Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz / ładowarka akumulatorów NiCd - nie działa jak powinna

Makro1993 19 Maj 2012 22:25 1340 0
    Makro1993
    Poziom 26  
    Witam!
    W sumie nie wiem czy temat bardziej pasuje tutaj, czy do zasilania, jednak to co mam raczej nie jest "zupełnie nietypowym zasilaczem".
    Otóż mam problem z zasilaczo - ładowarką do oscyloskopu Sony Tektronix 326.
    Sam oscyloskop może być zasilany na 2 rożne sposoby - zewnętrzny zasilacz DC od 9-32V podłączany albo bezpośrednio do oscyloskopu, albo przez "przelotkę" w tym zepsutym zasilaczu, drugim sposobem jest właśnie zewnętrzny zasilacz AC który po prostu podaje jakieś napięcie (Nie mam zielonego pojęcia jakie dokładnie - taki go kupiłem, a nie udało mi się znaleźć żadnych schematów) na pakiet akumulatorów NiCd 10.8V. Na samym oscyloskopie ujemny biegun zasilania jest wspólny do pakietu akumulatorów i miejsc na wtyki bananowe zewnętrznego zasilacza DC. Jest tez tam przełącznik wyboru trybu zasilania - zasilacz DC albo bateria i zewnętrzny zasilacz AC. Gdy wybrany jest zasilacz DC działa tylko dodatni biegun na wtykach bananowych pod zasilacz DC, gdy wybrany jest tryb pracy na baterii, albo zasilaczu/ładowarce działa tylko biegun dodatni na pakiecie akumulatorów. Masa zawsze jest wspólna.
    Gdy podaje 12V na akumulator albo na wtyki zasilacza DC oscyloskop działa więc tutaj wszytko jest ok (Oczywiście po wybraniu odpowiedniego trybu zasilania).
    Problem zaczyna się przy próbie używania zewnętrznego zasilacza AC.
    Jego zachowanie przedstawia najlepiej film (Wszystko podłączone pod wyjście do akumulatora):

Link

Dodatkowo po przyłożeniu obciążenia (Rezystor) na wtyki idące do akumulatora wszystkie odczyty wskazują 0V.
    Załączam jeszcze kilka obrazków żeby było wiadomo o co chodzi:
    Zasilacz / ładowarka akumulatorów NiCd - nie działa jak powinna Zasilacz / ładowarka akumulatorów NiCd - nie działa jak powinna Zasilacz / ładowarka akumulatorów NiCd - nie działa jak powinna Zasilacz / ładowarka akumulatorów NiCd - nie działa jak powinna Zasilacz / ładowarka akumulatorów NiCd - nie działa jak powinna
    Czy ktoś ma jakikolwiek pomysł od której strony się za to wziąć, co sprawdzić, zmierzyć itp. ?