Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szafa sterownicza na 4 silniki

oleksy19 17 Maj 2012 10:24 3939 24
  • #1 17 Maj 2012 10:24
    oleksy19
    Poziom 8  

Witam.Potrzebuje zmontowac mini szafe sterowniczna ktora bedzie recznie sterowala maszyna(4-silniki)....Bez zadnych sterownikow,falownikow,przekaznikow....Tylko prawo/lewo,gora/dol,przod/tyl,start/stop i ma chodzic na 24 v...Wszystko bedzie sterorwane z guzikow na takiej wędce z pilotem.Oprocz
    4-ech wylacznikow silnikowych co mi jeszcze bedzie potrzebne bo musze szybka wycene zrobic:/Z gory dziekuje za pomoc

0 24
  • #2 17 Maj 2012 10:29
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

oleksy19 napisał:
    ... co mi jeszcze bedzie potrzebne bo musze szybka wycene zrobic:/Z gory dziekuje za pomoc

Wiedza, która jest bezcenna :)

0
  • #3 17 Maj 2012 11:54
    12robert12
    Poziom 28  

Czy nie chodzi o suwnicę? Jak tak to modernizację najlepiej uzgodnić z UDT.

0
  • #4 17 Maj 2012 16:44
    oleksy19
    Poziom 8  

Mozna powiedziec ze jest to suwnica...Dokładnie to pila ktora porusza sie na suwnicy lewo prawo i na szynach przod,tyl a suwak gora dol chodzi plus start/stop pila:]Nie mam pojecia jak sie zabrac do tego...Zrobilem sobie spis co mi bedzie potrzbne...Ale watpie ze dobrze:)Jesli bedzie trzeba podac jakie silniki beda obslugiwne to podam...Na zakladzie jest jedna szafa z takim samym zestawieniem,ktora chodzi na dwa silniki stad 4 styczniki sie u mnie wziely...
    2xWylacznik silnikowy ABB MS132
    4xWylacznik nadpradowy s201 c4
    1xtransformator TOe-1000 AC/DC
    4xStycznik B6 20-10 230 V
    Jakas szafeczka z wylacznikiem glownym
    Do tego potrzebny mi jakis pilot sterowniczy na 8 guzikow:/Nie wiem gdzie taki mozna znalez.Albo Chociaz na 4 gdzie bedzie sterowanie jako prawo/lewo.

0
  • #5 17 Maj 2012 16:58
    Teodor_2000
    Poziom 12  

Może to brutalne ale z tego co piszesz nie za bardzo masz pojęcie co chcesz zrobić, a druga sprawa nawet jak sobie dokładnie sprecyzuje to jeszcze pozostaje sprawa jak to zrobić aby działało poprawnie i nie zrobiło nikomu krzywdy. Bo ta piła ..... może być przyczyną nieszczęścia.
    Na pewno jest to wszystko do zrobienia bo przecież nie "święci garnki lepią" ale oprócz chęci i zapału potrzeba trochę wiedzy i doświadczenia.

0
  • #6 17 Maj 2012 17:01
    oleksy19
    Poziom 8  

W pełni się z Tobą zgodzę dlatego ja mam tylko za zadanie oszacować koszt wykonania takiej szafy co dla mnie i tak już jest dosyć skomplikowane:)

0
  • #7 17 Maj 2012 19:49
    Teodor_2000
    Poziom 12  

Do układu potrzebujesz:

Dla każdego silnika: (czyli to co poniżej x4)
    1x wyłącznik silnikowy (np PKZM0)
    2x stycznik + styki pomocnicze (np DILM)

Wielkość styczników i wyłączników dobrać należy do wielkości silników.

Do sterowania (jak chcesz na 24V)
    1x wyłącznik nadprądowy do zabezpieczenia obwodu sterowania 24VAC
    1x wyłącznik nadprądowy do zabezpieczenia transformatora
    1x transformator (np Toe 100 230/24) dla ośmiu styczników powinno spokojnie wystarczyć.
    1x skrzynka która to wszystko pomieści
    1x manipulator czy kaseta sterownicza
    1x wyłącznik główny

Można by układ rozbudować o jakąś sygnalizację pracy/awarii silników więc kilka lampek na szafkę i ewentualnie styki pomocnicze do wyłącznika silnikowego.

Do tego koszt wykonania "projektu" i wykonania szafki.

0
  • Pomocny post
    #8 17 Maj 2012 21:22
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

oleksy19 napisał:
    Mozna powiedziec ze jest to suwnica...Dokładnie to pila ktora porusza sie na suwnicy lewo prawo i na szynach przod,tyl a suwak gora dol chodzi plus start/stop pila:]Nie mam pojecia jak sie zabrac do tego...Zrobilem sobie spis co mi bedzie potrzbne...Ale watpie ze dobrze:)Jesli bedzie trzeba podac jakie silniki beda obslugiwne to podam...Na zakladzie jest jedna szafa z takim samym zestawieniem,ktora chodzi na dwa silniki stad 4 styczniki sie u mnie wziely...
    2xWylacznik silnikowy ABB MS132
    4xWylacznik nadpradowy s201 c4
    1xtransformator TOe-1000 AC/DC
    4xStycznik B6 20-10 230 V
    Jakas szafeczka z wylacznikiem glownym
    Do tego potrzebny mi jakis pilot sterowniczy na 8 guzikow:/Nie wiem gdzie taki mozna znalez.Albo Chociaz na 4 gdzie bedzie sterowanie jako prawo/lewo.

Przecież napisałeś na początku, że ma nie być żadnych przekaźników :)
    Problem polega na tym, że przy zasilaniu niższym napięciem, silniki pobierają większy prąd. Dlatego realizacja na samych przyciskach może być niemożliwa, gdyż styki przycisków sterujących mają małą obciążalność, rzędu 2-6A.

W urządzeniach posiadających części ruchome, sygnalizator świetlny tzw. kogut wysyłający żółty czy też pomarańczowy sygnał przerywany musi być.
    http://www.astat.com.pl/automatyka/sygnalizatory-swietlne-dzwiekowe

Co do pilotów to są gotowe kasety sterownicze z przyciskami lub joystickiem.
    http://www.astat.com.pl/automatyka/urzadzenia-sterownicze/kasety-sterownicze-suwnice
    http://www.astat.com.pl/automatyka/sterowanie-radiowe/mj
    Poza wymienionymi częściami zapewne będą potrzebne krańcówki blokujące możliwość dalszego przesuwu urządzenia poza skrajne położenia http://www.100pa.com/krancowki/
    Zabezpieczają one przed uszkodzeniem silników.

Sterowanie musi posiadać stycznik z układem styków wzajemnej blokady styczników załączających przeciwne kierunki pracy silników.
    Można to wykonać poprzez zastosowanie styków pomocniczych w stycznikach.
    Są też specjalne styczniki do sterowania silników prądu stałego z realizacją zmiany kierunku http://www.impol-1.pl/artykul.php?poz=371&mag=schaltbau

Można też zastosować bardziej zaawansowaną technikę np. sterownik (przekaźnik) programowalny http://www.relpol.pl/pl/Sklep/Przekazniki-Programowalne,, który zrealizuje całą logikę, a nim wysterować już same styczniki lub przekaźniki elektroniczne SSR http://www.meditronik.com.pl/el/a4510.htm
    W przypadku, kiedy będą użyte przekaźniki elektroniczne powinien być dołożony jeszcze jeden stycznik bezpieczeństwa, który podaje zasilanie tylko wtedy, kiedy nadawany jest sygnał sterowania. Chodzi o zabezpieczenie przed przypadkowym załączeniem silników na skutek przebicia półprzewodnika w przekaźniku elektronicznym.

Do zmontowania szafy sterowniczej potrzebne będą jeszcze: złączki szynowe ZUG, szyna 35mm, korytka do przewodów, przewody typu linka (tzw. krosówka), tulejki zaciskowe na przewody, oczka zaciskane do podłączenia PE do obudowy i płyty montażowej, dławiki dla przewodów, śruby lub nity, być może nitonakrętki do przykręcenia szyny i styczników, radiatory do przekaźników elektronicznych SSR (jeżeli takie będą), koniecznie naklejka na drzwiczki skrzynki z ostrzeżeniem o niebezpieczeństwie porażenia prądem.
    Wbrew pozorom niektóre z nich są to tanie pierdoły, ale w końcowym efekcie robią spore koszty.

Pozostaje jeszcze strona prawna całego przedsięwzięcia, ponieważ od osoby projektującej układy zasilania wymagane są uprawnienia do projektowania.
    Ale to już jest poza tematem tego wątku.

0
  • #9 18 Maj 2012 07:53
    Aman Callede
    Poziom 16  

Poza elementami zapewniającymi funkcje użytkowe nie możesz zapomnieć o elementach bezpieczeństwa, które mogą być dość kosztowne w zależności od tego jak duże zagrożenia niesie modernizowana maszyna (bo z tego co opisujesz to mamy do czynienia z maszyną podlegającą dyrektywie maszynowej i z tego wynikają wymagania odnośnie bezpieczeństwa funkcjonalnego które musisz spełnić).
    Skoro jest to piła to zagrożenia są dość wysokie więc prawdopodobnie nie unikniesz zastosowania przynajmniej przekaźnika bezpieczeństwa - to jednak można ocenić tylko znając dokładny projekt i zastosowanie danej maszyny i przeprowadzając analizę ryzyka. W każdym razie jeśli potrzebujesz zrobić jedynie wycenę to takie elementy musisz uwzględnić bo jak już pisałem koszty są znaczące.

0
  • #10 18 Maj 2012 09:01
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Do Przedmówców dodam jeszcze: KRAŃCÓWKI ograniczające ruch sterowanych napędów, wpięte w układ sterowania...

0
  • #11 17 Maj 2016 17:57
    procentjp
    Poziom 9  

Witam, a jaki doradzilibyście wyłącznik główny do takiego urządzenia, tak aby był kompatybilny z przyciskami awaryjnymi - bezpieczenstwa (tzw. grzybkami)?

0
  • #12 17 Maj 2016 18:34
    noplis
    Poziom 20  

Chłopie, odpuść sobie bo naprawdę zrobisz sobie albo komuś krzywdę.

0
  • #13 17 Maj 2016 18:46
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

procentjp napisał:
    Witam, a jaki doradzilibyście wyłącznik główny do takiego urządzenia, tak aby był kompatybilny z przyciskami awaryjnymi - bezpieczenstwa (tzw. grzybkami)?
    Np typu ,,Pieczarka" albo ,,Muchomor" Przepraszam za wtręt i ironie, ale jak się Ludzie Bez Pojęcia biorą za układy sterowania pił tartacznych, suwnic itp. to trudno milczeć w kontekście bezpieczeństwa. Koledzy dobrze radzą - odpuść to sobie !

1
  • #14 17 Maj 2016 19:32
    adam 660
    Poziom 14  

Kolejny księgowy robi wycenę czegoś o czym nie ma bladego pojęcia.Bierzesz projekt , spis elementów , sprawdzasz cenę ,sumujesz , dodajesz ilość godzin montażu razy stawka godzinowa i już masz kosztorys.

0
  • #15 18 Maj 2016 23:57
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

oleksy19 napisał:
    Wszystko bedzie sterorwane z guzikow na takiej wędce z pilotem

Tak bez przekaźników to tę wędke to będzie musiał Pudzian trzymać z tymi grubymi przewodami.

Kolego po pierwsze projekt układu , bez tego nie ruszym.

1
  • #16 07 Cze 2016 16:53
    procentjp
    Poziom 9  

Krzysztof Kamienski napisał:
    procentjp napisał:
    Np typu ,,Pieczarka" albo ,,Muchomor" Przepraszam za wtręt i ironie, ale jak się Ludzie Bez Pojęcia biorą za układy sterowania pił tartacznych, suwnic itp. to trudno milczeć w kontekście bezpieczeństwa. Koledzy dobrze radzą - odpuść to sobie !

Proszę czytać dokładnie, zanim się udziela odpowiedzi! Nie jestem autorem postu, tylko wtrąciłem do niego pytanie i liczyłem na poważne odpowiedzi więc nie rozumiem skąd taka odpowiedz. Ludzie Bez Pojęcia? Kogo tym pan ocenia? Forum jest po to żeby się dzielić opiniami, doradzać, a nie wywyższać i uważać za nie wiadomo kogo... żałosne

Dodano po 6 [minuty]:

Liczyłem na odpowiedzi typu DPX, NZM....
    DPXy stosowałem u mojego byłego pracodawcy, ale nie jestem do nich przekonany...
    Macie jakieś doświadczenie z NZM albo jakie macie sprawdzone wyłączniki?

1
  • #17 07 Cze 2016 17:14
    kosmos99
    Poziom 34  

Rozumiem, że chcesz, aby przy wciśnięciu E-Stopa wyłączyło się też zasilanie maszyny?

0
  • #18 07 Cze 2016 17:28
    procentjp
    Poziom 9  

Tak, chodziło o to aby przycisk awaryjny i krańcówki na osłonach napędów urządzenia wyłączały je całe...
    Temat już ogarnąłem zastosowałem NZMa z wyzwalaczem, ale chętnie zaczerpnę opinii na jego temat a także innych wyłączników bo temat pewnie będzie się powtarzał.

0
  • #19 07 Cze 2016 17:40
    kosmos99
    Poziom 34  

Nie bardzo rozumiem cel zastosowania takiego rozwiązania?
    Nic nie będzie można zdiagnozować po przerwaniu pętli bezpieczeństwa.
    E-Stop powinien wyłączyć elementy wykonawcze i zabezpieczyć energię potencjalną. Napięcie sterujące powinno zostać.

0
  • #20 07 Cze 2016 18:43
    procentjp
    Poziom 9  

Cel był taki bo tak zażyczył sobie inwestor, urządzenie ma się wyłączać po naciśnięciu E-Stop lub gdy ktoś otworzy obudowę w trakcie pracy, więc jeśli zadziała wyzwalacz to znaczy że któreś z powyzszych się wydarzyło, może nie w każdym urządzeniu zdało by to egzamin, ale myśle że tu się sprawdzi, a z pewnością zapewni bezpieczeństwo

0
  • #21 07 Cze 2016 19:47
    apajak1988
    Poziom 18  

A jak Ci inwestor każe skoczyć do ognia to skoczysz? Są odpowiednie normy które regulują bezpieczeństwo, i w tym wypadku inwestor nie ma nic do gadania bo to TY odpowiadasz za to co sprzedajesz.

0
  • #22 08 Cze 2016 09:40
    procentjp
    Poziom 9  

A z jaką normą moje rozwiązanie jest niby nie zgodne?? Tylko proszę darować sobie odpowiedzi typu: sprawdz sobie
    Pozdrawiam

0
  • #23 08 Cze 2016 11:55
    apajak1988
    Poziom 18  

Gdzie napisałem że nie zgodne? Jedna z norm dotycząca bezpieczeństwa : EN-ISO 13849

0
  • #24 08 Cze 2016 15:44
    procentjp
    Poziom 9  

apajak1988 napisał:
    A jak Ci inwestor każe skoczyć do ognia to skoczysz? .

To po co taka sugestia? Podważa Pan moje kompetencje? To inwestor decyduje jakie ma być urządzenie i jakie ma spelniać zadanie. Moja rola jest taka, aby było one sprawne i bezpieczne.
    A jak inwestor chce lampę na suficie to montujesz ją na ścianie bo z sufitu może spaść, czy szukasz rozwiązania, które pozwoli ją bezpiecznie zamontować na suficie?

Wracając do mojego pytania: jakie polecacie WYŁĄCZNIKI główne do urządzeń czy linii o mocy w przedziale powiedzmy 15-30kW?

0
  • #25 08 Cze 2016 16:13
    apajak1988
    Poziom 18  

Twoje kompetencje podważa w tym wypadku inwestor, skoro wie lepiej w jaki sposób masz zapewnić bezpieczeństwo maszynie.

PS. Na forum jesteśmy kolegami.

1