Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylator 220V, regulacja obrotów

11 Jan 2005 13:36 4479 3
 • Level 2  
  Posiadam wentylator na napiecie 220V (napiecie zmienne). Przy tym napieciu wetylator dmucha porządnie, ale też strasznie go slychac, myslalem o spowolnieniu go. Podlaczylem go pod 24V (zmiennego) i nie ruszyl.
  Od jakiej wartosci napiecia zacznie sie on krecic ?
  Czy mozna go podlaczyc po napiecie stale ?
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  Level 18  
  Wentylator na napięcie zmienne nigdy nie nalezy podłączać na stałe. Wentylator ruszy od napiecia ok 40-60V. Najprostszy sposób regulacji prądkości obrotowej to obniżyć napięcie. Najprościej zastosować zwykły ściemniacz do lapmy pokojowej. Nie ma obawy o przegrzanie silnika gdyż w wentylatorze moc na wale zależy od obrotów, a te ze spadkiem napięcia też się zmienią. Jedyną przeszkodą może być wentylator którego silnik ma kondensator rozruchowy, ale to rzadkość.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  Level 18  
  Chodzi o regulację obrotów spowodowaną zmianą napięcia zasilania silnika poprzez zmianę kąta wysterowania triaka (triak o odpowiednim prądzie w stosunku do silnika) w "ściemniaczu".
  Na pewno będzie działać jeżeli jest to silnik klatkowy bez kondensatora rozruchowego. Powyższe układy sterowania fazowego można użyć. Proponuję małą różnicę - sterowanie bramką triaka wykonać poprzez trafo impulsowy (np. pierścień ferrytowy z uzwojeniem 1:1)
  Pozdrawiam.