Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon do wokalu/mikrofon studyjny

16 Maj 2012 15:36 6013 25
  • Poziom 8  
    Witam. Poszukuje dobrego mikrofonu do wokalu. Będę go wykorzystywał w pokoju, nie w żadnym studiu, czyli już odpada mikrofon pojemnościowy z tego co słyszałem. Potrzebuje dobrego mikrofonu w okolicach 300-400zł, żebym był zadowolony i żeby (co najważniejsze) nie zniekształcało bardzo głosu i w czasie śpiewania, nie trzeszczało. Na dany moment mam Shure C608 i po prostu załamuje się czasami trzeszczeniem i innymi wadami. Słyszałem, że mikrofon studyjny się nadaje, ale jaki?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 18  
    Nie ma podziału na mikrofony studyjne i estradowe. Po prostu jedne z oczywistych względów lepsze są w studio niż na estradzie. W studio używa się mikrofonów pojemnościowych zazwyczaj, bo pomieszczenie jest wygłuszone i pozbawione niepożądanych dźwięków, zaś na estradzie stosuje się dynamiki ponieważ mają mniejszą czułość przez co nie zbierają tego czego nie trzeba tylko w dużej mierze zbierają to co chcemy czyli np wokal,perkusje,piec itd.

Owe trzeszczenie o którym mowa może być wynikiem źle ustawionego przedwzmacniacza i występuje tak zwane przesterowanie, albo złej jakości złącz.

Jaki ma kolega przedwzmacniacz/mikser? bo od niego zależy czy najwygodniej będzie pojemnościowy kupić czy dynamik, a może trzeba będzie się i za tym rozejrzeć

Jeśli chodzi o dynamiki to jakiś audiotechnica,akg, albo używanego legendarnego shure sm58 (nowy troszkę ponad 400zł)
  • Poziom 8  
    Nie jestem pewien czy to na pewno to, ale mam windows mikser, a jeżeli to ma jakieś znaczenie to mam jeszcze realtek HD audio.

Dodano po 7 [minuty]:

A gdzie ewentualnie w ustawieniach mógłbym poszperać? I zakupem mnie się troszkę śpieszy, więc chciałbym wiedzieć, jakim zdaniem byłby najlepszy mikrofon do nagrywania w domu. : )
  • Warunkowo odblokowany
    Tak, pojemnościowy odpada, bo nie masz miksera z phantom power, kup shure'a SM 58, ale nie dawaj za niego mniej niż 350zł, chyba że to używany (bo kupisz podróbkę) na alledrogo masz kila: podam Ci linki do zaufanych oryginałów... tu masz nowy z dj music center, z gwarancją http://allegro.pl/.html
    UWAGA OSTRZEGAM WSZYSTKICH: NIE KUPUJCIE U ulicy_znamie TO SĄ PODRÓBKI, patrzcie : http://allegro.pl/.html Nowe szury beta, sm58 itp za 160 zł... śmiech na sali!!!! zgłaszam do polsounda

Moderowany przez adambyw:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 8  
    Dziękuje za odpowiedź! :) Powinienem być zadowolony z SHURE SM58? Zależy mi strasznie żeby jakiekolwiek covery nie zniekształcały głosy albo przy wyższych dźwiękach trzeszczały czy coś w tym rodzaju. Pewnie jeszcze trochę poszukam, ale chce mieć pewność, że nie będę żałował i ubolewał nad tym co kupiłem.
  • Poziom 18  
    Radze zaopatrzyć się w porządną kartę dźwiękową jak nie na usb to na pci, bo chyba kolega nie chce powiedzieć że podłącza w wejście mikrofonowe(to różowe), wejście jest to przystosowane do wkładek elektretowych więc jakość nagrania z każdego mikrofonu będzie słaba bo nie ma tam dobrego toru wejściowego. jeśli kolega nie ma kasy to można sklecić ze schematu jakiś przedwzmacniacz np na ne532 bodajże i wtedy wpiąć to w wejście liniowe(to niebieskie)
  • Warunkowo odblokowany
    Tak, SM58 będzie dla Ciebie Idealny! Ręczę głową!
  • Poziom 8  
    Nie wiem czemu, ale czuje że się ośmieszę, ale cóż. Tak, wkładałem do różowego z tego względu, że tylko tutaj mi nagrywało. W tym niebieskim niby działa, ale jest tylko szmer i nic poza tym. Popatrzę za tym przedwzmacniaczem zanim mikrofon kupie.
  • Warunkowo odblokowany
    Albo beta 58 a, prawie to samo, mówię Ci w tej cenie nic innego, ten mikrofon wykorzystuje się na estradach, to nie zabawka! A trochę doświadczenia w shurea'h mam ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Wystarczy, że kupisz shure'a, podepniesz do "różowego, podgłosisz mikrofon na maxa i vouel'a !
  • Moderator Akustyka
    Albo zaopatrzyć się w mikrofon z USB.
    Jak najbardziej kolega może wejść w mikrofon pojemnościowy. Wielokrotnie wstawiałem linki z nagrań bez dobrych pomieszczeń. Efekt jest zadowalający.

Fizyka to fizyka. Proporcje wokalu do dźwięków otoczenia będą takie same przy mikrofonie pojemnościowym i dynamicznym. Niezależnie od ich czułości, bo kompensujesz to wzmocnieniem na preampie.
  • Poziom 8  
    M-MaN napisał:
    Albo beta 58 a, prawie to samo, mówię Ci w tej cenie nic innego, ten mikrofon wykorzystuje się na estradach, to nie zabawka! A trochę doświadczenia w shurea'h mam ;)

Dodano po 1 [minuty]:

Wystarczy, że kupisz shure'a, podepniesz do "różowego, podgłosisz mikrofon na maxa i vouel'a !

Tylko że ja mam Shure'a.. Podpinam pod różowy, a i tak trzeszczy. Nie wiem czy to wina mikrofonu. Jak patrze na te przedwzmacniacze to się za głowę łapie, że tylko kombinacji jest. Ja chce po prostu nagrać coś w miarę porządnego w skromnych czterech ścianach. Z różowego idzie, tylko trzeszczy jak mam blisko twarz. Oddalam, słabiej mnie słychać a i tak jak głos podniosę to i tak zacznie trzeszczeć. Co jeszcze bym mógł w ustawieniach zobaczyć?
  • Warunkowo odblokowany
    Mikrofon usb... Porażka. Pojemnościówka usb to szit, żaden profesjonalista nawet o tym by nie pomyślał (adambyw to nie jest zła propozycja, ale takiego szura mógłby użyć później przy występach itp, pozatym szury lepiej się sprzedają, gdyby zakończył nagrywanie)

Dodano po 6 [minuty]:

To może masz gniazdo wyrobione na 40%, ja tak miałem, bo mi kabel ciągnął w dół... mikrofon na 60%, więc radzę pożyczyć od kogoś jakikolwiek mikrofon i sprawdzić, czy problem się powtarza.
  • Poziom 8  
    kable nigdzie nie ciągną, a jak ciągną to dają o sobie znać bo trzeszczy jak oszalały nie trzymając mikrofonu przy ustach. Nie mam niestety od kogo pożyczyć jakikolwiek mikrofon. Tak więc jestem w szarej... no...
  • Warunkowo odblokowany
    To w takim razie mikrofon się odlutował gdzieś w układzie... Kup nowy, będziesz zadowolony
  • Poziom 8  
    SHURE SM58 LCE o nim są bardzo dobre opinie i chyba na niego się skuszę, poszukam jeszcze głębiej, może trafię na coś lepszego w tej samej cenie, może nie. Dziękuje wszystkim za wszelką pomoc.
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Kolego! Od 2 godzin właśnie o tym mówię! ... Sm 58 albo beta 58... albo sm 58 le
  • Poziom 18  
    Ja nie mając kasy skleciłem sobie preamp na kicie avt, spisuje sie dobrze po podpieciu w wejscie liniowe(tylko nalezy dobrze ustawic czulosc preampu i jakosc jest bardzo dobra)ustawic poziom wejscia,do nagrywania uzywam karty MAYA44 na usb i programu adobe audition.
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Mikrofon dynamiczny może trzeszczeć w gnieździe mikrofonowym komputera, bo jest na nim zasilanie BIAS do mikrofonów elektretowych. Ruch wtyczki w gnieździe powoduje minimalne zmiany rezystancji w punkcie styku, przez komputer odbierane jako dźwięk - trzaski.
    Bezpiecznie jest podłączyć mikrofon dynamiczny szeregowo z kondensatorem 10uF/16V.

Kolega nie powiedział że chce go całkiem profesjonalnie używać. Miałem kilka takich mikrofonów w rękach, świetnie się sprawdzają w warunkach półprofesjonalnej rejestracji, czy podcastu. A na pewno lepiej niż mikrofon dynamiczny podłączony do wejścia mikrofonowego w komputerze.
    Dodatkowo cenowo wychodzi lepiej niż kupować zestaw osobno mikrofon i osobno kartę dźwiękową z preampem.

Jeżeli mikrofon dynamiczny, sugeruję się rozejrzeć za innymi markami jak shure. Wychodzą taniej, i czasami lepiej brzmieniowo. Z średniej półki lubię np Sencheisser e840, Audix f50 czy JTS NX8. Jakoś shure do mnie nie do końca przemawia.
  • Poziom 8  
    Czyli w jakich ustawieniach się bawić, żeby w niebieskim wejściu było wszystko dobrze? Konieczny jest ten przedwzmacniacz? Czy wystarczy coś w ustawieniach pokombinować? Może wcale nie będzie potrzeba kupować nowego mikrofonu, jeżeli wystarczy w odpowiednie ustawienia wejść.
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Masz całkiem znośny mikrofon, na początek zmontuj sobie kabel z kondensatorem, zobacz czy rozwiąże to twoje problemy. Jeżeli nie, najrozsądniejsza będzie inwestycja w przedwzmacniacz mikrofonowy, mikrofon z USB lub kartę muzyczną z przedwzmacniaczem mikrofonowym.
  • Poziom 8  
    Ile zamontowania przedwzmacniacza może kosztować? Czy jest to może na tyle nie skomplikowane, że samemu da się samemu radę?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Elementy na preamp można kupić w każdym elektronicznym i zmontować na płytcce uniwersalnej. Koszt ? Do 20zl
  • Poziom 8  
    A jaka firma byłaby najlepsza?
  • Poziom 18  
    Ja czasem kupuje w sklep.avt.pl maja tez gotowe kity
  • Poziom 8  
    Na prawdę dziękuje wszystkim za pomoc. W najbliższym czasie oddam komputer do sklepu komputerowego, żeby mi to zamontowali, a może będzie cud i nie będę musiał mikrofonu nowego kupować. I dla potwierdzenia. Kupując przedwzmacniacz, będę mógł korzystać z wejścia liniowego? Zgadza się?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Dokladnie, w przypadku posiadania przedwzmacniacza bedziesz go podłączał w wejście liniowe