Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co może robić elektronik po ukończeniu szkoły?

18 Maj 2012 18:46 3719 7
 • Poziom 2  
  Witam mam problem i chciałbym się zapytać czy po technikum elektronicznym można zostać elektromechanikiem jeśli tak to w jaki sposób... jeśli nie to na jaki kierunek technikum należy się wybrać?
 • Poziom 26  
  Elektromechanik = elektryk.

  Elektronik po ukończeniu szkoły może serwisować rożne sprzęty. Być elektronikiem samochodowym. Obsługiwać automat lutowniczy itp. Ewentualnie robić za elektryk czyli ciągnąć druty po domach. Montować i serwisować klimatyzacje itd.
 • Poziom 42  
  Moim zdaniem po technikum elektronicznym można pracować w fastfoodzie albo innej Biedromce. Tak jak po liceum można naprawiać sprzęt RTV. Nie szkoła, a to czego się nauczysz się liczy.
 • Poziom 26  
  Raczej predyspozycje. Bo tych się nie nauczysz.

  Jak ktoś nigdy nie miał w ręce młotka nie będzie budowlańcem. Ale polskie szkoły mówią inaczej.

  I tu jest chyba własnie taki problem.

  W stylu coś tam na lekcji mówią wykuje ale nie rozumie.
  I nie wiem jak podłączyć diodę żeby świeciła.

  Jak ktoś nigdy w życiu nie rozbierał kasprzaka itd. No to co on się nauczy. Potem właśnie wyjść może jedynie projektant.

  Elektronik musi mieć zdolności manualne oraz przenoszenie papieru na czyny. Czyli czytanie schematów itd. Wątpię by się tego dało nauczyć. Tego uczymy się jako dziecko. I dlatego jeden jest złotą rączką a drugiemu wszystko z rąk leci.
 • Poziom 2  
  No... wszystko fajnie ale jak na razie nikt nie odpowiedział na pytanie :D Chciałbym tylko wiedzieć na jaki kierunek technikum mam iść by zostać ELEKTROMECHANIKIEM :D !
 • Poziom 26  
  Ty masz chyba 12 lat.
  Napisałem ci wyżej ELEKTRYK.

  Ponieważ elektromechanik to elektryk znający zagadnienia mechaniki.
  Tylko to zawód wymierający zastąpiony przez automatykę.

  Bo co taki elektromechanik miał by dziś naprawiać?? Prasy??
  Obecnie nawet prasy są oparte o sterowniki plc.

  Pozostając ci jedynie kosiarki itp.

  Nie wiem coś się tak napalił na ten zawód.
  ------------------------------------------------------

  Żeby nie było więcej dziwnych pytań.

  Elektronik - małe prądy itd. Tranzystory, sterowniki, programowanie, projektowanie obwodów.

  Elektryk - słupy, trankcje, kolej, linie, kable w maszynach przemysłowych, ciągnięcie kabli po domach, montowanie skrzynek, liczników w domach itd.

  Automatyk- ten od robotów czyli spawarki, cnc, wszystko co się robi samo lub prawie samo. Programowanie tego i naprawa. Projektowania w Polsce nie ma.

  Oprócz tego kursy operatorów lub programistów cnc po dowolnej szkole. Czyli frezujesz toczysz itd. Na maszynie opartej na sterowniku. Naprawić maszyny nie umiesz ale umiesz obsłużyć.

  Mechatronik - dziwny twór. Teoretycznie miał nadzorować automatyków. Mega propaganda. W rzeczywistości odcięli automatykowi trochę elektroniki i dołożyli zarządzania. W wyniku czego po studiach nie zna się ani na maszynach ani na zarządzaniu. Ale ma dobre podstawy w 2 strony.

  Elektromechanik - taki konserwator. Złota rączka. Analogicznie jak mechatronik przez propagandę mylona z elektronikiem samochodowym.

  Budowa maszyn - Teoretycznie całe działanie maszyn. W praktyce zbyt dużo na tym kierunku jest podobnie jak na EiT. Jak jeszcze uczelnia ma podzielone specjalizacje jest ok. Jak nie to musisz sam jakiś dział poznać np cnc. Bo co z tego że będziesz znał mechanikę i elektrykę jak nie będziesz znał podstawowych elementów elektronicznych. Albo opuścicie plc. Tak że każda uczelnia inna.

  Mechanik samochodowy - po prostu mechanik. Jak mądry to coś tam na elektronice się zna. Rzadko kiedy więcej niż cewka, centralny zamek, autoalarm to już całkiem rzadko.

  Coś zostało?? Chyba nie.
 • Poziom 27  
  Jak by marzyła ci się kariera elektronika samochodowego musisz mieć kontakty i kogoś kto choć trochę pokaże tobie na czym ta praca polega. Musisz mieć zdolności manualne i wiedzę z zakresu budowy samochodów , zasady działania układów wtryskowych , również wiedzę z zakresu budowy silnika oraz pracy poszczególnych podzespołów. Również było by dobrze gdybyś wiedział jak diagnozować uszkodzenia.
  Specjaliści z branży elektroniki samochodowej to bardzo zamknięta i hermetyczna grupa oczywiście dotyczy to osób które w tym fachu mają naprawdę sporą wiedzę ,sprzęt diagnostyczny,narzędzia i doświadczenie .
  Jeżeli przyjdzie się tobie zmierzyć typowo z Licznikami, immobiliserami itp, to masz trzy możliwości. Jednak bez pomocy osób działających w branży ,nie wróżę tobie żadnych sukcesów w tym zawodzie. Możesz oczywiście wspomagać się zawsze np , forum , ale nie zawsze jest na to czas .
  Inne możliwości są takie :
  1. Nauczysz się sam (mało prawdo podobna wersja)
  2. Nauczysz się od kogoś za ciężkie pieniądze (najbardziej prawdo podobna wersja)
  3. Zatrudnisz się gdzieś i będziesz z czasem przyswajał wiedzę .(Nieopłacalne, czasochłonne, )

  Wychodząc ze szkoły najczęściej nie masz żadnej praktyki , doświadczenia więc i szanse pracy w tej branży są nikłe.
 • Poziom 26  
  Nie jest tak źle...

  Jak nie ma 2 lewych rąk. Pogada z kierownikiem. Załatwi sobie staż w jakiejś stacji diagnostycznej chociażby, shiku, watkemie czy innej sieci. To potem już z górki. Po technikum przysługuje mu rok stażu przecież. A w rok w dobrej firmie się wiele nauczy.

  Ale tak to już jest że raz to każda marka elektrykę samochodową dla siebie nie mówiąc już o elektronice. Kompie poduchach itd. A ci co mają już tą wiedzę i jakieś tam zakłady czy sieci nie są skorzy by szary mający jedno stanowisko zakład napraw samochodowych dowidział się jak podpiąć nowego vaga chociażby.