Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szum przy odbiorze NTC po odpięciu anteny analogowej

master-007 19 May 2012 17:58 7425 29
    master-007
    Moderator on vacation ...
    Witam, jakiś czas temu zacząłem kompletować osprzęt telewizyjny i napotkałem następujący problem:
    1. Po podłączeniu anten do odbioru telewizji analogowej i cyfrowej wszystko działa jak należy.
    2. Odbiór z obu anten był do tej pory konieczny ze względu na brak możliwości odbioru MUX 1, obecnie sygnał jest już nadawany więc nie ma konieczności korzystania z anteny analogowej.
    3. Po odpięciu anteny analogowej, na kanałach telewizji cyfrowej pojawia się szum - sam dźwięk, obraz jest OK, dźwięk jest dosyć głośny a zmiana ustawienia poziomu głośności na dekoderze i/lub telewizorze nic nie daje.
    4. Szum pojawia się także przy wpiętej antenie analogowej po wypięciu z sieci jej zasilacza.

Ogólnie rzecz biorąc chciałbym wiedzieć co zrobić aby móc odpiąć antenę do odbioru sygnału analogowego i jednocześnie nie mieć tego szumu na kanałach cyfrowych

5. Mam jeszcze drugi problem nie związany z tym pierwszym, a mianowicie obraz na kanałach cyfrowych co jakiś czas przejaskrawia się na ułamek sekundy na kolor pomarańczowy w różnych odstępach czasu (od kilku sekund do kilkunastu minut)

Naziemna telewizja cyfrowa jest odbierana z użyciem:
    -dekodera Ferguson Ariva 220 Combo podłączonego do telewizora kablem SCART (eurozłącze)
    -anteny 44/21-69 Tri Digit (w torze anteny dołożone zabezpieczenie przeciwprzepięciowe)

Do odbioru analoga służyła zwykła "siatkówka" z zasilaczem
    irekr
    Moderator
    Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem:

Dekoder Ferguson jest dołączony do anteny Tri Digit i nie jest ona wyposażona we wzmacniacz...?

Gdzie jest miejsce akcji?
    master-007
    Dekoder jest podpięty do anteny Tri Digit w zestawie jak w linku, ze wzmacniaczem (LNA-177 B4009) i zasilaczem (D0010),

Gdy antena siatkowa i jej zasilacz są podpięte (wtyk anteny w gnieździe analogowym telewizora) wtedy nie ma szumu, po jej odpięciu kanały cyfrowe szumią zarówno z MUX1 jak i MUX2

Lokalizacja 50.4285N 21.7495E (Nowa Dęba). Odbiór MUX2 ze Świętego Krzyża a MUX1 z Tarnobrzega-Machowa
    irekr
    Moderator
    Wnioskuję, że są to dwie niezależne instalacje antenowe z dwoma oddzielnymi kablami.

Ja zrobiłbym tak:
    Z anteny Tri Digit usunął wzmacniacz i zastąpił go symetryzatorem, antenę postawił na północ, na Święty Krzyż. jak uruchomia nadajnik w Machowie to sygnał MUX1 raczej przesteruje wzmacniacz - to tylko 14 km i moc całkiem spora.

Nadajnik w Machowie nie jest jeszcze uruchomiony, na kanale 62 odbierasz Święty Krzyż. Przynajmniej tak wynika z informacji EMITEL-a:
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-1

Antenę bez wzmacniacza podłączył do odbiornika/dekodera, sprawdzając czy przypadkiem odbiornik/dekoder nie podaje zasilania do anteny.
    Anteny siatkowej nie ruszaj, przyda się do porównań.
    User removed account
    Level 1  
    master-007
    do irekr
    Tak, są to dwie odrębne anteny na osobnych masztach i z osobnymi kablami
    wrote:
    Antenę bez wzmacniacza podłączył do odbiornika/dekodera, sprawdzając czy przypadkiem odbiornik/dekoder nie podaje zasilania do anteny

Rozumiem że zasilacz mam odpiąć a wzmacniacz zamienić na symetryzator. Podawanie zasilania z dekodera na antenę sprawdzić przy odłączonym zasilaczu i powinno wyjść 5V?

do _cheetah_
    Nie wiem czy to istotne ale przy wyłączonej antenie analogowej i telewizorze przełączonym na AV w telewizorze jest niebieski ekran, bez żadnego szumu, szum pojawia się dopiero przy załączeniu któregoś z kanałów cyfrowych.

Pierwszej części z tymi pinami nie bardzo rozumiem. Czy koledze chodzi o to, że to pomarańczowe mignięcie to przenik video i te kabelki mogę we wtyce EURO odciąć bez żadnych konsekwencji (1, 3 i 19 zgodnie z rozpiską)

Tak czy owak pierwszą rzeczą jaką zrobię ma być zamiana wzmacniacza na symetryzator i odpięcie zasilacza jeśli dobrze kojarzę.

PS. To pomarańczowe chwilowe przejaskrawienie nie jest bardzo uciążliwe, ogólnie obraz poza tym mignięciem od czasu do czasu odbiera idealnie. Po wypięciu zasilacza 12V przy dekoderze brak odbioru kanałów cyfrowych.
    irekr
    Moderator
    Może uzupełnię: chodzi o uzyskanie takiego stanu, by była to antena pasywna, bez jakichkolwiek elementów czynnych. Zasilacz i wtyk antenowy doprowadzający zasilanie do kabla i wzmacniacza należy zdemontować i zastąpić zwykłą prostą wtyczką. Zachowaj tak wzmacniacz jak i zasilacz, przyda się za jakiś czas.

W czasie prób oczywiście odłącz druga antenę od odbiornika by nie miała wpływu na działanie testowanej anteny.
    W dekoderze sprawdź czy jest WYŁĄCZONE zasilanie anteny, chodzi o to by nie podawać zasilania w kabel gdzie nie ma wzmacniacza. Symetryzator stanowi zwarcie dla prądu stałego. Zwarty zasilacz anteny może być źródłem zakłóceń, nie wspominając o niepotrzebnych stratach a nawet uszkodzeniu układu.

Podczas prac sprawdź także czy odbiornik działa w trybie RGB. Standardowo dekodery maja dwa tryby wyjścia sygnału wideo: CVBS (klasyczne wideo z podnośną koloru) i RGB - trzy tory wizyjne kolorów podstawowych. RGB zapewnia najlepsza jakość obrazu analogowego.
    master-007
    Znalazłem w opcjach odbioru sygnału DVBT Power, myślę, że to to, chociaż w instrukcji nie jest nic wspomniane. Odbiór cały czas był ustawiony w trybie RGB. Na tygodniu jak będę miał chwilkę czasu to skoczę po wtyk i symetryzator.

Przeszukując strony internetowe zauważyłem, że jest kilka rodzajów symetryzatorów: sym. 1, sym. 2, sym. 3, sym. 4
    i tutaj pytanie, który z nich wybrać?
    User removed account
    User removed account  
    master-007
    To jest telewizor kineskopowy Thomson Black Pearl 21MG15ET (Typ:451/RX807 C EU),

Wyłączenia sterowania SCART'em nie znalazłem, chyba że jest gdzieś zamaskowane. Jeśli potrzeba to mogę podesłać instrukcję.
    User removed account
    User removed account  
    master-007
    Tak, to ten dekoder z linku, pod spodem link do instrukcji i dwóch artykułów (w jęz. polskim)
    instrukcja
    artykuł 1
    artykuł 2

Wysyłałem maila z zapytaniem do serwisu Fergusona na temat:
    pandy wrote:
    czy nie ma on mozliwosci wylaczenia starowania SCART tzn czy mozliwa jest tak konfiguracja gdy na wyjsciu SCART z tunera, na pinach 8 i 16 nie ma odpowiednio 5-12V i 1-3V

i dostałem odpowiedź, że nie ma takiej konfiguracji

Zalecenia kolegi sprawdzę jutro ponieważ dopiero teraz dopadłem neta i odczytałem posta.
    User removed account
    User removed account  
    master-007
    W ustawieniach dekodera w zakładce System TV mam do wyboru opcje:
    -rozdzielczość: 480i/573i/PAL-M/PAL-N/wg. źródła
    -proporcje obrazu: automatycznie/4:3 letterbox/4:3 panscan/4:3 combined/16:9 letterbox/16:9 panscan/16:9 combined
    -wyjście wideo: YUV/RGB
    -dźwięk cyfrowy: LPCM out/BS out,

W TV mam w menu ustawiania programów mam opcje:
    -standard: DK/EURO/FR/UK
    -mode: ANTENNA/MHz/CABLE
    -numer kanału/częstotliwość itp
    -suwak
    -decod.: ON/OFF

Oprócz tego w TV mam jeszcze menu ustawienia kolorów, rozciąganie obrazu itp. (jak w monitorach) oraz menu automatycznego ustawiania kanałów
    irekr
    Moderator
    Rozdzielczość dla SD powinna wynosić 576i. PAL-M i PAL-N nie dotyczą Polski, patrz:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/PAL
    Dla odbiornika kineskopowego trzeb ustawić 4:3 letterbox
    Wyjście wideo na RGB - o ile odbiornik obsługuje RGB
    Dźwięk cyfrowy dotyczy wyjścia cyfrowego, dla wyjść analogowych ten nastaw nie powinien niczego zmieniać (chyba... ;) ).
    W Polsce mamy PAL D/K.
    Opcja dec/on/off dotyczy zapewne opcji podłączenia zewnętrznego dekodera dla kodowanych przekazów analogowych, kiedyś stosowała to Cyfra + w emisji naziemnej. Opcja powinna być ustawiona na OFF.
    User removed account
    User removed account  
    master-007
    Po ustawieniu jak wyżej
    1. Wyjąłem zasilacz anteny TV analogowej - nic się nie stało
    2. Wyjąłem wtyk anteny TV analogowej z TV - kanały cyfrowe zaczęły szumieć
    3. Włożyłem wtyk anteny TV analogowej - kanały cyfrowe szumiały w dalszym ciągu
    4. Włożyłem zasilacz anteny TV analogowej - szum ucichł

PS. będąc blisko telewizora zauważyłem, że gdy wpięte są obie anteny, wtedy na kanałach cyfrowych słychać cichy pogłos z analogowej TVP1 (na każdym kanale cyfrowym)

Można jeszcze coś zrobić bez odcinania przewodów EURO i zdejmowania masztu+zamiany wzmacniacza na symetryzator?
    irekr
    Moderator
    Jestes pewny ze anteny są niezależne i nie maja nic wspólnego, np zasilania wzmacniacza...?
    master-007
    Instalacja przebiega następująco
    1. Telewizor wejście analogowe>>>wtyka+zasilacz>>>antena siatkowa z wzmacniaczem
    2. Telewizor wejście EURO>>>dekoder>>>wtyka+zasilacz>>>zabezpieczenie przeciwprzepięciowe>>>antena Tri Digit z wzmacniaczem

Telewizor, dekoder i dwa zasilacze są podpięte do jednej listwy

Anteny są na osobnych masztach, jedyne co je łączy to zasilacz w tej samej listwie ale to nie powinno mieć na nic wpływu, same kable antenowe są prowadzone daleko od siebie: starszy do siatki, biały najtańszy w peszlu pod ociepleniem, do tri Digit droższy czarny, zewnętrzny, prowadzony obok futryny a potem na zewnątrz elewacji pod parapetem i po ścianie. Najbliżej siebie są przy telewizorze gniazdo EURO i gniazdo analogowe - okolo 3-5cm od siebie
    irekr
    Moderator
    Ale zasilacze są dwa niezależne od siebie...?

Możesz zrobić takie podłączenie:
    - odbiornik połączony kable EURO/EURO z dekoderem
    - NIE ŁĄCZYSZ odbiornika z dekoderem kablem antenowym (!), do odbioru tylko cyfrowego nie jest potrzebne takie połączenie.
    - z dekodera kabel antenowy podłączony bezpośrednio, bez zasilacza, w antenie wyjęty wzmacniacz i założony symetryzator.

99% wszelkich problemów z odbiorem NTC opisywane na Elektrodzie to kłopoty ze wzmacniaczami. Po pierwsze na naszym rynku nie ma obecnie ŻADNYCH wzmacniaczy nadających się naprawdę do wzmocnienia sygnałów cyfrowych, po drugie niewiele jest miejsc gdzie ich stosowanie ma w ogóle jakiekolwiek uzasadnienie.
    User removed account
    User removed account  
    mareczko
    Level 17  
    Na 100% wina TV.
    Miałem identyczny przypadek z telewizorem Thomson 21" (dokładnego modelu nie pamiętam),
    tuner LV6TBOXHD. Po podłączeniu tunera przez EURO i przepięciu anteny z TV do tunera z głośnika tv dało się słyszeć szum na wszystkich programach cyfrowych. Myślałem, że to uszkodzony tuner więc podłączyłem go do innego TV. Na innym TV dźwięk był idealnie czysty. Podłączyłem tuner do tego Thomsona ale dołożyłem rozgałęźnik antenowy aby antena dochodziła do tunera oraz do tv. Teraz jest tak, że w tle słychać cichutki dźwięk z programu analogowego jaki jest aktualnie ustawiony w tv oraz z normalnym poziomem głośności dźwięk z tunera. Mniej drażniący jest cichutki dźwięk jakiegoś programu "w tle" niż szum.
    Po prostu ten tv nie odcina całkowicie dźwięku z wewnętrznego tunera analogowego przy przełączeniu na sygnał AV z gniazda EURO. Jedyna szansa na dobry efekt to przeróbka tv.
    sumik2
    Level 12  
    Kolego zrób tak ustaw w tym tv na którymś kanale fonię francuską zakoduj i z tego kanału przełącz tv na AV i sprawdź czy szumy znikną. Pozdrawiam
    master-007
    No więc po kolei:
    do irekr
    1. tak, dwa niezależne, po jednym na każdą antenę
    kreska 1 i 2 : te rzeczy wiem, wyżej napisałem jak biegnie połączenie
    kreska 3, w tym tygodniu mam dodatkowe godziny w pracy więc po symetryzator i wtyczkę przejadę się w sobotę

2. Antenę z wzmacniaczem polecono mi w dipolu ze względu na "problematyczne" położenie geogr. (dom w niewielkim obniżeniu terenu)

do pandy:
    Teoretycznie nie ale praktycznie to mogę pożyczyć, tylko muszę się ugadać

do mareczko:
    na machinacje przy telewizorze lub jego zamianę na razie brak mi funduszy, może w dłuższej perspektywie ...

do sumik2:
    nie do końca rozumiem co znaczy "zakoduj". Czy chodzi koledze chodzi o ustawienie w telewizorze menu standard na FR dla kanału?

Jeszcze jedno pytanie: czy po zmniejszeniu mocy sygnału na skutek wymiany wzmacniacza na symetryzator przenikanie będzie słabsze?
  • Helpful post
    sumik2
    Level 12  
    Po prostu kolego ustaw na obojętnie którym kanale np. Polsat ale przestaw fonie na francuską i zapisz te ustawienia w pamięci tv następnie z tego kanału przełącz na av
    i sprawdź powinna być cisza przy odbiorze z dekodera.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    master-007
    kolega sumik2 trafił w dziesiątkę, zmiana języka na francuski na jednym z kanałów analogowych (po wypięciu anteny odbioru kanałów analogowych niebieski ekran i cisza) a potem przełączenie z tego kanału na AV dało rezultat w postaci braku szumu. Przełączając na AV z innych kanałów na których język nie został zmieniony daje szum więc to o to chodziło.

Skoro koledzy już śledzą temat to jeszcze jedno pytanie:
    na innym telewizorze (samsung-taki szary kineskopowy ~20", nie znam modelu) z dekoderem Ferguson AF-2818SE przy ustawieniu głośności telewizora powyżej pewnego poziomu słychać cichy szum.

Do tej pory radzono sobie z nim sobie ustawiając głośność telewizora na max 10 kresek (20 to max poziom dźwięku TV). Zmiana poziomu dźwięku na dekoderze działa normalnie

Odbiornik jest używany tylko do odbioru TV SAT (kanały FTA z Astry i Hotbird - konwertery w zezie). Siła sygnału średnio na poziomie 95%, jakość 90-99%
    sumik2
    Level 12  
    Witam kolegę i dziękuje za punkty, jeśli chodzi o szumy tego samsunga to ciężko coś na odległość radzić nie słysząc charakteru tego szumu. Jednak w pierwszej kolejności sprawdził bym końcówkę m.cz. czy to ona nie jest przyczyną tych szumów.
    master-007
    Rozwiązanie problemu przedstawił kolega sumik2. Temat zamykam