Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwersja partycji systemowej z rozszerzonej na podstawową

18 Maj 2012 13:38 6169 24
  • Poziom 13  
    Witam,
    mam problem gdyż zakupiłem nowego laptopa lenovo, i w standardzie miałem 4 partycje rozszerzone z czego tylko 2 były dostępne (System C: 400GB + Levono D: 30GB)
    A chciałem usunąć partycję D: wydzielić z C: połowę z tego zrobić dwie partycje. Uznałem że trzeba zrobić partycję rozszerzoną.
    Chciałem tego dokonać za pomocą programu GParted lecz o dziwno nie widział w ogóle dysku. Pobrałem inny programik Paragon Partition Manager. i ja głupi przez ten program zacząłem konwertować C: na partycję rozszerzoną. Po ukończeniu zabiegu... nie bootuje się system, ok, odpaliłem GParted i teraz "widzi" wszystkie partycje dobrze. Poustawiałem flagi lecz dalej nic. Przez File Menager widze że wszystkie pliki są. Mam też opcję z bootowalnej płyty żeby sam odnalazł system i go zbootował i gdy to wybieram ładuję się Win ale za chwilę wywala BSOD i odrazu restartuje.

na C: mam Winows7 x64
    i teraz mam pytanie jak to uratować? Czy zamienić spowrotem partycję rozszerzoną na podstawową, jak tak to jak? bo GParted nie ma takiej opcji (bez usuwania plików)
    A nie, to jak naprawić bootowanie systemu.

Za każdą pomoc będę wdzięczny.
    pozdrawiam
  • Specjalista HDD Recovery
    Podstawowe dane przy zakładaniu tematu w dziale odzysku danych.

Jeśli tworzysz nowy temat w dziale Naprawa HDD i odzysk danych to powinieneś zawrzeć w nim podstawowe informacje.

1) Model dysku o jaki chodzi lub i urządzenia.

2) Czy są to urządzenia na gwarancji czy już po.

3) Jeśli to dysk zewnętrzny i jest po gwarancji a masz otwarta obudowę zewnętrzną dla dysków, to podać model umieszczonego w tej obudowie dysku.

4) Opisujesz podstawowe informacje takie jak :
    a) Zachowanie się dysku po podpięciu i co już robiłeś
    b) Jeśli dysk po podpięciu nie powoduje zwarcia czyli nie powoduje braku możliwości uruchomienia się komputera nawet do ekranu post (ekranu startu inicjalizacji BIOS) to podać jak jest wykrywany w BIOS i czy jest wykrywany w BIOS. (nie dotyczy dysków podpiętych na USB)
    c) Jeśli dysk jest wykrywany w Menadżerze urządzeń podać SMART dysku opis : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html oraz zachowanie się dysku (dźwięki stukania itp.) (nie wolno testować dysku przed zdiagnozowaniem usterki można skanowaniem uszkodzić dysk np. przy uszkodzonych głowicach.) Czy chodzi o dane czy o dysk.
    d) Podać to co opisane tu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html Czyli ekran partycji z programu DMDE co pozwoli na analizę struktury logicznej dysku.
    e) Opisać jakie były partycje, Jakie ich wielkości, jaki system plików.
    f) Opisać problem.

Karty pamięci PenDrv nie posiadają SMART. Dyski SSD mają swoje programy do odczytu SMART i jest on specyficzny dla tego typu rozwiązań.

Urządzenia masowe pamięci to według podstawowego podziału na zasadę działania :
    Dyski klasyczne "mechaniczne"
    Pamięci - karty pamięci , dyski SSD , PenDrv
    Dyskietki
    CD ROM, DVD
    Taśmy - Streamery
    Inne urządzenia stosują podstawowe jednostki z tego podstawowego podziału np. NAS stosuje dyski np. 3,5 calowe klasyczne wpięte w RAID lub nie.

Pomijając kwestie uszkodzeń fizycznych pamięci mamy uszkodzenia logiczne a przy nich należy podać pkt. 4 pod pkt. c i d, e, f, przy analizach Aby poznać strukturę logiczną danego dysku.
  • Spec od komputerów
    Laptop jest nowy to na pewno zrobiłeś DVD recovery zgodnie z instrukcją dołączoną do laptopa przed grzebaniem w partycjach. Przywróć stan fabryczny jeżeli ci na danych nie zależy. W ostateczności przywróć system z partycji recovery.
    Możesz zrobić kopię partycji C i przywrócić po zmianie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2227662-0.html
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    model dysku: ATA TOSHIBA MK5065GS
    Tablica partycji msdos
    model laptopa Lenovo U400
    dysk oczywiście wewnętrzny i nie mam do niego za bardzo dostępu
    jest sprawny technicznie
    Dysk jest prawidłowo wykrywany przez BIOS
    potem odpala się Intel Boot Agent, ale wyczytałem że to jest przez boot przez LAN
    po prostu dysk poprawnie się nie bootuje, czegoś zapewne brakuje, jakiegoś pliku lub ustawienia.

dodaje zdjęcie w którym widać jak jest dysk podzielony i jakie mam aktualnie partycje.

Taki układ partycji mi pasuje i może zostać, lecz jak nic z tym nie można zrobić to ok. Na danych średnio mi zależy bo laptop jest nowy i za dużo nie zdążyłem tam wgrać, lecz już ustawiłem go i aplikacje pod siebie dlatego wolałbym żeby dane zostały (tylko partycja C:)
    Co radzicie?

Niestety płyty DVD recovery nie mam. Mam opcję OneKey Recovery lecz tylko mogę powrócić do punktu fabrycznego czyli straciłbym wszystkie dane. Jednak próbowałem i to zrobić i się nie da bo wywala błąd o zmianie partycji czy systemie plików.

Dodano po 3 [minuty]:

w 1 poście źle napisałem, standardowo miałem 4 partycje podstawowe

może znacie bootowalne narzędzie które pozwoliłoby zmienić partycję rozszerzoną na podstawową? być może wtedy było by ok
  • Spec od komputerów
    To sobie namieszałeś nie robiąc DVD recovery i kopi systemu z własnymi ustawieniami przed grzebaniem w partycjach.
    Czyli chcesz wrócić do 4 partycji podstawowych ? Jak koniecznie chcesz dane i ustawienia zachować to można kopie zrobić. Po zmianie układu partycji przywracanie systemu nie będzie działać. Proponował bym taki sposób postępowania.
    1 kopia partycji z systemem i obowiązkowo kopia partycji recovery na zewnętrzny nośnik dla bezpieczeństwa.
    2 przywrócenie do ustawień fabrycznych.
    3 wykonanie DVD recovery i dysku naprawy systemu
    4 Przywrócenie z kopi systemu
    5 Ewentualną zmianę układu partycji partycji
    6 Wykonanie kopi sprawnego systemu zainstalowanego na na mniejszej partycji niż fabryczna.
  • Poziom 13  
    Rozwiązanie było prostsze niż myślałem, miałem płytę instalacyjną Win7 z innego komputera. Dwa razy zastosowałem "Napraw system", początkowo w ogóle nie wykryło systemu lecz i tak można było przeskanować dysk w poszukiwaniu błędu. System się zbootował lecz wywaliło BSOD, odpaliłem drugi raz Naprawę i teraz jest już wszystko ok.
    ale i tak dzięki :)
  • Spec od komputerów
    Nic nie jest ok. Bo nie masz przywracania oryginalnego systemu z recovery. Co zrobisz jak ci padnie system lub dysk ? Gwarancja nie obejmuje systemu. Co zrobisz jak będziesz chciał przywrócić system do stanu jak przy zakupie przy sprzedaży laptopa ?
  • Poziom 13  
    hm, ok to jak sprawdzić czy działa recovery? a jak nie działa to jak zrobić żeby działał?
  • Spec od komputerów
    Teraz nie działa recovery bo namieszałeś na partycjach. Wyżej napisałem co powinno się zrobić.
  • Poziom 13  
    a co jest wymogiem żeby recovery działało? Partycja podstawowa C: ?
    ok, a jak zrobić kopie partycji z systemem? 50 GB, to trzeba na inną partycje przekopiować.
    a jak powrócę do ustawień fabrycznych to mi się to nie skasuje? Czy ustawienia fabryczne są tylko dla dysku systemowego - C: ?
  • Moderator Samochody
    Może zacznij od doczytania co do jest partycja podstawowa a co rozszerzona w schemacie partycjonowania MS-DOS. Partycje na dysku mogą być maksymalnie 4, zwyczajowo partycja systemowa i rozruchowa (to mogą być 2 różne partycje) jest partycją podstawową, pozostałe partycje mogą być podstawowe lub rozszerzone. W ramach partycji rozszerzonej tworzy się dyski logiczne.

Jeśli system Ci się uruchamia to masz aplikację do zrobienie płyt Recovery, jeśli je zrobisz i przywrócisz z nich system powinno to odtworzyć pierwotny schemat partycjonowania i przywrócić działanie mechanizmu OneKeyRecovery ale na 100% nie wiem jak to w Lenovo funkcjonuje.

Na przyszłość nie ruszaj fabrycznego schematu partycjonowania w laptopach, a już na pewno ukrytych fabrycznych partycji!

Jak już koniecznie chciałeś się pozbyć partycji recovery (czyli właśnie D:) to to po co ruszałeś C:? Trzeba było zmniejszyć C:, usunąć D: i w tym miejscu założyć partycję rozszerzoną, a w niej dysk logiczny, lub wręcz niczego nie usuwać, tylko zmniejszyć C: i na powstałe miejsce rozszerzyć partycję D:.
  • Spec od komputerów
    Nowy laptop to jest instrukcja. To ,że nie zrobiłeś DVD recovery to duży błąd i od tego trzeba zacząć. Najwięcej jest postów w laptopach " Nie zrobiłem DVD przycisk recovery nie działa a system padł. Jak odzyskać oryginalny system ". Recovery w lenovo działa na fabrycznym układzie partycji. Dużo zajmuje system ale to twoja sprawa co tam napakowałeś. Oczywiście trzeba gdzieś kopie zapisać. Dysk USB , kilka DVD. Na partycjach namieszałeś ,że chyba bardziej nie można. Dobrze ,że recovery partycji nie ruszałeś.
  • Poziom 13  
    #tzok, wiem co to partycja rozszerzona a co podstawowa, i żadnej partycji recorery nie usnąłem ! Partycja D była po prostu z instalkami programów od lenovo oraz sterownikami, czyli zbędna, partycja recovery jest podstawowa OEM, system jej nie widzi. oraz partycja SYSTEM_DRV tak samo. Na początku miałem 4 partycje podstawowe i wiem że to max dlatego chciałem zrobić partycję rozszerzoną.. MÓJ BŁĄD że robiłem ją na C: dlatego wszystko się popiepszyło..

#linuks
    Wiem kolejny mój błąd że nie zrobiłem DVD recovery. No 50GB to dobre kilka DVD ;) nic tam nie napakowałem zaledwie 4 programy które zajmują max 3GB reszta jest fabryczna. Napisałeś żę Recovery w lenovo działa na fabrycznym układzie partycji. To po jaki sens mam robić tak żeby działało Recovery jak ja nie chce standardowego układu partycji = niedziałające Recovery?. Moim zdaniem aby Recovery działało system musi być po prostu na partycji podstawowej C: a nie na rozszerzonej tak jak ja to uczyniłem... tylko teraz jak zamienić partycję rozszerzoną na podstawową?
  • Spec od komputerów
    linuks napisał:
    Nic nie jest ok. Bo nie masz przywracania oryginalnego systemu z recovery. Co zrobisz jak ci padnie system lub dysk ? Gwarancja nie obejmuje systemu. Co zrobisz jak będziesz chciał przywrócić system do stanu jak przy zakupie przy sprzedaży laptopa ?

Tu napisałem po co recovery. Recovery w lenovo nie zadziała jak jest inny układ partycji niż fabryczny. Jak sobie wyobrażasz zmianę partycji systemowej na podstawową ? Będziesz miał 4 podstawowe i jedną rozszerzoną ? Tak się nie da. Max to 4 partycje.
    Odchudż trochę system. U mnie win7 ultimate swobodnie na partycji 20 GB się mieści.
    Nie mieszaj już nic na partycjach jak nie chcesz uszkodzić systemu. Zrób najpierw kopie.
    Oczywiście oprócz kopi oryginalnego systemu jak po zakupie można robić kopię systemu z własnymi ustawieniami i z niej przywracać w razie potrzeby.
  • Poziom 13  
    "Jak sobie wyobrażasz zmianę partycji systemowej na podstawową"
    tak jak to robiłem na odwrót czyli podstawowa->rozszerzona :)

"Tak się nie da. Max to 4 partycje. " Wiem :)
    "Recovery w lenovo nie zadziała jak jest inny układ partycji niż fabryczny." Czyli MUSI być tak jak lenovo chce? Nie moge sobie zrobić zamiast D: partycji rozszerzonej i w niej np z 4 dyski logiczne? Jak nie to to jest Bez sensu.... na co mi dysk C z pojemnością 400 GB a D z pojemnością 30GB ? Już wole nie mieć Recovery i zrobić po swojemu a przy padnięciu systemu po prostu format C + instalować z płyty nową Winde. Bo jak ja zrobie back up (W przypadku użycia Recovery) np 200GB ? gdzie, nagram na płyte?
  • Spec od komputerów
    Backup kompresuje ok 1:3 i liczy się tylko zajęte miejsce. Twoja sprawa jak wolisz. Można zrobić wszystko co się chce z partycjami i nie korzystać z recovery i robić kopie systemu zewnętrznym programem. Recovery trzymać na 3-4 DVD jak by było kiedy potrzebne.
  • Moderator Samochody
    Obraz partycji zajmuje nie więcej niż rozmiar danych które na niej są, jeśli więc masz partycję 100GB na której jest 3GB danych to obraz będzie zajmował ok 3GB (bez kompresji)...

Na partycji LENOVO są wykonywane kopie działającego systemu, które można później przywrócić korzystając z OKR (możesz przywracać do stanu fabrycznego bądź do utworzonego punktu przywracania).

Backup robi się wybranych folderów i nie ma problemu, ja się już dawno wyleczyłem z tworzenia kilku partycji...
  • Specjalista HDD Recovery
    Dużo pisano ale nie podano podstawowej informacji jak widać czytanie po łebkach to domena ostatnio użytkowników proszących o pomoc.

Cytat:
    d) Podać to co opisane tu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html Czyli ekran partycji z programu DMDE co pozwoli na analizę struktury logicznej dysku.
    e) Opisać jakie były partycje, Jakie ich wielkości, jaki system plików.
  • Poziom 13  
    #migol21
    Ok przepraszam za moje niedoczytanie ale w drugim moim poście opisałem dysk ile mogłem.
    d) nie mogłem tego podać bo przecież mi system nie bootował
    e) opisałem jakie były wielkości nie pamiętam a system plików ntfs każdy

#tzok
    no ja wiem że obraz się robi tylko na danych... Tylko że ja własnie tego recovery (na układzie lenovo) nie rozumiem, bo ja przewiduje że będe miał "ważne" dane stopniowo rosnące oczywiście ale do 200GB a nawet może i 300GB i jak ja z takiej ilości zrobię backup ? bo przecież będe musiał to trzymać na partycji C: , na D: się nie zmieści, a jak padnie C: (bo zazwyczaj pada partycja systemowa) to co ja z tym zrobie...
  • Poziom 13  
    bootowalnej wersji nie mogę pobrać (w razie czego)
    ale zainstalowałem wersje na Win bo jak już pisałem wcześniej udało mi się zrobić żeby system się bootował.

System: Windows 7 Home Premium x64
  • Poziom 13  
    no widzę, same zera... no ale co ja mogę źle robić? Robię według instrukcji, zresztą to nie jest jakieś trudne? Odpalam program wybieram Dysk twardy biorę Narzędzia/Kopiuj sektory, wpisuje Od 0 do 2048 , Potem Plik, wybieram gdzie chcę go zapisać, nadaje nazwe z .bin na końcu i zapisuje...