Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czyszczenie lasera CD/DVD z soczewkami z powłoką antyrefleksyjną/plastikowymi

zsko 16 May 2012 10:06 5206 1
    zsko
    Level 10  
    Na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie chodzi mi w tym temacie o rady których jest wiele na tym forum a dotyczą czyszczenia alkoholowego soczewek lasera (soczewek nie reagujących z alkoholem), ale właśnie pytanie czym dokładnie porządnie wyczyścić soczewki, które psują się przy użyciu alkoholu nawet czystego.
    Ani nie chodzi mi o opisywania sposobów czyszenia zewnętrznej soczewki z zewnątrz bo to banalnie prosta sprawa.
    I co ważne nie chodzi mi tu tylko o wyczyszczenie soczewki fokusujacej, która jest na zewnątrz, ale konkretne rady jak dobrze wyczyścić optykę w środku i pod soczewką od spodu. Przeczytałem wiele postów na tym forum i nie znalazłem konkretnych informacji w tym konkretnie temacie, czyli podsumowując potrzebuje porządnych rad dotyczących:
    1. Czym czyścić optykę (również w środku, pod soczewką), gdy mamy do czynienia z powłokami antyrefleksyjnymi i materiałem soczewki który reaguje z alkoholem? (miałem do czynienia na własne oczy jak soczewka w SONY MiniDisk pod wypływem czystego alkoholu do optyki po prostu stała się nieprzezroczysta i jak stara skóra - można było tylko to zetrzeć, ale MiniDisk przestał po tym czytać - czy można jakość to naprawić bez wymiany całego układu laserowego?)
    2. Jak łatwo wyczyścić optykę znajdującą się pod soczewką zewnętrzą (lustra, pryzmaty itp.), wraz z czyszczeniem soczewki zewnętrznej od spodniej strony ?