Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Wiraż 5-przestrojenie i naprawa.

20 Maj 2012 16:19 2342 6
 • Poziom 19  
  Witam. Mam radio Unitra Wiraż 5, wyjąłem z maluszka którego kupiliśmy na części, nie było podłączone i miało jakąś blokadę, którą usunąłem. Kaseta działa, jednakże strasznie hałasuje, co może powodować taki objaw? Podejrzewam silnik. Drugie pytanie to: Jak to przestroić? Odbiera tylko jakieś kacapskie stacje na D. Na U tylko szum.
  Poniżej film:

  Link

  Prosze o pomoc, pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Witam.
  Miałem kiedyś takie radio. Mechanika z reguły w nich głośno pracowała, zwłaszcza na przewijaniu. Były tam 2 koła zamachowe z metalowymi zębami, które napędzały przewijanie, i to głośno wyło. Ponadto często te koła ocierały o blaszkę przytrzymującą je. Trzeba otworzyć radio i obejrzeć.
  Co do przestrojenia, to nie jest proste. W tym radio strojenie odbywa się po przez wsuwanie rdzeni w cewki, a nie przy użyciu kondensatora strojeniowego. Przestrajałem kiedyś takie radio. Sama wymiana kondensatorów w obwodach strojeniowych LC nie daje właściwego efektu. Trzeba jeszcze przerobić cewki, w które wsuwają się rdzenie, a to nie takie proste. Karkasy rdzeni mają rowki pod zwoje cewek. Trzeba przeliczyć obwody LC, określić nowe ilości zwoi na cewkach, naciąć nowe rowki w karkasach, i nawinąć nowe cewki.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  To przestrajanie sobie daruję ;) Albo dam to komuś kto się zna. Rozebrałem radio na części pierwsze, wymieniłem pasek, nasmarowałem koła zębate i jak na razie pracuje cicho.

  Dodano po 33 [minuty]:

  Niestety, jest jeszcze jedna usterka. Podłączałem głośnik tylko pod jeden kanał, gdy podłączyłem pod drugi okazało się że na maksymalnej głośności tylko cichutko słychać muzykę i buczenie, co może to powodować?
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Tam są dwa układy Ul 1481 jeden na każdy kanał i prawdopodobnie jeden jest uszkodzony, a do przestrojenia poszukaj naprawdę kogoś kto się dobrze na tym zna, przestrojenie w tym radiu to nie prosta sprawa.
 • Poziom 19  
  Okazało się że to radio ma Balans i skręcony był max na prawo, co do przestrojenia, nie da się tego jakoś łatwiej?
 • Poziom 19  
  Jako, że zbieram unitrę, a ten jest w dobrym stanie wizualnym i technicznym, jest więc warty tej inwestycji.