?).
    Przejdę się jeszcze do sklepu z częściami AGD, moze zapytam, chociaż raczej pewnie nie będą tak pomocni i dadzą numer do jakiegoś magika-naprawiacza.

Silnik działa, pasek również, tak jak pisałem w pierwszym poście, problem musi leżeć pomiędzy kołem które jest napędzane przez pasek a wirnikiem, czyli tam w środku.
    Albo coś się poluzowało, albo połamały się plastikowe elementy przekazujące napęd z paska na wirnik.
    Jednak nie mam pomysłu jak się tam dostać.

0
  • #8 16 Maj 2012 16:07
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Zdemontuj w takim razie silnik, to proste i pokaż dokładnie co pod nim jest. Tak jak mówiłem, tylko teraz krócej, podejrzewam, że koło pasowe obraca sie na osi wirnika zamiast obracać tymże wirnikiem. Być może jak wyjmiesz silnik sprawa mocowania okaże się jasna.
    pzdr

0
  • #9 24 Sie 2013 20:54
    pnd
    Poziom 7  

To jednak nie takie proste. Pralka stoi cały czas i nie podejmowałem kolejnych prób wyciągnięcia silnika, bo totalnie nie wiem jak :-) Nie ma nigdzie żadnych śrub itd.

0