Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Motorola 68HC12 - problem

marekbialy 10 Jan 2005 23:20 1991 9
e-mierniki
    marekbialy
    Level 12  
    Witam serdecznie.
    Mam poważny problem z systemem opartym na mikrokontrolerze XC68HC912D60.
    Jest to elektronika sterująca expresem do kawy, posiada jakiś interfejs do komunikacji z PC, ale niestety jakiekolwiek dane czy soft są mi nieosiągalne.
    Expres ma zaawansowane funkcje detekcji usterek, przed uruchamianiem testuje się, na wyświetlaczu alfanumerycznym 16X1 wyświetla kody błędów i ich przyczyny itd, oczywiście jeśli działa :(
    Nagle przestał działać (usterka "samoczynna" wynikła po weekendowym przestoju w pracy) wyświetlacz zapala pełne 8 pierwszych segmentów w postaci prostokątów, nie reaguje na peryferia (klawiatura maszyny, przyciski testowe na płycie, wrzutnik monet) Usterka nie tkwi w zasilaniu czy innych podzespołach maszyny (wcześniej mogła działać jedynie płyta z mikrokontr. + wyświetlacz + zasilanie), teraz taki zestaw zachowuje się również j/w.

Trochę rozwlekam, ale zasadnicze pytanie:
    Jak zabrać się za jakąkolwiek diagnozę, mam trochę doświadczenia z prostymi mikrokontrolerkami Atmela i Microchipa, o Mot nie wiem nic, a PDF tego procka (432str) lekko mnie zniechęcił...
    Czy jest jakiś typowy protokół komunikacji z PC - interface, software? Od czego zacząć diagnozę systemu który robi wrażenie martwego?
    MAszyna to SAECO DA-SG 500
  • e-mierniki
    marekbialy
    Level 12  
    Co już sprawdziłem:
    -za reset jest odpowiedzialny DS1813, wywalilem, resetowałem ręcznie
    -kwarc 16 Mhz, podmieniałem, nawet bez kwarcu na wyświetlaczu ten sam objaw
    -znalazłem i zczytałem zewnętrzny eeprom - 24c256 - jest czysty., wydaje mi się że nie powinien...

Ten PC interface to 5 pinów:
    +5V (Vdd)
    GND (Vss)
    RESET (pin46)
    Vfp pin (pin 97)
    SMODN/TAGHI/BKGD (pin 23)
    Czy przychodzi komuś do głowy jak go można wykorzystać?
    Jak odczytać flash EEPROM i EEPROM z procka, czy ten proc ma zabezpieczenia przed dostępem do tych pamięci?
    marekbialy
    Level 12  
    Czy nie ma nigogo kto mógłby mi coś podpowiedzieć???
  • e-mierniki
    bolek
    Level 35  
    to że LCD jest czarny świadczy tylko o tym że nie został zainicjowany przez proca po właczewniu zasilania. Według mnie proc albo padł, albo wisi z powodu jakieś błedu, o którym ma może poinformować
    marekbialy
    Level 12  
    Jak wykorzystać wspomniany interfejs do komputera PC?
    bolek
    Level 35  
    zapytaj producenta...albo na forum AGD
    GrzesGrz71
    Level 18  
    Witaj

Moim skromnym zdaniem to ten interfejs służy m.in. do programowania procka w układzie (świdczy o tym obecność lini BKGD która w prockach Motoroli służy do debugowania i programowania procka - poczytaj o BDM)
    elektryk
    Level 42  
    A oscylator generuje coś?
    marekbialy
    Level 12  
    A jak to sprawdzić, przyłączyć oscyloskop?
    Podmieniałem kwarce jak wyżej wspomniałem.
    elektryk
    Level 42  
    marekbialy wrote:
    A jak to sprawdzić, przyłączyć oscyloskop?
    Aha, albo miernik częstotliwości, tylko trzeba uważać żeby zbytnio nie przeciążyć oscylatora, bo układ zerwie drgania (o ile występują).