Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompka do zelmer 13Z013 - jaki zamiennik?

miro60 01 Sep 2013 09:28 18877 47
 • #31
  nioop

  Home appliances specialist
  Nie ma możliwośći pominięcia przepływomierza w prosty sposób..
  Musiałbyś jakiś emulator sygnałów podłączyć..

  Psiknij do elektrozaworu preparat WD40 i będzie git.. ;) Przy przykręcaniu elektrozaworu koniecznie na plastikowe gwinty musisz posmarować silikon wysokotemperaturowy - Inaczej na 100% będzie ciekło.. (Oczywiscie przed uruchomieniem poczekać az wyschnie)
 • #32
  achpiotr
  Level 11  
  Ale jeśli chodzi o rozbiórkę to powinno się ten stalowy element poprostu wyciągnąć?
 • #33
  nioop

  Home appliances specialist
  Z tego co pamietam są dwie wersje..
  Jezeli u Ciebie się kręci a nie wychodzi to wówczas nie rozbierzesz tego , gdyż jest to zaprasowane.. Dlatego polecam WD40 ;) On raczej na tym złączeniu różnych metali nie powinien cieknąć , gdyż nie ma tam ciśnienia..
 • #34
  achpiotr
  Level 11  
  Chyba powoli się poddam.

  Zapsikałem WD-40, pozostawiłem na dość długo, jeszcze odkamieniaczem przeleciałem.

  Nie ma pewności co do działania elektrozaworu, ekspres wyłącza się po chwili, tak samo jak by mu w ogóle nie podać wody. Ciężko zatem stwierdzić czy elektrozawór wypuszcza troszkę wody do tacki na samym początku czy puszczałby za dużo. Chyba, że sprawny nie powinien uronić ani kropli. Bez części zamiennych na podmiankę nie umiem stwierdzić co jest.

  Dzięki za pomoc.
 • #35
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Licznik nie liczy, więc elektronika twierdzi, że nie widzi wody. To częste w tych Zelmerach. Zmiana licznika powinna pomóc. Nie wiadomo jak z resztą ekspresu.
 • #36
  nioop

  Home appliances specialist
  Ale zaraz.. Elektrozawór nie ma nic do Twojego przypadku..
  To czy on będzie działał czy nie to bez znaczenia.. Albo będzie kierował wode tylko do czarki z kawą albo tylko do tacki w razie awarii..
  Ty musisz stwierdzić czy prócz przepływomierza działa pompa lub czy nie jest zatkany..
  Po opisie wiem juz ze przepływomierz masz napewno do wymiany - tutaj nie ma co kombinować, bo to czasochłonne, pracochłonne i nie wiadomo czy przyniesie jakiś efekt, skoro przepływomierz koszutuje bodajże 20zł..
  Wymień przepływomierz , jezeli nie pomoże to możesz kombinować potem inne przyczyny..
  Ale przepływomierz na bank masz do wymiany..
 • #37
  achpiotr
  Level 11  
  No, a ja myślałem, że gdy nie funkcjonuje elektrozawór to też ekspres się wyłączy. Przepływomierz czyściłem i raz ekspres działał raz nie. Też bywało tak, że bez kolby działał a już jak miał opór to nie. Rzeczywiście lepiej zmienić przepływomierz, chociaż znalazłem tylko za ponad 60zł. Dzięki
 • #38
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Ja stosowałem tak licznik od Krupsa ( ms-620574), cena ostatnio coś koło 50zł. Od Zelmera nie umiałem się doprosić. Krups ma dodatkowo filtr. Trzeba troszkę z wężami pomieszać, ale z 5-6 takich przypadków miałem i bezproblemowo do teraz działają.
 • #39
  achpiotr
  Level 11  
  Pompka do zelmer 13Z013 - jaki zamiennik?

  Tak wyglądał przepływomierz przed oczyszczeniem.
 • #40
  nioop

  Home appliances specialist
  Trudno mi okreslić ile dokładnie on kosztuje..
  U KRUPS-a , producenta cena wynosi bodajże 14zł netto.. Są różne marże sklepów, dlatego warto poszukać..
  Po zdjęciu ewidentnie widać ze jest do wymiany.. Bez jego wymiany jeżeli nie pomoże trudno doszukiwać się innych usterek..
 • #41
  achpiotr
  Level 11  
  Dzięki za pomoc, poszukuję części, wymieniam i zobaczymy. Może niepotrzebnie się bawiłem w czyszczenie. Chociaż po umyciu, wydawało się że wygląda dobrze. Ale może magnes z racji lekkiego ukruszenia się nie funkcjonuje prawidłowo.

  Dodano po 14 [minuty]:

  http://north.pl/karta/przeplywomierz-do-ekspresu-ms-620475,633-YZ-0298.html

  Powyższy jest identyczny, ale cena...

  Dodano po 18 [minuty]:

  No i jeszcze reklamują że do tego Zelmera:
  http://north.pl/karta/przeplywomierz-do-13z013-zelmer,SJ7-QC-CMMD-DI1.html
 • #42
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Popatrz tu: Link

  Bardzo podobny jest do Saeco, ale coś mi świta, że albo Zelmer ma dwa magnesy, albo Saeco. Może ktoś będzie wiedział więcej.
 • #45
  karol47
  Level 9  
  Witam.Mam pytanie,expres pracuje normalnie a wodę pompuje do miski,jaka przyczyna.Za pomoc uprzejmię dziękuję.Pozdrawiam Karol
 • #46
  nioop

  Home appliances specialist
  karol47 wrote:
  ...expres pracuje normalnie a wodę pompuje do miski...

  Zastanawiające ;) Ja nie chciałbym byc źle odebrany ale o wiele łatwiej było by mi pomóc gdyby usterki opisywano w sposób bardziej "przejrzysty".
  Definicja miski oznacza tackę ociekową ? Jeżeli tak to przyczyna usterki tkwi w elektrozaworze.. Albo cewka padła albo zablokował się w środku..
  W ostateczności elektronika, która nie podaje napięcia na cewkę (w co wątpie)
  natomiast jeżeli miska to nie tacka ociekowa to się poddaje :P
  Oczywiscie moja hipoteza tyczy sie modelu 13Z013 bo mam nadzieje ze o takim jest mowa.. ;)
 • #47
  karol47
  Level 9  
  Witam serdecznie.Przepraszam za nieścisłe określenie,ale miałem na myśli tackę.Dziękuję za informację będę próbował naprawić.Pozdrawiam Karol
 • #48
  klak1
  Level 1  
  w odpowiedziach pojawiło się zagadnienie niedziałającego przepływomierza - w swoim ekspresie miałem też tę usterkę - po kilku sekundach nalewania kawy/robienia pary ekspres wyłączał się jak przy braku wody. Po rozebraniu przepływomierz wyglądał jak u kolegi powyżej, czyszczenie nie pomogło. Okoliczny serwis nie chciał sprzedać przepływomierza, a ze strony z linku powyżej był zbyt długi czas oczekiwania. Może komuś się to przyda - można ten przepływomierz naprawić domowym sposobem - ja tak zrobiłem i ekspres śmiga. W turbince odwierciłem stary skorodowany magnesik wiertłem (chyba 4,5) na wylot. Z jakiejś plakietki wydłubałem magnes grubości ok 4mm, obłupując za pomocą kombinerek i krążka papieru ściernego we wkrętarce zrobiłem walec o średnicy wywierconego w turbince otworu i go tam wcisnąłem. I czujnik gotowy. Zwrócić trzeba tylko uwagę na polaryzację magnesika - gdy nie działa trzeba go odwrócić.