Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usterka falownika ALSPA VF CEGELEC

f.pawlo 16 Maj 2012 12:32 2030 12
  • #1 16 Maj 2012 12:32
    f.pawlo
    Poziom 15  

Witam kolegów. Czy ma ktoś dokumentację do falownika ALSPA CEGELEC VF 2002A?
    Jest to falownik jednofazowy o mocy 0,37KW. Pracuje w tokarce do drewna. Reguluje prędkość posuwu. Wykazuje dziwną usterkę: Mianowicie podczas pracy na maszynie ( tokarka Jaroma ) po ok 1 godz. pracy falownik ten się wyłącza- gaśnie wyświetlacz i nie pokazuje nawet przed tym żadnej informacji o błędzie. Po odczekaniu kilku minut falownik znów pracuje ale tylko na chwilę i znów to samo.. Ja podejrzewam przeciążenie , ale dlaczego nie ma info o błędzie tylko wyświetlacz gaśnie..? ( w czasie usterki na zaciskach falownika zasilanie sieciowe jest ok ) Czy któryś z kolegów miał podobny problem? Będę wdzięczny o wszelkie wskazówki. Silnik za falownikiem jest sprawny- został sprawdzony.

0 12
  • #2 16 Maj 2012 13:01
    jerry1960
    Poziom 33  

A nie przegrzewa się . Przedmuchaj sprężonym powietrzem ,oczywiście po odpięciu od zasilania.

0
  • #3 16 Maj 2012 16:02
    marcinegon
    Poziom 12  

Może najlepiej wymienić falownik.(to mała moc więc nie będzie drogi np. na ALTIVAR bądź DANFOSS) Na mije oko poszły zestawy kondensatorów. Można je wymienić ale też długo nie popracuje.

0
  • #4 16 Maj 2012 21:49
    f.pawlo
    Poziom 15  

jerry1960 napisał:
    A nie przegrzewa się . Przedmuchaj sprężonym powietrzem ,oczywiście po odpięciu od zasilania.

To już zrobiłem. Nie ma oznak nagrzewania się.. Pozostaje chyba wymiana na nowy i modyfikacja instalacji pod nowy falownik. Przyznam , że nie jestem ,,obcykany,, w falownikach jeśli chodzi o firmy.... więc może koledzy podpowiedzą jakiś konkretny i sprawdzony model który będę mógł szybko i prosto zainstalować..?
    marcinegon napisał:
    Może najlepiej wymienić falownik.(to mała moc więc nie będzie drogi np. na ALTIVAR bądź DANFOSS) Na mije oko poszły zestawy kondensatorów. Można je wymienić ale też długo nie popracuje.

...więc takie rozwiązanie odpada...

0
  • #5 16 Maj 2012 22:01
    matekogon
    Poziom 22  

Kolego a czy jak falownik gaśnie to również staje tokarka? Piszesz że musisz odczekać jakiś czas i falownik wraca do pracy czy w tedy musisz maszynę wyłączyć i ponownie włączyć czy po prostu falownik pracuje cyklicznie

0
  • #6 16 Maj 2012 22:05
    marcinegon
    Poziom 12  

Ja często stosuje falowniki firmy danfoss więc na ich temat mogę troche dobrego powiedzieć> Są bardzo mało awaryjne i nawet nie drogie! Ale masz pełny dostęp do serwisu oraz do DTR-ki(firma JADAN wrocław,wsparcie techniczne)to polecam. POZDRAWIAM!!!!

0
  • #7 16 Maj 2012 22:08
    f.pawlo
    Poziom 15  

matekogon napisał:
    Kolego a czy jak falownik gaśnie to również staje tokarka? Piszesz że musisz odczekać jakiś czas i falownik wraca do pracy czy w tedy musisz maszynę wyłączyć i ponownie włączyć czy po prostu falownik pracuje cyklicznie

Podczas gdy falownik gaśnie to tokarka działa ale bez posuwu. Żeby falownik ruszył to trzeba odczekać chwile i zresetować zasilani na wyłączniku głównym maszyny.

Dodano po 1 [minuty]:

marcinegon napisał:
    Ja często stosuje falowniki firmy danfoss więc na ich temat mogę troche dobrego powiedzieć> Są bardzo mało awaryjne i nawet nie drogie! Ale masz pełny dostęp do serwisu oraz do DTR-ki(firma JADAN wrocław,wsparcie techniczne)to polecam. POZDRAWIAM!!!!

Dzięki kolego . Zaraz przeglądnę stronki tych firm.

0
  • Pomocny post
    #8 16 Maj 2012 22:15
    marcinegon
    Poziom 12  

Co do opisu to na 99% jest falownik uszkodzony jak pisałem wcześniej. Sprawdź sobie jeszcze cenowo siemensa,mitasubhi,telemechaniqe bądź ABB te też są tej klasy! Zobaczyszco cenowo ci odpowiada>

0
  • #9 16 Maj 2012 22:19
    f.pawlo
    Poziom 15  

Dzięki kolego marcinegon . A co sądzisz o LG? Albo Altivar?

0
  • #10 16 Maj 2012 22:24
    marcinegon
    Poziom 12  

Altivar testowałem kilka razy i jest bardzo przyjazny dla instalatorów.To właśnie firmy TELEMECHANIQE. A co do LG to nie mam doświadczeń.

0
  • #11 16 Maj 2012 22:26
    f.pawlo
    Poziom 15  

Chyba postawie na tego Altivar- a...

0
  • #12 16 Maj 2012 22:27
    marcinegon
    Poziom 12  

Myślę że nie będziesz żałował:-)

0
  • #13 16 Maj 2012 22:30
    f.pawlo
    Poziom 15  

marcinegon napisał:
    Myślę że nie będziesz żałował:-)

Też mam taką nadzieję:) dzięki i pozdrowionka.Temat zamykam.

0