Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam rozwiązania - "połączenie sprężynowe"

digger123 18 Maj 2012 21:40 5060 42
 • #31
  digger123
  Poziom 16  
  No to jak mam załatwic 2 paski i 2 konektory to załatwie 6 i odpada mi cała transmisja IR co nie ;)
 • Relpol przekaźniki
 • Relpol przekaźniki
 • #33
  digger123
  Poziom 16  
  Oczywiście brud, nakurzenia, załamania styków są wliczone w koszty, SQL wywali info po powiedzmy 1000 użyć danego stanowiska, że należy je sprawdzić i będzie bez użyteczne do póki flaga nie będzie 0.
 • #34
  kwantor
  Poziom 38  
  To będzie sprawiać kłopoty, lepiej zastosować jakiś szybko łączący klips i taśmę łączącą, należy wystrzegać się takich rozwiązań zapewniających super iskrzenia itp.
  Stawiasz na profesjonalizm i niezawodność, to po co ci potem poprawiać, szarpać tą paletką aby poprawiać styk. Dodatkow o stosować 2 stronną płytkę i to przecież trzeba wytrawiać te ścieżki.
  Wszelkie jeżdżące rolki po cynie, to dziadownia- cyna i nie tylko, pokrywa się tlenkami, to musiało by być złocone a ile przejazdów wytrzyma mikronowa warstwa dość mocnego ryjącego docisku?
  Sądzę że błądzisz z tą koncepcją.
 • #35
  pukury
  Poziom 35  
  Witam.
  Dlatego więc - z wyżej wymienionych powodów - w rozwiązaniach profesjonalnych stosowane są kołki pomiarowe i docisk pionowy.
  I oczywiście dało by się zrobić tak - wkładasz płytkę - dociskach pomiar.
  Następnie podajnik dosuwa następną - poprzednia idzie na jakiś mały taśmociąg - docisk - i tak dalej.
  Ale to już kwestia koncepcji.
  Pozdrawiam.
 • #36
  digger123
  Poziom 16  
  Btw. płytek przecież nie będę sam trawił w jakiejś wanience - to będzie zlecone, jak zechce będą pozłacane jak zechce to miedź będzie grubsza itd to nie stanowi problemu, nie zapominajmy ze nie rozmawiamy o uruchomieniu tego w zaciszu domowym. po 1000 "użyci" stacja zostanie wyłączona przez SQL i technik powiedzmy będzie musiał po cynować ścieżki czy coś tam innego - takie już życie nic wiecznie nie będzie działać, ale myślę ze takie coś już ogarnie i nie będzie mnie wołał. Prawda jest taka że im bardziej coś skomplikowane tym więcej z tym problemów.
 • #37
  vodiczka
  Poziom 43  
  Śledzę Wasze wypowiedzi i sądzę że jednak skrajne rozwiązania mają sens - albo komunikacja bezstykowa (nowoczesność) albo kołki pomiarowe i pionowy docisk (stare jak świat elektroniki)
  Gdyby ślizgi dobrze się sprawdzały w praktyce to znalezienie producenta takiego oprzyrządowania nie stanowiłoby problemu.
 • #38
  kybernetes
  Poziom 39  
  A dlaczego upierasz się aby to było trawione na płytkach laminatu? Czy nie lepiej zlecić wycięcie na laserze grubych i szerokich blaszek np. fosforobrązowych i przynitować je do płytek izolatora? Konserwacja będzie się wtedy ograniczać do regularnego czyszczenia i smarowania tych styków.
 • #39
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  Podobnego typu złącza były powszechnie stosowane w przetwornikach temperatur. Trochę kurzu i były problemy ze stykami. Często przetworniki te ulegały uszkodzeniom, a naprawa polegała na poruszaniu kartami lub wyjęciu ich i wyczyszczeniu złącz. Tyle, ze to było jeszcze za PRL-u i nikt się nie "szczypał" z kosztami - styki były grubo złocone. Jednak i pomimo złocenia kurz robił swoje.

  Styki ślizgowe będą sprawiały problemy. Transmisja 115200 b/s będzie się pieprzyć. Wystarczy drobne drganie czy potrącenie paletki przez pracownika i już będą błędy w transmisji. Stawiasz zbyt duże wymagania co do prędkości transmisji, a zarazem próbujesz "utrzeć tyłek szkłem".
  W dobie obecnej elektroniki masz gotowe zestawy nadawczo-odbiorcze IR, które stosuje się choćby w łączności IRDA. Masz do dyspozycji mikrokontroler, w który możesz wpakować dowolny protokół. Problemem jest tylko pewne połączenie, a przy pomocy ślizgaczy takiego nie uzyskasz.
  Uważam tak samo jak koledzy, że nie tędy droga.
  O ile jeszcze można zrealizować zasilanie wykorzystując rolki i szyny, bo nawet w przypadku drobnego "iskrzenia" styku energię można gromadzić w kondensatorze, dzięki czemu przerwy w zasilaniu nie będą wpływać na stabilność pracy elektroniki. Ale w przypadku transmisji i do tego tak szybkiej zapomnij o ruchomych stykach czy to ślizgowych czy nawet rolkach. Tylko i wyłącznie transmisja optyczna lub indukcyjna. Piszesz, że nie masz czasu na nawijanie cewek, które raz założone będą pracować wiecznie, ale jednocześnie zakładasz, że znajdziesz czas na systematyczną wymianę styków.

  Może zacznij od tego jak zbudowana jest paletka. Czy jeździ ona na rolkach? Czy jeździ po prowadnicach? Czy prowadnice są metalowe? Czy są odizolowane od siebie? Czy paletka jest zbudowana z metalu, czy też może z plastiku?
  Być może wystarczy podać zasilanie tymi szynami poprzez istniejące rolki?
  Do transmisji użyć IRDA lub pętli indukcyjnej?

  Chociaż ja bym poszedł w całkiem innym kierunku.
  Ty próbujesz zapisywać numery do PIC-a znajdującego się w palecie.
  Tylko po co sobie w taki sposób utrudniać życie?
  Przecież wszystkie stanowiska zapewne będą wyposażone w komputery, gdzie będzie wprowadzana informacjach o testach oraz wynikach tych testów.
  Dane będą zapisywane w SQL, czyli wszystkie stanowiska będą połączone z jedną bazą.
  Teraz wystarczy każde stanowisko wyposażyć w czytnik RFID, a w wózkach zamontować karty/pastylki RFID.
  Każda pastylka czy karta posiada unikatowy numer. Wystarczy tylko ten numer przypisać w bazie SQL do danego testowanego urządzenia, które będzie umieszczane na palecie. Zamiast przypisywać numer urządzenia do palety, będzie się robiło odwrotnie tzn. przypisywało nr palety do urządzenia.
  W gruncie rzeczy jak dobrze rozumiem chodzi o to, żeby dane urządzenie na linii testów było identyfikowalne.

  Czytniki jak i pastylki RFID to gotowe podzespoły, które można w każdej chwili kupić i wymienić na nowe. Koszt niewielki, a przy tym duża niezawodność i odporność na ruch, wibracje itp. Odczyt także jest możliwy podczas ruchu palety.
  Czytniki posiadają komunikację RS232 lub USB, tak więc nie ma najmniejszego problemu, aby je połączyć ze stanowiskami.
  Cała zabawa ograniczy się tylko do przerobienia bazy SQL w taki sposób, aby można było przypisywać numery RFID do danego testowanego egzemplarza i przywoływać bieżące dane na podstawie numeru RFID, co potrafi zrobić nawet średnio rozgarnięty informatyk. Co ciekawsze to są gotowe programy czy też procedury odczytu takich pastylek i umieszczania ich w bazach. Po co wyważać otwarte drzwi?
 • #40
  digger123
  Poziom 16  
  Plumpi napisał:


  Masz 100% racje zdaję sobie sprawę z problemów jakie niesie z sobą przesłanie 115200 przez styk, w tym miejscu az prosi sie o irda, rfid itd ale jak nawet przerzucę to na bezstykową technologię to co z zasilaniem, zwyczajnie poszedłem na skróty, ( na razie myślowo) że jak skombinuje jakieś styki podające zasialanie zwyczajnie je powielę do transmisji danych,

  fakt dożo lepiej jak piszesz jest faktycznie zapisać wszystko w SQL i z niej pobierać dane niz z palety bo to w sumie to samo wychodzi

  p.s.
  ja tego nie będę "utrzymywał" to już rola kogoś innego, fakt jest taki ze im mniej problemów ja im zrobię, oni mi będą mnie problemów robić w przyszłości.

  paleta nie będzie w ruchu, wpinana jest w stanowisko następuje podłączenie i leci test także żadnego iskrzenia.

  wyrzucę transmisje na irda odczyt palety na RFID, pobranie nr na sql, a co z zasilaniem, palety będą plastikowe, mogę dołożyć na krawędziach blachy dające zasilanie do urządzenia ale nadal potrzebuję tych nieszczęsnych "sprężynek" żeby to zasilić

  ideał jest dla mnie pneumatyka wpinająca piny pod spodem - ale nie mogę użyć powietrza bo musiałbym to wszystko zabudować, zabezpieczyć zeby ktoś tam łapek nie wsadził

  Dodano po 4 [minuty]:

  kybernetes napisał:
  A dlaczego upierasz się aby to było trawione na płytkach laminatu? Czy nie lepiej zlecić wycięcie na laserze grubych i szerokich blaszek np. fosforobrązowych i przynitować je do płytek izolatora? Konserwacja będzie się wtedy ograniczać do regularnego czyszczenia i smarowania tych styków.  laminat będzie jedną strona złącza a blaszki drugą czyli połączenie będzie między blaszka a laminatem ( z pasami miedzi do podłączenia )

  Dodano po 4 [godziny]:

  Do moderatora jak mam poprawić swoje posty jak po kliknięciu zmień pojawia się:

  "Przepraszamy, ale twoja wiadomość była modyfikowana przez moderatora i nie możesz nic w niej zmienić. Jeżeli pragniesz cokolwiek zmienić w wiadomości skontaktuj się z administratorem."
 • #41
  klamocik
  Poziom 26  
  Może nie jestem wytrawnym elektronikiem ani szpecem AGD ale wiem że są programatory tarczowe w pralkach automatycznych jeśli tam chodzą min. 5 lat to można by to wykorzystać może ktoś od AGD pomoże i nie mówcie że styki cierne są jakieś do niczego,są najpewniejsze ze styków mechanicznych ą ich zużycie zależy tylko od ilości zanieczyszczeń.
 • #42
  digger123
  Poziom 16  
  Zgadzam sie z "klamocik" miałem takie rolki zamontowane na liniach transmisyjnych, które podpinały napięcia do kineskopów i to wysokie napięcia, w dodatku w ruchu, raz założone nie było z nimi żadnych problemów ( tylko akurat one w moim przypadku sa nad wyrost no i trochę kosztują ).

  Przecież takie technologie się stosuje, nie wymyśliłem sobie tego.
 • #43
  digger123
  Poziom 16  
  Witam
  A więc doszły sample i najlepszy okazała się

  Link

  Po kilku dniach testowania ideał można by powiedzieć. Cena jest tak znikoma że nie będzie problemu z wymianą, ale i tak z kilkudniowego testu jestem wstanie powiedzieć że to złącze wytrzyma co najmniej kilka miesięcy.

  Ale mam jeszcze jedno pytanie, zainteresowałem się troszkę technologią RFID bo tak naprawdę po co ja mam pchać PIC-a ( chyba trochę jest nad wyrost + cad płytki + cała masa kosztów ), skoro mogę użyć taga RFID z 2k ( lub mniej ) pamięci i zapisać to co potrzebuje na nim, a na sprężynkach puścić tylko zasilanie do urządzenia i linie danych.

  Chodzi mi o coś takiego:
  Link  Czy gdzieś w handlu jest dostępny i oczywiście dość tani reader/writer tagów ( naklejek ) - znalazłem coś takiego ??
  Link

  Czy takim urządzeniem jestem wstanie zapisać TAG-a ( naklejkę ) i ją odczytać? Jaka jest ilość cykli zapis/odczyt takich tagów? Potrzebowałbym około 100 takich urządzeń zapis/odczyt.

  Nie miałem nigdy doczynienia z tą technologią i nie wiem czy dobrze kombinuje czy to ślepa uliczka.