Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Webasto - dogrzewacz Touran

sp9svn 24 Aug 2008 17:38 265771 272
    joker1958
    Level 14  
    Bodzio101 wrote:
    Witam!!! Mam VW Tourana z 2004 diesel. Podobno w tym samochodzie jest webasto tylko niewiem czy jest to ogrzewanie postojowe czy dogrzewacz. Na nakładce na zdrzekak pod maską była nalepksa WEBASTO zdjęcie jej załączam poniżej. Może ktoś by mógł odczytać z niej jaki jest to rodzaj webasto i jak go uruchomić bo z tego co wiem to webasto po dzwonie się wyłącza a samochód był po wypadku. Żadnego pilota nie miałem razem z samochodem.
    POZDRAWIAM i proszę o pomoc

witam odswiezam temat mam ten sam problem moze ktos okresli co to jest webasto czy dogrzewacz
    edek-18
    Level 2  
    Witam Kupiłem Tourana 1,9 TDI z 2005 r i nie wiem jak zaółączyć webasto, pilota nie otrzymałem, a webasto jest fabryczne,
    skylark
    Level 25  
    Tourany standardowo wyposażone były w dogrzewacze TTV. Istnieją również wersje z rozbudową do ogrzewania pełnego. Należy zakładać, że jeśli nie ma elementu załączającego np. pilota to jest to jedynie dogrzewacz (z wyłączeniem przypadku, że poprzedni właściel zgubił pilot). Najprościej sprawdzić odszukując na przedniej szybie przyklejoną antenę.
    joker1958
    Level 14  
    hm? przyklejona antene a jak ma ta antenka wygladac i w ktorym miejscu ma sie znajdowac jaka ma byc poprzedni wlasciciel moze mial pilota ale wiedzial ze webasto jest uszkodzone (wlanieta byla pompka wody) i specialnie niedal pilota
    skylark
    Level 25  
    Najczęściej montowana jest w lewym dolnym rogu szyby, patrząc z miejsca kierowcy za krawędzią deski rozdzielczej.
    arrow00
    Level 12  
    Jestem tu nowy, więc na początek witam wszystkich.
    Szukałem odpowiedzi na moje pytania na forum ale niestety nie znalazłem jej. Dlatego postanowiłem zadać pytanie w tym wątku.
    Jestem właścicielem VW Tourana 2005 z silnikiem BRU (1,9 TDI 90 KM).
    Jest w nim zamontowany fabrycznie dogrzewacz Webasto TT V.
    Chciałbym rozbudować go do pełnego ogrzewania postojowego.
    Kontaktowałem się z autoryzowanym serwisem Webasto we Wrocławiu (Gastal) i tam powiedziano mi, że jest to możliwe (choć nie we wszystkich autach) i kosztuje 2300 zł ze zwykłym mini-zegarem (na nowych częściach). Trochę to dla mnie za drogo. Dlatego mam do Was pytanie jakie elementy muszę zakupić i co zrobić aby taki sysytem rozbudować samodzielnie lub przy pomocy zaprzyjaźnionego mechanika.
    Czy znacie może jakąś firmę, które we Wrocławiu lub okolicach zajmuję się takimi usługami za rozsądne pieniądze ?
    Drugie pytanie dotyczy sterowania. Chciałbym założyć dodatkowo sterowanie za pomocą pilota. Planuje również dołożenie do alarmu modułu powiadamiania GSM. Jest w nim możliwość sterowania urządzeniami w aucie przy pomocy smsów. Czy ktoś się orientuje czy można to ze sobą sprzęc ? Chodzi mi o moduł GSM i webasto. Zamiast kupować dodatkowego modułu sterowania do Webasto możnaby sterować nim przy pomocy GSM ?

Przepraszam za tak długi elaborat i z góry dziękuję z pomoc.

Pozdrawiam,

Tomek
    joker1958
    Level 14  
    na slasku servis zarzadal sobie za rozbudowe webasta 3100 +1500 jezeli bym chcial z pilotem, rozsmieszyli mnie,moze ktos wie czy zmiana panelu od climatronika na taki z przyciskiem do webasta i wgranie nowego software dzialalo by jako webasto postojowe
    arrow00
    Level 12  
    Witam ponownie.
    Pogrzebałem trochę w sieci i to co jest potrzebne do rozbudowy webasta tego typu to pompka wody (dogrzewacz korzysta z pompy silnika bo działa jak chodzi silnik), moduł sterowania (mini zegar albo np pilot) i co najgorsze to trzeba przestroić samo webasto (zmienić soft na inny). Koszt zakupu pompki używanej to 150-250 zł. Sterowanie to różnie od 300-800 zł. Nie wiem ile kosztuje w serwisie przeprogramowanie samego pieca.
    Stefanek1
    Level 26  
    arrow00 wrote:
    Witam ponownie.
    Pogrzebałem trochę w sieci i to co jest potrzebne do rozbudowy webasta tego typu to pompka wody (dogrzewacz korzysta z pompy silnika bo działa jak chodzi silnik), moduł sterowania (mini zegar albo np pilot) i co najgorsze to trzeba przestroić samo webasto (zmienić soft na inny). Koszt zakupu pompki używanej to 150-250 zł. Sterowanie to różnie od 300-800 zł. Nie wiem ile kosztuje w serwisie przeprogramowanie samego pieca.

Żadna zmiana softu, tego nie potrzeba, pompka płynu tak, jak nie ma już zmontowanej. W tych autach gdzie jest dogrzewacz 5 KW powinna już być zamontowana fabrycznie, bo np. w Sharanie, Galaxy, Alhambrze po 2000 r, pomimo ze jest tam dogrzewacz D5WZ elektryczna pomka juz jest.
    Potrzebujesz jedynie wtedy;
    1. sterowanie - pilot z odbiornikiem lub zegar,
    2. przekaznik do załączania piecyka - sygnał +12 V / symulacja alternatora /
    3. przekaznik do pompki płynu
    4. ew. przekażnik z opóżnieniem do załączania wentylatora.
    5 troche kabli
    6 trochę czasu
    7. trochę wiedzy, gdzie co sensownie podpiąć

Pozdrowienia.
    joker1958
    Level 14  
    Żadna zmiana softu, tego nie potrzeba, pompka płynu tak, jak nie ma już zmontowanej. W tych autach gdzie jest dogrzewacz 5 KW powinna już być zamontowana fabrycznie, bo np. w Sharanie, Galaxy, Alhambrze po 2000 r, pomimo ze jest tam dogrzewacz D5WZ elektryczna pomka juz jest.
    Potrzebujesz jedynie wtedy;
    1. sterowanie - pilot z odbiornikiem lub zegar,
    2. przekaznik do załączania piecyka - sygnał +12 V / symulacja alternatora /
    3. przekaznik do pompki płynu
    4. ew. przekażnik z opóżnieniem do załączania wentylatora.
    5 troche kabli
    6 trochę czasu
    7. trochę wiedzy, gdzie co sensownie podpiąć

Pozdrowienia.

witam to moze bys sie podzielil ta wiedza moze masz jakis rozrysowany schemat jak zainstalowac te dodatki, w vw touran w webasto TT-V jest juz na piecu pompka wody ale czy ona da rade pompowac na duzym obiegu
    arrow00
    Level 12  
    Z tego co słyszałem od kolesi z Gastalu to w Touranie sterowanie odbywa się po szynie CAN i przeprogramowanie webasta jest konieczne. Ale jest to opinie zasłyszana więc głowy uciąć sobie nie dam.

Jest jeszcze jeden wątek o webasto w Touranie.
    Webasto Touran
    Tam też jest opinia, że trzeba zmienić soft. Może koledze Joker1958 udało się jakoś rozwiązać ten problem bez modyfikacji softu ?

Dołączam się do prośby o informacje. Jak ktoś wie konkretnie jakie części kupić i jak to do kupy poskładać to prosimy o jakiś schemacik.

Pozdrawiam,

Tomek]
    skylark
    Level 25  
    Kolego Stefanek1, chciałbym przypomnieć, że temat dotyczy konkretnej rozbudowy dogrzewacza TTV w Touranie. O ile można zgodzić się z Tobą w kwestii Galaxy itp. zaś Touran to całkiem inna bajka i generalizując wprowadzasz, chcąc nie chcąc, w błąd.
    joker1958
    Level 14  
    arrow00 wrote:
    Z tego co słyszałem od kolesi z Gastalu to w Touranie sterowanie odbywa się po szynie CAN i przeprogramowanie webasta jest konieczne. Ale jest to opinie zasłyszana więc głowy uciąć sobie nie dam.

Jest jeszcze jeden wątek o webasto w Touranie.
    Webasto Touran
    Tam też jest opinia, że trzeba zmienić soft. Może koledze Joker1958 udało się jakoś rozwiązać ten problem bez modyfikacji softu ?

Dołączam się do prośby o informacje. Jak ktoś wie konkretnie jakie części kupić i jak to do kupy poskładać to prosimy o jakiś schemacik.

Pozdrawiam,

Tomek]

Tutaj raczej ciezko sie czegokolwiek dowiedziec, kazdy pisze ogolnie, ale szczegolow nikt niechce podac, albo nikt niema takiej wiedzy ...pozdr...
    arrow00
    Level 12  
    Kolego Skylark,
    widać że orientujesz się bardziej niż inni w temacie.
    Może napiszesz tak konkretnie pod Tourana co trzeba kupić i zmienić aby działało ogrzewanie postojowe ?
    Większość ma TT V więc będzie to uniwersalne dla chyba każdego Tourana.
    Kupno czy to sterowania czy to pompki we własnym zakresie wychodzi taniej niż w autoryzowanym serwisie.

Pozdrawiam,

Tomek
    skylark
    Level 25  
    Już wypowiadałem się w temacie rozbudowy Tourana, że konieczna jest zmiana softu. Co ja się będę produkował jakie kabelki potrzebne, części sterowanie jeśli soft występuje jedynie w zestawie rozbudowującym Webasto. Koszt jedynie ok 1700zł.
    arrow00
    Level 12  
    Dzięki za wyjaśnienie.
    A czy jest możliwe zamienienie pieca ?
    Tzn wstawienie TT C i podłączenie tego z pominięciem komunikacji CAN ?
    I jeszcze pytanie co do softu. Czy zakupuje się go tylko do jednej instalacji ?
    Przecież płyty się do środka nie wkłada tylko instaluje soft a płyta zostaje i można jej chyba ponownie użyć ?

Znalazłem dodatkowe info o TT V.
    W tym linku jest dyskusja na niemieckim forum jak to uruchomić bez CAN i z tego co zrozumiałem jakoś im się udało.
    Link
    Jednak mój Niemiecki leży i kwiczy. Do czytania używałem translatora. Może ktoś zna Niemiecki na tyle żeby to przejrzeć i wyjaśnić co i jak.
    Tu są jeszcze linki z informacjami o TT V:
    Link
    Link
    Znalazłem też instrukcję do TT V do Tourana i Passata 2005 ze schematami podłączenia. Tylko oczywiście po niemiecku więc nic z tego nie rozumiem, ale może ktoś to rozkmini.

Pozdrawiam,

Tomek
    pimor
    Level 1  
    Ja mam takie samo ogrzewanie TT V ale zamontowane w
    O2 i działa jak ogrzewanie postojowe jedyna różnica jest na nalepce 1K0010375R , ogrzewanie uruchamiam
    przyciskiem oznaczonym poziomą i trzema pionowymi kreskami na panelu , a programowanie kiedy ma się załączyć przez Max dot
    joker1958
    Level 14  
    Dzięki za wyjaśnienie.
    A czy jest możliwe zamienienie pieca ?
    Tzn wstawienie TT C i podłączenie tego z pominięciem komunikacji CAN ?
    I jeszcze pytanie co do softu. Czy zakupuje się go tylko do jednej instalacji ?
    Przecież płyty się do środka nie wkłada tylko instaluje soft a płyta zostaje i można jej chyba ponownie użyć ?
    [quote]

arrow00 raczej nielicz ze ktos ci odpowie kto zna temat, niechce sie albo no public tutaj musisz liczyc na siebie

dzieki za linki rozjasnily mi jak to wszystko jest podlaczone moze wiesz czy potrzeba dodakowa pomke wodna bo tam nic o tym niema ,moze wystarczy ta ktora jest przy dogrzewaczu...pozdr
    arrow00
    Level 12  
    Witam,
    cieszę się, że przynajmniej niektórzy wykazują pozytywne podejście do sprawy :)
    Z tego co wiem TT V ma wbudowaną pompkę wody i jej już nie potrzeba.
    Znalazłem sklep w Niemczech gdzie za 430 euro można kupić zestaw do rozbudowy dogrzewacza do pełnego ogrzewania postojowego:
    Link
    1600 zł to zawsze mniej niż 2300 :)
    Jest w tym zestawie soft potrzebny do zmiany.
    Poniżej fotka tego zestawu:

Pozdrawiam,

Tomek
    joker1958
    Level 14  
    zawsze taniej ,ale powiedz jak wgrasz ten soft, potrzebny jes jakis interfesj do komunikacji miedzy komputerem a webastem i czy poza softem na tej plytce jest program na komputer zeby to wgrac ...pozdr...
    arrow00
    Level 12  
    Witam,
    no właśnie Zum installieren wir das WEBASTO - Diagnosegerät benötigt
    to chyba znaczy, że potrzeba interfejs webasta.
    Widziałem taki interfejs za 1100 zł.
    Muszę poszukać jakiegoś warsztatu we Wrocku, który za rozsądną kasę by to wgrał.
    Aha i w tym zestawie jest zegar VWU 1533. Ciekawe ile taki zestaw kosztowałby bez niego. Jak znasz Niemiecki to napisz może maila z zapytaniem do nich czy jest taka możliwość. Bo sam taki zegar kosztuje około 60 euro.

Pozdrawiam,

Tomek
    joker1958
    Level 14  
    dokladnie to znaczy potrzeby interfejs diagnostyczny mysle ze serwis webasto powinien posiadac i wgrac oprogramowanie bez problemu napewno bedzie taniej jak w servisie vw , istalowal oklablowanie bedziesz sam
    arrow00
    Level 12  
    W sumie najbardziej mnie ciekawi kwestia tego softu.
    Przecież kable, wtyczki i sterowanie można dokupić a płyta powinna być wielokrotnego użytku :)

Pozdrawiam,

Tomek
    joker1958
    Level 14  
    dokladnie, napewno jest do wielokrotnego uzytku , jezeli chodzi o zalaczanie , myslales o takim ktore jest (niewiem czy masz duza navi) z panelu climatronika a programowanie czasowe z navigacji w tedy nie trzeba by bylo zadnego osobnego sterownika na kokpicie, tutaj masz link do panelu climy z wlacznikiem webasto https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5625805#5625805..pozdr...
    arrow00
    Level 12  
    Ja mam jedynie panel Climatic bez Climatronica.
    Muszę więc tak czy siak kupić zegar.
    Acha i w zestawie jest tam jakiś klucz do oprogramowania.
    Ciekawe czy on też jest wielokrotnego użytku.

Pozdrawiam,

Tomek
    joker1958
    Level 14  
    tem klucz jest napewno do uruchomienia programu na kompie ktorym sie wgrywa soft do webasta
    znalazlem w necie

Klucz sprzętowy to zabezpieczenie używane w zamkniętym oprogramowaniu - małe urządzenie podłączane zwykle do portu USB (wcześniej portu równoległego), którego obecność jest wymagana do uruchomienia danego programu.

Klucze sprzętowe mają w zamierzeniu uniemożliwić jednoczesne używanie programu na większej liczbie stanowisk niż liczba przewidziana w wykupionej licencji. Są relatywnie mocnym zabezpieczeniem, jednak istnieje wiele metod łamania go.
    arrow00
    Level 12  
    Witam,
    niestety nie mam dobrych wieści.
    Po pierwsze upgrade dogrzewacza nie jest możliwy we wszystkich Touranach. Ponoć można to zrobić w autach od 2005 roku w górę, dokładnie nie wiem ale takie informacje dostałem z dwóch niezależnych źródeł.
    Zestaw do updateu można też kupić w Polsce - nawet we Wrocku, jego koszt to 1664 zł brutto bez zegara i montażu.
    I chyba najgorsze to to że wgranie programu dostarczonego przez Webasto jest jednorazowe. Nie da się ponownie użyć tej samej płyty i klucza do wgrania softu do nowego auta.

Pozdrawiam,

Tomek
    joker1958
    Level 14  
    witam ja mam tourana z 2004 roku pisalem do servisu podalem rok num win i nic mi nie pisali ze do tego rocznika niemozna wgrac podali mi tylko cene za rozbudowe i zebym podjechal do nich a z tym programowaniem to mozliwe ze tak jest ale wydaje mi sie ze to jest tylko program ktory startuje na kompie po otrzymaniu klucza sprzetowego przez port usb jak sie otworzy to mysle ze idzie zaladowac odpowiednie software moze wypowie sie ktos kto sie zna na tym ...pozdr....

jeszcze jedno w tej istrukcji w pdf co jest pare linkow wyzej do tourana pisze ze jest to rocznik 2003 przetlumaczylem urywek translatorem

Tłumaczenie: niemiecki » polski

Te instrukcje instalacji są ważne dla oleju napędowego samochodu VW Touran - Ważność patrz wyżej - model z roku 2003, kiedy
    zmiany techniczne w pojeździe instalacji nie ma wpływu na wyłączenie jakiejkolwiek odpowiedzialności roszczeń.
    W zależności od wersji pojazdu i urządzeń mogą być montowane na zmiany
    te instrukcje instalacji są konieczne. Ogólne instrukcje instalacji i eksploatacji są
    przestrzegane. Odpowiednie zasady technologii są przestrzegane podczas instalacji.

Dodano po 22 [minuty]:

[quote="arrow00"]Witam,
    niestety nie mam dobrych wieści.
    Po pierwsze upgrade dogrzewacza nie jest możliwy we wszystkich Touranach. Ponoć można to zrobić w autach od 2005 roku w górę, dokładnie nie wiem ale takie informacje dostałem z dwóch niezależnych źródeł.
    Zestaw do updateu można też kupić w Polsce - nawet we Wrocku, jego koszt to 1664 zł brutto bez zegara i montażu.
    I chyba najgorsze to to że wgranie programu dostarczonego przez Webasto jest jednorazowe. Nie da się ponownie użyć tej samej płyty i klucza do wgrania softu do nowego auta.

Pozdrawiam,

Tomek[/quote

pisalem do gostka wczoraj dzisiaj mi odpisal ze koszt przerobki dogrzewacza ze dalnym sterowanieM ok 900 zl do tourana z 2004 r 1.9 TDI sil AVQ poprosilem go o adres i num tel bo niewiem z kim pisze ,pisalem do wielu i teraz nie pamietam jak bys byl chetny to na pw podam ci jego namiary
    arrow00
    Level 12  
    Witam,
    znalazłem jeszcze jedną ciekawą instrukcję rozbudowy TT V.
    Jest to co prawda w Peugeocie ale zawsze TT V.
    I co ciekawe tu nie ma żadnej zmiany softu.
    Jedynie dołożenie pompki, sterowania i paru przekaźników.

Pozdrawiam,

Tomek
    Attachments:
    joker1958
    Level 14  
    no tak TT-V ale byc moze to jest analog a nie sterowane canami webasto analog da sie uruchomic w kazdym samochodzie