Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylator 220V, regulacja obrotów

Ymcio 11 Jan 2005 13:36 4737 3
 • #1
  Ymcio
  Level 2  
  Posiadam wentylator na napiecie 220V (napiecie zmienne). Przy tym napieciu wetylator dmucha porządnie, ale też strasznie go slychac, myslalem o spowolnieniu go. Podlaczylem go pod 24V (zmiennego) i nie ruszyl.
  Od jakiej wartosci napiecia zacznie sie on krecic ?
  Czy mozna go podlaczyc po napiecie stale ?
 • Helpful post
  #2
  jaruśjaruś
  Level 18  
  Wentylator na napięcie zmienne nigdy nie nalezy podłączać na stałe. Wentylator ruszy od napiecia ok 40-60V. Najprostszy sposób regulacji prądkości obrotowej to obniżyć napięcie. Najprościej zastosować zwykły ściemniacz do lapmy pokojowej. Nie ma obawy o przegrzanie silnika gdyż w wentylatorze moc na wale zależy od obrotów, a te ze spadkiem napięcia też się zmienią. Jedyną przeszkodą może być wentylator którego silnik ma kondensator rozruchowy, ale to rzadkość.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  jaruśjaruś
  Level 18  
  Chodzi o regulację obrotów spowodowaną zmianą napięcia zasilania silnika poprzez zmianę kąta wysterowania triaka (triak o odpowiednim prądzie w stosunku do silnika) w "ściemniaczu".
  Na pewno będzie działać jeżeli jest to silnik klatkowy bez kondensatora rozruchowego. Powyższe układy sterowania fazowego można użyć. Proponuję małą różnicę - sterowanie bramką triaka wykonać poprzez trafo impulsowy (np. pierścień ferrytowy z uzwojeniem 1:1)
  Pozdrawiam.