Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz zelmer syrius - główna płytka elektroniki.

dzi_dziuś 16 May 2012 01:40 10983 6
 • #1
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Witam.
  Dostałem do naprawy taki sprzęt i złość człowieka bierze, że tak prosta rzecz, może sprawić tyle problemów, ale do rzeczy :)  Odkurzacz nie działa, nic się nie świeci, błyska etc. Silnik jest w porządku, przewód i przełącznik również, płytka z diodami zasilona 5V, reaguje. Triak też ok.
  Została więc główna płytka (ze zdjęcia). Jest to prosty układ z diodą zenera 5,6V, która jest źródłem napięcia zasilającego dla drugiej płytki. Problem z tym, że na tej diodzie spadek wynosi 0,2V ... wszystkie elementy wyglądaja na sprawne, diody już dla świętego spokoju wymieniłem, kondensator elektrolityczny też :) Dziwny przypadek, kiedy wszystko jest sprawne tylko nie działa. Rezystory ok, zmierzone. Kondensatory wylutowałem, nie mają przebicia. Mikroprzełącznik działa .. Luty poprawione :(

  Doradźcie proszę, co może mnie tak oszukiwać.. Może brak, jakiejś ściezki ? Niestety nie mam drugiej płytki dla porównania, a ceny (patrząc na zawartość tej płytki) są dziwne. Do płytki przylutowałem przewód i od razu zasilam 230V, także wyklucza to wszelkie inne uszkodzenia.

  Odkurzacz zelmer syrius - główna płytka elektroniki. Odkurzacz zelmer syrius - główna płytka elektroniki.
 • #3
  Artur_97
  Level 19  
  Ja jednakże dla pewności podmieniłbym triak, gdyż ten może wyglądać na cały a być uszkodzony. Poza tym do sprawdzenia rezystor R1, ma pękniętą ,,emalię" więc może być spalony.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Rezystor został wymieniony jeszcze przed umieszczeniem tematu, dlatego pozwoliłem sobie napisać, że wszystkie elementy na płytce są pomierzone i sprawne. Triak nie ma tu nic do rzeczy, ponieważ nie mam zasilania (spadku na diodzie zenera) małej płytki z uP, a co za tym idzie jakiegokolwiek sterowania triaka. Dodatkowo płytkę badam odłączoną od całej reszty urządzenia i zasilaną bezpośrednio z sieci.

  Jeżeli chodzi o pomiary na silnik. Pomiędzy pinami M1 i Ta1, miernik wskazuje 230V, a dla pewności podłączona żarówka świeci więc tutaj ok.
  Cały problem zamyka się do braku sterowania triaka spowodowanego brakiem zasilania "małej płytki", które to zasilanie powinno byc z diody zenera 5,6V.

  Jakieś sugestie ? Czy ma ktoś dla porównania taką płytkę i mógłby sprawdzić dla mnie ścieżki ?

  pozdrawiam
 • #6
  andrew01
  Level 11  
  Witam,

  czy Koledze udało się może opanować problem z zasilaniem? Mam podobny przypadek i chętnie bym posłuchał od czego zacząć :)

  Konkretniej to u mnie odkurzacz pewnego razu przestał się włączać, dioda zasilania na moment się zapalała, odkurzacz nie startował i gasła. Teraz to już nawet nic nie mrugnie. Z krótkiej analizy wynika, że brakuje sterowania triakiem, po zwarciu triaka na silnik idzie pełne 230v, co jest spowodowane najprawdopodobniej brakiem zasilania małej płytki (dwa zewnętrzne piny tasiemki). Zacznę chyba od wymiany kondensatora 470uF, diody zenera 5,6V i diody 1N4004. Rezystory, przynajmniej z zewnątrz, wyglądają na nietknięte.

  Pozdrawiam
  Andrzej
 • Helpful post
  #7
  andrew01
  Level 11  
  Witam,

  problem rozwiązany, może się komuś przyda... Okazało się, że pęknięta/przerwana była ścieżka pod jednym z lutów zaznaczonym na zdjęciu (zapożyczone z 1 postu).

  Odkurzacz zelmer syrius - główna płytka elektroniki.

  Pozdrawiam
  Andrzej