Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik klatkowy na 24V. Czy silnik trójfazowy można przewinąć?

11 Sty 2005 08:21 5939 12
 • Poziom 12  
  Czy silnik klatkowy standardowy trójfazowy na 380V można przewinąć na niskie napięcie np 24V? Oczywiście tak, żeby zachować moc i obroty. Ile może kosztować taka usługa w firmie, która przewija silniki?
  Dotyczy to silnika 3kW i prędkości ok. 2800 obr/min.
 • Poziom 18  
  Obawiam się ,że nie można przewiną takiego silnika ze względu na prąd jaki musiałby płynąć w uzwojeniu tj. ok. 50 - 60A, a z powodu grubości drutu nawojowego wątpię czy wejdzie on w żłobki stojana. Proponuję zapytać w dowolnym warsztacie , który wykonuje przezwajania silników.
  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  na tym stajanie raczej niewykonalne
 • Poziom 18  
  Pytanie po co i na jakie warunki pracy ta przeróbka?
 • Poziom 12  
  Silnik na 24V jest potrzebny do zasilania napedu sztaplarki z baterii akumulatorow. Silnik klatkowy jest tani i bardziej niezawodny od silnika pradu stalego wiec rozwazam zastosowanie takiego silnika.
  Oczywiscie bedzie falownik specjalnie zaprojektowany w tym celu. Pytanie jest takie czy przez inne polaczenie zwojow w stojanie silnika da sie uzyskac takie napiecie przy zachowaniu mocy i predkosci. Chodzi o to by wykorzystac typowy silnik klatkowy ze zmienionymi uzwojeniami bez potrzeby zmiany blach stojana. Uwazam ze uzwojenia nie maja byc w zadnym razie nawijane grubym drutem tylko cienkimi drutami laczonymi rownolegle.
  Z tego co wiem to w niektorych nowych sztaplarkach silniki klatkowe sa stosowane przy napiecieu baterii zarowno 80V jak i 24V.
 • Poziom 21  
  Słuchaj Kolego, nie wiem jak byś kombinował, to i tak praw fizyki nie oszukasz. Jeżeli chcesz zasilać silnik napięciem 24 volt - niższym ponad 16 razy od napięcia pracy silnika, to jest oczywiste,że przekrój drutu uzwojenia stojana musi wzrosnąc 16 razy aby mógł przewodzić takie prądy,aby moc była zachowana.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Witam
  Wykonanie takiego silnika jest możliwe.
  Sam montuję silniki 28V 6 lub 12kW.
  Uzwojenie nawijane jest jak klasyczne 3 fazowe tylko mniej zwoi i siedmioma lub czternastoma przewodami naraz .
  Dodam tylko że dla 6 kW prąd znamionowy to 174A a dla 12 kW 348 A.
  Jak znajdę wzory na przeliczanie to podeślę.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  Mój silnik ma mieć 24V przy połączeniu w trójkąt czyli napięcie obnizy się 220/24=9 razy.

  Znalazłem częściową odpowiedź w katalogu Tamelu. Są w ich ofercie na zamówienie silniki na bardzo niskie napięcie 24V lub 27V. Dzwoniłem i dowiedziłąem się że chyba każdy z silników które produkują można zamówić na dowolne napięcie, trzeba tylko to podac w zamówieniu. Cena silnika rośnie tylko o parę procent. Pytałem się o taki silnik jaki mnie interesuje (3kW) cena wynosi około 500zł.

  Ratajroman
  Jeśli możesz to zamieść dane do przezwojenia silnika tak jak to wcześniej pisałeś. Standardowy silnik 3kW to juz mam.
  A czy mógłbyś napisać do jakich zastosowań przeznaczone są te silniki na 28V?

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Witam
  Silnik 6kW napęd wózka widłowego, 12kW napęd pompy hydraulicznej.
 • Poziom 12  
  Gdzie mógłbym kupić takie silniki o jakich pisze ratajroman? Czyli asynchroniczne klatkowe na 28V. Domyślam się, że są one produkowane dla jakiejś jednej firmy produkującej wózki widłowe. W jakich wózkach są silniki asynchroniczne klatkowe?
 • Poziom 14  
  Witam,

  dołaczę się do pytania, są przecież chyba też falowniki do tych niskonapięciowych silników...powiedz cos o nich proszę.

  Wiesiek
 • Poziom 14  
  Silniki SG 112 M4 PD (6kW) i SG 112 M4 PE (12kW) są produkowane dla producenta wózków widłowych JUNGENcośtam w Czechach.
  W Tamelu robimy zespoły stojana (uzwojony pakiet + kadłub) i odlew wirnika (taki sam jak dla silnika 400V) .Wałek do wirnika robi sam klient (stal ulepszana , łożyska z czujnikiem obrotów, tarcze ).
  Cewki pakietu nawijane są sześcioma lub dwunastoma drutami 0,95mm ok 6 zwoi (ale dokładnie nie pamiętam bo robiłem prz nich 3 lata temu). Blachy są od SG112-M4 PD lub PE. Końce cewek wyprowadzone bez łączenia na czole uzwojenia i zakończone kabeloczkiem .Na kostce zaciskowej 3xM8 łączy się w trójkąt (po dwa końce na jeden zacisk).
  Dane do przezwojenie można obliczyć wg wzoru podanego parę postów wyżej.
  Na stronie www.tamel.pl jest aktualna oferta i katalog wyrobów.
  Odnośnie falowników to nie mam rozeznania bo ich nie montujemy.
  Za to po magazynie hula 2 takie wózki (ciche i nie narowiste jak te stare z silnikami na pąd stały).