Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domku drewnianym

szymi79 16 Maj 2012 15:51 8326 6
  • #1 16 Maj 2012 15:51
    szymi79
    Poziom 9  

Witam forumowiczów!

Udało mi się postawić domek drewniany 5x5m z górą i przed ociepleniem chciałem założyć instalację elektryczną. Oczywiście całość dam sprawdzić elektrykowi, a ze względu na oszczędności chciałbym przewody położyć sam. I tu proszę o pomoc i wsparcie.

Wiem, że wszystkie przewody powinny iść w niepalnym peszlu + puszki także niepalne. Planuję 7 punków świetlnych na przewodzi 1,5. Wystarczy, że porobię pętle? A co z przełącznikami - muszą być puszki rozdzielcze?

Drugi obwód planuję zrobić gniazdka - przekrój 2,5 - i tu najważniejsze pytanie: mogę łączyć gniazdka szeregowo w puszkach pod gniazdkiem? W sumie będzie jakieś 7 gniazdek.

Trzeci obwód chce puścić osobno do bojlera w łazience - również 2,5.

Czy jeżeli przewody w niektórych odcinkach się pokrywają, to mogą iść w jednej peszli?

Planuję zrobić 10A zabezpieczenie na oswieltenie i 16A na gniazdka.

Zabezpieczenie od strony ENEA to 25A. Siec TN-C.

Ostatnie pytanie - jak zrobic instalacje odgromowa na tym domku?

-1 6
  • #2 16 Maj 2012 16:01
    Akrzy74
    Poziom 39  

szymi79 napisał:
    ze względu na oszczędności chciałbym przewody położyć sam.
    -Planuję...
    -chce ...
    -jak zrobic instalacje odgromowa

A "zaplanowałeś" projekt instalacji elektrycznej oraz odgromowej? Wiesz co to jest metryka urządzenia piorunochronnego oraz projekt instalacji elektrycznej?

1
  • #3 17 Maj 2012 21:32
    szymi79
    Poziom 9  

No powoli się dowiaduję i stąd też moje pytanie. Jeśli sprawa mnie przerośnie, to oczywiście oddam ją w fachowe ręce.

0
  • #4 17 Maj 2012 22:07
    19barti78
    Poziom 15  

szymi79 napisał:
    No powoli się dowiaduję i stąd też moje pytanie. Jeśli sprawa mnie przerośnie, to oczywiście oddam ją w fachowe ręce.

A w jaki sposób kolega rozwiąże sprawę ochrony dodatkowej przed skutkami porażenia poprzez samoczynne wyłącznie napięcia ??

0
  • #5 17 Maj 2012 22:23
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

I co kolega zrobi jak to się koledze schajczy? Prokurator itd ... Głowa boli ... A ile biegania, stres ...

U mnie w firmie nawet dzisiaj szef wspomniał o takim przypadku kiedy to w takowym obiekcie doszło do pożaru przez inst. elektryczną. Co się okazało w postępowaniu, gipsiarze przytwierdzili do jakiejś deski żarówkę i jej nie wyłączyli na noc. Efektem tego był pożar.

Żeby inst. el. w takim obiekcie wykonać to należało by wiedzieć jak. Jeśli kolega nie ma zielonego pojęcia to lepiej za to się nie brać i zlecić to wykwalifikowanej firmie elektrycznej a nie Panu Zenkowi spod sklepu.

Ubezpieczyciel jest mądry i cwany, papierków zażąda na dzień dobry.

Akrzy74 napisał:
    A "zaplanowałeś" projekt instalacji elektrycznej oraz odgromowej? Wiesz co to jest metryka urządzenia piorunochronnego oraz projekt instalacji elektrycznej?
    Od tego wypadało temat zacząć :)

Pozdrawiam JohnySpZOO :)

0
  • #6 22 Maj 2012 22:15
    Paweł.K
    Poziom 9  

Mam podobny problem a nikt nie potrafi dać konkretnej,miarodajnej odpowiedzi.Wygląda na to ,że mało kto na ten temat coś wie.Mianowicie chodzi mi o wykonanie bezpiecznej,zgodnej z przepisami instalacji elektrycznej w domu z bali drewnianych.Interesują mnie przepisy na ten temat,sposób wykonania,parametry materiałów itp.

2
  • #7 22 Maj 2012 22:36
    retrofood
    Moderator

Paweł.K napisał:
    Mam podobny problem a nikt nie potrafi dać konkretnej,miarodajnej odpowiedzi.Wygląda na to ,że mało kto na ten temat coś wie.Mianowicie chodzi mi o wykonanie bezpiecznej,zgodnej z przepisami instalacji elektrycznej w domu z bali drewnianych.Interesują mnie przepisy na ten temat,sposób wykonania,parametry materiałów itp.

Bo konkretną, miarodajną odpowiedź, podaje się nie po spojrzeniu w szklaną kulę tylko na podstawie: zapoznania się z technicznymi warunkami zasilania, projektem architektoniczno - budowlanym obiektu, określeniem przez inwestora zakresu i sposobu użytkowania pomieszczeń... i tym podobnych bzdur, które bzdurami wydają się tylko tym, którzy tak właśnie pytają jak Autor cytowanego u góry tekstu.

Wam wszystkim wydaje się, że instalacja elektryczna to jest nic prostszego, każdy głupi ją zrobi.
    Tylko po co w takim razie istnieją szkoły? Po co ludzie uczą się niemało lat? Żeby potem przekazać komuś całą wiedzę w kilku postach?

NIE DA SIĘ! Ile razy trzeba to tłumaczyć? Instalacja ma być bezpieczna! A nikt z nas swoimi poradami dla dyletantów takiego bezpieczeństwa nie zapewni.
    NIE CHCEMY, ŻEBYŚCIE ZROBILI SOBIE KRZYWDĘ!!! Ani swoim bliskim!

Ale skoro i tak wszystko bywa w internecie podaję adres, gdzie w przystępny sposób opisano mały wycinek problemów, z którymi spotykają się wykonawcy takich instalacji.

Instalacja na drewnianym poddaszu

-1
  Szukaj w 5mln produktów