Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Barracua 7200.11 - uszkodzone elementy

se_mozesz 19 Maj 2012 17:07 2926 20
  • #1 19 Maj 2012 17:07
    se_mozesz
    Poziom 12  

Witam kolegów.

Mam problem z dyskiem wymienionym w tytule. Wstępnie ustaliłem wzrokowo uszkodzony układ którego specyfikacji niestety nie znam i nie potrafię znaleźć w internecie- obudowa SO8, ma wypaloną dziurę. Poza tym kontroler silnika grzeje się z podłączonym silnikiem jak i bez niego. Proszę o poradę co to za układ oraz czy kontroler występuje w innych dyskach. Zdjęcie przedstawia płytę oraz uszkodzone układy, na powiększeniu są pokazane identyczne parametry jak na układach.

• #3 19 Maj 2012 23:40
    se_mozesz
    Poziom 12  

Dlaczego uważasz że konieczna jest wymiana całej elektroniki ?.

• #5 20 Maj 2012 13:41
    se_mozesz
    Poziom 12  

Nie chcę wymieniać całej elektroniki ponieważ następna też może odejść w zaświaty.
    Elektronika jest uszkodzona od strony kontrolera i jeśli jest możliwość to będę starał się ją reanimować. Pytanie moje jest wciąż takie samo - co to za układ w obudowie SO8 i czy znajdę gdzieś specyfikację kontrolera SMOOTH ponieważ mam inne tego typu z innym nadrukiem.

• #7 20 Maj 2012 17:09
    se_mozesz
    Poziom 12  

Nie jestem laikiem, pracuję w zawodzie informatyczno-elektronicznym już ponad 20 lat i sporo sprzętu przeszło już przez mój warsztat. Kontroler uszkodził się prawdopodobnie poprzez zablokowane talerze, jeśli chodzi zaś o układ w obudowie SO8 to przypuszczam ze z kolei jego uszkodził właśnie sam kontroler. Nie widzę potrzeby wyjaśniania dlaczego mam zamiar ratować elektronikę bo to chyba normalne jest że gdybym chciał iść na łatwiznę to zakupił bym sprawną płytę za znanym serwisie aukcyjnym za 100 i dalej się zastanawiać co było powodem uszkodzenia.

• #8 21 Maj 2012 07:11
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

1)

Cytat:
    Nie jestem laikiem, pracuję w zawodzie informatyczno-elektronicznym już ponad 20 lat i sporo sprzętu przeszło już przez mój warsztat.
    Jak widać nie ma to znaczenia skoro tu zawitałeś wiec nie masz co się chwalić.
    2)
    Cytat:
    Kontroler uszkodził się prawdopodobnie poprzez zablokowane talerze
    Co to znaczy prawdopodobnie. Zaparkowanie głowic lub zatarcie osi silnika można sprawdzić właśnie podpinając sprawną elektronikę. Podpinając uszkodzoną z wymienionymi układami i nie wiedzą co jeszcze mogło w niej się uszkodzić ryzykujesz więcej np. uszkodzeniem preampów na głowicach.
    3) Najpierw sprawdź czy faktycznie jest to nieprawidłowe zaparkowanie lub zatarcie osi.
    4) To nie o łatwiznę chodzi a o bezpieczeństwo danych jak widzę wolisz się chwalić niż słuchać doświadczenia. Co jest ważniejsze dane czy twoje ego ? Bezpieczniej jest wymienić cała elektronikę i sprawdzić na początek czy faktycznie jest to to o czym piszesz. Wymiana tych układów jest ryzykowniejsza i kosztowniejsza musisz mieć dokładnie te same układy.

• #9 22 Maj 2012 01:03
    se_mozesz
    Poziom 12  

migol21 nie kwestionuj mojej wiedzy jeśli mnie nie znasz, umiesz czytać poprawnie więc pewnie zauważyłeś w moim poście o co chodzi ?, proszę o pomoc odnośnie ustalenia dwóch podzespołów a nie o pomoc w naprawie. A może jesteś jasnowidzem i odczytałeś moje intencje inaczej ?, więc Cię rozczaruję - mylisz się !. Co do ustalenia czy są faktycznie zablokowane talerze nie potrzebuję elektroniki z tego konkretnego modelu, ale Ty pewnie o tym nie wiedziałeś. Nie trzeba zbytnio analizować Twojej wypowiedzi aby mieć wrażenie że naprawiasz coś tylko na podstawie podmianki. I jeszcze na koniec oświeć mnie bo nie dowidzę gdzie napisałem o potrzebie odzyskania danych ?. Nie wnosisz nic do mojego postu więc proszę o nie udzielanie pustych i nie rzeczowych porad.

• #10 22 Maj 2012 09:15
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    nie kwestionuj mojej wiedzy jeśli mnie nie znasz,

Nie kwestionuje twojej wiedzy . Ale potwierdzasz tylko to co napisałem ,że masz wybujałe ego.

Cytat:
    Co do ustalenia czy są faktycznie zablokowane talerze nie potrzebuję elektroniki z tego konkretnego modelu,
    A gdzie ja napisałem, że jest to potrzebne umiejętność czytania jak widać tobie bardziej się przyda.

Cytat:
    I jeszcze na koniec oświeć mnie bo nie dowidzę gdzie napisałem o potrzebie odzyskania danych ?

A gdzie napisałeś, że nie chodzi o nie?

Podstawowe dane powinieneś podać. Informacje, że chodzi ci o naprawę dysku a nie o dane. To podstawowe informacje w tym dziale.

1) Dysków z zasady się nie naprawia.
    2) Układy o których piszesz mogą nie być jedynymi, które są uszkodzone a znaleźć je można w wielu PCB dysków.
    3) Zasadniczo nie ma dostępnych sztukowych tego typu układów.

[...]cat. zgodnie z sugestią[...]

• #12 22 Maj 2012 09:34
    michal_aniol
    Poziom 32  

Koledzy, dyskutujecie zupełnie bez sensu. Kolega se_mozesz chce naprawić dysk. migol21 naprawdę nie pouczaj kolegi, jak jest elektronikiem to wie co pomierzyć żeby niczego nie uszkodzić. To jego dysk i naprawi go w taki sposób w jaki będzie chciał. Wymądrzanie się naprawde nie ma sensu. Podmianka elektroniki to w sumie najprostsza sprawa (pamiętając o jej przeprogramowaniu) ale zazwycza istnieje również możliwość naprawy.

Kolego se_mozesz zamieść orginalne zdjęcia elektroniki tak aby było widać oznaczenia układów, oraz podaj oznaczenie PCB z laminatu.

Kolega The Doors podał Ci już jeden układ. Smooth natomiast musisz wziaźć z innej elektroniki, bo nie widziałem ich w sprzedaży pojedynczej. Musi być zgodność nazwy oraz rewizji układu. I tyle, nie ma co produkować niepotrzebnych postów. Kolega podstawi, pomierzy i sprawdzi. Mam nadzieje że będzie się cieszył sprawnym dyskiem.

• #13 22 Maj 2012 09:46
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

michal_aniol napisał:
    Koledzy, dyskutujecie zupełnie bez sensu. Kolega se_mozesz chce naprawić dysk.

Szkoda, że poinformował o tym na samym końcu.

michal_aniol napisał:
    migol21 naprawdę nie pouczaj kolegi, jak jest elektronikiem to wie co pomierzyć żeby niczego nie uszkodzić. To jego dysk i naprawi go w taki sposób w jaki będzie chciał. Wymądrzanie się naprawde nie ma sensu.

1) Kto się tu wymądrza ?
    2) Nie pouczam a doradzam
    3) Zasady są zasadami jak je pomijasz to potem są problemy a tu nie pomagamy jak szkodzić.

michal_aniol napisał:
    Podmianka elektroniki to w sumie najprostsza sprawa (pamiętając o jej przeprogramowaniu) ale zazwycza istnieje również możliwość naprawy.

Zazwyczaj o ile dane nie są istotne lub nie ma innego wyjścia. To nie jest kwestia co jest łatwiejsze a co jest bezpieczniejsze do odzyskania danych.
    Kto jak kto ale kolega powinien wiedzieć ,że przy odzysku danych nie można bawić się w to co nie pewne tylko w to co najbezpieczniejsze z możliwych.
    Przypominam o tym, że komuś chodzi wyłącznie o dysk powinno się umieścić na samym początku.

michal_aniol napisał:
    Kolego se_mozesz zamieść orginalne zdjęcia elektroniki tak aby było widać oznaczenia układów, oraz podaj oznaczenie PCB z laminatu.

Chyba ktoś czytał po łebkach oznaczenia sa na górze na zdjęciu nie ma jedynie oznaczenia PCB ale po kształcie i modelu można ten numer znać.
    Seagate 100466824 PCB

michal_aniol napisał:
    Kolega The Doors podał Ci już jeden układ. Smooth natomiast musisz wziaźć z innej elektoniki. Musi być zgodność nazwy oraz rewizji układu. I tyle, nie ma co produkować niepotrzebnych postów. Kolega podstawi, pomierzy i sprawdzi. Mam nadzieje że będzie się cieszył sprawnym dyskiem.

A czy kolega nie czytał? Powiedziałem, że tych układów można szukać na różnych elektronikach dysków? Coś kolega miał mało czasu i nie doczytał.

• #14 22 Maj 2012 19:46
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

migol21 napisał:
    to tylko potwierdza twoje wybujałe EGO i głupotę.

Panowie proszę o spokój :shii: a kolegę migol21 o powstrzymanie się od osobistych wycieczek na forum (reg. 3.1.9)

• #15 23 Maj 2012 13:31
    se_mozesz
    Poziom 12  

The Doors dziękuję za datasheet który okazał się bardzo pomocny, sam nie potrafiłem go znaleźć. Moim celem nie jest uparte dążenie do całkowitej naprawy tego dysku, chociaż gdyby się udało byłbym bardzo zadowolony, a do zdobywania wiedzy na temat uszkodzeń i co za tym idzie również napraw. Ciągły bardzo szybki postęp technologiczny zmusza nas do nauki każdego dnia ponieważ zatrzymanie się chociaż na chwilkę powoduje sporą lukę w doświadczeniu. Wiem że w przypadku uszkodzenia dysku z ważnymi danymi, często zbieranymi latami to podmianka jest najlepszym rozwiązaniem i wtedy nie ma miejsca na eksperymenty, chyba że są one konieczne. Elektronika dysku jest pokazana na zdjęciu jak również pokazane są układy o które pytałem (układy maja identyczne oznaczenia jak pokazane na powiększeniu ponieważ to ja naniosłem te napisy dokładnie jak na oryginałach ). Dysk to model - ST31000340AS / 1TB. / SD81 / 100468979. Mosfet już podstawiłem teraz czekam na kontroler który ma do mnie dotrzeć w przyszłym tygodniu, talerze jednak nie są zablokowane co potwierdziłem bez otwierania obudowy i jeśli okaże się że głowice bądź elektronika wewnętrzna łącznie z przedwzmacniaczem są sprawne to jest szansa na ożywienie tego dysku chociaż częściowo w celu dalszych prób naprawy bądź eksperymentowania. Czasem poświęcam coś na straty jak może być w przypadku kontrolera i mosfetu ale kto nie ponosi strat, czasem nie zyskuje doświadczenia. Pozdrawiam kolegów

• #17 31 Maj 2012 11:37
    data-recovery
    Poziom 8  

wymiana całej PCB i przelutowanie rom zaznaczony na zdjęciu

• #19 02 Cze 2012 13:40
    se_mozesz
    Poziom 12  

Dziś podstawiłem sprawne układy i dodatkowo wymieniłem uszkodzony kondensator, po wymianie dysk działa ale niestety ma na dość dużym obszarze uszkodzenia fizyczne więc został przeznaczony na dawcę. Zastanawia mnie czym spowodowane mogło zostać to uszkodzenie i wydaje mi się że to z winy skorodowanych styków co jest ostatnio coraz częściej spotykane na elektronikach dysków twardych. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie oraz pomoc. Czasem warto praktykować żeby zdobywać chociażby szczątkową wiedzę co pozwala nam się przynajmniej orientować jakie zmiany są wprowadzane wraz z nowymi technologiami. Pozdrawiam.

• #20 02 Cze 2012 16:32
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Zastanawia mnie czym spowodowane mogło zostać to uszkodzenie i wydaje mi się że to z winy skorodowanych styków co jest ostatnio coraz częściej spotykane na elektronikach dysków twardych

Chodzi o awarię PCB czy :
    Cytat:
    po wymianie dysk działa ale niestety ma na dość dużym obszarze uszkodzenia fizyczne więc został przeznaczony na dawcę.

Jeśli doszło do zaparkowania to powodem te styki mogły być jeśli chodzi o spalenie PCB to raczej nie prędzej błędy zapisu odczytu lub i uszkodzenia głowic i preampów.
    Ale to już jak dochodzenie na temat katastrofy nad Gibraltarem. Tysiące teorii i nie wiadomo, która jest prawdziwa.

• #21 02 Cze 2012 23:20
    se_mozesz
    Poziom 12  

Tak chodzi o awarię PCB, Dysk posiada bardzo dużo bad sector'ów. Pozdrawiam i temat zamykam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME