Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodowka Mastercook nie chłodzi

patryca81 20 May 2012 14:25 14412 5
 • #1
  patryca81
  Level 2  
  Posiadam lodówkę Mastercook z zamrażalnikiem na dole - modelu lodówki niestety nie znam. Ma ona na oko 10 lat. Wyjechałem na urlop wyłączyłem i rozmroziłem lodówkę, po powrocie i włączeniu kilka dni działa dobrze aż do wczoraj. Obecnie lodówka tak jakby od czasu do czasu chciała się włączyć - cichutko pobuczy jakieś 30 sek i przestaje. Przed awarią buczenie było znacznie głośniejsze i trwała znacznie dłużej.

  Dodam, że agregat jest ciepły, a kratka zimna. Prośba o informacje co może być przyczyną awarii.

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Helpful post
  #2
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Objaw pasuje do zablokowanej sprężarki, lub uszkodzonego uzwojenia w silniku.
  Po włączeniu zasilania sprężarka nie rusza, silnik buczy, i po chwili wyłącza go termik. Po ostygnięciu cykl się powtarza.
  Przyczyną braku rozruchu sprężarki może też być uszkodzony automat rozruchowy. Dawniej były to przekaźniki prądowe. Później pozystor, który po zasileniu sprężarki przez chwilę przewodził zasilając uzwojenie rozruchowe, a po nagrzaniu jego rezystancja rosła, i odcinał zasilanie uzwojenia rozruchowego. Obecnie coraz częściej spotyka się kondensator rozruchowy przy sprężarce. Sprawdź elementy odpowiadające za rozruch sprężarki. Rozwiązanie z pozystorem było szczególnie awaryjne, lubiła się przegrzać obudowa, i nie łączył.
  Jeżeli uszkodzona jest sprężarka, to naprawa urządzenia w tym wieku może być nie opłacalna.
  Napisz jakim czynnikiem jest napełniona ta lodówka (jest na tabliczce znamionowej lodówki oraz sprężarki), oraz model lodówki (też jest na tabliczce lodówki).
  W lodówko-zamrażarkach też lubił się rozszczelnić parownik (przekorodować) ten zatopiony w tylnej ścianie lodówki, i następował szybki ubytek czynnika głównie po rozmrożeniu. Wtedy sprężarka pracowała, ale lodówka nie chłodziła, i czasem (dość rzadko) dochodziło do uszkodzenia sprężarki. W takiej sytuacji naprawa całkowicie nie opłacalna, a często nie możliwa.
  Pozdrawiam.
 • #3
  patryca81
  Level 2  
  Rysio4001 - Dziękuje za obszerną informacje! Niestety nie wiem jak sprawdzić elementy odp za rozruch sprężarki...
  Niestety w zadnym miejscu nie znalazłem tabliczki znamionowej. Jedyne informacje jakie znalazłem znajdują się na sprężarce - może to w jakiś sposób pomoże. W załączniku zdjęcie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Lodowka Mastercook nie chłodzi
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Rysio4001 wrote:
  Obecnie coraz częściej spotyka się kondensator rozruchowy przy sprężarce. Sprawdź elementy odpowiadające za rozruch sprężarki.

  Może Kolega spotyka kondensatory rozruchowe w domowych lodówkach, bo ja jeszcze fabrycznego rozwiązania z kondensatorem rozruchowym nie widziałem w sprzęcie nie-komercyjnym.

  skryn wrote:
  Sprężarka zaliczyła zgon i żadne modły, ani podmiana rozruchu, czy też kondensatora jej nie wskrzeszą.
  Koszt wymiany w podrzędnym serwisie, to jakieś 500PLN.


  Szybko i trafnie. Bez pie..olenia ;)
 • #6
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Co do kondensatora, to muszę sprostować. Zasugerowałem się tym, że widziałem już parę razy przy sprężarce kondensator (zwykle 4,7µF), a kabel od niego szedł do puszki przyłączeniowej sprężarki. Kondensator montowany fabrycznie. Mam nawet wyciętą sprężarkę DANFOS NLE11KK.3 z takim kondensatorem. Dokładniej ją obejrzałem, i jednak tam jest automat rozruchowy z pozystorem, a kondensator dołączony jest równolegle do pozystora.

  skryn wrote:
  Sprężarka zaliczyła zgon i żadne modły, ani podmiana rozruchu, czy też kondensatora jej nie wskrzeszą.

  Tu się nie do końca zgodzę. Nie mamy od autora tematu dostatecznie dużo informacji, aby jednoznacznie to stwierdzić. Już parę razy miałem przypadek, że sprężarka zachowywała się jak u autora tematu, i jednak okazało się że sprężarka żyje, a przyczyną był uszkodzony automat rozruchowy. Oczywiście szanse że jest to automat, są nie duże, ale do puki to nie zostanie zweryfikowane, nie można jednoznacznie stwierdzić zgonu sprężarki.
  Pozdrawiam.