Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kominek dgp oraz płaszcz wodny

mmirek3 17 May 2012 22:28 5732 13
 • #1
  mmirek3
  Level 10  
  Posiadam kominek z płaszczem wodnym o mocy 6kW do tego mam ogrzewanie podłogowe w całym domu około 100m2,dom powoli się nagrzewa zamierzam dorobić dystrybucję gorącego powietrza ,tz.do rury spalinowej dorobić żeberka i rozprowadzać powietrze po całym domu.Co myślcie o takim pomyśle


  kominek dgp oraz płaszcz wodny


  Dodam że moc płaszcz to 6kW a kominka 9kW,kominek jest jedynym źródłem ciepła.
 • #2
  markmd
  Level 25  
  Można. Są nawet gotowe takie kominki.
 • #3
  mmirek3
  Level 10  
  Chodzi mi o takie rozwiązanie dwa w jednym,zanim rozgrzeje się podłogówka rozprowadzał bym gorące powietrze po całym domu za pomocą dgp.

  Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo
 • #5
  GanzConrad
  Level 25  
  jeśli źródłem dgp ma być jedynie ciepło uzyskane z "rury spalinowej" to nie ma sensu - ilość energii będzie za mała. Z drugiej strony - jeśli odbierzesz za dużo ciepła ze spalin to osłabisz "cug" co będzie miało wpływ na spalanie i ciepło w płaszczu wodnym.
  Głównie spotykam się z rozwiązaniem, w którym radiator założony na rurę spalinową ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym znajduje się kominek.
 • #6
  markmd
  Level 25  
  Tak jak Koledzy piszą, ilość odzyskanego w ten sposób ciepła marnie ogrzeje jedno pomieszczenie.
 • #7
  mmirek3
  Level 10  
  Czy kominek 6KW nie jest za mały do 100m2,rura zasilająca jet gorąca,a powrót zimny pompka pracuje na 3 biegu ,instalacja na pewno nie jest zapowietrzona,palę i palę a w domu zimno.

  Dodano po 8 [minuty]:

  kominek dgp oraz płaszcz wodny kominek dgp oraz płaszcz wodny kominek dgp oraz płaszcz wodny kominek dgp oraz płaszcz wodny kominek dgp oraz płaszcz wodny
 • #8
  markmd
  Level 25  
  Oczywiście. Do ogrzania 100m2 potrzeba dwa razy tyle mocy. Kominki służą do ogrzewania lokalnego-zwykle jednego pomieszczenia.
 • #10
  mmirek3
  Level 10  
  kominek dgp oraz płaszcz wodny

  Dodano po 52 [sekundy]:

  Dane komina.
 • #11
  GanzConrad
  Level 25  
  marnie to widzę, więc napiszę dla porównania co mam u siebie:
  na 100 m.kw wystarcza (z lekkim nadmiarem) kominek dgp 16kW. Max szerokość polan wchodzących do paleniska to około 45cm, więc różnica jest spora. Jeden pełen wkład opału (dwa wiadra 12l), przy największych mrozach, starcza na około 6h, przy czym izolacja budynku nie należy do najlepszych. Musisz pamiętać jeszcze, że w kominku z płaszczem wodnym opał będzie się szybciej spalał (niższa temp spalania - chłodzenie wodą). Osobiście zamontowałbym radiator na rurze spalinowej i przetestował maksymalną wydajność tego wkładu (wloty powietrza otwarte na max i opał dorzucać co 0,5h). jeśli to nie będzie Cię satysfakcjonować to niestety czeka Cię wymiana wkładu...
 • #12
  mmirek3
  Level 10  
  Dom mam chyba w miarę ocieplony ściana 36 cm pustaki z betonu komórkowego 24 cm i 12 cm i do tego styropian 10 cm mur i podłoga . Moc kominka niby jest wystarczająca do kubatur budynku ,chce tylko żeby się dom szybciej rozgrzewał ,do czasu rozgrzania się podłogówki potem bym wyłączał dgp.jestem ciekawy czy takie rozwiązanie ma sens?
 • #14
  mmirek3
  Level 10  
  witam,zamontowałem radiatory na rurę spalinową z blachy aluminiowej oraz turbinę ,jak na razie śmiga.Nic się nie skrapla oraz ciąg spalin jest w porządku.