Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kieszonkowy słuchawkowy wzmacniacz lampowy 2x PCC88

DRAIVER 16 Maj 2012 15:02 15968 29
  • Kieszonkowy słuchawkowy wzmacniacz lampowy 2x PCC88

Witam

Ostatnio zbudowałem taki "kieszonkowy" wzmacniacz na lampach. Wymiary to 11x10x7. Obudowa to pudełko po jakiejś zabawce. Zrobiłem ten wzmacniacz z dwóch powodów - lubię dźwięk lampowca (wiem ze zaraz ktoś powie że to przeginka) i chciałem udowodnić że to jest możliwe bo wiele osób mi mówiło że się nie da.
    Układ na którym pracują PCC 88 to wtórnik Whitea czyli bez trafa głośnikowego. Jedna lampa na jeden kanał. Zasilanie to tymczasowo 9 akumulatorów Ni-hm 2700mAh. Docelowo chce zamontować trzy ogniwa Li-ion. Żarzenie jest podpięte bezpośrednio do baterii. Napięcie anodowe wynosi około 120V i produkowane jest przez przetwornice do lamp Nixe znalezioną gdzieś na elektrodzie. Może i lampy PCC88 nie specjalnie nadają się do audio ale mają dwie duże zalety - żarzenie pobiera tylko 300mA i pracują już poprawnie przy 80V na anodzie, przez to wzmacniacz gra najgłośniej na tych lampach. Obecny pakiet ogniw starcza na ponad godzinę pracy, po tym czasie głośność gwałtownie maleje.
    Jakość dźwięku jest naprawdę dobra.
    Schematów nie będę zamieszczał gdyż znajdują się na elektrodzie i jeśli ktoś chce zbudować traki wzmacniacz z łatwością znajdzie to co potrzeba.

Kieszonkowy słuchawkowy wzmacniacz lampowy 2x PCC88 Kieszonkowy słuchawkowy wzmacniacz lampowy 2x PCC88 Kieszonkowy słuchawkowy wzmacniacz lampowy 2x PCC88 Kieszonkowy słuchawkowy wzmacniacz lampowy 2x PCC88

Fajne!
  • #2 16 Maj 2012 18:06
    skaktus
    Poziom 37  

Witaj.

W trakcie pracy wzmacniacza otwierasz pudełko czy stoi zamknięte ?
    Moim zdaniem, lepiej jednak jest zrobić z tego wzmacniacz "zwykły" i wyeksponować lampy.
    Tak czy siak gratuluję pomysłu - jest to najmniejszy wzmacniacz lampowy jaki do tej pory widziałem na elektrodzie.

• #3 16 Maj 2012 19:42
    skaktus
    Poziom 37  

arti4-92 napisał:
    lampowiec napisał:
    jako zasilanie jeśli już musisz mieć "kieszonkowego lampowca" dał bym jakiś akumulator, żelowy, hmm może nawet kwasowy, ale taki jakie są w latarkach ...

Robi to jakąś różnice dla układu :rofl: ?
    Dla układu nie, ale dla użytkownika tak - kwasówki są cieżkie.
    Niech autor pozostanie przy li-ion typu 18650 - z nich wyciągnie i 3000mA przy napięciu 3,6v.

• #4 16 Maj 2012 21:21
    macstar
    Poziom 10  

Ja się doczepie do termo gluta jak lampy zaczną grzać to wszystko popłynie.Osobiście jestem wrogiem takiego rozwiązania.

• #5 16 Maj 2012 22:07
    Exploboy
    Poziom 15  

To nie lampy mocy, bez przesady. Troche ten klej trzeba nagrzać, jeśli miałoby popłynąć to razem z aromatycznym dymem szkatułki ;)

• #6 16 Maj 2012 22:14
    DRAIVER
    Poziom 13  

Chciałem bardziej wyeksponować lampy ale nie ma na to miejsca. Cała ta przestrzeń będzie wykorzystana na akumulatory. Podczas pracy pokrywka może być otwarta lub zamknięta. Ja np. słuchałam go na lekcjach w szkole i go zamykałem i do plecaka. Te lampy wytwarzają niedużo ciepła i nie przeszkadza to. Klej na gorąco może i nie jest najlepszym rozwiązaniem ale na płytkę nie było miejsca a jakoś musiałem zabezpieczyć niektóre elementy. Nie topi się nic podczas pracy.

• #7 16 Maj 2012 22:17
    eternal656
    Poziom 12  

Następna ciekawa konstrukcja na lampach :) ładnie wykonane i to tego bardzo małe :)
    Wspomniałeś tam o przetwornic do nixów pomysł dobry ale z tego co wiem napięcie w indukowane przez ta przetwornice ma sporo szumów na wyjściu ( sprawdzałeś na oscyloskopie ?)
    W odsłuchu tętnień nie słychać ? :)
    Ale gratuluje konstrukcji małe i jak zasugerowałeś " kieszonkowe "
    :)
    pozdrawiam :)

• #8 17 Maj 2012 14:31
    DRAIVER
    Poziom 13  

Niestety nie posiadam niczego czym by można pomierzyć tą przetwornice jednak w torze audio panuje zupełna cisza, nie ma brzęczeń, piszczeń lub innych śmieci. Dźwięk jest poprostu krystalicznie czysty i ma naprawde miękie brzmienie i piękną "przestrzeń" pod warunkiem że podłączy się naprawde dobre słuchawki. Mogą być jakiekolwiek 32. Nie gra tak by ogłuchnąć ale z zadowalającym poziomem.

• #9 17 Maj 2012 17:12
    eternal656
    Poziom 12  

aha rozumiem :) jak jest czysto to fajnie ^^
    To jak mówisz że przetwornica się dobrze spisuje bez szumów to chyba też poskładam sobie coś podobnego na wzór twojego hee . Jeszcze nie próbowałem tego rodzaju przetwornic w wzmacniaczach m.cz ale jak znajdę czas to się pobawię :)
    Więc tylko dalej takich udanych konstrukcji życzę pozdrawiam

• #10 17 Maj 2012 21:24
    DRAIVER
    Poziom 13  

Jest wzór płytki tej przetwornicy. Łatwo można zrobić a działa od pierwszego odpału. Wydajność prądowa jest niewielka ale w zupełności wystarcza. No i ma wysoką sprawność, myślę że >90%
    Z początku próbowałem z przetwornicami na NE555 i jakimś IRF + trafo ale efekty były kiepskie a zwłaszcza pobór prądu był za duży a przecież w zasilaniu bateryjnym to ważne. Ta przetwornica działa już od 6V a przy 9V pobiera około 350mA.
    Mógł by być większy porządek w środku ale tak było najszybciej i najłatwiej:) Pozdrawiam

• #11 17 Maj 2012 23:21
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

Bardzo fajny wzmacniacz. Gratuluję.

Chciałbym się dowiedzieć jak jest z brzmieniem tego maleństwa? Czy jest wyraźnie wyczuwalna różnica pomiędzy tranzystorem a tym maleństwem?

• #12 18 Maj 2012 20:38
    DRAIVER
    Poziom 13  

Różnica jest wyczuwalna lecz nie zawsze. Ładniejsze są wokale, trochę inny bas, pięknie słychać gitary, to co najbardziej lubię:) Są też utwory na których nie czuć żadnej różnicy ale przecież każdy słyszy trochę inaczej.

• #13 21 Maj 2012 16:38
    rossa
    Poziom 17  

Nigdzie nie mogę znaleźć schematu samego wzmacniacza (przetwornicę znalazłem). Byłby ktoś taki miły i zamieściłby tu schemat?

• #14 21 Maj 2012 17:15
    TrumanM1
    Poziom 8  

Po dwóch dniach szukania znalazłem coś takiego ale nie wiem czy się nada.
    A co do przetwornicy: jeżeli ta na wspomnianym NE555 jest zła to co polecacie? Jaka jest zastosowana w tym projekcie?

• #15 21 Maj 2012 17:18
    rossa
    Poziom 17  

To niestety nie to, tutaj są zastosowane obie triody z PCC88.

• #16 22 Maj 2012 07:38
    1078231
    Usunięty  
  • #17 22 Maj 2012 12:57
    arti4-92
    Poziom 16  

TrumanM1 napisał:
    Po dwóch dniach szukania znalazłem coś takiego ale nie wiem czy się nada.
    A co do przetwornicy: jeżeli ta na wspomnianym NE555 jest zła to co polecacie? Jaka jest zastosowana w tym projekcie?

Chyba lepiej coś zrobić na mc34063.

• #18 22 Maj 2012 13:17
    kk99
    Poziom 17  

rossa napisał:
    Nigdzie nie mogę znaleźć schematu samego wzmacniacza (przetwornicę znalazłem). Byłby ktoś taki miły i zamieściłby tu schemat?

To chyba jest ten schemat:

Pozdrawiam

• #19 22 Maj 2012 17:47
    arti4-92
    Poziom 16  

kk99 napisał:
    rossa napisał:

To chyba jest ten schemat:

Pozdrawiam

To chyba nie to.

• #20 23 Maj 2012 19:41
    TrumanM1
    Poziom 8  

Mam coś takiego. Co wy na to?
    I czy można tą przetwornicę zasilić napięciem 5V (mam na myśli USB)? Jeśli tak, to które elementy musiałbym wymienić i na jakie?

• #21 23 Maj 2012 19:46
    eternal656
    Poziom 12  

Schemat ten w 100% się nadaje . Jest to porosty przedwzmacniacz jedno kanałowy wykonany w oparciu o podwójna triodę typu np ECC , PCC 81....88 różnica w tych lampach to różne stopnie wzmocnienia sygnału , moze tez byc inne polaczenie w żarzeniu , zniekształcenia harmoniczne , podatność na szumy oraz napięcie pracy optymalnej .
    Schemat przedstawiony powyżej nadaje sie do wzmacniacza i napewno bedzie dzialal , teraz tylko rozchodzi sie kto zastosuje jakie lampy i tyle , oczywiscie triody ,a nie pentody ^^
    Przy zmianie z ECC 88 na jakos inna trzeba bylo by tez pobawic sie rezystore podlaczonym do anody lampy :P oraz tym dzielnikiem na wejsciu ( R1, R2)

• #22 23 Maj 2012 20:04
    rossa
    Poziom 17  

Truman, ta przetwornica ponoć startuje od 5V, ale wątpie czy USB pociągnie tyle amper.

• #23 24 Maj 2012 11:32
    kk99
    Poziom 17  

rossa napisał:
    Truman, ta przetwornica ponoć startuje od 5V, ale wątpie czy USB pociągnie tyle amper.

Dokładnie USB w standardzie 1.1 lub 2.0 to maksymalnie 500mA, a i tak czasami niektóre laptopy nie są wstanie odpowiednio zasilić np. dysków zewnętrznych pomimo zastosowania przewodu Y USB.

Rozumiem, że zaprezentowana na zdjęciach przez autora przetwornica jest zbudowana na ne555, bo zgadza się z projektem płytki z tego tematu:

Link

@DRAIVER
    Czy mógłbyś zamieścić lub ewentualnie wskazać schemat na podstawie którego konstruowałeś wzmacniacz ?

Pozdrawiam

• #24 24 Maj 2012 16:39
    eternal656
    Poziom 12  

Ten schemat co dałeś wcześniej jest bardzo podobny do konstrukcji DRAIVER-a , przerobisz go trochę i będziesz miał taki jak od kolegi :). Wpisz tak jak w tytule postu wzmacniacz na PCC88 i bedziesz miał pełno schematów na google .

• #25 10 Cze 2012 13:54
    DRAIVER
    Poziom 13  

Schemat który podał kolega arti4-92 to dokładnie na którym oparty jest mój wzmacniacz. Jedynie podczas uruchamiania zmieniłem wartości niektórych elementów. Przetwornica na NE555 wystartuje na 5V i będzie pracować na USB gdyż pobór prądu to maksymalnie 360mA. Poza tym tam znajduje się potencjometr do regulacji napięcia wyjściowego który również reguluje pobierany prąd. Co do wyboru różnych lamp oczywiście można eksperymentować ale zaznaczam że ta przetwornica daje max. 130V pod obciążeniem przez co nie wszystkie lampy działają na tak niskim napięciu a PCC 88 nadaje się idealnie bo zaczyna poprawie pracować już przy 90V. Nie zapomnijcie rówież o napięciu żarzenia dla PCC 88 które wynosi 7V czyli dość nietypowo. Zawsze zaglądajcie w katalogi. Pozdrawiam

• #26 26 Gru 2012 00:10
    saper152
    Poziom 12  

Czy taki układ zadziała np. podłączając zasilacz o napięciu żarzenia 7V do PCC88 a z niego równolegle wyprowadzić dodatkowe końcówki na wejście przetwornicy z którą z kolei będę osiągał napięcie anodowe? Pytanie początkującego:)

Jaką wartość dałeś C2?

• #27 26 Gru 2012 09:56
    rossa
    Poziom 17  

Oczywiście że zadziała, jeśli żarzysz napięciem stałym. A do pytania o kondensator też się dołączę.

• #28 29 Gru 2012 21:05
    saper152
    Poziom 12  

Ok znalazłem źródło owego schematu tutaj autor o C2 pisze w następujący sposób:

"Podobnie użycie (lub nie) kondensatora elektrolitycznego C2 o wartości 22-50 mF/50V (lepszy jest tantalowy) poprawia pasmo przenoszenia"

Tutaj raczej literówka się wkradła chodziło o 22uF (chyba)

• #29 29 Gru 2012 22:58
    rossa
    Poziom 17  

Ta. Ja zamierzam dać 47uf. chodziło gościowi chyba o mikrofarady.
    Aha, mogę dać C3 foliowy 1uf/100? Da radę?

• #30 29 Gru 2012 23:52
    saper152
    Poziom 12  

Z tego starego tekstu z nieistniejącego już audiotonu wynika że owy kondensator może pomóc lub też nie więc można poeksperymentować. Jeżeli chcesz napisz na priv i podaj @ to podeślę całą stronę audiotonu którą udało mi się ściągnąć z triody (ktoś wrzucił przed usunięciem)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME