Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie da się uruchomić systemu windows

ar3ii 20 Maj 2012 11:09 3129 31
  • #1 20 Maj 2012 11:09
    ar3ii
    Poziom 7  

Nie można uruchomić systemu windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony:
    <katalog główny Windows>\system32\hal.dl.
    Zainstaluj ponownie kopię tego pliku.

włożyłem płytkę z windows'em ustawiłem na rozruch CD i dalej to samo.
    co mam zrobić aby uruchomić windows lub instalator ??

0 29
  • #3 20 Maj 2012 11:46
    ar3ii
    Poziom 7  

Mam windows XP
    <katalog główny Windows>\system32\hal.dll

Najgorsze jest to że nie uruchamia się instalacja systemu nawet :(
    Nieprawidłowy plik BOT.INI
    Rozruch z c:/windows/

0
  • #4 20 Maj 2012 12:00
    artaa
    Poziom 43  

Dokładnie jaki system...
    Pobierz partedmagic, wypal i podaj z niego foto SMART.

0
  • #5 20 Maj 2012 12:10
    ar3ii
    Poziom 7  

Nie mam jak wypalić
    bo nagrywarkę mam tylko na pc a teraz piszę z notebooka ;/

0
  • #6 20 Maj 2012 12:47
    artaa
    Poziom 43  

Mieszkasz na pustyni, bez sąsiadów i kolegów?

0
  • #7 20 Maj 2012 13:23
    ar3ii
    Poziom 7  

a może to wina tego że mam klawiaturę na USB ??

0
  • #8 20 Maj 2012 13:36
    andrzejgilas
    Poziom 12  

Na pewno nie.. jeżeli bardzo Ci nie zależy na tym starym systemie to zainstaluj wszystko od nowa, sprawdź gruntownie dysk, zrób format. Możliwe ze już masz jakieś "bad sectory" na dysku. Musisz to wszystko sprawdzić. Najlepiej jakbyś miał płytkę live cd typu "bootcd" czy coś podobnego do serwisowania pc-ta. Pierwszą rzeczą jaką się robi po błędach systemu i problemach z uruchomieniem to wpisanie polecenia "chkdsk" w konsoli odzyskiwania, pomaga w 90 procentach. No ale do tego trzeba wejść do konsoli odzyskiwania :)
    Spróbuj podłączyć klawiaturę pod inne usb, przeczyścić laser pałeczką w cd-romie lub użyj innej kopi płytki instalacyjnej windowsa

Proszę poprawić błędy pisowni w swoich wypowiedziach! Niewykonanie polecenia nagrodzę ostrzeżeniem. 3.1.13. (Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [DriverMSG]

0
  • #9 20 Maj 2012 13:37
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Musisz sprawdzić stan techniczny dysku twardego przed jakąkolwiek próba naprawy systemu.
    Nadal nie napisałeś jaki masz dokładnie system operacyjny, czy płyta instalacyjna oryginalna, jak doszło do uszkodzenia systemu, o konfiguracji sprzętowej nie wspominając.

0
  • #10 20 Maj 2012 14:01
    ar3ii
    Poziom 7  

Nie zależy mi na zawartości dysku, najlepiej jakbym sformatował dysk,
    tylko że po prostu się nie da.. jak klikam "dowolny klawisz"
    to klawiatura nie odpowiada tak jakby była wyłączona

System nie jest orginalny,
    Orginalna płytka jest tak zarysowana że nie czyta jej wcale..

0
  • #11 20 Maj 2012 14:15
    andrzejgilas
    Poziom 12  

Podłączałeś klawiaturę pod wszystkie wejścia usb w komputerze ?

0
  • #13 20 Maj 2012 15:23
    artcreator
    Poziom 13  

No i znów kłopot, ehh kiedy to ja przerabiałem...
    Zainstaluj sobie drugi system Windows na drugiej partycji (no nie mów że nie masz dwóch partycj przynajmniej) i przekopiuj brakujące pliki z tego nowego systemu do starego.

Jeżeli nie ma takiej opcji to jeszcze szybciej będzie wyjąć dysk i podłączyć do innego komputera z systemem WinXP (przestawiając zworkę na slave etc...) i przekopiować brakujące pliki....

A jak podłączysz pod inny komputer to skopiuj sobie instalację WindowsXP na dysk twardy na przyszłość aby stamtąd instalować a nie z płyty. Na przyszłość miej conajmniej dwie instancje windows na osobnych partycjach do uruchamiania w razie czego. Ja tak mam, jeden do roboty a jakby się sypnął to wchodzę w drugi i robię z tym pierwszym co chcę, jesień średniowiecza nawet...

Piszesz że nie zależy ci na zawartości dysku... a masz zapewne dostęp do innego komputera, więc możesz pod niego podpiąć ten dysk i zrobić co chcesz więc nie wiem w czym problem.

Nie masz instalki WindowsaXP tak? No to już musisz gdzie indziej szukać :| :D

Aha, klawiatura usb nie działa ? Podłącz inną a nie czekaj na zmiłowanie i sprawdź ustawienia biosu, może się co poprzestawiało, i odłącz peryferia, jakieś dyski na usb, drukarki, kamery itp. bo potrafi blokować uruchamianie systemu.
    Powodzenia :D

0
  • #14 20 Maj 2012 15:28
    ar3ii
    Poziom 7  

Nie mam jak podłączyć do innego pc, mam PC i notebooka, także ciężko będzie.
    Mam jedną partycję, mam 2 płytki z windowsem, chcę go sformatować, a się ciągle nie da.

Sory że jestem taki zielony, ale wydaje mi się że da się to jakoś zrobić, chyba ?

0
  • #15 20 Maj 2012 15:35
    artcreator
    Poziom 13  

Masz dwie płytki z windowsem tak ? Napęd cd/dvd działa tak ? No to wsadzaj tę płytę jedną albo drugą do napędu i instaluj windowsa zaznaczając podczas pytań instalatora aby sformatował dysk. Amen.
    P.S. klawiaturę możesz sprawdzić chyba pod notebookiem ?
    No bez klawiatury się nie uda...:cry:
    P.S. możesz wogóle wejść do biosu podczas startu komputera czy też nie działa klawiatura ? Jak nie działa to masz mały problem z hardware, trzeba by potestować co mu dolega, najlepiej graty do sprytnego kolegi zataszczyć i parę napojów bo się trochę może przedłużyć. :D

0
  • #16 20 Maj 2012 15:58
    ar3ii
    Poziom 7  

Teraz znalazłem w szafce jakiś stary dysk twardy, podłączyłem go
    i normalnie włączyła się instalacja windows
    jednak po chwili pisało :
    "Nie można znaleźć zainstalowanego dysku na tym komputerze"

0
  • #17 20 Maj 2012 16:05
    artcreator
    Poziom 13  

Albo się rozsypał, albo jakiś niekontakt był na taśmie, albo się coś w biosie przestawiło... albo... Musisz potestować, na odległość ciężko coś wyrokować, widać nie jesteś taki zielony, dasz sobie radę :D

Widzę że dopisałeś po chwili:

Cytat:
    "Nie można znaleźć zainstalowanego dysku na tym komputerze"

Wejdź do biosu i wykryj dyski, ustaw defaultowe, minimalne parametry, powyłączaj w biosie co niepotrzebne, ewentualnie spróbuj powyciągać, później podopychać w gniazdach karty rozszerzeń, odłącz peryferia, zworka na dysku na master, na cd/dvd slave, najlepiej dysk osobną taśmą podepnij, przyczyn może być wiele, także uszkodzona kostka pamięci, masz więcej kości pamięci ?, to możesz wyjąć jedną i sprawdzić etc.., może być też że z kartą grafiki coś się dzieje.., a może dysk który podłączyłeś trzeba inaczej skonfigurować w biosie po prostu. Te napoje to sobie przygotuj. :D

0
  • #18 20 Maj 2012 16:09
    ar3ii
    Poziom 7  

Podłączyłem jeszcze inny dysk. (czyli już trzeci)
    i znów to samo:

Instalator nie znalazł żadnych stacji dysków twardych zainstalowanych w tym komputerze.

0
  • #19 20 Maj 2012 16:17
    artcreator
    Poziom 13  

Widać w biosie te dyski :?: :?: :?: Wykryj dyski w biosie :!: Sprawdź bios i to co wyżej dopisałem :D

0
  • #20 20 Maj 2012 16:23
    ar3ii
    Poziom 7  

a jak to się sprawdza w tym biosie ;d ???

0
  • #21 20 Maj 2012 16:37
    artcreator
    Poziom 13  

Cytat:
    a jak to się sprawdza w tym biosie ;d ???

Podczas startu komputera są wyświetlane informacje na czarnym tle...
    Tam będziesz miał przez moment napis coś w stylu "press F8 to enter bios" albo podobnie, nie pamietam dokładnie bo musiałbym zrestartować komputer i sprawdzić, ale coś w tym stylu. I naciskasz na klawiaturze ten klawisz i jesteś w biosie i tam klawiaturą przechodzisz pomiedzy oknami i parametrami i możesz zmieniać te parametry.... Nie wiem jaki masz bios, pewnie inny niż ja, musisz tam wejść, poczytać komunikaty a się zorientujesz, powinna być na którejś karcie opcja "default settings" albo "minimal settings" czy coś takiego, to spróbuj ustawić.
    A na początku przede wszystkim wykryj dyski w biosie, u mnie to jest np.: na pierwszej karcie w biosie na dole napis "press F3 to detect drive" czy coś w tym stylu. Wykryjesz to przełączasz się na "Exit Setup", potwierdzasz "Remember Changes" i tak po krok po kroku.... :D

0
  • #22 20 Maj 2012 17:03
    ar3ii
    Poziom 7  

Kombinuję ciągle i nadal lipa ;/
    nie wiem jak ustawiac ten bios itd.

0
  • #23 20 Maj 2012 17:15
    artcreator
    Poziom 13  

Cytat:
    Kombinuję ciągle i nadal lipa ;/
    nie wiem jak ustawiac ten bios itd.

Kopalnia wiedzy:
    Google
    I pierwszy link z góry:
    Link

0
  • #24 20 Maj 2012 17:25
    ar3ii
    Poziom 7  

artcreator napisał:
    Cytat:

Kopalnia wiedzy:
    Google
    I pierwszy link z góry:
    Link

Ok sprawdziłem to, ale tak czy siak nie wykrywa mi tego dysku...

0
  • #25 20 Maj 2012 17:33
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

ar3ii napisał:
    ale tak czy siak nie wykrywa mi tego dysku...
    Zworki ustawione poprawnie (jeśli dysk ATA)? Dysk sprawny na 100%? Już wcześniej pisałem - nic nie zrobisz jeśli nie znasz stanu technicznego dysku twardego.

0
  • #26 20 Maj 2012 17:47
    ar3ii
    Poziom 7  

DriverMSG napisał:
    ar3ii napisał:

Zworki ustawione poprawnie (jeśli dysk ATA)? Dysk sprawny na 100%? Już wcześniej pisałem - nic nie zrobisz jeśli nie znasz stanu technicznego dysku twardego.

Ja mam 3 dyski twarde :) każdy z nich działa, a przynajmniej tak mi się wydaje
    ale nie wiem czemu jak każdy z nich podłączam to ciągle jakieś problemy.
    Teraz np. znowu mi pisze
    "DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER"

0
  • #27 20 Maj 2012 17:54
    andrzejgilas
    Poziom 12  

Sprawdziłeś klawiaturę na laptopie czy działa poprawnie ?

0
  • #28 20 Maj 2012 18:07
    ar3ii
    Poziom 7  

andrzejgilas napisał:
    Sprawdziłeś klawiaturę na laptopie czy działa poprawnie ?

Tak. klawiatura działa :)

0
  • #30 20 Maj 2012 18:34
    ar3ii
    Poziom 7  

zawsze problemy z pc rozwiązywałem sam. nie wiem czemu teraz się nie da ;/

0
  Szukaj w 5mln produktów