Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie awaryjne do kamer IP

behemot80 21 Maj 2012 11:47 4185 18
  • #1 21 Maj 2012 11:47
    behemot80
    Poziom 9  

Witam

Chcę wykonać monitoring pokoju. Zastanawiam się nad zakupem kamery EDIMAX IC-3030i. Przy słabej widoczności zainstalowałbym dwie takie kamery. Problem jaki mnie nurtuje to zapewnienie stałego zasilania. I tu pytanie do fachowców od kompletnego laika. W jaki sposób zapewnić dla tych kamer zasilanie awaryjne? Czas jaki mnie interesuje to max 2h. Jaki sprzęt i jakie okablowanie byłoby do tego potrzebne?
    Proszę o wyrozumiałość. Przeglądałem forum ale nie znalazłem podobnego wątku. Sprawa jest pilna.

Pozdrawiam
    Behemot80

0 18
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Maj 2012 13:02
    Zbych034
    Poziom 36  

Zasilacz buforowy z akumulatorem.

1
  • #3 21 Maj 2012 13:08
    behemot80
    Poziom 9  

Zbych034 dziękuje za szybką odpowiedź. A jakieś konkretne modele tego zasilacza? Pobór prądu? Kable? Jakieś bliższe namiary? ;)

0
  • #4 21 Maj 2012 23:25
    behemot80
    Poziom 9  

Czy CYBER POWER CS24U12V-12 nadaje się do takiej instalacji?

Zasilanie awaryjne do kamer IP

Widzę, że standardowo pobór mocy w takich kamerach to 12v i 1A. Znalazłem aukcje na której taki zasilacz jest dostępny z akumulatorem 12 Ah. Czy to znaczy, że taka kamera pracowałaby 12h bez zasilania z sieci? A co jeśli podłącze jeszcze jedną kamerę o tych samych parametrach? Czy taki zasilacz się nie spali?
    Zastanawiam się po co tyle tych wyjść z tego zasilacza. Czy jakiś fachowiec może mi pomóc?

Proszę podać gdzie mam wpiąć (+) a gdzie (-) z kabla zasilającego kamerę.
    Gdyby ktoś był uprzejmy po "chłopsku" wytłumaczyć do czego są pozostałe podłączenia będę bardzo wdzięczny.
    Jakiego przewodu najlepiej użyć do przedłużenia zasilania kamery? Przewód miałby mieć maksymalnie 10m.

Z góry dziękuje za pomoc.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 22 Maj 2012 17:58
    behemot80
    Poziom 9  

Witam ponownie.

Dzwoniłem dzisiaj do firmy we Wrocławiu zajmującej się zakładaniem monitoringu. Jeden z pracowników powiedział mi, że nie można zastosować zasilacza buforowego do kamery IP. Czy to prawda ?
    Panowie i Panie czy naprawdę nikt nie jest mi w stanie pomóc?
    A może moje pytania są zbyt banalne dla fachowców?
    Może trzeba postawić komuś piwo ;) ? Bardzo chętnie.

Pozdrawiam i z utęsknieniem oczekuję wybawcy ;) .

Nie pisz posta pod postem!
    [_P_]

0
  • #6 22 Maj 2012 18:43
    tzok
    Moderator Samochody

behemot80 napisał:
    Proszę podać gdzie mam wpiąć (+) a gdzie (-) z kabla zasilającego kamerę.
    Gdyby ktoś był uprzejmy po "chłopsku" wytłumaczyć do czego są pozostałe podłączenia będę bardzo wdzięczny.

Weź instrukcję od tego zasilacza i wszystko się wyjaśni. Jeszcze tylko kwestia czy chcesz zasilać te kamery dedykowanym przewodem czy PoE (czyli po przewodzie sieciowym), no i w jaki sposób zamierzasz zapewnić działanie reszty infrastruktury sieciowej przy braku zasilania. Dostęp do kamer ma być z Internetu czy tylko lokalna rejestracja?

12V - wyjście +12V do urządzenia podtrzymywanego
    12V RTN - masa do urządzenia podtrzymywanego
    SIG RTN - masa linii informacyjnych
    ON BATTERY - linia informacyjna: praca z akumulatora
    REPLACE BATTERY - linia informacyjna: wymień akumulator
    BATTERY MISSING - linia informacyjna: brak akumulatora
    LOW BATTERY - linia informacyjna: akumulator rozładowany
    COLD START - wymuszenie startu zasilania mimo braku zasilania sieciowego
    12V XBP - złącze baterii zewnętrznej

behemot80 napisał:
    Dzwoniłem dzisiaj do firmy we Wrocławiu zajmującej się zakładaniem monitoringu. Jeden z pracowników powiedział mi, że nie można zastosować zasilacza buforowego do kamery IP. Czy to prawda ?
    Nie, to nieprawda.
    behemot80 napisał:
    Widzę, że standardowo pobór mocy w takich kamerach to 12v i 1A. Znalazłem aukcje na której taki zasilacz jest dostępny z akumulatorem 12 Ah. Czy to znaczy, że taka kamera pracowałaby 12h bez zasilania z sieci?
    W specyfikacji podana jest sprawność 76%, ale z drugiej strony kamera raczej non-stop nie pobiera tego 1A, więc te 12h jest realne.
    behemot80 napisał:
    A co jeśli podłącze jeszcze jedną kamerę o tych samych parametrach? Czy taki zasilacz się nie spali?
    Dopóki nie przekroczysz max. dopuszczalnego obciążenia zasilacza (24W czyli 2A) będzie to tylko skutkowało proporcjonalnym skróceniem czasu podtrzymania.

Alternatywnym, acz dużo mniej efektywnym rozwiązaniem jest użycie oryginalnych zasilaczy od kamer i wpięcie ich do UPSa (takiego zwykłego, jak do PeCeta).

0
  • #7 22 Maj 2012 19:15
    behemot80
    Poziom 9  

Tzok dziękuję za pomoc wybawco ;). Ma to być przewód sieciowy, dedykowany. Najważniejsza jest kamera która ma mieć wbudowaną kartę SD na której nagrywa przy braku dostępu do infrastruktury.

Osobny post dotyczący doboru kamery IP.

Cytat:

Po przywróceniu zasilania mam mieć dostęp do kamery ponownie. Utrzymanie pozostałych urządzeń przy działaniu to już z tego co się domyślam droga inwestycja. Przyjmując, że musiałby działać modem, router i kamera. UPS fajna sprawa. Tylko, że krótsze zasilanie.

Tu podłączam kamerę:
    Cytat:
    12V - wyjście +12V do urządzenia podtrzymywanego
    12V RTN - masa do urządzenia podtrzymywanego

Gdzie podłączam te piny? Linia informacyjna to linia która podaje jakiejś dodatkowej centralce jaki jest stan urządzenia?
    Cytat:
    SIG RTN - masa linii informacyjnych
    ON BATTERY - linia informacyjna: praca z akumulatora
    REPLACE BATTERY - linia informacyjna: wymień akumulator
    BATTERY MISSING - linia informacyjna: brak akumulatora
    LOW BATTERY - linia informacyjna: akumulator rozładowany
    COLD START - wymuszenie startu zasilania mimo braku zasilania sieciowego

Tu dodatkowy akumulator
    Cytat:
    12V XBP - złącze baterii zewnętrznej

Rozumiem, że mogę podłączać tą jedną kamerę bez obaw?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

0
  • #8 22 Maj 2012 21:12
    Marek31415
    Poziom 31  

tzok napisał:

behemot80 napisał:
    Nie, to nieprawda.

Niestety, to prawda, przynajmniej dla tanich kamer IP.
    Redukcja kosztów powoduje, że są bardzo wrażliwe na wahania napięcia, zakłócenia po kablu zasilającym.
    Wystarczy im przedłużyć kilka metrów kabel zasilający z oryginalnego zasilacza i wieszają się.
    Dwie instalacje tych kamer (klient kupił właśnie tej firmy) skończyły się totalną porażką.
    Kamery pracowały tylko na oryginalnym zasilaczu bez przedłużania kabla.
    O zasilaniu buforowym można zapomnieć.
    Po jakimś czasie zasilacze i tak uległy awarii.
    Dystrybutor zamiast wymienić zasilacz na nowy, zażądał odesłania wszystkiego w komplecie (z kamerą).
    Na szczęście kamery były klienta.
    Po tych "przygodach" wniosek był tylko jeden, o pewnych firmach należy zapomnieć w projektowaniu monitoringu.

Do autora wątku - brak odpowiedzi jest spowodowany faktem, że takich kamer nie stosuje się w monitoringu. Są raczej z kategorii zabawek.
    Warunek podstawowy, kamera musi pracować stabilnie i przy tym dawać przyzwoity obraz.

0
  • #9 22 Maj 2012 21:38
    tzok
    Moderator Samochody

Dobry zasilacz buforowy wręcz eliminuje wahania napięcia, kabel zasilający oczywiście musi być odpowiednio gruby (min. AWG24) i nie może być za długi, ale 4-5m nie powinny być problemem, na dłuższe odległości to już PoE i to nie takie "bieda wersja" ale na wyższe napięcie ze stabilizatorem impulsowym przy odbiorniku (kamerze).

Nie mam doświadczenia w monitoringu, mam kamerę AirLive WL-1000CAM, ma ona funkcję detekcji ruchu i możliwość zapisu zdjęć na serwerze FTP (w moim przypadku jest to lokalny dysk sieciowy AirLive WMU-6500FS). Całość podtrzymywana UPSem Ares 500. Niestety kamerka jest wiekowa i ma rozdzielczość VGA (0.3MPix), do tego brak dźwięku, brak możliwości zapisu na karcie pamięci i filmowania po ciemku, ma za to WiFi.

0
  • #10 22 Maj 2012 23:00
    behemot80
    Poziom 9  

Dziękuje za zainteresowanie. Marek31415 pytania. Wobec tego jaką kamerę wybrać do tego zasilacza? Na kamerę mogę przeznaczyć max 700 zł. Może odpuścić sobie i kupić UPS?
    Tzok jak długo ten UPS podtrzymuje Twoją instalację? Jaki jest pobór prądu?

Fajnie, że w końcu ktoś pomaga ;).

0
  • #11 23 Maj 2012 10:55
    tzok
    Moderator Samochody

Do UPSa jest też podłączony komputer więc nie długo, jakieś 5-7min, ale na samym dysku i kamerze to myślę, że spokojnie z 20-30min, choć nigdy tego nie sprawdzałem.

0
  • #12 23 Maj 2012 11:02
    behemot80
    Poziom 9  

Tzok a mógłbyś to sprawdzić? Będę wdzięczny.

0
  • #13 23 Maj 2012 13:17
    tzok
    Moderator Samochody

Problem w tym, że w moim UPSie działa alarm na zasilaniu bateryjnym i nie da się go wyłączyć... to piszczenie jest dość wkurzające ;)

1
  • #14 23 Maj 2012 13:21
    Marek31415
    Poziom 31  

behemot80 napisał:
    Dziękuje za zainteresowanie. Marek31415 pytania. Wobec tego jaką kamerę wybrać do tego zasilacza? Na kamerę mogę przeznaczyć max 700 zł. Może odpuścić sobie i kupić UPS?

Co do kamer, poszukaj czegoś z Vivotek'a, Zavio, AvTech'a.
    Z tańszych mogę polecić AvTech AVN252ZP.
    Nie ma zapisu na karcie pamięci, ale świetnie sobie radzi przy słabym oświetleniu (mechaniczny filtr podczerwieni), długość przewodu zasilającego nie ma znaczenia (czywiście przy zachowaniu odpowiedniego przekroju żyły).

Co do podtrzymania zasilania, zasilacz buforowy ma jeszcze jedną wadę.
    Przy dłuższej pracy z akumulatora napięcie zasilania powoli się obniża (zwykle nie ma przetwornicy napięcia).
    Kamerom analogowym to nie przeszkadza, co najwyżej dają w pewnym momencie nieprawidłowy obraz.
    Po powrocie napięcia wszystko wraca do normy.
    Przy kamerach IP często dochodzi do zawieszenia się kamery i ten stan utrzymuje się po powrocie prawidłowego zasilania.
    W takim przypadku trzeba na chwilę odpiąć zasilanie od kamery.
    Droższe kamery IP wyposażone są w watchdog'a, który w takim przypadku resetuje kamerę.
    Tak więc do podtrzymania zasilania raczej UPS.
    I tu jeszcze jedna uwaga.
    Obecnie produkowane UPS-y często zaprogramowane są na odłączenia zasilania po kilku minutach, nawet gdy akumulator nie jest rozładowany.

0
  • #15 23 Maj 2012 17:59
    behemot80
    Poziom 9  

Panowie ślicznie dziękuję za pomoc. AvTech AVN252ZP w pokoju będzie wyglądała jak czołg ;). Podświetlenie rzeczywiście niesamowite. Marek31415 co myślisz o takiej kamerze jak IP3100? Jeśli występuje odłączanie zasilania po kilku minutach w UPS'ie to jaki UPS będzie odpowiedni? Marek31415 gdybyś miał wykonać taki monitoring to z czego byś go zbudował? Jaki sprzęt byś dobrał?
    Dziękuje za poświęcony czas.

0
  • #16 24 Maj 2012 00:02
    Marek31415
    Poziom 31  

behemot80 napisał:
    AvTech AVN252ZP w pokoju będzie wyglądała jak czołg ;). Podświetlenie rzeczywiście niesamowite.

Ta kamera ma tylko 11 cm długości (bez daszka).
    IP3100 jest dwa razy dłuższa (z obiektywem).
    behemot80 napisał:
    Marek31415 co myślisz o takiej kamerze jak IP3100?

Nic, nie interesują mnie kamery "no-name".
    behemot80 napisał:
    Jeśli występuje odłączanie zasilania po kilku minutach w UPS'ie to jaki UPS będzie odpowiedni?

Taki, który nie ma tej funkcji, pracuje do wyczerpania akumulatora.
    Trzeba pytać sprzedawców i czytać instrukcje.
    behemot80 napisał:
    Marek31415 gdybyś miał wykonać taki monitoring to z czego byś go zbudował? Jaki sprzęt byś dobrał?

Monitoring pokoju nie jest wielkim wyzwaniem.
    Przestawię moją propozycję w kilku punktach, nie musisz się nią sugerować.

1. Kamery IP dające pewność działania, bez wykorzystywania zapisu na karcie pamięci. AVN252ZP są odpowiednie. Jeżeli mają być bardziej pasujące do pokoju, to jakieś małe Vivotek, Zavio w białych, płaskich obudowach.

2. Do rejestracji komputer z oprogramowaniem.
    Do dwóch kamer wystarczy jakiś energooszczędny typu Nettop.
    Może być nawet Netbook z Windows 7 Starter.
    Problemem tu może być praca ciągła komputera, netbooki raczej nie są do tego dostosowane.
    Oprogramowanie Selcamnet (pytałeś co ja bym dał), możesz też poszukać jakiegoś darmowego programu.
    Część kamer ma oprogramowanie producenta, darmowe i zwykle kiepskie.

3. Do podtrzymanie zasilania UPS, oryginalne zasilacze do kamer.

Taka konfiguracja daje pewną kontrolę nad monitoringiem, automatyczną diagnostykę, stabilną pracę itp.
    Przy zapisie na karcie pamięci czy dyskach zewnętrznych często w momencie
    jakiegoś zdarzenia okazuje się, że system nie działa, kamera wisi, zapisu nie ma.
    Jakość takiej rejestracji jest zwykle kiepska, czas rejestracji krótki, detekcja ruchu nie działa tak jak powinna itp.

0
  • #17 24 Maj 2012 14:45
    behemot80
    Poziom 9  

Marek31415 ślicznie dziękuje za pomoc. Jeśli nie urządzenia typu "no-name" to co sądzisz o tej kamerce: AVN-212 AVTECH? Taki monitoring jak opisujesz posiadam obecnie tylko, że ze słabą kamerą IP która zgrywa obraz na laptopa i bez UPS'a. Myślałem, że kamera z kartą sd rozwiąże problem dodatkowych urządzeń.
    Proszę o opinie w sprawie kamery. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #18 24 Maj 2012 16:50
    Marek31415
    Poziom 31  

behemot80 napisał:
    co sądzisz o tej kamerce: AVN-212 AVTECH?

Niewiele tańsza od AVN257 a parametry o wiele gorsze.
    Brak mechanicznego filtra podczerwienie i funkcja podczerwieni oznacza zawsze przekłamanie kolorów w dzień. Czyli trawa będzie niebieska itp.
    Dodatkowo wielka i brzydka, ale to rzecz gustu.
    Z poprzednimi kamerami z tej serii było sporo kłopotów ze stabilnością.
    Pobieranie obrazu tylko po RTSP, a z tym bywają problemy.
    Dobrze jest, gdy kamera oferuje kilka sposobów pozyskania strumienia.

0
  • #19 24 Maj 2012 21:03
    behemot80
    Poziom 9  

Marek31415 dziękuje. Zdecyduję się najprawdopodobniej na Twoje rozwiązanie. Muszę teraz znaleźć sklep z AVN257.
    Dam oczywiście znać jak wrażenia po instalacji ;)

Pozdrawiam

Behemot80

0