Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do odbioru DVBT - Żórawina

21 Maj 2012 10:51 7030 34
  • Poziom 9  
    Witam

Mieszkam w Żórawinie. Mam doskonały widok i na maszt tv w Żórawinie i na Ślęze. Po podłączeniu w domu do dekodera kawałka drutu mam doskonałą jakość i siłę sygnały ze Ślęzy natomiast nie łapię wcale sygnału z Żórawiny ponieważ tam jest strasznie słaby nadajnik. (oni będą nadawać kiedyś z większą siłą?). Zależy mi na odbiorze TVP1, TVP2 a to jest akurat nadawane z nadajnika w Żórawinie.

Chciałbym podpiąć instalację do 2 może 3 odbiorników tv więc będzie po drodze jakiś spliter.
    Pomyślałem sobie że jak skieruję jakąś antenę na maszt w Żórawinie to i tak ten sygnał ze Ślęzy złapię nawet bokiem anteny skoro na kawałku drutu w domu łapię.

No właśnie... tylko jaka antena żeby nie byłą za mocna i żeby było ok?
  • Poziom 33  
    Proponuję antenę kierunkową o odpowiednim wzmocnieniu.

Np na stronie http://www.dipol.com.pl jest do wybrania szereg anten, które przy "odpowiednim" stosunkowo dobrym wzmocnieniu będą działać prawidłowo na takim sygnale z nadajnika, który został przez ciebie wymieniony.

Anteny dobiera się w zależności od mocy sygnału nadajnika więc w twoim przypadku trudno będzie stwierdzić, która będzie właściwa (niemalże każda bo masz mocny sygnał z nadajnika).
  • Poziom 21  
    Od 30 kwietnia jest nadawany testowo mux-1 - RTCN Wrocław / Ślęża (k. 64, 818 MHz, 100 kW), a w tej paczce jest TVP1,TVP2.

Z tego co się orientuje to nadajnik w Żórawinie nadaje kierunkowo, sprawdzałem na mapie i w Żórawinie są miejsca w której sygnał jest słaby. Patrz tutaj: mapa

Możesz zastosować :
    mLOG(UHF/VHF) i próbować nią ustawić na 3muxy. Po zastosowanie takiej antenki bez problemu rozdzielisz sygnał nawet na 4 TV. Będziesz mógł odbierać zarówno wszystkie kanały analogowe(TVP1 jest na VHF) jak i cyfrowe.
  • Poziom 21  
    Oczywiście może być taka, ale podana wyżej przeze mnie antena jest lepsza, nie potrzebuje symetryzatora i tylko o złotówkę jest droższa.
  • Poziom 9  
    pewnie masz rację tylko obawiam się żeby nie zrobić sobie kuku - bo skoro na kawałku drutu mam dobry obraz ze Ślęży to jak dam prawdziwą antenę to sygnał może być za mocny.
    Zależy mi na tym cyfrowym TVP1/TVP2 bo dekoder podpięty jest do monitora i sygnał analogowy nic mi nie daje.

Tak czy inaczej dziękuję za pomoc muszę po prostu teraz spróbować podłączyć jakąś antenę zewnętrzną i sprawdzić. Obecnie nie mam żadnej - odbieram tv z satelity dlatego pytałem co kupić na próbę.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Tylko pamiętaj - "anteny" pokojowe to ZŁOM !!, który często powoduje więcej problemów niż korzyści.
    Nie powinno być problemu z za mocnym sygnałem z anteny zewnętrznej.
  • Moderator
    Istotna uwaga:
    Z masztu w Żórawinie jest nadawany także analogowe sygnał telewizyjne TV PULS I TVN. Nie podajesz w jakiej odległości mieszkasz od masztu ale ma to bardzo istotne znaczenie.
    Jeżeli jest to odległość mniejsza od 5 km to nie możesz stosować jakichkolwiek anten ze wzmacniaczami szerokopasmowymi.
    System antenowy tych nadajników jest skierowany na Wrocław, jeżeli mieszkasz z przeciwnej strony masztu to siła sygnału może zmienić się w bardzo szerokich granicach. Dlatego w takiej sytuacji dobiera się punkt instalacji.
    Pomysł o zastosowaniu anteny skierowanej na Żórawine jest właściwy, generalnie w Twojej lokalizacji wskazane jest zastosowanie anteny możliwie jak najmniej kierunkowej i o zerowym zysku.
    Zacząłbym od takiego wynalazku - tak jak zaproponowałeś:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm z symetryzatorem. Byłbym przygotowany na założenie tłumika by zmniejszyć wielkość sygnału z nadajników analogowych TVN/TV PULS.
    Kąt ustawienia należy dobrać jako wypadkową jakości MUX3 oraz MUX1/2.
    Jak widzisz cena anteny jest powalająco wysoka.

Dla wyjaśnienia: docelowym kanałem MUX3 jest obecny kanał TVP2, operacja zmiany kanału - i nadajnika na 100 kW ze Ślęży - nastąpi po zakończeniu emisji analogowej.
  • Poziom 9  
    Mieszkam około 3km od masztu, raczej z boku w stosunku do kierunku nadawania. Widzę że muszą po prostu spróbować - na szczęście anteny które będę próbował są tanie czy sygnał analogowy może zakłócać mi sygnał cyfrowy? jaki tłumik powinienem w takim wypadku zastosować?

Zresztą w sumie może te parę miesięcy mogę się pomęczyć bez kilku kanałów i tak mam jeszcze TNK w domu więc nie ma tragedii.

Rozumiem że docelowo wszystkie kanały będę mógł odbierać ze Ślęzy?
  • Poziom 21  
    Na początku wystarczy antena, tłumik może być potrzebny albo nie. Kup antenę i przetestuj, jak będzie coś nie tak to dopiero później będziemy się zastanawiać.

Docelowo wszystko z Ślężej .
  • Poziom 9  
    Założyłem dzisiaj tą słabszą antenę. Dekoder znalazł 40kanałów TV i 20 Radiowych. Jakość wszystkich jest na 100% natomiast siła różnie od 28% do 50% czyli chyba nie za rewelacyjnie.
    Co prawda jakoś nie bardzo widzę różnicy w obrazie. Antenę skierowałem na razie na maszt w Żórawinie. Jak ją przestawiłem na Ślężę to siła sygnału z MUX3 (kanał 33 ) obniżyła się o około 5% a siła sygnały ze Ślęży jakoś za bardzo nie wzrosła. Poprawia się współczynnik Sygnał/szum dla kierunku w którym patrzy antena.
    Najlepszy sygnał jest na kanale 58.

Co ciekawe złapałem tvp1 i tvp2 tak jakby 3-krotnie tzn mam 3x TVP1 i 3x TVP2.
    To chyba jakieś sygnały testowe?

docelowo chcę rozdzielić sygnał na 3 TV więc po spliterze sygnał zapewne spadnie i jednak będę musiał założyć mocniejszą antenę. Ale to zrobię jak wszystko zaczną nadawać ze Ślęży.
  • Poziom 21  
    Najważniejsza jest jakość!!! Siła ma bardzo znikome znaczenie.

Co do TVP1 i TVP2, to odbierasz jedną paczkę z MUX1, drugą z MUX2, a trzecią analogowo .

Myślę, że jak podzielisz sygnał to nadal wszytko będzie w porządku, więc się nie martw :-)
  • Poziom 9  
    analogowo na pewno nie mam bo antena jest podpięta do dekodera a dekoder do monitora. Może jadna para TVP1/2 to sygnał HD? Nie przyglądałem się prawdę mówiąc. a teraz tym kablem antenowym mam puszczony sygnał SAT - muszę kupić chyba jakiś sumator żebym mógł puścić jednym kablem sygnał SAT i DVBT.

Jeszcze jedna uwaga. Może to subiektywna ocena ale wydaje mi się że sygnał z TNK jest jakby "ładniejszy" niż z DVBT - puszczone z jednego dekodera na tym samym monitorze. To możliwe? czy tylko mi się wydaje?
  • Poziom 21  
    Nie ma możliwości takiej, aby były oprócz "zwykłych" TVP, kanały HD, bo po prostu nie ma miejsca już w multipleksach. Po pierwszym czerwca będą TVP1,2 w HD, ale w multipleksach będą przeprowadzone "porządki".

Odradzam stosowania sumatora. Kablem wyjdzie taniej i będzie mniejsze tłumienie.

Co do jakości, to według mnie lepsza jest z DVB-T...
  • Poziom 9  
    cóż... wiem że kablem byłoby lepiej :) problem polega na tym że budując dom nie przewidywałem potrzeby położenia 2 kabli koncentrycznych do każdego pokoju - w tzw "salonie" mam 3szt ale w innych pokojach po jednym. co prawda mogę łatwo drugi "pożyczyć" z pokoju obok ale myślałem że sumator będzie łatwym rozwiązaniem mojego problemu.

Co do TVP1/2 nie wiem jak to jest ale naprawdę mam go 3x - specjalnie sprawdzałem - może to jakieś kanały nadawane testowo? wydaje mi się że poza 33 i 58 kanałem te dodatkowe są na którymś z tych :60,61,64
  • Moderator
    Jeżeli możesz to sprawdź dokładnie na których kanałach i z jakimi ID odbierasz TVP.
    Trochę mało prawdopodobne byś odbierał Gubałówkę, natomiast nie zdziwiłbym się, gdybyś na kanale 62 odbierał Święty Krzyż.
    Przy okazji; przeskanuj ręcznie kanał 48, powinieneś tam mieć dość stabilnie sygnał MUX1 ze Śnieżnych Kotłów.
    Jeżeli ID na kilku kanałach jest takie same to trzeba założyć tłumik.
  • Poziom 9  
    na tym dekoderze od TNK nie mam takich możliwości ale będę miał na dniach Fergusona Ariva to pewnie tam będę mógł sprawdzić i napiszę.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Dekoder znalazł 40kanałów TV i 20 Radiowych.

Czyli odbierasz 2xMUX1,2,3 . W pobliżu jest tylko nadajnik w Chrzelice(Opole), który nadaje te 3 muxy.

Cytat:
    Trochę mało prawdopodobne byś odbierał Gubałówkę, natomiast nie zdziwiłbym się, gdybyś na kanale 62 odbierał Święty Krzyż.

Święty Krzyż jest oddalony około 250km od Żorawina :-), może koledze chodziło o Kalisz /Mikstat.
  • Moderator
    Z doświadczenia wiem ze Mikstat na południe od Wrocławia jest prawie nieodbieralny. Natomiast sygnały ze Świętego Krzyża są odbierane regularnie, raz lepiej i raz gorzej, ale niemal zawsze. Wynika to z zależności termicznych.
    Czekamy na info o ID z kanałów MUX1.
  • Poziom 9  
    odbieram sporo kanałów czeskich. Co do Kalisza to jest całkowicie inny kierunek więc raczej na 100% to nie są kanały stamtąd. Odbieram zaś 2 telewizje regionalne Opole i Wrocław.
  • Moderator
    Nie mam tej tabelki przy sobie, ale swego czasu Emitel i TVP umieścili wykaz które wersje lokalne są osiągalne na których nadajnikach MUX1/3. Jak ktoś ma link to niech podrzuci.
    Chrzelice są bardzo dobrze odbierane w twojej okolicy.
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=6
    MUX1 na kanale 48 z Chrzelic jest odbierany bardzo dobrze nawet w Kątach Wrocławskich.

Sam jestem ciekaw na jakich to kanałach odbierasz....
  • Użytkownik obserwowany
    pamiętajcie tylko anteny kierunkowe yagi nawet najtańsze za 30zl,

tutaj zestawienie i opisy
    http://www.tunerydvb.pl/antenydvbt_telewizja_cyfrowa

z antenami to jest tak że więcej czasu i pieniędzy kosztuje zamontowanie anteny niż sama antena. Wiec lepiej raz to zrobić i porządnie.

Do tego oczywiście zaciskane złącza kompresyjne na kable
  • Poziom 9  
    Dzisiaj w ramach testu przeniosłem antenę w inne miejsce (na komin ) - poprzednio była koło anteny SAT ale tam mam mało miejsca.
    Wydawałoby się że będzie lepiej bo to jest ca 4m wyżej a tu lipa. Sygnał osłabł.
    Nie wiem dlaczego. Może to wina innego kabla? (niestety ten do komina nie ma folii aluminiowej) - ale żeby była aż taka różnica?

Będę kupował mocniejszą antenę ponieważ po podłączeniu splitera lub sumatora z SAT sygnał jest na granicy. Będę chyba kupował tą antenę yagi z dipola - nie wiem tylko czy 16 elementową czy może 19. Nie bardzo rozumiem bo wygląda że nie różnią się wzmocnieniem - zapewne mają inne wiązki tzn ta 19el ma węższą wiązkę (tak myślę). Tylko nie bardzo wiem co wybrać.

aha - wolałbym zostawić antenę na kominie a nie przy antenie SAT

Nie mam jeszcze tego fergusona więc nie powiem na razie nic na temat szczegółów programów - skąd są łapane...
  • Poziom 33  
    Cytat:
    Może to wina innego kabla? (niestety ten do komina nie ma folii aluminiowej) - ale żeby była aż taka różnica?

Brak ekranu na kablu = brak jakości.
    Wymień kabel a stanie się sygnał i jakość.
  • Moderator
    Dobra rada: nie stosuj wspólnych kabli i wspólnych instalacji z satelitą. To proszenie się o kłopoty.
    I na początek tez wymieniłbym kabel, nie zaszkodzi na pewno, pod warunkiem że nie założysz chińskiej podróby...
  • Moderator
    Tak, od 1go czerwca TVP1 na MUX1 i TVP2 na MUX3.
  • Poziom 21  
    Tak, zgadza się będziesz odbierał tylko jeden kanał HD - mianowicie TVP1 HD , a TVP2 będziesz miał w SD.
  • Poziom 9  
    irekr napisał:
    Dobra rada: nie stosuj wspólnych kabli i wspólnych instalacji z satelitą. To proszenie się o kłopoty.
    I na początek tez wymieniłbym kabel, nie zaszkodzi na pewno, pod warunkiem że nie założysz chińskiej podróby...

Kabel wymienię dla świętego spokoju choć wątpię czy to jest przyczyna. Wczoraj się trochę bawiłem oprócz przeniesienia anteny. Wstawiłem też dla testów spliter sygnału. Sygnał oczywiście trochę osłabł - widać to było na tym wskaźniczku w dekoderze - choć wiem że to generalnie takie raczej zgrubne porównanie.

Później zamiast splitera podpiąłem sumator sygnału SAT+TV w jeden kabel który idzie do gniazdka w pokoju - to też działało - również z widocznym słabszym poziomem sygnału na wskaźniczku w dekoderze. Odbierałem sygnał SAt oraz dvbt z pojedynczego gniazdka naściennego.

Co do jakości obrazu w zasadzie nie było różnicy - choć mam wrażenei jakby wczoraj sygnał był generalnie słabszy i to również jak anten była podpięta w starym miejscu.

Dlatego dalsze testy będe robił po założeniu mocniejszej anteny zastanawiam się nad yagą 16 lub 19 elementową które dają wzmocnienie około 10-12dbi więc nawet po zastosowaniu splitera /sumatora powinienem wyjść na sygnał który mam na bezpośrednim podłączeniu anteny 5db. No ale to wszystko okaze się po testach - jak będzie naprawdę.