Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dvb-t a sens stosowania zwrotnicy antenowej

japycz1 17 Maj 2012 15:00 2122 4
 • #1 17 Maj 2012 15:00
  japycz1
  Poziom 8  

  Witam
  W chwili obecnej moja instalacja wygląda tak:
  Tuner dvb-t(Ariva T-55) -->ok 25m kabla--> zwrotnica antenowa--> 2* antena siatkowa każda ze swoim wzmacniaczem
  W czasie ostatniej burzy spaliło mi wzmacniacze w antenach(chyba swa-7). Zastanawiam się czy byłaby szansa odebrać sygnał cyfrowy nadawany z suchej góry(18kW i 50kW) przy wykorzystaniu tylko jednej siatki i wzmacniacza np ekranowanego lna-177, z pominięciem zwrotnicy. Sygnały cyfrowe nadawane sa na kanałach 32 i 42. Analogowa TVP2 z tego samego nadajnika ma 700kW i obraz analogowy był co najwyżej średni, DVB-T działało ok.
  Zadaję to pytanie bo moja antena znajduje się na wysokości kilkunastu metrów(mieszkam w dolinie) i sprawdzenie kilku kombinacji, czy to ustawienia anten czy różnych wzmacniaczy jest bardzo kłopotliwe. Odległość to ok 50km.

  0 4
 • Pomocny post
  #2 17 Maj 2012 17:06
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Dla wyjaśnienia pojęć.
  Zobacz, że w tytule tematu jest " dvb-t a sens stosowania zwrotnicy antenowej " .

  I tu wyjaśnienie - co ma DVB-T do anteny a tym bardziej do zwrotnicy. :?:

  Przypomnę, że :
  DVB-T - to tylko emisja (sposób przekazu) jak analogicznie w innych emisjach np. FM, AM czy DAB.
  Zwrotnica - to może być również taki sumator czy diplexer
  Antena - to coś w czym indukują się napięcia w.cz. i przez to możemy odbierać to pole w.cz. w miejscu instalacji takiej anteny

  Reasumując --- antena i zwrotnica mogą ze sobą współdziałać a DVB-T nic do tego nie ma i może współdziałać z odbiornikiem lub dekoderem.
  Inaczej z każdą anteną możesz odbierać sygnały z nadajników, nadających emisjami DVB-T czy "analogowymi".

  Proszę nie wypisywać, że nie każda antena jest w stanie odbierać DVB-T bo to nie miejsce na takie pisanie. :cry:


  Przepraszam za wyjaśnienia - ale pisząc je pomyślałem również o czytających tu kolegach NIE znających się w tym zagadnieniu i tej technice przekazu.


  Pozdrawiam.

  0
 • #3 17 Maj 2012 17:17
  japycz1
  Poziom 8  

  heh generalnie chodziło mi o to czy jest jakakolwiek różnica przy używaniu zwrotnicy pomiędzy sygnałem analogowym a cyfrowym. W analogu (można znaleźć info w necie iż niekiedy) pojawiają się np odbicia obrazu, jak z tym jest w sygnale cyfrowym? bo odbić raczej nie zobaczymy, a odbierane sygnały mogą być miedzy sobą przesunięte i się wzajemnie tłumić :)
  I drugie pytanie, jaka jest różnica miedzy jedną siatką z dobrym wzmacniaczem a dwoma połączonymi zwrotnicą która przecież jakieś spadki sygnału wprowadza. Moje anteny są jedna nad drugą.

  P.S zdaję sobie sprawę ze to gdybanie, ale jakiekolwiek zmiany na antenach to dla mnie cały zmarnowany dzień i konieczność proszenia o pomoc sąsiadów....

  0
 • #4 17 Maj 2012 18:56
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  japycz1 napisał:
  heh generalnie chodziło mi o to czy jest jakakolwiek różnica przy używaniu zwrotnicy pomiędzy sygnałem analogowym a cyfrowym.

  Nie ma.
  Cytat:
  W analogu (można znaleźć info w necie iż niekiedy) pojawiają się np odbicia obrazu, jak z tym jest w sygnale cyfrowym? bo odbić raczej nie zobaczymy, a odbierane sygnały mogą być miedzy sobą przesunięte i się wzajemnie tłumić

  DVB-T to nie "analog" a nawet można przyjąć, że odbicia przy emisji DVB-T są niekiedy wskazane (no może nie przeszkadzają - będzie bardziej poprawnie).

  Cytat:
  ... jaka jest różnica miedzy jedną siatką z dobrym wzmacniaczem a dwoma połączonymi zwrotnicą która przecież jakieś spadki sygnału wprowadza.

  Spadek sygnału w zwrotnicy to średnio około -1dB do -2dB.

  Możemy (na poziomie samych obliczeń matematycznych) przyjąć, że podwojenie anteny to jak +3dB - czyli jeżeli jedna antena (nie licząc wzmacniacza a sam zysk energetyczny takiej anteny) ma przykładowo +5dBd to następne podłączenie czy fazowanie :
  1-na antena +5dBd
  2-ie anteny to już +8dBd
  4-ry anteny to już +11dBd
  8-em to +14dBd

  Teoretyzując jeżeli mamy standardową siatkę, która (jak podają) ma około +12dB to dwie takie anteny podłączone poprzez zwrotnicę, która tłumi około -3,5dB (ZA1) mają zysk około :
  12dBd + 3dB - 3,5dB = 11,5dBd
  A więc nic specjalnie się nie zmienia a możemy odbierać w dwóch niezależnych kierunków (wzmocnienia wzmacniaczy nie sumuje się a możemy tylko dodać do ogólnego zysku energetycznego).


  Muszę napisać, że podawane zyski anten a szczególnie popularnych "siatek" są chyba wyssane z palca. :cry:


  Pozdrawiam.

  0
 • Pomocny post
  #5 18 Maj 2012 12:52
  _cheetah_
  Poziom 37  

  japycz1 napisał:
  heh generalnie chodziło mi o to czy jest jakakolwiek różnica przy używaniu zwrotnicy pomiędzy sygnałem analogowym a cyfrowym. W analogu (można znaleźć info w necie iż niekiedy) pojawiają się np odbicia obrazu, jak z tym jest w sygnale cyfrowym? bo odbić raczej nie zobaczymy, a odbierane sygnały mogą być miedzy sobą przesunięte i się wzajemnie tłumić :)
  dobre pytanie, ale wszystko zależy co rozumiesz pod pojęciem "zwrotnica".

  Bo jeśli rozumiesz przez to połączenie anten z dwu różnych zakresów kanałowych (pasm) to generalnie różnicy nie będzie. Chyba, że zwrotnica ma kiepską, starą konstrukcję, wtedy może znacznie utrudnić odbiór DVB-T, z uwagi na pogarszanie jakości przepuszczanych przez nią sygnałów.

  Ale jeśli masz na myśli sumowanie anten to różnica jest zasadnicza. Rzeczywiście, dla sygnałów analogowych takie połączenie może powodować powstawanie odbić i innych zakłóceń.

  Prawdą jest też to, że źle wykonane sumowanie dwu anten może powodować wytłumienie poszczególnych sygnałów.

  japycz1 napisał:
  I drugie pytanie, jaka jest różnica miedzy jedną siatką z dobrym wzmacniaczem a dwoma połączonymi zwrotnicą która przecież jakieś spadki sygnału wprowadza.
  jeśli masz na myśli dwie anteny połączone w zestaw (synfazowy) do odbioru danego nadajnika, to różnica pomiędzy zestawem dwu anten a jedną pojedynczą jest kolosalna.

  Prawidłowo wykonany zestaw (synfazowy) dwu anten to:

  około 2,5dB większy zysk w stosunku do pojedynczej anteny z zestawu,a więc wzrost jakości odbieranego sygnału (lepsze S/N)

  znaczne zawężenie szerokości wiązki przedniej anteny, co automatycznie przekłada się na znaczne powiększenie jakości odbieranego sygnału (dużo lepszy S/N).

  Mając zestawione anteny w pionie uzyskuje się zawężnie wiązki w płaszczyźnie V, dla anten zestawionych w poziomie - zawężenie w płaszczyźnie H.

  Aby uzyskać max parametrów zestawu anteny powinny być identyczne i powinny zostać zsumowane jako pasywne, a potem dopiero można dodać wzmacniacz. Przy DVB-T można sumować na upartego i anteny ze wzmacniaczami, ale to zawsze jest gorzej w efekcie końcowym od sumowania pasywnych + wzmacniacz.

  0