Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica AK310 - regulacja termostatu

22 Maj 2012 14:19 16603 19
  • Poziom 9  
    Czy ktoś może wie, w jaki sposób wyregulować termostat w lodówce - Amica AK310.
    Objawy:
    na ustawieniach od 1 do 9 działa jednakowo, tj. zamrażalnik -12, chłodziarka +12.
    Przekręcenie na zero wyłącza lodówkę.

Z opisów wnioskuję, że może to być wina zamulonego układu chłodzącego i prawdopodobnie nie jest to wina termostatu. Czemu jednak nie reaguje na przełączenia między 1 a 9?

Załączam zdjęcia:
    Amica AK310 - regulacja termostatu Amica AK310 - regulacja termostatu Amica AK310 - regulacja termostatu
  • Poziom 20  
    Proponuję wymienić termostat na nowy ,zwróć uwagę na długość kapilary ,musi być taka sama jak starego ,z regulacją dał bym sobie spokój zbyt dużo zachodu a efekt niepewny poza tym dobrze ją rozmroź powodzenia.
  • Poziom 39  
    canonik napisał:
    Czemu jednak nie reaguje na przełączenia między 1 a 9?
    A dlaczego miałby reagować skoro masz +12 w chłodziarce?

zbigniew3107 napisał:
    Proponuję wymienić termostat na nowy
    Nie sądzę żeby tutaj to coś dało... można zresztą go na próbę zmostkować i zobaczyć czy będzie poprawa.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    canonik napisał:

na ustawieniach od 1 do 9 działa jednakowo, tj. zamrażalnik -12, chłodziarka +12.

Jeśli sprężarka pracuje cały czas to w zamrażalniku powinien być trzaskający mróz ok. -25°C a w dole chłodziarki pękać jajka i zamarzać mleko . Jeśli stwierdzisz że sprężarka pracuje cały czas to masz ewidentny ubytek czynnika chłodniczego , naprawa dla dobrego chłodniarza. Jeśli sprężarka rzadko się włącza to uszkodzony termostat .
  • Poziom 9  
    zbigniew3107 napisał:
    z regulacją dał bym sobie spokój zbyt dużo zachodu a efekt niepewny

A jak się ten termostat reguluje? Którymi śrubkami jest regulacja zakresu temperatur, tj. gdybym chciał zwiększyć "siłę"/skuteczność chłodzenia tak, by temperatura w chłodziarce była +4/5 zamiast +12 st. C?

Dodano po 2 [minuty]:

movzx napisał:
    canonik napisał:
    Czemu jednak nie reaguje na przełączenia między 1 a 9?
    A dlaczego miałby reagować skoro masz +12 w chłodziarce?

+12 to sporo za ciepło. Chciałbym mieć +4/5 zamiast +12 st. C.

zbigniew3107 napisał:
    Proponuję wymienić termostat na nowy
    Nie sądzę żeby tutaj to coś dało... można zresztą go na próbę zmostkować i zobaczyć czy będzie poprawa.

Czy na podstawie zamieszczonych przeze mnie zdjęć możesz powiedzieć, które przewody zmostkować?

Dodano po 24 [minuty]:

machefi napisał:
    canonik napisał:

Jeśli sprężarka pracuje cały czas to w zamrażalniku powinien być trzaskający mróz ok. -25°C a w dole chłodziarki pękać jajka i zamarzać mleko .

Właśnie nie. Praca wydaje się być prawidłowa. Sprężarka włącza się i wyłącza w miarę regularnie. Nie jest w stanie schłodzić poniżej +12.

machefi napisał:

Jeśli stwierdzisz że sprężarka pracuje cały czas to masz ewidentny ubytek czynnika chłodniczego , naprawa dla dobrego chłodniarza. Jeśli sprężarka rzadko się włącza to uszkodzony termostat .

Czyli raczej stawiasz na zbyt małą ilość czynnika?
    To ryzykowny wydatek bo dają max 3 miesiące gwarancji...

Dodano po 1 [minuty]:

peter falk napisał:
    Poczytaj to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9834926#9834926
    Cytowany post jest finałem twojej historii.

Możliwe, że tak się to skończy ;)
    Ważne, że jeszcze obecna lodówka "chodzi" choć niezbyt chłodzi ;)
    Ale wydatek na dobrą ok. 2000 zł próbuje się oddalić w czasie poprzez różne kombinacje napraw...
  • Poziom 9  
    Ponieważ nikt nie odpowiada, to spytam inaczej.

Lodówka załącza kompresor na ok. 3 minuty (nie mierzyłem, jak długo jest wyłączony ale dłużej) i wyłącza chyba za szybko co daje rezultat +12 do nawet +13,5 st. C.

Co można zrobić, by kompresor nie wyłączał się tak szybko i może w ten sposób schłodzi lodówkę do niższej temperatury?
  • Specjalista AGD
    canonik napisał:

Co można zrobić, by kompresor nie wyłączał się tak szybko

Wymienić termostat, ponieważ na pierwszym zdjęciu widać po dźwigience mieszka że jest on bardzo miękki .
  • Poziom 20  
    Połącz na krótko i zobacz czy schłodzi i będziesz wiedział ,ja obstawiam termostat poprzednio nie pisałeś o czasie pracy i spoczynku .
  • Poziom 9  
    Które przewody zewrzeć, by kompresor działał z pominięciem termostatu?
    Zauważyłem, że brązowy z białą koszulką odpowiada za oświetlenie lodówki.
    Tam są numery przy kabelkach. Gdyby ktoś znał budowę termostatu "od środka", to proszę o wskazówki.

Amica AK310 - regulacja termostatu Amica AK310 - regulacja termostatu
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Zwarłem przewody czarny i brązowy (bez koszulki) ok. minutę po wyłączeniu się kompresora. Kompresor po "zwarciu" załączył się lecz po minucie/dwóch wyłączył się.
    Wtedy sprawdziłem tzw. "neonówką", że wskaźnik fazy, który wcześniej na przewodzie brązowym świecił dość jasno teraz ledwo żarzył.
    Po jakimś czasie kompresor znów się załączył i dalej pracuje cyklicznie. Temperatura w chłodziarce cały czas utrzymuje się na granicy +12/13 st. C.

Czy to oznacza, że kompresor się przegrzewa i wyłącza się samoistnie? Czy ktoś ma jakieś inne wytłumaczenie takiego zachowania?

Przypomnę, że cały czas próbuję ustalić, czemu przy pracującym tj. włączającym się i wyłączającym kompresorze i tym samym "pstrykającym" w tym czasie termostacie lodówka nie jest w stanie schłodzić się do 4/5 st. C.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Jeśli masz miernik sprawdź pobór prądu objawy wskazują na zepsutą sprężarkę wyłącza zabezpieczenie termiczne ,sprężarka do wymiany .
  • Poziom 9  
    Kilka prozaicznych pytań :)

Czy przy wymianie sprężarki trzeba od nowa nabijać czynnik chłodzący, czy da się jakoś go zatrzymać (podobno nie ma zaworów)?
    Jaki to jest koszt?
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    Oczywiście da się odzyskać ale musi zrobić to specjalista z odpowiednim sprzętem ,koszt rzecz względna jaki region i jak się ceni specjalista ,należy podzwonić i pytać reasumując pomyśl o kupnie nowej .
  • Poziom 9  
    Dziękuję Koledzy za udział w dyskusji.

Oto kilka wniosków końcowych:
    - sporo osób nie zwraca uwagi na temperaturę w swojej lodówce!
    - wskaźnik temperatury na wyświetlaczach często pokazuje co innego niż termometr włożony do wnętrza lodówki
    - niektóre lodówki nawet 3-letnie mimo ustawień na max. tj. 4 st. C osiąga min. 8,5 st. C, co po moich pomiarach wprawiło w zakłopotanie właścicieli...
    - w tak starych lodówkach, jak moja, temperatura na różnych półkach waha się nawet o 4-5 st. C.

Przygotowując się powoli do wymiany lodówki zauważyłem na jej "plecach" wnękę (z miedzianą rurką) o rozmiarach ok. 5x20 cm, która powinna być zamknięta przykrywką ze styropianem. U mnie przykrywka leżała obok ;) Po przykryciu sprawność lodówki wzrosła (tj. temperatura zmalała) o 1-2 st. C.
    Co do sprężarki, to w Amice mam firmy Electrolux. Jest gorąca podczas pracy. Być może jej żywot dobiega końca ale póki "dycha", to nie poddam jej eutanazji ;)
  • Poziom 9  
    Witam! Mam problem z wymianą termostatu w Amica AK310. Niestety ojciec(starszy człowiek) wyciągnął stary termostat wraz z kapilarą i nie udało mu się włożyć nowego z nową kapilarą(ta sama długość). Przy wkładaniu kapilary do połowy wszystko idzie gładko i przyjemnie. Jednak w połowie długości pojawia się ograniczenie (opór ) coś w rodzaju blokady i dalej nie idzie włożyć kapilary a została połowa jej długości. Czy w tej pochwie jest jakiś zakręt że kapilara ma iść do góry albo w dół albo innym kierunku? Proszę o radę i wskazówki. Może ktoś miał podobny problem. Wszędzie na forum wyczytałem że wymiana jest bardzo prosta i przyjemna i tak jest w większości lodówek, ale tutaj napotkałem na w/w problem. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Szymon
  • Poziom 9  
    szwrobel napisał:
    Mam problem z wymianą termostatu w Amica AK310. (...)

Daj znać, czy poradziłeś sobie z wymianą termostatu.
  • Poziom 9  
    Niestety kapilara nie była jedynym problemem w starej lodówce, dlatego została zakupiona nowa :) a problem z kapilarą został zapomniany....