Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada podłączania rezystorów podciągających?

11 Sty 2005 01:56 2060 9
 • Poziom 28  
  Mam zamiar zrobić kilka projektów z przełącznikami typu SWITCH(mikroswitch).Niestety tak do końca nie wiem jak i czy zastosować rezystory podciagające.
  ---W jaki sposób mam podłączyć switch-e jesli chce w programie wykonać instrukcje po wystąpieniu "1" oraz jak podłączyć gdy chce aby program reagował na "0".
  ---Czy są róznice w połączeniach switch-y dla 8051 a AVR-ów?

  -----------------
  Projekty będą wykonane na uP AT89C4051 oraz AT90S4433.
 • Poziom 18  
  okolo 100k do wejscia portu, tak zeby przy zwieraniu do masy switchem nieplynl przez niego duzy prad. Popatrz na roznych schematach jakie sa wartosci i rozwiazania dla avr i 50 - ale roznicy raczej nie bedzie
 • Poziom 29  
  Witam!

  O ile się nie mylę to chodzi o chwilowe przyciskanie (np. klawiaturka).

  Z tym 100k to troszkę nie tak. Jeśli układ jest w "strefie zakłuceń" a w moim przypadku tak było - musiałem dać poniżej 47kΩ - w przeciwnym razie niekiedy procesor odczytywał zwarty swith. Ja daję 4k7 i prąd płynie prąd ok. 1mA (5V/4700Ω) - wydaje mi się nieduży.

  Nie polecam zwierania wy/we do plusa zasilania z dwóch powodów:
  1. nie wiadomo praktycznie jekiej można użyć największej rezystancji w prockach z rezystorami wewn. aby je ściągnąć do "0" - są to dość niskie oporności.
  2.w przypadku błędu w programie ( ustawienie 0 na wy/we ) po przyciśnięciu (zwarciu do plusa) popłynie duży prąd i można uszkodzić procesor.
 • Poziom 22  
  Witam
  A ja myślałem żeby zapewnic poprawny stan napięcia na pinie przy puszczonym przycisku. Procki 8051 mają rezystory podciągające w sobie nie mają na pinach z komparatorami. Rezystory przydają sie także w przypadku kiedy rezystory wewętrzne nie wydają prądowo. Co do wypowiedzi kolegi wyżej to po podłączeniu rezystora zewnętrznego rezystancja wypadkowa musi spaść więc wzrośnie prąd. Nijak się to nie trzyma kupy. Do przycisków według mnie nie potrzeba rezystorów podciągających, ale je dasz to też nic wielkiego się nie stanie. Proponował bym coby jednak przyciski podawały zero na piny procesora to jest chyba łatwiejsze w imlementacji.
  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Wszystko się zgadza...

  Mam na myśli procki bez rezystorów wewn. np port P0 w '51. Jeśli klawisze spróbujesz oddalić na 10cm od procka a wszystko jest obok np. zasilacza impulsowego to odczyta niekiedy złe stany - tak się działo u mnie i dlatego musiałem dać 4k7 - Ten duży (wg.ciebie) prąd (1mA) i tak płynie tylko w chwili przyciśnięcia przycisku - Ale za to przy rozwartym przycisku zakłucenia nie ściągną stanu do zera.

  Zgadzam się co do tego, że w większości przypadków wcale nie potrzeba tych rezystorów (jeśli są w procku). Najlepiej sprawdzić.
 • Poziom 28  
  Poszperałem troszke i znalazłem dwa najczęsciej spotykane rozwiazania.
  Na rysunku 1 bede otrzymywal "1" a na rysunku 2 "0".
  ---Czy te podłączenia są poprawne i wystarczające dla bezpieczeństwa mikroprocesora?
 • Poziom 29  
  Właśnie przed chwilą przetestowałem podejrzanu wg.mnie układ z rys.1 na Atmelku 89c51 (akurat mam pod ręką) i działa tylko na porcie P0 (nie ma wewnętrznych rezystorów). Na innych rezystor 10kΩ nie wymusza "0" przy puszczonym przycisku.

  Dlaczego chcesz wykrywać 1 a nie 0 (to komplikuje sprawę) a dodatkowo to o czym pisałem:

  jeśli dobrze napiszesz program tzn. zawsze będzie programowo ustawiona "1" to wszystko OK! - w przeciwnym wypadku można uszkodzić procesor mimo wewn. zabezpieczeń!!!

  dzieje się tak dlatego ze jeśli damy "0" programowo to dolny tranzystor zwiera wy/we do masy i jak tam damy plusa (przez przycisk) to..... żegnaj PIN
  niestety nie mam pod ręką struktury wewm.portu.
 • Poziom 27  
  4,7k-10k do Vcc przyciski do masy można do przycisków równolegle dać kon. 10 nF.
  Tak robilem w C51 -zalety odporne na zaklócenia
 • Poziom 29  
  Wreszcie ktoś mnie poparł ... tęż tak robiłem
  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Można to wyjaśnić miej więcej tak. Rezystory podciągające w procesorze służą dwóm celom: 1-pomiary stanów na portach przy deklaracji pinów jako wejście, 2-sterowanie przy deklaracji jako wyjście. Piny wyjściowe są z reguły zabezpieczone przed nadmiernym obciążeniem (Atmel daje ok 20mA do bezpośredniego sterowania LEDami lub transoptorami itp.). Cały port z reguły nie więcej niż 100mA. Ustawienie w rejestrze procesora decyduje o stanie portu (wej/wyj) i podłączeniu Rup przy deklaracji wejścia. Decyzja czy będziemy odczytywać 0 czy 1 jest czysto umowna należu jednak zwrócić uwagę na pobór prądu czy nie potrzebnie nie obciążamu procka.

  Pozdrowienia . pph