Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka moc grzejników do pieca gazowego

17 Maj 2012 21:20 9570 12
 • Poziom 9  
  Witam.
  Jaką przyjąć wartość na m2 w mieszkaniu w starym budownictwie.
  Budynek z cegły bez ocieplenia, nad mieszkaniem strych nieocieplony.
  Wysokość mieszkania to 2.3m. W zime przy temperaturze na zewnatrz -20C w środku (nie ogrzewane stare okna mocno nieszczelne) +5C.
  Planowany piec dwufunkcyjny z zamknietym obwodem spalania
 • Poziom 18  
  Napisz jeszcze ile to mieszkanie ma metrów. Zdecydowanie kondesacyjny jeśli budynek nie ma ocieplenia.
 • Poziom 9  
  Mieszkanie ma niecałe 50 m2. Okna wymienione na nowe.
 • Poziom 9  
  Na podstawie tylko takich danych nie da się jednoznacznie określić start ciepła w mieszkaniu a więc nie da się określić dokładnie zapotrzebowania na moc cieplną. Nie wiążąco powiem że, w przybliżeniu 5000W, tyle właśnie w przybliżeniu wynoszą straty ciepła przez przegrody. Najlepiej piec dwu funkcyjny, przy kondensacyjnym musiałbyś niesamowicie przewymiarować grzejniki dla takiej powierzchni, żeby wykorzystać zjawisko kondensacji. Przy zwykłym doborze odbiorników ciepła piec kondensacyjny nie będzie działał jak powinien= strata pieniędzy, czasu i nerwów.

  Dodano po 9 [minuty]:

  vitus3k napisał:
  Napisz jeszcze ile to mieszkanie ma metrów. Zdecydowanie kondesacyjny jeśli budynek nie ma ocieplenia.


  wydaje mi się że to zwykła prowokacja do dyskusji nad zjawiskiem kondensacji i nad zasadnością jej wykorzystania w odniesieniu do określonych warunków.
 • Poziom 9  
  Liczyłem juz na kilku kalkulatorach i na pokój 16,6m2 wychodzi mi ze grzejnik powinien miec od 900W az do 2000W.
  Chodzi mi ile przyjac W na m2 zebym mógl obliczyc moc grzejników i zrobic sobie mały kosztorys na centralne.
  Piec napewno bedzie dwufunkcyjny z zamknieta komora spalania.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Rafael1888 napisał:
  Nie wiążąco powiem że, w przybliżeniu 5000W, tyle właśnie w przybliżeniu wynoszą straty ciepła przez przegrody.
  czyli tyle by musiały miec wszystkie grzejniki czy tyle wiecej powinienem dodac???
 • Poziom 18  
  Kocioł kondensacyjny przyniesie jakieś tam zyski, lecz niewielkie, aczkolwiek są.
 • Poziom 9  
  Podstawa to straty ciepła przez przegrody, na podstawie tego co napisałeś przyjąłem pomieszczenie o łącznej kubaturze 115m3, i współczynnik przenikania jak dla cegły zwykłej, jak również jedno okno (warunki bardzo uproszczone, aczkolwiek więcej nie można było wywnioskować z opisu), dla tak przyjętych informacji straty przez przegrody wynoszą około 4950W. Teraz podziel to przez 50m2 i wyjdzie około 100W/m2, co jest bardzo szacunkowe. Dobrze by było gdybyś jeszcze podał łączną powierzchnię okien, albo rozrysował na kartce układ pomieszczeń z usytuowaniem otworów okiennych. Bo o ile dla łazienki która ma jedną sciane będącą ścianą zewnętrzną trzeba dobrać większą moc grzejnika niż np dla przedpokoju o takiej samej powierzchni a nie mającego ściany zewnętrznej. Wiem, że dużo szczegółów ale jakiś czas temu przekonałem się że są istotne pod względem i ekonomicznym i technicznym.
 • Poziom 9  
  Taki na biegu zrobiony w paincie mam nadzieje ze czytelny

  Jaka moc grzejników do pieca gazowego
 • Użytkownik obserwowany
  Jaka moc grzejników do kotła gazowego? Otóż nic prostszego, jak pobrać z sieci bezpłatny program i wprowadzić dane. Oferują go producenci grzejników np. Purmo lub Convector.
  http://www.purmo.com/pl/pobierz-pliki/programy-komputerowe.htm
  http://www.convector.pl/program_dog.htm

  Ale zanim to zrobisz poczytaj o rodzajach grzejników:
  Grzejniki centralnego ogrzewania wodnego

  Woda jest najczęściej stosowanym nośnikiem ciepła w domach jedno i wielorodzinnych. Najbardziej popularne są grzejniki stalowe płytowe. Na rynku dostępne są również grzejniki z płaską powierzchnią czołową, grzejniki członowe, stalowe, aluminiowe i żeliwne, które doskonale nadają się do prostych grawitacyjnych centralnych ogrzewań wodnych. W łazienkach najczęściej znajdują zastosowanie grzejniki rurowe, a w przedpokojach połączone z lustrem i wieszakiem. Dotychczas w Polsce jako parametr nominalny działania instalacji centralnego ogrzewania przyjmowano temperaturę wody zasilającej instalację (90°C) i temperaturę wody powracającej do kotła (70°C). Obecnie, wobec coraz szerszego stosowania kotłów niskotemperaturowych i kondensacyjnych, przyjmuje się temperatury wody zasilania i powrotu 75°C i 65°C, a nawet 55°C i 45°C. Parametry te charakteryzują grzejniki łagodnego ciepła, których zaletą jest zwiększone bezpieczeństwo i higiena, a także zmniejszone zużycie energii (wyższa sprawność kotłów i mniejsze straty ciepła instalacji), większa trwałość i łatwiejsza regulacja temperatury. Grzejniki łagodnego ciepła muszą być większe niż te pracujące w układzie klasycznym (90/70°C): grzejniki w których temp. wody grzejnej wynosi 75/65°C muszą być 1,25 razy większe od klasycznych, zaś grzejniki o temp. 55/45°C muszą być 2,5 razy większe od klasycznych.
  Grzejniki stalowe płytowe wykonuje się przez automatyczne zgrzewanie odpowiednio wytłoczonych arkuszy blachy. Najczęściej do tak wytworzonej płyty grzejnej zgrzewa się dodatkowo blachę konwekcyjną. Płyty grzejne mogą być pojedyncze, podwójne lub potrójne. Ich boki i góra bywają obudowane blachą perforowaną lub ciągłą. Zasilanie i powrót wody grzejnej odbywa się za pomocą czterech lub sześciu króćców. Grzejniki stalowe płytowe są obecnie najczęściej stosowane. Są estetyczne, lekkie, mają małą głębokość zabudowy, małą bezwładność cieplną i niewielką pojemność wodną. Dobrze pracują w nowoczesnych, zautomatyzowanych, pompowych instalacjach centralnego ogrzewania.
  Najbardziej godne polecenia są grzejniki jednopłytowe, bez obudowy, zainstalowane wzdłuż podstawy okna, które promieniują ciepło do wnętrza domu. W grzejnikach wielopłytowych z blachami konwekcyjnymi i obudową wydzielanie ciepła jest niekorzystnie skoncentrowane na małym obszarze, a ich budowa sprawia, że trudniej jest je utrzymać w czystości. Ostatnio pojawiły się na rynku grzejniki, których konstrukcja umożliwia odchylenie do przodu w celu oczyszczenia powierzchni od strony ściany. Grzejniki stalowe płytowe wymagają starannego montażu, ostrożnie przeprowadzanej próby ciśnieniowej instalacji i ścisłego przestrzegania zasad eksploatacji.
  Grzejniki stalowe członowe przypominają wyglądem tradycyjne grzejniki żeliwne. Są zgrzewane z wytłaczanych fragmentów blachy i łączone w zestawy po 5-10 elementów. Są wolne od wewnętrznych zanieczyszczeń, mają gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię. Charakteryzują się ponadto małymi oporami przepływu wody, dlatego są stosowane w bezpompowych, tradycyjnych instalacjach centralnego ogrzewania.
 • Poziom 9  
  Kod: text
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 19  
  no. to teraz kazdą moc grzejnika pomnoz przez wspolczynnik np 2,31 i ci wyjdzie moc grzewcza przy parametrach ok 55/40/20. jak ci sie gabarytowo zmieszcza grzejniki o tych mocach to mozesz spokojnie montowac kociol kondensacyjny. pozdrawiam

  Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo
 • Poziom 9  
  a zamiast kondensacyjnego zwykły dwufunkcyjny z zamknietą komora spalania moze być?( chodzi bardziej o koszty). Czyli spokojnie takie moce grzejników powinny wystarczyć?


  Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo
 • Poziom 19  
  zapotrzebowanie na moc cieplna a moc grzejnikow to dwie rozne kwestie
  kociol dobierasz na pdst obliczeniowej mocy cieplnej. a jesli chcesz zejsc z kosztow ogrzewania grzejniki powinienes wstawic wieksze ( optymalnie o 2.31 x) wtedy ogrzewajac niskimi parametrami (55st) zachowasz komfort cieplny w mieszkaniu. na grzejnikach nie oszczedzaj/ kociol jeszcze do przemyslenia aczkolwiek na pewno dwufunkcyjny.


  Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo