Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można użyć klucza z vista home premium oem 32bit przy instalacji wersji x64

est_ars 16 Maj 2012 22:20 10353 24
  • #1 16 Maj 2012 22:20
    est_ars
    Poziom 18  

Trzy lata temu, wraz z komputerem kupiłem OS Windows Vista Home Premium 32-bit OEM. Zainstalowałem go i do dziś korzystam z wersji 32-bitowej. Nadszedł jednak czas na zmiany. Chciałbym kupić nowe kości pamięci i z 3GB przesiąść się na 12GB RAM. Potrzebuję więc 64 bitowy system operacyjny.

Czy można użyć klucza z windows vista home premium oem 32 bit przy instalacji wersji 64 bit? Czy aktywacja przebiegnie pomyślnie? Czy korzystając z wersji x64 systemu operacyjnego wprowadzając klucz z wersji 32-bitowe będę miał w pełni legalny system? Czy muszę spełnić jakieś dodatkowe warunki?

Na forach krążą różne opinie na ten temat.
    http://www.vista.pl/artykuly/14773_czy_zamian...m_32_bitowego_na_64_bitowy_jest_mozliwa_.html
    Jeśli zastosować prostą analogię (Win7 = Vista) to instalacja Visty Home Premium w wersji 64-bitowej na kluczu w wersji 32-bitowej OEM jest w pełni legalna.
    Mam nadzieję, że tak właśnie jest, chciałbym się jednak upewnić, ponieważ sprawa jest poważna i dotyczy legalności oprogramowania.

Jeśli za dodatkową opłatą mogę zamówić w firmie Microsoft płytę z wersją 64-bitową (znalazłem w sieci informację, iż jest taka możliwość, mimo iż posiadam wersję OEM), proszę o informacje jak to zrobić i jaki jest koszt takiego zamówienia.

0 24
  • Pomocny post
    #2 17 Maj 2012 10:24
    Wafer
    Poziom 20  

Witam.
    Osobiście wychodzę z założenia że jeśli instalacja przymnie i aktywuje klucz to wszystko będzie legalnie ;) Zawsze możesz spróbować zainstalować dla testu na byle jakim komputerze.

Jeśli faktycznie jesteś nieliczną osobą w tym kraju która aż tak bardzo przejmuje się legalnością oprogramowania (każdy wie jak jest), to jedynym pewnym źródłem informacji będzie pomoc techniczna microsoftu, wejdz na ich stronę, masz tam dział pomocy online, i darmowy numer telefonu do działu technicznego (polski oczywiście), miła Pani wszystko Ci wyjaśni i odpowie na pytania, sam nie raz dzwoniłem i pytałem ;)

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 17 Maj 2012 11:54
    EndriusG
    Poziom 16  

Nie wiem dokładnie jak z vista ale z windowsem 7 jest tak ze na płycie są wszystkie wersje systemu i to właśnie po wpisaniu klucza instalator wie którą wersje ma zainstalować. Więc albo twoja wersja się nie zainstaluje w ogóle (będzie monit i błędnym kluczu) albo zainstaluje się wersja do której jest ten klucz

1
  • #4 17 Maj 2012 13:25
    est_ars
    Poziom 18  

EndriusG napisał:
    Nie wiem dokładnie jak z vista ale z windowsem 7 jest tak ze na płycie są wszystkie wersje systemu i to właśnie po wpisaniu klucza instalator wie którą wersje ma zainstalować. Więc albo twoja wersja się nie zainstaluje w ogóle (będzie monit i błędnym kluczu) albo zainstaluje się wersja do której jest ten klucz

Powołując się na informacje odnalezione w sieci, mam jedno zastrzeżenie: kupując wersję BOX otrzymujemy dwie płyty - jedna zawiera OS x86 a druga x64.
    Klucz pasuje do obu (32 i 64), przy czym - tak jak napisałeś - jedynie do zakupionej edycji (np. home premium, ultimate etc.).

Jak już wcześniej wspomniałem wraz z zestawem komputerowym zakupiłem Viste Home Premium OEM. Na tekturowym pudełku (do którego wsuwane jest plastikowe etui z płytą instalacyjną) znajduje się naklejka, na której wydrukowano m.in.:
    MICROSOFT
    PRODUCT DESTRIPTION
    WinVista Home Prem SP1 32-bit PL 1pk
    DSP OEI DVD

Kupując wersję OEM otrzymałem jedynie wersję 32-bitową.

Wafer napisał:
    jedynym pewnym źródłem informacji będzie pomoc techniczna microsoftu, wejdz na ich stronę, masz tam dział pomocy online, i darmowy numer telefonu do działu technicznego (polski oczywiście), miła Pani wszystko Ci wyjaśni i odpowie na pytania, sam nie raz dzwoniłem i pytałem ;)

Tutak również jedno zastrzeżenie. Połączenie telefoniczne jest płatne - zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie microsoftu:
    "Wsparcie techniczne oraz informacja handlowa i licencyjna
    801 802 000 lub 22 594 19 99
    w godzinach 8-20 w dni robocze. Opłata za połączenia według stawek
    Twojego operatora."

Zgodnie z informacjami. które można odnaleźć pod tym linkiem
    http://www.telefonia.pilicka.net.pl/polaczenia.htm
    jest to połączenie z podziałem opłaty
    "801 1, 2, 7, 8 - koszt jednego impulsu, niezależnie od trwania rozmowy".

0
  • #5 17 Maj 2012 13:42
    EndriusG
    Poziom 16  

Czyli to w takim razie nie pozostaje nic jak spróbować. Jeśli się zainstaluje (przyjmie klucz) to będzie można normalnie użytkować i będzie to legalny system.

0
  • Pomocny post
    #6 17 Maj 2012 14:58
    Pawell_88
    Poziom 12  

Odpowiadam dokładnie jak to wygląda. Możesz użyć wersji 64-bit do swojego klucza. Klucze produktu nie są ograniczone wersją bitową. Jednak musisz posiadać odpowiedni nośnik. Jeśli nośnik nie będzie do tej same wersji, edycji itp to aktywacja Tobie nie przejdzie. A tak poza tym wszystko jest legalne i zgodne z warunkami udostępniania. Takiego problemu nie ma gdy kupuje się wersję box, bo masz od razu 2 płytki i spokój. A tak musisz kombinować. Jeśli to nie jest oem dedykowany dla konkretnej firmy (np. HP, Dell itp.), to można nawet taki nośnik zamówić w MS. Ale to kosztuje.

0
  • #7 17 Maj 2012 15:26
    est_ars
    Poziom 18  

Rozmawiałem z konsultantem.
    Użycie klucza wydanego do wersji 32-bitowej OEM, podczas instalacji wersji 64-bitowej, na tym samym komputerze, jest całkowicie legalne i nie narusza postanowień licencji.

Niestety nie posiadam płyty instalacyjnej z wersją 64-bitową.
    Konsultant poinformował mnie, iż mógłbym taką płytę pożyczyć i z niej zainstalować system. Nie ma jednak 100% gwarancji, że w takim wypadku klucz będzie działał. Przy czym takie rozwiązanie jest również legalne.

Płytę, zgodnie z zapewnieniem konsultanta można zamówić w sklepie, w którym nabyłem komputer lub pod adresem csdsbc(malpa)msdirectservices.com. W tym drugim przypadku koszt to 24 Euro.

Wysłałem wiadomość do sklepu oraz pod wskazany adres.

Dodano po 28 [minuty]:

Pawell_88 napisał:
    Jednak musisz posiadać odpowiedni nośnik. Jeśli nośnik nie będzie do tej same wersji, edycji itp to aktywacja Tobie nie przejdzie. Jeśli

Masz na myśli, że użycie płyty:
    1) z edycją Ultimate (oraz każdą inną od home premium) przy instalacji Home Premium, będzie skutkować problemami podczas aktywacji? - tzn. wogóle nie będzie można przeprowadzić aktywacji?
    2) z wersją BOX przy instalacji OEM, będzie skutkować wywołaniem ww. problemu?

Pawell_88 napisał:
    Takiego problemu nie ma gdy kupuje się wersję box, bo masz od razu 2 płytki i spokój. A tak musisz kombinować.

Pod koniec roku planuję zakup Windows 8 - tym razem wersję BOX systemu operacyjnego. Również uważam, że OEM nie jest najszczęścliwszym wyborem, szczególnie w wypadku komputerów stacjonarnych.

offtopic: Nie zapłacę za Windows 7, ponieważ (wbrew obiegowej opinii) nie wprowadza żadnych istotnych zmian w stosunku do Visty, która na moim sprzęcie "śmiga" bez problemów. Win 7 kojarzy mi się z tragicznym rozwiązaniem dotyczącym poczty oraz jeszcze tragiczniejszym paskiem zadań. Mam też zastrzeżenia do mechanizmu aktualizacji w 7. Atrakcje typu Aero wyłączam (choć oczywiście z włączonym system działa równie płynnie), pultip mam w kolorze zielonym bez tapety, po prostu ciężko do mnie dotrzeć z nowinkami w postaci kolorowych, pstrokatych gadżetów.

Dodatkowa informacja:
    Od pewnego czasu muszę przeprowadzać aktywację Visty przez telefon. Niestety inny sposób nie działa.

0
  • #8 17 Maj 2012 16:08
    Pawell_88
    Poziom 12  

est_ars napisał:

Pawell_88 napisał:
    Jednak musisz posiadać odpowiedni nośnik. Jeśli nośnik nie będzie do tej same wersji, edycji itp to aktywacja Tobie nie przejdzie. Jeśli

Masz na myśli, że użycie płyty:
    1) z edycją Ultimate (oraz każdą inną od home premium) przy instalacji Home Premium, będzie skutkować problemami podczas aktywacji? - tzn. wogóle nie będzie można przeprowadzić aktywacji?
    2) z wersją BOX przy instalacji OEM, będzie skutkować wywołaniem ww. problemu?

Pawell_88 napisał:
    Takiego problemu nie ma gdy kupuje się wersję box, bo masz od razu 2 płytki i spokój. A tak musisz kombinować.

Dokładnie tak jak piszesz musi to być dokładnie ta same edycja czyli HOME PREMIUM (każda inna odpada), rodzaj licencji czyli OEM (i to w twoim przypadku OEM System Builder, a nie dedykowany dla danej firmy bo do systemów Dell trzeba mieć klucz dedykowany dla Dell itp.) I z tego co się orientuje Service Pack, również musi się zgadzać.

0
  • #9 17 Maj 2012 21:14
    est_ars
    Poziom 18  

Zapytam naiwnie: nie ma przypadkiem możliwości ściągnięcia ze strony microsoftu obrazu płyty instalacyjnej z odpowiednim systemem?
    Ktoś mi zasugerował takie rozwiązanie, jednak wydaje mi się to dość nieprawdopodobne.

0
  • Pomocny post
    #10 17 Maj 2012 22:06
    artaa
    Poziom 43  

Nie ma na stronach MS, obrazów płyt DVD z systemami OEM i BOX.
    Jedynie są wersje z MSDN ale to inna historia.

0
  • #11 18 Maj 2012 11:38
    est_ars
    Poziom 18  

Odpowiedź ze sklepu:

Witam,

Niestety nie dysponujemy nośnikiem do Pana systemu.

Jedyne rozwiązanie jakie mogę zaproponować z naszej strony to dokupienie aktualizacji do wersji Windows 7.

http://www.komputronik.pl/product/86353/Oprog...ft_Windows_7_Home_Premium_PL_BOX_Upgrade.html

Może Pan też spróbować pożyczyć od kogoś znajomego oryginalny nośnik z systemem.

Szanowny Panie XXXX,

Pańskie zamówienie nie może zostać zrealizowane.

Wynika to z faktu, iż zakończony został okres wsparcia dla tego produktu i wyczerpane zostały zasoby magazynowe.

Dziękujemy za zrozumienie i przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Z poważaniem,

Krótko mówiąc Game Over, nie przeszedłem Bossa pod koniec pierwszego levelu.
    Pozostaje mi zagrać w klasykę cRPG, przyjąć proponowany mi przez Komputronik quest i udać się do Holy Vault 13, w poszukiwaniu G.E.C.K.a. - tzn. wyruszyć na poszukiwanie płyty instalacyjnej z Vista Home Premium OEM SP1 x64.

0
  • #12 18 Maj 2012 16:31
    kdziadon
    Poziom 9  

No to pozostaje już tylko kwestia akademicka, czy zainstalowanie systemu z "nielegalnego" nośnika, przy pomocy legalnego klucza, czyni system legalny czy nie ?
    Pomimo tego, że pomyślnie przejdzie aktywację w M$ ?

A ten BOX z płytkami 32bit i x64 to w jakich wersjach Visty występowały ?

0
  • #13 18 Maj 2012 23:55
    Pawell_88
    Poziom 12  

Jak to mówi MS, nie ma nielegalnych nośników, są tylko nośniki używane niezgodnie z warunkami licencji ;).

Potwierdzeniem licencji jest jest głównie naklejka z kluczem (certyfikat), szczególnie przy OEMkach. Aktywacja jest weryfikacją legalności więc jeśli przechodzi, to znaczy że jest ok. Przecież teoretycznie mogłeś zainstalować z oryginalnego nośnika i po drodze tenże zgubić. Np. Zgubienie nośnika nie jest utratą legalności.

A Visty występują w edycjach Home Premium, Business i Ultimate.

0
  • #14 19 Maj 2012 04:17
    est_ars
    Poziom 18  

Powołując się na informacje opublikowane tutaj:
    http://www.nhl.pl/lofiversion/index.php/t18819.html cyt.:
    "P: Czy jest legalne pobranie z sieci obrazu DVD Visty (nie modyfikowanego), np pliku ISO i użycie go do wykonania instalacji z numerem licencji OEM?
    O: Nie jest legalne pobranie obrazu ISO Visty i użycie go do przeprowadzenia instalacji na komputerze z licencją OEM.

Prócz tego obawiam się "wszywek" (szkodliwego oprogramowania, które zainstaluje się wraz z systemem) i nieproszonych gości po takiej instalacji.

Czy z tego tekstu, cyt.:

"P: Czy mogę pożyczyć DVD z Vistą komuś (lub od kogoś), tak aby mógł on przeprowadzić czystą instalację na swoim laptopie używając swojego klucza OEM?
    O: Każde DVD z Vistą ma wszystkie wersje. Jak wspomniałem wyżej nie wszędzie to zadziała. Nie można użyć nośnika do reinstalacji Della na laptopie innej marki. Ci producenci mają Recovery DVD."

można wnioskować, iż istnieje szansa, że system vista instalowany z dowolnego nośnika, np. wersji vista ultimate box, przyjmie mój klucz (oczywiście po wybraniu opcji home premium podczas instalacji) a następnie przejdzie pozytywnie procedurę aktywacji? Czy może to zbyt daleko idące wnioski?
    Zdaję sobie sprawę, że przeczyłoby to niektórym umieszczonym we wcześniejszych postach informacjom. Wybaczcie, tonący brzytwy się chwyta.

0
  • #15 19 Maj 2012 11:08
    artaa
    Poziom 43  

est_ars napisał:
    istnieje szansa, że system vista instalowany z dowolnego nośnika, np. wersji vista ultimate box, przyjmie mój klucz (oczywiście po wybraniu opcji home premium podczas instalacji) a następnie przejdzie pozytywnie procedurę aktywacji?

Istnieje i to duża, i dodatkowo praktycznie zawsze działa opcja telefoniczna.

0
  • #16 19 Maj 2012 14:33
    est_ars
    Poziom 18  

Może spróbować skorzystać z MSDN. Ma to sens?
    Jeśli tak, to prosiłbym o dalsze instrukcje. Mam problem ze znalezieniem odpowiedniego pliku na stronie Microsoftu. Prosiłbym również o informacje dotyczące przebiegu instalacji.

0
  • #17 19 Maj 2012 14:36
    artaa
    Poziom 43  

Nie kombinuj, tylko pobierz/pożycz DVD Visty w ersji OEM.

0
  • #18 19 Maj 2012 15:03
    est_ars
    Poziom 18  

Będzie ciężko, to będzie holy quest. Ale może przy okazji odnajdę Święty Graal. ;)

0
  • #19 19 Maj 2012 17:49
    Pawell_88
    Poziom 12  

Klucz od MSDN nie zadziała. jest to zupełnie inny rodzaj licencji. MSDN to profit umowy grupowej uczelni, więc do tych plików potrzebny jest odpowiedni kucz. Klucz OEM nic tu nie da.

0
  • #20 17 Lip 2012 22:45
    est_ars
    Poziom 18  

Do dziś nie udało mi się załatwić płyty.
    W ostateczności mógłbym ściągnąć jakiś plik iso. Jeszcze raz przypomnę: Potrzebuję Windows Vista Home Premium OEM SP1 64bit PL

0
  • #21 17 Lip 2012 23:00
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

W MSDNAA są tylko takie wersje Visty:
    Microsoft Windows Vista Business
    Microsoft Windows Vista Enterprise
    Microsoft Windows Vista Business Upgrade (64-bit)

0
  • #22 17 Lip 2012 23:07
    est_ars
    Poziom 18  

Zamówiłem już kości pamięci 3x2GB, więc...
    jestem lekko zdesperowany.

0
  • #24 18 Lip 2012 23:05
    est_ars
    Poziom 18  

Załatwiłem płytę z Vista Home Premium 64 PL
    Niestety płyta nie zawiera SP1. Mimo to klucz instalacyjny pasował.
    Aktywacji dokonałem przy użyciu telefonu - instalując wersję 32bitową z płyty którą kupiłem 3 lata temu wraz z komputerem, też musiałem aktywować Vistę przez telefon (automatyczna aktywacja online od ponad roku u mnie nie działa).

Nie mogę zainstalować aktualizacji KB936330 - wyświetla wielkość 1,5 MB.
    Po "zainstalowaniu" pojawia się komunikat, że wszystko przebiegło pomyślnie, po czym znowu mi ją wyszukuje i kolejny raz instaluje. I tak w nieskończoność. Ponowne uruchomienie komputera po instalacji (nie było wymagane) nie pomogło. Komputer zawiesił się na ekranie 'Zamykanie systemu'. Musiałem go wyłączyć ręcznie.

Czy można użyć klucza z vista home premium oem 32bit przy instalacji wersji x64

Albo zaraz zejdę smiercią tragiczną albo kupię bilet do Redmond i bazukę.
    Krótko mówiąc nie mam SP1. Na liście aktualizacji (panel sterowania->programy i funkcje->wyświetl zainstalowane aktualizacje) nie ma aktualizacji KB936330.

Pobieram ręcznie ze strony microsoftu.
    http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=21766
    Pobrałem i zainstalowałem.
    Kontynuuję ściąganie kolejnych aktualizacji.

0
  • #25 21 Lip 2012 22:44
    est_ars
    Poziom 18  

Podsumowując

Odpowiedź na pytanie zadane w temacie jest prosta: można.
    Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe. Użyłem płyty z wersją x64, która przyjęła mój klucz.

Z prawnego punktu widzenia sprawa jest równie oczywista: można, należy jednak użyć oryginalnej płyty - nośnik nie może być piracki. Niestety microsoft nie posiada już w swoim magazynie odpowiednich płyt dla mojej wersji Visty, podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o zapasy magazynowe w sklepach.

0
  Szukaj w 5mln produktów