Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

APC UPS BP500I, padnięty AKU oraz czy jest możliwy start bez akumulatora?

16 Maj 2012 11:00 1886 2
  • Poziom 16  
    Mam UPS APC BP500I. Pewnego dnia z od tak zaczął piszczeć non stop - niestety nie pamiętam np. czy coś diodami sygnalizował. Nie udało się go wtedy doprowadzić do normalnego stanu. Leżał sobie z 3-4 miesiące odpięty od zasilania.

Próbowałem go ostatnio uruchomić - zero reakcji, przekaźników nie słychać, diody led się nie zaświecają. Napięcie na AKU (żelowy alarmtec 7Ah 12V) - tylko 0,6V. Akumulator ma ok 2.5 roku.

Pierwsze pytanie - czy ów APC zasilany z sieci przy tak rozładowanym akumulatorze powinien się jeszcze uruchomić (lub całkiem bez akumulatora)?

Podpiąłem na chwilę zasilanie 12V z zewnętrznego zasilacza w punktach wpięcia akumulatora i UPS się włączył. Po odłączeniu po kilku sekundach zewnętrznego zasilacza - UPS nadal pracował, na zaciskach akumulatora pojawiło się 12V czy 13V z groszem - więc wygląda na to, że układ UPS-a próbuje akumulator ładować.

Akumulator ładował się ok 7h w ten sposób i po jego odpięciu na zaciskach akumulatora mam tylko 6V - chyba już się powinien naładować po takim czasie (spróbuje go podpiąć dziś na dłużej)? Optycznie żadnych usterek nie widzę, przekaźniki są sprawne, uzwojenia transformatora również, bezpieczniki całe.

Edit:
    Znalazłem na zagranicznych forach , że wewnętrzna elektronika jest zasilana z akumulatora więc bez niego lub z padniętym AKU UPS się nawet nie uruchomi. Zamówiony nowy akumulator.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 35  
    Wymień akumulator na sprawny.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 16  
    Akumulator wymieniony (teraz Europower), UPS ożył.

Wygląda na to, że układ ładowania w UPS-ie nie pozwala rozładować akumulatora poniżej 10V więc cokolwiek niżej przy sprawnym ładowaniu oznaczać może pad akumulatora.