Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę

18 Maj 2012 14:34 6486 53
  • Poziom 16  
    Co jakiś czas zatrzymują się kartki w miejscu widocznym na zdjęciu.

Co może być tego powodem?

Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Moze to byc np rolka dociskowa ktora dawno nie byla wymieniana i jest miekka zwalniajac kartke albo klejace sie solenoidy. Mowie o tych ktore widzisz jak zdejmiesz skaner na wyjsciu kopiarki zasadniczo. Rzadko sie zdarza ze sa uszkodzone raczej zaczynaja sie kleic jakoze tam jest taki pad ktory troche je wycisza. Ja po prostu wyrzucam pady ale sa rozne szkoly.

Pozdr
  • Pomocny post
    Specjalista - kserokopiarki
    Miałem przypadek że za takie zacięcia odpowiadał czujnik wyjściowy papieru który pracuje na granicy zadzialania. Czujnik ten znajduje się w tym czarnym plastiku na pokrywie prawej. Czujnik ten po zamknięciu znajduje się nad piecem i najczęściej zacięcia pojawiały się po dobrym rozgrzaniu maszyny.
  • Poziom 16  
    tak jest, właśnie zacina się po rozgrzaniu maszyny. najczęściej gdy pracuje duplex.

co zrobić? wymienić go na nowy?
  • Poziom 26  
    jezeli jest uszkodzony to nic innego nie pomoze.
  • Specjalista - kserokopiarki
    A sprawdzałeś te elektromagnesy ? Popatrz jeszcze czy te bramki którymi poruszają elektromagnesy nie mają oporów i czy lekko chodzą . W 2035 miałem przypadek kiedy po rozgrzaniu kopiarki i wykonywaniu kopii przez duplex te bramki dostawały oporu i zacinały się a po ostygnieciu wracało wszystko do normy.

C.
  • Poziom 16  
    Już zamówiłem nowy. Koszt 60 zł + VAT.

Mam nadzieję, że to jest żródło problemu. Bo wyjechane rolki to też może być dobry trop, ale pierw spróbuję akcji z czujnikem.
  • Poziom 26  
    akcje z czujnikiem wystarczy sprawwdzic w kodach serwisowych i to mniej niz 60zl +vat.

Pozdr
  • Poziom 16  
    Pod jakim kodem?
  • Pomocny post
    Kod SP5-803-1

Bit 7
  • Poziom 25  
    @huberto233

Cytat:
    Moze to byc np rolka dociskowa ktora dawno nie byla wymieniana i jest miekka zwalniajac kartke albo klejace sie solenoidy. Mowie o tych ktore widzisz jak zdejmiesz skaner na wyjsciu kopiarki zasadniczo. Rzadko sie zdarza ze sa uszkodzone raczej zaczynaja sie kleic jakoze tam jest taki pad ktory troche je wycisza. Ja po prostu wyrzucam pady ale sa rozne szkoly.

Dodam tylko, ze zdarzylo mi sie miewac "cofki" do klientow, u ktorych tylko usunalem sparciale, klejace sie gumowe pady. Problem mijal na dobre po wymianie solenoidow. Tlumacze to sobie tym, ze owe pady maja za zadanie nie tyle wyciszac prace solenoidow co zapobiegac drganiom bramek, amortyzowac uderzenie. Jak to wyglada z punktu widzenia "starych wyjadaczy"? Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Sprawdziłem ten kod.

Tylko co mi po ciągu liczb, jaki się wyświetlił: 11010010

Dodano po 2 [minuty]:

Co do rolek, które mogą być przyczyną zatrzymywania się papieru. Jest to raczej błędny trop, ponieważ kartka staje w miejscu i na całej długości jest prosta, a gdyby to rolki wyjściowe zatrzymywały ją to transfer by ją pchał i pomarszczył.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze wszystkie naprawy są w sferze teorii, ponieważ prowadzę punkt poligraficzny i roboty z kserowanie , drukowaniem i oprawami mam bardzo dużo, więc za naprawę pewnie zabiorę się w sobote po robocie. Wtedy też mam nadzieję to naprawić i dam znać co się wydarzyło.
  • Pomocny post
    każdy bit odpowiada za stan konkretnego czujnika. Zmieniając stan danego czujnika czy to przez podniesienie jego flagi czy też podłożeniem kartki jeżeli odbiciowy zmienia się stan bitu z 1na 0 i odwrotnie. 1 to stan aktywny czyjnika 0 nieaktywny a więc łatwo sprawdzić czy dany czujnik działe prawidłowo i czy w danym momencie jest w odpowiednim stanie
  • Poziom 16  
    "podłożeniem kartki " - czy to oznacza, że sprawdza się go przy otwartej pokrywie? czy obserwuje się jego zachowanie na panelu w czasie pracy?

Dodano po 1 [minuty]:

Aha, jedna ważna sprawa, przy kopiowaniu jednostronnym nie ma zacięć!
  • Specjalista - kserokopiarki
    Oczywiście że sprawdzasz z otwartą klapą i patrzysz na ekran czy stan danego czujnika się zmienia. Kłopot może byc tylko wtedy jezeli czujnik pracuje "na granicy zadziałania" wówczas odczyt może byc mylny bo z otwartą klapa czujnik ma nizszą temperaturę pracy i może wskazywać poprawnie a jak się nagrzeje to może być źle. Natomiast twoje stwierdzenie że zacina się tylko przy duplexie skłania jednak do szukania przyczyny jednak w zwrotnicy
  • Poziom 16  
    Czujnik wymieniłem na nowy i dalej to samo. To by było zbyt proste.
  • Poziom 16  
    copyman napisał:
    A sprawdzałeś te elektromagnesy ? Popatrz jeszcze czy te bramki którymi poruszają elektromagnesy nie mają oporów i czy lekko chodzą . W 2035 miałem przypadek kiedy po rozgrzaniu kopiarki i wykonywaniu kopii przez duplex te bramki dostawały oporu i zacinały się a po ostygnieciu wracało wszystko do normy.

C.

I jaka na to rada?

Dodano po 1 [minuty]:

Hmm... chyba znalazłem. Jest to czujnik, owszem, ale inny. Przy samym wyjściu z ksera. Dziś za to się zabieram. Czuję, że to to:)
  • Poziom 16  
    Już wiem co jest przyczyną.

Duplex szwankuje. Po zamianie duplexów ksero śmiga. Teraz pozostaje naprawa duplexu. Są ta dwa czujniki: "patyczek" i fotokomórka. Jak je sprawdzić na kodach - jaki kod?
  • Poziom 16  
    Powracam do tematu.

Poprzedni post jest juz nieaktualny.

Po wyczyszczeniu elektromagnesów i róznych innych podmianach między dwoma zestawami bramek, problem z zacinaniem papieru pozostał. Po właczeniu maszyny , jakieś 20 odbitek robi dobrze, ale potem się blokuje.

Hipotezy (moje):

1. Do wymiany elektromagnesy.
    2. Do wymiany czujnik.
    3. Poprzednio ktoś napisał o jakiś padach, co to jest? może to to?

Po zablokowaniu się papieru, i usunięciu jego, maszyna pokazuje urojone zacięcie (na zdjęciu).

Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę

Dodano po 1 [minuty]:

gasior napisał:
    @huberto233

Cytat:

Dodam tylko, ze zdarzylo mi sie miewac "cofki" do klientow, u ktorych tylko usunalem sparciale, klejace sie gumowe pady. Problem mijal na dobre po wymianie solenoidow. Tlumacze to sobie tym, ze owe pady maja za zadanie nie tyle wyciszac prace solenoidow co zapobiegac drganiom bramek, amortyzowac uderzenie. Jak to wyglada z punktu widzenia "starych wyjadaczy"? Pozdrawiam

Co to są te pady?
  • Pomocny post
    Chodzi zapewne o gumowe odbojniki na blaszkach o które uderza ramię elektromagnesu. Standardowo możesz je usunąć lub podkleić kawałek np. uszczelki od okien albo tak ja robię kawałek czyscika od listwy LED z Bizhub-a C350/450.
    Jest jeszcze jedna możliwość - sprawdź czy nie zacierają się bramki na bushingach w których pracują. Już 2 takie przypadki ostatnio miałem. Trochę rozbierania jest ale warto to sprawdzić. Po nagrzaniu wzrastało tarcie i bramki ciężej się otwierały co skutkowało zacięciami i to bardzo nieregularnymi.

C.
  • Poziom 16  
    Usunąłem te gumeczki, były rzeczywiście wyświechtane. W poniedziałek zobaczę jak to śmiga w kserze.

Bushing to ten otwór w który wchodzi tłoczek. One są rozbieralne? Jak?
  • Pomocny post
    Bushing to łożysko ślizgowe w którym rusza się bramka. Są to takie małe , plastykowe tulejki. Niech Ci tylko do głowy nie przyjdzie użyć WD40 albo innego smarowidła bo ten zabieg szybko się zemści na Tobie :) Trochę pracy, delikatny szlif końcówek bramek wchodzących w tulejki oraz wnętrza samych tulei i gotowe ! Przy okazji sprawdź też czy któraś ze sprężynek nie uciekła. Ostatnio taki numer z zacięciami spowodowanymi brakiem jednej ze sprężyn miałem w DSM 745 :)

C.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Naprawdę wystarczy tylko ZDRAPAĆ te gumowe podkładki wyciszające po bokach dwóch !!! solenoidów w sekcji zwrotnicy. Maszyna będzie działać. Trochę będzie głośniej "cykać" :D Nie podklejaj nic w tamto miejsce- bo się klei później mechanizm z elektromagnesów do tych podkładek i dlatego źle przełącza. To przegrzanie ma miejsce wtedy - gdy utrwalanie ma trochę zbyt wysoką temperaturę (stare termistory lub oblepione tonerem) albo masz problem z wentylacją utrwalania.
    Wtedy zwrotnica jest podgrzewana przez utrwalanie i te podkładki wyciszające elektromagnesy się topią i lepią.

Ostatecznie wałek dolny - gumowy - jak jest rozjechany to ten sam efekt. Może wyglądać że jest dobry -ale jak go dotkniesz to zobaczysz że jest miękki jak wata :P

Pozdr
  • Poziom 16  
    Witam

Na wstępie dziękuję za wszelką pomoc i zainteresowanie.

Zastosowałem się do Waszych wskazówek. Rozkręciłem cały zestaw, wyczyściłem bushingi. Wstawiłem też nowy zestaw pieca.

Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę

Niestety wszystko na nic. Ksero dalej blokuje się po zrobieniu około 30 kartek.

Mam pewne wskazówki dla chcących mnie pomóc.

- przy jednostronnym kserowaniu nigdy się nie blokuje

- wymiana pieców nic nie daje

- może chodzi o jakiś czujnik

- może solenoidy są już wyjechane.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam no to rozebrales to :-)

Dosc duzy opis ale jednak informacje od ktorej ja bym zaczal i jest potrzebna na jakim czujniku maszyna loguje zaciecie ( jaki numer) . Pod kodem 7507 znajdziesz ostatnie 10 lokalizacji zaciec papiery w maszynie . Podaj ten kod ktory mowi gdzie dokladnie zacina. Jeden kod odpowiada za papier spozniony na danym czujniku, a inny mowi , iz papier jest za dlugo na danym czujniku. To wskarze gdzie tak na prawde maszyna sie zacina . Oczywiscie mozna cwiczyc wymiane wszystkeigo i sprawdzanie ale to w Twoim wypadku bedzie kosztowac duzo wiecej niz powinna wiec zacznijmy od informacji od ktorej dobry serwis zawsze zaczyna prace z maszynami Ricoh,

Dodatkowo , rzeczy zwiazane z solenoidam np mozna sprawedzic w kodach serwisowych Sp 5804 kody 41,42,45 odpowiadaja za solenoidy ( opis sprawdzisz w Service manualu) wystarczy zmieniajac stany sprawdzic czy odpowiadaja odpowiednio szybko czyli w zasadzie natychmiastowo .

Zacznij jednak od podania kodow zaciec prosze
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    ok, dzieki. tak na szybko sprawdzilem. wyswietliły się numery kodów: 008, 004,073,003. po tym 008 maszyna zablokowała sie, pokazuje zaciecia papieru, choc faktycznie nie ma nigdzie zacietego papieru. na wyswietlaczu jest to co w post z 15 Wrz 2012 12:12 .
  • Poziom 13  
    Kolego, na 100% masz uszkodzoną przejściówkę nad duplexem- interchange unit- właśnie tą którą tak skrupulatnie i niepotrzebnie za bardzo rozebrałeś. Wystarczyło usunąć tylko 4 gumki wygłuszające odbijanie elektromagnesów. A może nadal jeszcze ich nie usunąłeś do końca? Sprawdź to. Możliwe że teraz coś pochrzaniłeś w tym unicie podczas rozbierania , jest to możliwe. Najlepiej załatw sobie taki unit sprawny z innej maszyny, usuń te gumki- takie małe kwadraciki z gumy przy dźwigniach elektromagnesów- i przetestuj maszynę na tym podmienionym unicie. Jeżeli wyremontowałeś już piec i podmieniłeś czujniki to nie ma innej opcji. Chyba że masz uwalony blok wysokich napięć - ale to rzadkość. pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    wziąłem ,z ksera pracujacego dobrze, ten zestaw i wstawiłem do tego które blokuje kartki. mimo dobrego zestawu ksero dalej zchowuje sie tak samo, czyli blokuje kartki i też tylko robione dwustronnie. niby zły zestaw w innej maszynie działa ok.

mam wiec nowy trop, a wlasciwie jego brak, bo trzeba szukac innej przyczyny usterki. musi byc to cos zwiazanego z drukiem dwustronnym, nie wykluczam oczywiscie zestawu separacji.

Dodano po 50 [minuty]:

kolejny news

wymieniłem czujnik w bocznej klapie (AW01-0118 nr czujnika) i nic to nie dało.

wymiana zestawu duplexu też nic nie dała.

co jeszcze można wymienić, by dowiedzieć się co szwankuje. znając życie będzie to taka drobnostka, której nikt się nie spodziewa, tylko doświadczenie w takiej sytuacji może pomóc, a ja go w tej materii jeszcze nie mam.
  • Poziom 26  
    Ok wiec wyjasnie jeszcze cos co moze dac Ci odpowiedz.

Ten model jako nieliczny posiada mozliwosc wylaczenia identyfikacji zaciec co w prostych slowach oznacza , ze wylaczajac to nie bedziesz mial zaciec spowodowanych uszkodzonym czujnikiem albo elektronika. Jezeli posiadasz service manuala to musisz isc do sekcji 5.6 DIP SWITCHES i zmienic wartosc

tego switcha. Jest to po prostu taki "jumperek" ktory przestawiasz na plycie IOB.

Po wylaczeniu tejze opcji jezeli zatnie to na pewno wiadomo , ze jest to zaciecie mechaniczne poniewaz maszyna ignoruje czujniki. Inaczej, ze machanicznie cos nie puszcza natomiast jak nie zatnie to znaczy , ze masz uszkodzony albo czujnik albo elektronike, a wiec IOB

Jezeli chodzi o kody zaciec ktore podales ten to ostatni czyli "8" jest zwiazany z PAPER TRANSPORT 1 wiec nie ma nic do gadania z tym co rozebrales. Po pierwsze masz az 4 takie czujniki( jak masz 4 kasety) bo serwisowka opisuje transport, 1,2,3,4. . To , ze ci zacielo tam gdzie zacielo nie ma nic wspolnego bo tamten sensor powiedzial , ze masz spozniony papier . Jezeli pusciles kilka kartek to moze oznaczac ( ale nie musi) , ze cos nie tak zanim dochodzi papier do tego sensora ale jezeli pusciles jedna i zacielo tam gdzie pokazujesz to po prostu ten czujnik jest zepsuty. Najlepiej puszczac po jedenj kartce a potem zwiekszac ilosc.

Ten czujnik o ktorym mowie w manualu nazywa sie UPPER RELAY SENSOR . To tyle na temat zaciec na 8..

pozdr
    Ricoh tech support :-)

Dodano po 12 [minuty]:

Tak w ramach dodatkowych wyjasnien rozebrana jednostka i czujnik ktory tam sie znajduje wskazywalby zaciecie 16 jezeli papier spozniony albo 66 - PAPER LAG. Czujnik wymieniony na klapie natomiast powodowalby zaciecia a14 i 64 itd
  • Poziom 16  
    Nie bardzo wiem jak zmienić wartość tego switcha.

Serwisówka też mi nie pomogła.

Ricoh 1045 - blokuje kartki przy wyjściu z ksera na półkę