Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia radia comtex UV-3R od przetwornicy 12v/230v

Zbig7305 20 Maj 2012 21:06 2009 5
 • #1 20 Maj 2012 21:06
  Zbig7305
  Poziom 9  

  Witam,

  Mam problem z radiem Comtex UV-3R który polega na tym że na częstotliwości 146.300 występują bardzo duże zakłócenia najprawdopodobniej wywołane przetwornicą 12v/230v. Po odejściu od przetwornicy ok 3m radio działa bez zakłóceń. Podobny efekt występuje przy innych radioodbiornikach np. navcomm. Radio jest używane przez operatora wyciągarki paralotniowej a przetwornica jest konieczna (zasila sprzęgło proszkowe). Odległość pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem to ok 1000m. Czy istnieje jakiś sposób ekranowania przetwornicy lub radia tak by zakłócenia nie występowały. (Zakłócenia praktycznie uniemożliwiają komunikację)

  0 5
 • Sklep HeluKabel
 • #2 20 Maj 2012 21:48
  wieswas
  Poziom 33  

  Ekranowanie radia nie ma sensu. Wytłumisz w jednakowym stopniu zakłócenia, jak i sygnał użyteczny. Przetwornicę zamknąć w metalowej obudowie (najlepiej w stalowej).W szereg z przewodami wejściowymi i wyjściowymi można włączyć filtry przeciwzakłóceniowe dławik szeregowo i kondensatory równolegle.
  Czasem wystarczą fabryczne kondensatory przeciwzakłóceniowe np od odkurzacza po stronie 230V i samochodowy po stronie 12V.
  Dodatkowo na przewody można nawlec ferryty pierścieniowe.
  W ostateczności można przestroić nieco przetwornicę, ale to już ostateczność i bez dokładnego schematu i znajomości jej zasady działania taka ingerencja jest bardzo ryzykowna.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 21 Maj 2012 09:07
  Zbig7305
  Poziom 9  

  Witam,

  Dzięki za poradę, stosowana przetwornica jest bardzo podobna do tej http://factory.dhgate.com/inverters-converter...erter-with-5v-mini-usb-charger-p43292621.html Jak widać całość jest zamknięta w aluminiowej rurze.

  Czy mógłbyś określić która pozycja jest kluczowa z niżej wymienionych oraz ich skuteczność w procentach:
  1. Wykonanie obudowy z blachy stalowej (jaka grubość blachy? i czy obudowa ma zamykać przetwornicę z wszystkich stron )
  2. Filtr przeciwzakłóceniowy na wyjściu 230v
  3. Filtr przeciwzakłóceniowy na zasilaniu 12v
  4. Ferryt pierścieniowy na kablu 12v
  5. Ferryt pierścieniowy na kablu 230v

  Zastanawiałem się czy ewentualnie nie wykonać tulei na którą nawinę drut i w tej tulei umieszczę przetwornicę - czy to dobry pomysł?

  0
 • #4 21 Maj 2012 16:51
  wieswas
  Poziom 33  

  W przypadku zakłóceń bardziej przydatna jest praktyka niż teoria.
  Zrób więc proste testy:
  1-Umieść całą przetwornicę w stalowej puszce lub garnku z pokrywką tak, by na zewnątrz pozostały przewody i sprawdź, czy w istotny sposób zmniejszyły się zakłócenia.Zależnie od zaobserwowanych wyników podejmiesz decyzją co do dodatkowej obudowy stalowej. Lepiej, aby nie była potrzebna, gdyż zwiększy wymiary, ciężar przetwornicy i pogorszy jej chłodzenie.
  2-Przy samej wtyczce wyjściowego 230V wlutuj kondensator przeciwzakłóceniowy np: od odkurzacza czy wiertarki. Nazywa się to kondensator, ale w praktyce jest to kilka kondensatorów i cewek tworzących filtr dolnoprzepustowy, który powinien znacząco wytłumić wyższe częstotliwości w kablu. Kondensator taki ma dwa przewody wejściowe , dwa przewody wyjściowe i masę.
  3-Ferryty zakładane na kable mają już dużo mniejszą skuteczność działania, ale są proste w stosowaniu
  Podobnie filtr na wejściu może być potrzebny przy długich połączeniach od akumulatora do przetwornicy. Przy krótkich - akumulator swoją dużą pojemnością wystarczająco tłumi wyższe częstotliwości.

  0
 • #5 21 Maj 2012 19:15
  Zbig7305
  Poziom 9  

  Witam,

  Bardzo dziękuje za rzeczowe i praktyczne podpowiedzi, w moim przypadku kable od akumulatora do prądnicy są dosyć długie ok 4,5m. Być może to one generują spore zakłucenia?

  0
 • #6 22 Maj 2012 16:34
  AdamC
  Poziom 23  

  Zbig7305 napisał:

  w moim przypadku kable od akumulatora do prądnicy są dosyć długie ok 4,5m. Być może to one generują spore zakłucenia?


  Kable same z siebie nic nie generują, mogą co najwyżej emitować zakłócenia z przyłączonej prądnicy ( działają jak antena).
  Dlatego najlepszym sposobem walki z zakłóceniami jest ich likwidacja w miejscu powstawania i ograniczenie wydostawania się ( np. filtry na przewodach , ekranowanie urządzeń powodujących zakłócenia itp. ) i podane wyżej przez kolegów.
  Zresztą na ten temat sporo napisano na elektrodzie.

  Powodzenia w ciężkiej walce z zakłóceniami.

  0
  Szukaj w 5mln produktów