Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polepszanie zasięgu bazarowej krótkofalówki

15 Maj 2012 22:42 1718 3
  • #1 15 Maj 2012 22:42
    1177712
    Usunięty  
  • #2 15 Maj 2012 22:56
    kriss51
    Moderator

Musisz dokładnie wiedzieć na jakich częstotliwościach pracują te radia. To ważne by obliczyć antenę. Antena to nie przypadkowy długi np. drut. Jeśli to radia PMR przerabianie w nich anten jest nie zgodne z prawem. Właśnie radia PMR są często opisywane że pracują do 5km, ale w terenie zabudowanym to będzie dobrze jak będą się słyszeć na odległość 500m. Owszem pomijając aspekt prawny często sobie ludzie przerabiają anteny w PMR wymieniając oryginalne anteny na ćwierć falowe, albo robią bazowe np. 5/8 fali. W takim przypadku oplot kabla trzeba podłączyć do masy radia, a gorącą żyłę do punktu gdzie była podłączona antena. Można wstawić oczywiście jakieś gniazdko antenowe zamiast oryginalnej antenki. Dodam że całkiem legalnie możesz sobie do woli eksperymentować z antenami w CB oczywiście na mocy 4W.

• #3 16 Maj 2012 07:09
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

JQL5WMU napisał:
    Nie wiem jakie jest jej pasmo, na pudełku ani słowa nie było. Chciałem jednak polepszyć jakoś ich zasięg.

Bez tych danych z zakresu pracy radiotelefonu - nie będziesz w stanie zrobić/wykonać/dopasować anteny.
    Cytat:
    Mam pomysł żeby zrobić dużą antenę, ale nie wiem czy to przejdzie.

Podstawowym problemem takiego rozwiązanie będzie fakt samego podłączenia anteny zewnętrznej i nie chodzi tu o możliwości mechaniczne a raczej o elektryczne/radiowe.

Podpowiem, że radiotelefony ręczne mają specjalnie podniesioną czułość odbiornika aby można było uzyskać łącze na większą odległość.
    I tu zaczyna się problem, ponieważ jak podłączymy antenę zewnętrzną na dachu gdzie sygnały użyteczne i poza-pasmowe będę większe to sam odbiornik zgłupieje i zostanie przesterowany.
    W 80% przypadkach takie podłączenie szkodzi takiemu odbiornikowi a tzw. "zasięg" skraca się a nie wydłuża.
    Cytat:
    Mam więc pytanie: czy jest sens kupować to i przerabiać?

Proste pytanie i prosta podpowiedź. NIE.

Cytat:
    Nie chcę przepłacać chwilowo za drogie krótkofalówki (ceny ponad 120 zł, zasięg 5 km, a mi tyle nie trzeba do tych).

Jak już napisał kolega kriss51 te 5km to przysłowiowe bajki.

Nic nie napisałeś jaki dystans łącza Ciebie interesuje, gdzie (miasto, wieś), wysokość nadawania n.p.z. , czy widzicie się optycznie/radiowo.
    Okazać się może, że popularne PMR-y będą OK dla Was.

Pozdrawiam.

• #4 19 Maj 2012 18:30
    1177712
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME