Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dla początkującego elektronika

komasos 18 Maj 2012 17:05 2200 9
  • #1 18 Maj 2012 17:05
    komasos
    Poziom 7  

Witam , jestem uczniem klasy 3 technikum elektronicznego. Ogólnie wcześniej nie interesowałem się tą tematyką nadmiernie , praktycznie wo gule. Ale teraz wziąłem się za to dostrzegając że w tej szkole nie uczą nas niczego praktycznego jak dawniej a tylko wykładają teorie. Lubię dociekać jak coś działa i na jakiej zasadzie co się dzieje z sygnałem przechodzącym przez poszczególne elementy urządzenia. Moje zaplecze techniczne nie jest zbyt rozbudowane , posiadam lutownice , miernik uniwersalny i parę elementów elektronicznych które odlutowałem ze starych płytek , oraz parę głośników. Puki co zajmuje się prostymi układami takimi jak wzmacniacz na kości TDA7056. Nadrabiam lata olewania sobie przedmiotów technicznych mam nadzieje że wyniosę coś z tej szkoły poza paroma krzesłami :P Ogólnie bardziej jestem nastawiony na przyszłość jako elektryk niż elektronik ale też podoba mi się budowanie układów programowanie urządzeń . aktualnie jedynym językiem w którym programuje jest asembler , aczkolwiek tylko w szkole bo z tego co widzę to w tym językiem mogę tylko działać na mikro kontrolerze DSM a to nie są tanie rzeczy :( chyba że są jakieś tańsze urządzenia , które można programować w tym języku do zastosowania praktycznego nawet na własne potrzeby :P wiem że język C i C++ są bardziej uniwersalnymi ale puki co nie chce i nie ma zbytnio czasu uczyć się korzystać z 2 języków programowania równolegle . Tak więc pytanie . Czym proponujecie ażeby zajął się taki początkujący elektronik ?

0 9
  • Computer Controls
  • #2 18 Maj 2012 17:49
    homman
    Poziom 26  

Coś chyba mylisz:

1."a tylko wykładają teorie." Z twojej wypowiedzi wynika że tej teorii ci brakuje by : "Lubie dociekać jak coś działa i na jakiej zasadzie co się dzieje z sygnałem przechodzącym przez poszczególne elementy urządzenia."

Bo by pojąć jak coś działa trzeba to wiedzieć = teoria.

DSM jest tani. Poza tym jest tu gdzieś upnięta przeze mnie jagoda DSM-51. Darmowy emulator.

DSM jest chyba najtańszy. Potem ATMEGA a potem AVR.
    Wystarczą ci emulatory poza tym.

Na 3 cim roku powinieneś już to wszystko wiedzieć.

Początkujący elektronik powinien czytać dział początkujący elektrody. I zrobić sobie kurs oślej łączki lub podobny. Potem DSM, LOGO, ATMEGA, PLC, AVR.

0
  • #3 19 Maj 2012 10:18
    komasos
    Poziom 7  

Wiem źle się wyraziłem . Z tym wykładaniem tylko teorii chodziło mi o to że kiedyś w tym technikum robiono różne praktyczne rzeczy naprawiano rożne urządzenia np (wiem że kiedyś elektronika dopiero raczkowała i była dużo prostsza) Ale bez przesady teraz nauczyciele tylko wyklepią to co jest w książce i nie wyjaśnią dokładniej na jakiej zasadzie to działa Sam teraz jak nadrabiam korzystam z książek i dopiero teraz zaczynam to rozumieć . Chciał bym zacząć wykorzystywać to czego udało mi się nauczyć w praktyce.

Co do DSMow to tak jak pisałem nie rozumiem poco nas uczą tego z koro są nowocześniejsze prostsze w użyciu i częściej używane języki programowania , ale ok niech już będzie ten asembler. ale z tego co widzę ma dosyć ograniczone możliwości , w sumie z tego co patrzę nie istnieje zbyt wiele urządzeń zaprogramowanych za pomocą tego języka ( o ile są jakieś zaprogramowane poza mikrokontrolerem DSM 8051) Według mnie asembler bardziej podchodzi pod informatykę. Jak patrze na tematy na elektrodzie z zaprogramowywaniem urządzeń nawet dla własnych celów to używane są właśnie języki C C++. Widać będzie trzeba olać asembler i zająć się bardziej przydatnymi językami programowania.

0
  • Computer Controls
  • #4 19 Maj 2012 14:34
    homman
    Poziom 26  

Wątpię byś na dsmie miał assamlera. A raczej programowanie przyciskami.

Assambler to raczej czysty elektroniczny język. C++ to informatyka.

A co do serwisowania na 1 roku powinieneś mieć CKP gdzie powinieneś mieć maszyny CNC, trawienie płytek, lutowanie kitów itd.

Coś tu kręcisz i to mocno.

Najpierw że nie wyjaśniają i nie rozumiesz i musisz sięgać do książek... ech. Zobacz sobie oślą łączkę.
    Jak według ciebie takie uczenie praktyki miało by wyglądać ??
    Lutowania nikt cię nie nauczy. Musisz sam. Na podstawie filmów z YT. W stanach z tego co wiem jest tylko jedna firma co uczy.

Serwisowanie to nic innego jak teoria, teoria i umiejętność czytania schematów. A szybkość serwisu wynika z doświadczenia.

0
  • #5 20 Maj 2012 13:04
    komasos
    Poziom 7  

No właśnie nic takiego nas nie uczą .

Wiem ale i tłumaczyć nie tłumaczą wyklepią tylko część tego co jest w książce ale żeby tak dogłębnie zająć się wyjaśnieniem to nie . Samemu trzeba wiem.

Co do tej ,,oślej łączki'' bardzo dobra jest wszystko wyjaśnione , że chyba prościej się nie da . Dzięki wielkie za polecenie tej lektury. No nic próbuje jak mogę i zobaczę co uda mi się z tego urodzić.

0
  • #6 20 Maj 2012 13:08
    homman
    Poziom 26  

Nie miałeś na 1 roku zajęć praktycznych ??

Obowiązkowe są i potem na 3 cim czy 4 roku miesięczne praktyki w firmie.

Ośla łączka potem ośla łączka avr później dział początkujący elektrody. Nic innego nie znajdziesz. Ewentualnie jest jeszcze taki portal elportal.pl tam jest dużo teorii w pdfach.

0
  • #7 20 Maj 2012 13:51
    balonika3
    Poziom 36  

komasos napisał:
    jestem uczniem klasy 3 technikum elektronicznego

komasos napisał:
    wo gule

Dobre...

0
  • #8 21 Maj 2012 12:59
    komasos
    Poziom 7  

Widocznie u nas jest inny system nauczania , według mnie wadliwy. Dzięki jeszcze raz za polecone książki. :)

Co do przedmówcy po 1 to nie jest forum poprawnej polszczyzny , po 2 przypadkowo wcisnęła mi się spacja. Widocznie niektórzy muszą wytknąć innym najmniejsze błędy by poczuć się fajni , żałosne ...

0
  • #9 21 Maj 2012 13:03
    homman
    Poziom 26  

Niestety tu za ortografię można bardzo łatwo zaliczyć ostrzeżenie. A tam chodzi o "ó".

Praktyki, specjalizacja i CPK jest obowiązkowe w każdym technicznym elektroniku. Może na ostatnim roku macie. Ja wiem że w elektrycznym technikum mieli na 2 gim roku.

0
  • #10 21 Maj 2012 13:11
    komasos
    Poziom 7  

Wiem aczkolwiek spacja również zawiniła :P ok będę pamiętał.

U nas praktyki były miesiąc na początku 3 klasy na elektrowni ale inżynierowie co nas uczyli niby , zbytecznie się nie przykładali do wyjaśnień jak i co działa . Powiedzieli tylko ogólnie , a z praktycznych rzeczy mieliśmy zakopywanie kabla oo i takie to praktyki.

0