Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dla początkującego elektronika

komasos 18 Maj 2012 17:05 2200 9
 • #1 18 Maj 2012 17:05
  komasos
  Poziom 7  

  Witam , jestem uczniem klasy 3 technikum elektronicznego. Ogólnie wcześniej nie interesowałem się tą tematyką nadmiernie , praktycznie wo gule. Ale teraz wziąłem się za to dostrzegając że w tej szkole nie uczą nas niczego praktycznego jak dawniej a tylko wykładają teorie. Lubię dociekać jak coś działa i na jakiej zasadzie co się dzieje z sygnałem przechodzącym przez poszczególne elementy urządzenia. Moje zaplecze techniczne nie jest zbyt rozbudowane , posiadam lutownice , miernik uniwersalny i parę elementów elektronicznych które odlutowałem ze starych płytek , oraz parę głośników. Puki co zajmuje się prostymi układami takimi jak wzmacniacz na kości TDA7056. Nadrabiam lata olewania sobie przedmiotów technicznych mam nadzieje że wyniosę coś z tej szkoły poza paroma krzesłami :P Ogólnie bardziej jestem nastawiony na przyszłość jako elektryk niż elektronik ale też podoba mi się budowanie układów programowanie urządzeń . aktualnie jedynym językiem w którym programuje jest asembler , aczkolwiek tylko w szkole bo z tego co widzę to w tym językiem mogę tylko działać na mikro kontrolerze DSM a to nie są tanie rzeczy :( chyba że są jakieś tańsze urządzenia , które można programować w tym języku do zastosowania praktycznego nawet na własne potrzeby :P wiem że język C i C++ są bardziej uniwersalnymi ale puki co nie chce i nie ma zbytnio czasu uczyć się korzystać z 2 języków programowania równolegle . Tak więc pytanie . Czym proponujecie ażeby zajął się taki początkujący elektronik ?

  0 9
 • Computer Controls
 • #2 18 Maj 2012 17:49
  homman
  Poziom 26  

  Coś chyba mylisz:

  1."a tylko wykładają teorie." Z twojej wypowiedzi wynika że tej teorii ci brakuje by : "Lubie dociekać jak coś działa i na jakiej zasadzie co się dzieje z sygnałem przechodzącym przez poszczególne elementy urządzenia."

  Bo by pojąć jak coś działa trzeba to wiedzieć = teoria.

  DSM jest tani. Poza tym jest tu gdzieś upnięta przeze mnie jagoda DSM-51. Darmowy emulator.

  DSM jest chyba najtańszy. Potem ATMEGA a potem AVR.
  Wystarczą ci emulatory poza tym.

  Na 3 cim roku powinieneś już to wszystko wiedzieć.

  Początkujący elektronik powinien czytać dział początkujący elektrody. I zrobić sobie kurs oślej łączki lub podobny. Potem DSM, LOGO, ATMEGA, PLC, AVR.

  0
 • #3 19 Maj 2012 10:18
  komasos
  Poziom 7  

  Wiem źle się wyraziłem . Z tym wykładaniem tylko teorii chodziło mi o to że kiedyś w tym technikum robiono różne praktyczne rzeczy naprawiano rożne urządzenia np (wiem że kiedyś elektronika dopiero raczkowała i była dużo prostsza) Ale bez przesady teraz nauczyciele tylko wyklepią to co jest w książce i nie wyjaśnią dokładniej na jakiej zasadzie to działa Sam teraz jak nadrabiam korzystam z książek i dopiero teraz zaczynam to rozumieć . Chciał bym zacząć wykorzystywać to czego udało mi się nauczyć w praktyce.
  Co do DSMow to tak jak pisałem nie rozumiem poco nas uczą tego z koro są nowocześniejsze prostsze w użyciu i częściej używane języki programowania , ale ok niech już będzie ten asembler. ale z tego co widzę ma dosyć ograniczone możliwości , w sumie z tego co patrzę nie istnieje zbyt wiele urządzeń zaprogramowanych za pomocą tego języka ( o ile są jakieś zaprogramowane poza mikrokontrolerem DSM 8051) Według mnie asembler bardziej podchodzi pod informatykę. Jak patrze na tematy na elektrodzie z zaprogramowywaniem urządzeń nawet dla własnych celów to używane są właśnie języki C C++. Widać będzie trzeba olać asembler i zająć się bardziej przydatnymi językami programowania.

  0
 • Computer Controls
 • #4 19 Maj 2012 14:34
  homman
  Poziom 26  

  Wątpię byś na dsmie miał assamlera. A raczej programowanie przyciskami.

  Assambler to raczej czysty elektroniczny język. C++ to informatyka.

  A co do serwisowania na 1 roku powinieneś mieć CKP gdzie powinieneś mieć maszyny CNC, trawienie płytek, lutowanie kitów itd.

  Coś tu kręcisz i to mocno.

  Najpierw że nie wyjaśniają i nie rozumiesz i musisz sięgać do książek... ech. Zobacz sobie oślą łączkę.
  Jak według ciebie takie uczenie praktyki miało by wyglądać ??
  Lutowania nikt cię nie nauczy. Musisz sam. Na podstawie filmów z YT. W stanach z tego co wiem jest tylko jedna firma co uczy.

  Serwisowanie to nic innego jak teoria, teoria i umiejętność czytania schematów. A szybkość serwisu wynika z doświadczenia.

  0
 • #5 20 Maj 2012 13:04
  komasos
  Poziom 7  

  No właśnie nic takiego nas nie uczą .

  Wiem ale i tłumaczyć nie tłumaczą wyklepią tylko część tego co jest w książce ale żeby tak dogłębnie zająć się wyjaśnieniem to nie . Samemu trzeba wiem.

  Co do tej ,,oślej łączki'' bardzo dobra jest wszystko wyjaśnione , że chyba prościej się nie da . Dzięki wielkie za polecenie tej lektury. No nic próbuje jak mogę i zobaczę co uda mi się z tego urodzić.

  0
 • #6 20 Maj 2012 13:08
  homman
  Poziom 26  

  Nie miałeś na 1 roku zajęć praktycznych ??

  Obowiązkowe są i potem na 3 cim czy 4 roku miesięczne praktyki w firmie.

  Ośla łączka potem ośla łączka avr później dział początkujący elektrody. Nic innego nie znajdziesz. Ewentualnie jest jeszcze taki portal elportal.pl tam jest dużo teorii w pdfach.

  0
 • #7 20 Maj 2012 13:51
  balonika3
  Poziom 36  

  komasos napisał:
  jestem uczniem klasy 3 technikum elektronicznego

  komasos napisał:
  wo gule

  Dobre...

  0
 • #8 21 Maj 2012 12:59
  komasos
  Poziom 7  

  Widocznie u nas jest inny system nauczania , według mnie wadliwy. Dzięki jeszcze raz za polecone książki. :)

  Co do przedmówcy po 1 to nie jest forum poprawnej polszczyzny , po 2 przypadkowo wcisnęła mi się spacja. Widocznie niektórzy muszą wytknąć innym najmniejsze błędy by poczuć się fajni , żałosne ...

  0
 • #9 21 Maj 2012 13:03
  homman
  Poziom 26  

  Niestety tu za ortografię można bardzo łatwo zaliczyć ostrzeżenie. A tam chodzi o "ó".

  Praktyki, specjalizacja i CPK jest obowiązkowe w każdym technicznym elektroniku. Może na ostatnim roku macie. Ja wiem że w elektrycznym technikum mieli na 2 gim roku.

  0
 • #10 21 Maj 2012 13:11
  komasos
  Poziom 7  

  Wiem aczkolwiek spacja również zawiniła :P ok będę pamiętał.

  U nas praktyki były miesiąc na początku 3 klasy na elektrowni ale inżynierowie co nas uczyli niby , zbytecznie się nie przykładali do wyjaśnień jak i co działa . Powiedzieli tylko ogólnie , a z praktycznych rzeczy mieliśmy zakopywanie kabla oo i takie to praktyki.

  0