Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uprawnienia do wykonania instalacji elektrycznej.

pawel komar 3 plus 17 May 2012 11:28 8670 7
e-mierniki
 • #1
  pawel komar 3 plus
  Level 12  
  Witam!

  Jestem absolwentem technikum elektrycznego. Nie posiadam jeszcze tytułu technika bo egzamin jeszcze przede mną. Posiadam uprawnienia SEP E do 1kV. Mam do Was pytania bo w szkole się tego nie dowiedziałem.

  1. Jakie uprawnienia potrzeba abym mógł odebrać instalację elektryczną? Czy wystarczy mieć E+D+pomiary?

  2. Zakładając, że spełniam wymagania do odebrania instalacji gdzie mam napisać, że instalacja spełnia wymogi. Skąd mam wziąć druk aby wpisać wyniki pomiarów?

  3. Czy wykonanie instalacji może zrobić osoba prywatna czy firma?

  4. Jak sprawa się ma z przyłączem? Tzn ja wykonuję instalację tylko za licznikiem czy mogę podjechać kablem np do słupa?

  5. Czy w projekcie budowlanym domu jest plan instalacji elektrycznej? Czy muszę robić go we własnym zakresie? Albo czy robię instalację jak mi się podoba?

  I pytanie po za tematem:

  Na cennikach firm zajmujących się instalacjami napisana jest cena od punktu. Mam to rozumieć, że ta kwota to cena tylko robocizny? Czy też cena robocizny + cena materiału?

  Na jaki zysk mogę liczyć wykonując instalację elektryczną w domu jednorodzinnym średniej wielkości?

  Mam do Was tyle pytań, ponieważ możliwe, że trafią mi się 4 domy do zrobienia w najbliższym czasie a, że jestem po szkole i nie mam wiedzy jak załatwić formalności więc wolę się zapytać. Zaznaczę, że technicznie dam rady wykonać instalację, ponieważ wykonywałem już takowe ale tylko w np. garażach czy nadbudowach domu.
 • e-mierniki
 • #2
  Miniax
  Electrician specialist
  Przede wszystkim, to trzeba mieć wiedzę, umiejętności i doświadczenie, a tego jak mniemam jeszcze Ci brakuje, bo raczej trudno w wieku ~20 lat mówić o doświadczeniu i większych umiejętnościach.

  1. Zależy od regionu. Z reguły wystarczy świadectwo kwalifikacyjne E+pomiary+D, w niektórych rejonach wymagają jeszcze UB.
  2.Poszukać na internecie, zrobić samemu...
  3. Żeby wykonać odpłatnie i legalnie instalację, trzeba mieć działalność gospodarczą.
  4. Masz określone w warunkach technicznych otrzymanych z ZE.
  5. Jest projekt, bez uprawnień nie masz prawa wykonywać żadnych projektów. Instalacja ma być zgodna z projektem, a wszystkie ewentualne zmiany powinny być konsultowane z projektantem i naniesione na dokumentację powykonawczą.
  6. Z reguły firmy podają cenę z materiałem, ale przy cenniku powinno być wyszczególnione.
  7. Bez doświadczenia i umiejętności możesz nawet spodziewać się strat, niż zysków.

  Ja bym na Twoim miejscu zaczął od pomocnika elektryka, zamiast od razu zabierać się za takie coś. Nadbudówka, czy garaż, to nie to samo co cały dom.
  A bezpieczeństwo potencjalnych użytkowników jest chyba więcej warte niż Twój potencjalny zysk.
 • e-mierniki
 • #3
  pawel komar 3 plus
  Level 12  
  Heh tak przypuszczałem, że aby wykonać legalnie instalację trzeba mieć firmę.

  Pytanie co do uprawnień budowlanych: Czy aby je zdobyć wymagane jest wykształcenie wyższe?

  Na razie planuję być podwykonawcą innej firmy. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie bo jeszcze nic nie wiadomo. Dzięki za odpowiedzi.
 • #4
  Miniax
  Electrician specialist
  Tak, do UB potrzebne jest wykształcenie wyższe kierunkowe. Po więcej szczegółów odsyłam do google ;)
 • #5
  darecki1984giz
  Level 9  
  Miniax podał Ci cała prawdę jak się sprawa mniema, nie porywaj sie z Kijem na Marchewkę pierw zdobądź troszkę praktyki po szkole to i tak nie licz na to ze umiesz wszystko bo się mylisz.
 • #6
  pawel komar 3 plus
  Level 12  
  Jeszcze jedno pytanko. Chcę się w domu samodzielnie pouczyć do uprawnień SEP D+pomiary i nie wiem jaką książkę kupić aby była w miarę dobra. Jaką książkę polecacie?
 • #7
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  pawel komar 3 plus wrote:
  Jeszcze jedno pytanko. Chcę się w domu samodzielnie pouczyć do uprawnień SEP D+pomiary i nie wiem jaką książkę kupić aby była w miarę dobra. Jaką książkę polecacie?
  To co piszą w książce to jedno, drugie to praktyka i doświadczenie. Znając życie raczej bez praktyki nikt przy zdrowych zmysłach nie da Ci D, tym bardziej pomiarów choćby z racji młodego wieku. Aby myśleć o takowych kwalifikacjach trzeba mieć zarówno wiedzę praktyczną jak i teoretyczną, inna sprawa to zapisać się na kurs przygotowawczy.

  P.S. Na materiały aż tak bardzo się nie nastawiaj. Jest w nich wiele byków jak i nieobowiązujących już rzeczy - sam się przejechałem na tym będąc na studiach. Trzeba wiele rzeczy weryfikować.
 • #8
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Temat omawiany nieskończoną ilość razy, a Autor jest patentowanym leniem, ze nie pofatygował się na poszukanie odpowiedzi.
  Zamykam.