Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja lutownicza PE 3/99 - optotriak nie załącza grzałki - gdzie błąd?

Usiu007 21 Maj 2012 18:19 5240 43
  • #32 21 Maj 2012 18:41
    Tomasz.W
    Poziom 35  

11111olo napisał:
    ...tacy elektronicy po technikum nic nie wiedzą :/...
    Z opisu wynika że nie jest po technikum tylko w trakcie, a to drobna różnica.
    11111olo napisał:
    ...Tam nie ma cudów...
    Fakt, cudów tam nie ma.
    Ale MOC3041 musi być podłączony tak, jak wymaga tego producent układu. No co mam jeszcze napisać :?: Palcem pokazać :?:
    11111olo napisał:
    ...Jeśli do tej pory nie poradziłeś sobie z optotriakiem to niestety nie dasz rady....
    Bez przesady, jeżeli na spokojnie porówna to co sam namalował z notą katalogową transoptora to "nie ma bata" żeby nie uruchomił. No chyba że w ramach "doświadczeń" usmażył optotriaka, co jest mało prawdopodobne.

• #33 21 Maj 2012 21:03
    TOMI
    Serwisant

Połącz 6 nogę MOC-a ze środkową nogą triaka.

• #34 21 Maj 2012 21:19
    Usiu007
    Poziom 13  

Tomasz.W napisał:
    O chwileczkę, proszę mnie w te bzdury nie wrabiać. Nigdzie nie napisałem że należy podłączyć 2 pin do GND. Mało tego że Kolega nie potrafi porównać dwóch bardzo prostych układów, to na dokładkę jeszcze ma jakieś przywidzenia.

Przepraszam jeśli Cie tym uraziłem - źle zrozumiałem. ;)

11111olo napisał:
    To tak zawsze jest że tacy elektronicy po technikum nic nie wiedzą :/

"Zawsze"? ;) Nie wiem jak Ciebie, ale mnie uczono by nie patrzeć na wszystko stereotypowo. ;) W dodatku Tomasz.W dobrze zauważył - nie jestem PO technikum a w trakcie... ;) I ten układ który buduje wykracza poza materiał szkolny, więc wybacz mi mój brak doinformowania w niektórych sprawach, ale po prostu nie miałem się jeszcze tego gdzie nauczyć, dlatego piszę tutaj. ;)

Tomasz.W napisał:
    Bez przesady, jeżeli na spokojnie porówna to co sam namalował z notą katalogową transoptora to "nie ma bata" żeby nie uruchomił.

Popatrzyłem teraz i skleiłem kolejny schemat. Mógłbyś powiedzieć czy myślę w dobrym kierunku, czy nadal w "zaporowym"? ;)

Stacja lutownicza PE 3/99 - optotriak nie załącza grzałki - gdzie błąd?

• #35 21 Maj 2012 21:50
    11111olo
    Poziom 43  

Widzę że nie doszedłeś co tu nie gra więc zacznij od początku. Napisałeś że napięcie niestabilizowane wynosi około 18V. Zmierz je jeszcze raz - powinno być takie samo na pinie 2 optotriaka, a na pinie 1 około 1,5V niższe. Jeśli tak nie jest masz źle podłączony optotriak lub jest uszkodzony! Sprawdź czy wewnętrzny led przewodzi.

• #36 21 Maj 2012 22:15
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Usiu007 napisał:
    .....Popatrzyłem teraz i skleiłem kolejny schemat. Mógłbyś powiedzieć czy myślę w dobrym kierunku, czy nadal w "zaporowym"? ;)...
    Jesteś po właściwej stronie optotriaka.
    Na chwilkę zapomnij o R13, R14, T1 i o diodzie LED. Tego chwilowo nie ma. Zerknij na obrazek Stacja lutownicza PE 3/99 - optotriak nie załącza grzałki - gdzie błąd?,
    jest to fragmencik któregoś kitu AVT który sam wstawiłeś w poście nr. 15.
    A teraz porównaj to ze swoim pomysłem.

• #37 21 Maj 2012 22:19
    Usiu007
    Poziom 13  

Tomasz.W napisał:
    Jesteś po właściwej stronie optotriaka.
    Na chwilkę zapomnij o R13, R14, T1 i o diodzie LED. Tego chwilowo nie ma. A teraz porównaj to ze swoim pomysłem.

Czyżby rozwiązaniem problemu było właśnie to?
    TOMI napisał:
    Połącz 6 nogę MOC-a ze środkową nogą triaka.

Jeśli tak to hm... myślałem, że A1 i A2 są zupełnie takie same i nie robi różnicy zamiana ich miejscami... ;) Tak się składa, że mieliśmy już w szkole omawiane triaki... no ale najwidoczniej sucha teoria bez praktyki niewiele daje. ;) Być może po ćwiczeniu praktycznym z triakami będę już mądrzejszy ;)
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Układ być może i jeszcze dziś uruchomię w nowej konfiguracji i dam znać czy wszystko działa. ;)

• #39 22 Maj 2012 14:22
    TOMI
    Serwisant

Mówisz? Znajdź schemat gdzie 6 noga MOC steruje bramką triaka bądź jest połączona z A1

• #40 22 Maj 2012 17:00
    Usiu007
    Poziom 13  

11111olo napisał:
    Tomasz pisze od rzeczy. Nie ma znaczenia jak podepniesz wyprowadzenia z MOC skoro tam jest prąd zmienny.

Jednak jakieś znaczenia ma - ponieważ po podpięciu 6 nóżki optotriaka pod środkową nóżkę triaka grzałka grzeje - jednak na tym się kończą dobre wiadomości ;) Grzałka grzeje bez opamiętania - potencjometr który służy do regulacji temperatury w żadnym stopniu nie wpływa na sterowanie grzałką. A więc po tym wszystkim triak i optotriak działają, ponieważ po odłączeniu bramki triaka grzałka się wyłącza. Napięcie na 1 i 2 nóżce wynosi 1,2V. prąd sterujący bramką triaka wynosi 5mA.

Nie wiem gdzie jest teraz błąd, do głowy przychodzi mi pewne rozwiązanie - być może T1 odmówił posłuszeństwa po tych moich wszystkich próbach i cały czas podaje prąd na wejście optotriaka? Dobrze myślę?

• Pomocny post
    #41 22 Maj 2012 17:21
    Tomasz.W
    Poziom 35  

Usiu007 napisał:
    ......myślałem, że A1 i A2 są zupełnie takie same i nie robi różnicy zamiana ich miejscami....
    No i dobrze myślałeś.
    11111olo napisał:
    ....Tomasz pisze od rzeczy...
    Zanim zaczniesz ferować takie opinie powinieneś nauczyć się czytać. O konieczności zmuszenia do pracy choćby jednej (może ostatniej) szarej komórki nie wspominając.
    11111olo napisał:
    .... Nie ma znaczenia jak podepniesz wyprowadzenia z MOC skoro tam jest prąd zmienny....
    Genialne, no po prostu genialne. Nie wiem jaką szkołę kończyłeś ale jestem pod wrażeniem, naprawdę. Pisałem to już kilka razy, napiszę jeszcze raz i to wielkimi literami MOC3041 JEST TO OPTOTRIAK Z DETEKCJĄ PRZEJŚCIA PRZEZ ZERO. Czy teraz dobrze widać :?: Układ detekcji zera żeby mógł pracować MUSI dostać czysty sygnał (w tym przypadku jest to sinus). A sygnał ten pobiera z pinu nr.6 co dokładnie widać na schematach. Jeżeli pin nr. 6 podepniemy za triakiem, czyli tak jak na schemacie autora tego tematu to możemy sobie pogwizdać. Dlaczego :?: Wyjaśnienie jest bardzo proste, ale po co mam po raz kolejny pisać od rzeczy.

:arrow: Usiu007
    Jeżeli chcesz to uruchomić to najpierw połącz optotriak z triakiem, ale tak jak należy, a następnie zabierz się za układ sterowania diodą (piny 1 i 2 optotriaka). A w tym to na pewno pomoże Ci kolega :arrow: 11111olo.
    Powodzenia w uruchamianiu.

P.S.
    Aż się dziwię że ten temat nie został jeszcze zamknięty.
    Widać moderator miał dobry dzień :wink:

• #42 22 Maj 2012 18:29
    11111olo
    Poziom 43  

W nocie katalogowej nie znalazłem informacji że tylko pin nr 6 musi być podpięty do fazy (czysty sinus) a nr 4 absolutnie nie bo nie zadziała.
    Jest tam oznaczenie że jeden z pinów czyli nie ma to znaczenia.
    Jeśli musi być jak piszesz (a wg schematu tak jest) to co tu nie gra?

• #43 22 Maj 2012 18:54
    Tomasz.W
    Poziom 35  

11111olo napisał:
    ....W nocie katalogowej nie znalazłem informacji że tylko pin nr 6 musi być podpięty do fazy (czysty sinus)....
    Jest takie stare powiedzonko, jeden obraz wart tysiąca słów. Tak więc po co mają pisać coś co zostało narysowane. Narysowane w sposób jednoznaczny. Zerknij do noty katalogowej, strona nr.4 rysunek nr.8 .
    11111olo napisał:
    ....Jeśli musi być jak piszesz (a wg schematu tak jest)....
    A na którym schemacie tak jest ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME