Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zużycie prądu LCD LED Plazma - faktyczne różnice

22 Maj 2012 22:22 37114 5
  • Poziom 8  
    Witam

Weźmy np.

plazmę - LG 42PT353 (pobór mocy 131W)
    LED - LG 42LV5500 (pobór mocy 84.8 W)

Telewizor idzie np. 5 godzin dziennie. Jaka to jest faktycznie różnica w rachunkach miesięcznie, rocznie? Nie wiem czy dobrze to sformułowałem, żeby zostać dobrze zrozumiany ale interesuje mnie ile faktycznie się zaoszczędzi inwestując w LEDy.
  • Szafy Rack
  • Poziom 39  
    Pytanie w kwestii matematycznej (obliczenie ile zaoszczędzisz) - pomijam. Wystarczy kalkulator i pomnożyć (waty * godziny)/1000 - wyjdzie zużycie w kWh.
    Co do oszczędności to radzę spojrzeć nie tylko na tak wyliczone "cyferki" ale i trwałość jednych i drugich TV, oraz okres gwarancyjny.
    PS.
    Telewizor nie ma nóg - nie "idzie" :)
  • Szafy Rack
  • Poziom 37  
    methiu2 napisał:
    plazmę - LG 42PT353 (pobór mocy 131W)
    LED - LG 42LV5500 (pobór mocy 84.8 W)
    Podstawowa sprawa to skąd kolega wziął te wartości spisał z tyłu tv czy faktycznie pomierzone ? bo jeżeli to z tyłu tv podane wartości maksymalnego poboru prądu to nie można się na nich opierać bo np tv LCD ma w miarę stały pobór mocy a w plazmie dużo zależy od jasności obrazu im jaśniejszy obraz tym większy pobór prądu a z obserwacji wynika że 2/3 czasu obraz jest ciemny a więc pobór prądu jest niższy i może się okazać że po dłuższych pomiarach różnica w poborze prądu się wyzeruje a może się i odwrócić.
  • Poziom 17  
    Witam. Dołączę się do dyskusji. Tak się składa, że posiadam 2 szt 32" LCD (seria 650) samsunga, oraz 42" plazmę LG. Zadałem sobie trud zmierzenia poboru energii przez tą plazmę w długim okresie czasu (6 miesięcy). Plazma jest podpięta przez watomierz elektroniczny od 26.11.2011 do dnia dzisiejszego. Na tej samej listwie zasilającej są podpięte inne urządzenia typu wieża Pionieer, nagrywarka DVD, ale uważam, że ich pobór prądu jest pomijalny. Włączane są sporadycznie i głównie są w stanie standby. Urządzenia te, bez plazmy pobierają w stanie oczekiwania w sumie 5W przy pomiarze chwilowym, wobec tego uznałem, że ich pobór prądu jest pomijalny. Plazma do dnia dzisiejszego zużyła (wraz z pozostałymi wymienionymi urządzeniami) 262 kWh, co daje średnio 1,42 kWh/24h (ma podany przez producenta pobór prądu na poziomie 129W). Plazma ma ustawione oszczędzanie energii na poziom średni i jest włączona średnio ok 8 godzin dziennie. Zastanawiałem ile godzin dziennie wpisać, według mnie telewizor pracuje "od rana do wieczora", ale jest to odczucie subiektywne. Co do LCD nie robiłem długotrwałych pomiarów. Zgodzę się tylko z kolegą egon42. Moje LCD-ki pobierają 85-87W niezależnie od wyświetlanego obrazu tzn. taki sam pobór prądu jest przy całkowicie czarnym jak i zupełnie białym ekranie LCD, natomiast w plazmie pobór prądu ciągle się zmienia zależnie od wyświetlanego obrazu.
    Uff to by było na tyle.
  • Poziom 35  
    To ja też wrzucę swoje 3 grosze. Plazma Samsunga 42 cale 4-letnia pobiera przy normalnym oglądaniu tv (ustawienia bez oszczędzania energii) 240-270W w zależności od treści obrazu.
  • Poziom 38  
    Dodam że PDP (plazma) Full HD 1980x1080 pobiera więcej energii niż HD Ready 1024x768.
    Nowe LCD na LED też już mają zużycie energii uzależnione od jasności ekranu. Sprawdzone na Sharpie LE830E.