Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie prądów w obwodzie

19 Maj 2012 20:40 3250 3
  • Poziom 2  
    Cześć,
    prosiłbym o sprawdzenie wyliczenia poszczególnych prądów płynących w poniższym obwodzie - sprawdzenie czy dobrze postępuję przy obliczeniach i toku rozumowania:

Próbując obliczyć rozpływ prądów metodą Potencjałów węzłowych dochodzę do czegoś takiego, że różnica potencjałów między górnym i dolnym węzłem wynosi 0V.

Va(1/1000 + 1/2000 + 1/3000) = 8V/1000 - 16V/2000
    i z tego:
    Va(11/6000)=0
    Va=0V

Skoro na gałęzi, gdzie mam źródło 16V i 2000Ohm między węzłami jest różnica potencjałów 0 , to na rezystorze jest spadek napięcia 16V (?)
    a na rezystorze 1000Ohm spadek napięcia wyniesie 8V (?)
    Jeśli miałoby tak być, to na rezystorze 3000Ohm nie będzie żadnego spadku napięcia(?) - czyli tamtą linią w ogóle prąd nie będzie płynąć?

jeśli tak to prąd na R1 z prawa Ohma = 8V/1000Ohm = 8mA
    a na R2 prąd = 16V/2000Ohm = 8mA
    oraz na R3 prąd = 0A

--------------------------------

I jeszcze drugi układ przy którym chcę obliczyć rozpływ prądów:

Oczko ze źródłem 10V i rezystorem 5kOhm - spadek napięcia na rezystorze = 10V , prąd płynący przez niego to 10V/5000Ohm =2mA
    dla drugiego oczka z 5V i 1kOhm : spadek napięcia na rezystorze = 5V , prąd płynący to 5mA.

i tutaj nie wiem czy dobrze myślę - zostaje "duże oczko" w którym stosując prawo Kirchhoffa : 10V - Ur3 - 5V - Ur4 = 0 (?)
    więc 5V = Ur3 + Ur4
    z prawa Ohma :
    Ur3 = I3 * 3kOhm
    Ur4 = I4 * 4kOhm

teraz z prądów oczkowych:
    IVs1 = Ir2 + Ir4
    IVs1 = Ir2 + Ir3
    a więc Ir3=Ir4

Stąd dla dużego oczka 5V = Ir3*3000 + Ir3 * 4000 więc Ir3=Ir4 = 0,7143 mA
    dlatego spadki napięć : Ur3= 2,147 V i Ur4 = 2,856V

Pozostały tylko prądy na gałęziach ze źródłami napięć, czyli:
    IVs1 = 2mA + 0,7143mA = 2,7143mA
    IVs2 = 5mA - 0,7143mA = 4,2857mA

Będę wdzięczny za sprawdzenie tego i ewentualnie wskazanie, gdzie popełniam jakiś błąd. Bo jak widać są to totalne początki z obwodami i jeszcze tego za bardzo nie "czuję" ;/
    Pozdrawiam :)
  • Warunkowo odblokowany
    Nie wiem, nie wiem co tam wyliczyłeś z potencjałów węzłowych.
    Ja doszedłem do takich wniosków (zasada superpozycji):
    IR1=5mA
    IR2=2mA
    IR3=IR4=0,714mA
    więc coś tu musi się nie zgadzać
    Proste i logiczne - Vs1 i Vs2 to źródła napięciowe, które z definicji utrzymują na oporach stałe napięcie i z prawa Ohma łatwo obliczymy prądy.
    Pozostała część obwodu nie ma wpływu na ten prąd bo:
    I=U/R - prąd zależy tylko od 2 wielkości które są wypisane na rysunku

Co do prądu Ir3 musi być równe Ir4 gdyż są na jednej gałęzi.
    Są połączone szeregowo i nie może być inaczej by płynął przez nie ten sam prąd.
    Teraz zapomnij na chwilę o R1 i R2 bo cokolwiek byś do nich podłączył, to i tak nie ma to na nie żadnego wpływu - cały czas płynie przez nie taki sam prąd.
    Z Tymi żródłami napięciowymi podłączonymi szeregowo (kolejność przy połączeniu szeregowym nie ma znaczenia) to jest tak :
    Jak łączysz baterie szeregowo to sumujesz napięcie pod warunkiem, że łączysz je + - + - itd. Jak podłączysz odwrotnie to wtedy obniżasz.
    Proste - superpozycja - to działa nie tylko w elektrotechnice ale w wielu innych dziedzinach fizyki i nie tylko.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Marffi napisał:
    Cześć,
    prosiłbym o sprawdzenie wyliczenia poszczególnych prądów płynących w poniższym obwodzie - sprawdzenie czy dobrze postępuję przy obliczeniach i toku rozumowania:

Próbując obliczyć rozpływ prądów metodą Potencjałów węzłowych dochodzę do czegoś takiego, że różnica potencjałów między górnym i dolnym węzłem wynosi 0V.
    I to jest prawda, choć należało najpierw zapisać to w postaci ogólnego wzoru, a dopiero potem podstawić wartości liczbowe i zapisać to:
    Marffi napisał:
    Va(1/1000 + 1/2000 + 1/3000) = 8V/1000 - 16V/2000
    i z tego:
    Va(11/6000)=0
    Va=0V

Skoro na gałęzi, gdzie mam źródło 16V i 2000Ohm między węzłami jest różnica potencjałów 0 , to na rezystorze jest spadek napięcia 16V (?)
    a na rezystorze 1000Ohm spadek napięcia wyniesie 8V (?)
    Jeśli miałoby tak być, to na rezystorze 3000Ohm nie będzie żadnego spadku napięcia(?) - czyli tamtą linią w ogóle prąd nie będzie płynąć?

jeśli tak to prąd na R1 z prawa Ohma = 8V/1000Ohm = 8mA
    a na R2 prąd = 16V/2000Ohm = 8mA
    oraz na R3 prąd = 0A
    Tylko jeszcze pamiętaj o kierunkach prądów gałęziowych ... :!: :idea:

Marffi napisał:
    --------------------------------

I jeszcze drugi układ przy którym chcę obliczyć rozpływ prądów:

Oczko ze źródłem 10V i rezystorem 5kOhm - spadek napięcia na rezystorze = 10V , prąd płynący przez niego to 10V/5000Ohm =2mA
    dla drugiego oczka z 5V i 1kOhm : spadek napięcia na rezystorze = 5V , prąd płynący to 5mA.

i tutaj nie wiem czy dobrze myślę - zostaje "duże oczko" w którym stosując prawo Kirchhoffa : 10V - Ur3 - 5V - Ur4 = 0 (?)
    więc 5V = Ur3 + Ur4
    z prawa Ohma :
    Ur3 = I3 * 3kOhm
    Ur4 = I4 * 4kOhm

teraz z prądów oczkowych:
    IVs1 = Ir2 + Ir4
    IVs1 = Ir2 + Ir3
    a więc Ir3=Ir4

Stąd dla dużego oczka 5V = Ir3*3000 + Ir3 * 4000 więc Ir3=Ir4 = 0,7143 mA
    dlatego spadki napięć : Ur3= 2,147 V i Ur4 = 2,856V

Pozostały tylko prądy na gałęziach ze źródłami napięć, czyli:
    IVs1 = 2mA + 0,7143mA = 2,7143mA
    IVs2 = 5mA - 0,7143mA = 4,2857mA
    Kombinujesz tu jak przysłowiowy 'łysy koń pod górę" i utrudniasz sobie oczywiste obliczenia:
    (10-5)/(3000+4000)=0.00071428571428571
    10/5000=0.002
    5/1000=0.005
    ... :!: :idea: ... a Pomocnicze Twierdzenia Elektrotechniki Teoretycznej kłaniają się tu Tobie nisko (aż do "gleby") ... :shock: :black:

Marffi napisał:
    Będę wdzięczny za sprawdzenie tego i ewentualnie wskazanie, gdzie popełniam jakiś błąd. Bo jak widać są to totalne początki z obwodami i jeszcze tego za bardzo nie "czuję" ;/
    Pozdrawiam :)
    Patrz wyżej ...

Pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:

0ceanborn napisał:
    Nie wiem, nie wiem co tam wyliczyłeś z potencjałów węzłowych.
    Ja doszedłem do takich wniosków (zasada superpozycji):
    IR1=5mA
    IR2=2mA
    IR3=IR4=0,714mA
    więc coś tu musi się nie zgadzać
    Proste i logiczne - Vs1 i Vs2 to źródła napięciowe, które z definicji utrzymują na oporach stałe napięcie i z prawa Ohma łatwo obliczymy prądy.
    Pozostała część obwodu nie ma wpływu na ten prąd bo:
    I=U/R - prąd zależy tylko od 2 wielkości które są wypisane na rysunku

Co do prądu Ir3 musi być równe Ir4 gdyż są na jednej gałęzi.
    Są połączone szeregowo i nie może być inaczej by płynął przez nie ten sam prąd.
    Teraz zapomnij na chwilę o R1 i R2 bo cokolwiek byś do nich podłączył, to i tak nie ma to na nie żadnego wpływu - cały czas płynie przez nie taki sam prąd.
    Z Tymi żródłami napięciowymi podłączonymi szeregowo (kolejność przy połączeniu szeregowym nie ma znaczenia) to jest tak :
    Jak łączysz baterie szeregowo to sumujesz napięcie pod warunkiem, że łączysz je + - + - itd. Jak podłączysz odwrotnie to wtedy obniżasz.
    Proste - superpozycja - to działa nie tylko w elektrotechnice ale w wielu innych dziedzinach fizyki i nie tylko.
    Jakby nie było, to jakieś dyrdymały oraz "komplikowanie" rzeczy oczywistych i zapominanie, że jest tam jeszcze trzecia gałąź z niezerową, w niej, wartością prądu.
  • Poziom 2  
    Dziękuję bardzo za pomoc! :)
    i wskazanie łatwiejszej drogi rozwiązania zadania.
    Pozdrawiam.