Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programtor USBasp - instalacja

plati92 22 Maj 2012 22:32 2088 21
  • #1 22 Maj 2012 22:32
    plati92
    Poziom 11  

Wczoraj do mnie przyszedł programator. Dokładnie ten: http://electropark.pl/programatory/284-programator-dla-avr-na-usb-usbasp-5901000284009.html
    Posiadam Viste 64bit-ową + BASCOM 1.11.9.8 no i niestety nie potrafię ogarnąć tego. Pierwszym problemem jest że nie chce mi się zainstalować programator. Ściągnąłem sterowniki do niego i nic. Przy próbie instalacji wyskakuje że nie można.

0 21
  • Pomocny post
    #2 22 Maj 2012 22:36
    Zocha24
    Poziom 21  

Uruchom ponownie komputer naciskając F8(chyba) i wybierz akceptowanie sterowników nie podpisanych cyfrowo czy coś w tym stylu

0
  • #3 22 Maj 2012 23:05
    plati92
    Poziom 11  

To ma być w biosie ustawiane ? Jak tak to niczego tam nie widziałem takiego.

0
  • #4 22 Maj 2012 23:06
    Zocha24
    Poziom 21  

Nie w biosie przy starcie systemu

0
  • #5 22 Maj 2012 23:30
    plati92
    Poziom 11  

Ok, instalacja się powiodła. Z tym że nie mogę nic wgrać przez bascoma :|

0
  • #6 22 Maj 2012 23:50
    Zocha24
    Poziom 21  

Nie używam bascoma i nie wiem czy sam wspiera usbasp nie wiem czy nie będziesz musiał zainstalować avrdude

0
  • #7 22 Maj 2012 23:57
    paluch_gda
    Poziom 16  

BAscom działa z USBasp - pracuję na nim. Jedyna niedogodność to konieczność przestawienia na "wolny zegar" jak masz atmege fabryczną. Mam to samo i przy okazji uwaliłem już 3 atmegi przez zabawę z fusami :)

0
  • #8 22 Maj 2012 23:58
    plati92
    Poziom 11  

Póki co chciałem się "pobawić" z attiny13 i 2313 - atmegi na potem.

0
  • #10 23 Maj 2012 17:51
    plati92
    Poziom 11  

Szkoda że MkAvrCalculator (free) nie obsługuje attiny13. Ale to już poradzę sobie bez tego. Chociaż czasami mogło by się to przydać. Zaraz zabieram się za testowanie.

Edit:
    Już jakiś czas próbowałem i nic nie wymyśliłem. Attiny13 normalnie wykrywa - no ale wersja free nie obsługuje tego uC. Gdy chce sprawdzić połączenie jest błąd - nie wykrywa uC, jak wybiore z listy to jest ok. Ale wgrać nie mogę programu bo MkAvrCalculator się tylko włącza i nic. Błąd AVRDUDE

0
  • #11 23 Maj 2012 18:27
    mirekk36
    Poziom 42  

Ale wybranie z listy procka nie oznacza że masz poprawnie połączenia. Procek powinien zostać wykryty jak klikniesz ten żółty klawisz "Sprawdź podłączony AVR". Jeśli po tym masz błąd AVRDUDE to znaczy że jednak masz coś źle podłączone - tzn może brak zasilania procka, może jakiś kabel nie łączy itp .... tylko w tym leży problem...

Bo jak już będziesz miał poprawne połączenia to MkAvrCalculator najnormalniej w świecie wykryje ci sam tego procka co najwyżej krzyknie że go nie obsługuje w tej wersji. Więc nie wybieraj go ręcznie z listy.

0
  • #12 23 Maj 2012 18:53
    plati92
    Poziom 11  

Przemieniałem kabelki (robie na płytce stykowej póki co), sprawdzałem połączenia miernikiem itd ... Wszystko jest ok. Jutro sprawdzę, dziś już pół dnia na to straciłem ...

0
  • #13 23 Maj 2012 19:09
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

plati92 napisał:
    Przemieniałem kabelki (robie na płytce stykowej póki co), sprawdzałem połączenia miernikiem itd ... Wszystko jest ok. Jutro sprawdzę, dziś już pół dnia na to straciłem ...

To pokaż zdjęcia (tylko ostre).
    Mikrokontroler zasilasz z programatora? Jeżeli nie, to czy masy zasilania i programatora masz połączone?

0
  • #14 23 Maj 2012 23:07
    plati92
    Poziom 11  

Ogarnąłem w końcu ... Mam "dziwną" płytkę stykową ... Przy sprawdzaniu czy dochodzi napięcie do uC okazało się że nie ... Przyczyną tego jest że te szyny na +/- nie przechodzą przez całą płytkę na raz tylko są podzielone na 3 "strefy" no i z tego wychodził 1 problem.
    Kolejnym problemem jest to że gdy daje żeby wgrywało program to otwiera się mkAVR Calculator i nic dalej się nie dzieje. Konfigurowałem zgodnie z filmikiem i opisem.

0
  • #15 23 Maj 2012 23:12
    mirekk36
    Poziom 42  

Niestety tak to jest z tymi płytkami stykowymi... ale jak już wiesz jak łączyć te szyny zasilania - to teraz nie bój się i odpal sam MkAvrCalculator tak luzem i w zakładce "Programator AVR" kliknij klawisz żółty "Sprawdź podłączony AVR" - szybciej będzie

aha tylko nie zapomnij zainstalować AVRDUDE - wystarczy raz wejść w zakładkę "Ustawienia" i tam masz klawisz "Instaluj"

0
  • #16 23 Maj 2012 23:29
    plati92
    Poziom 11  

"Sprawdź podłączony AVR" to robiłem i działa, wykrywa normalnie. Attiny13 działało bo miałem już normalnie polutowane to itd - gotowiec. Attiny2313 składam na stykówce, po uporaniu się z tym knifem w płytce jest ok. Ale nie da się wrzucić programu z bascoma - daje program chip i się tylko włącza Calculator. Uprzedzam pytanie: tak, mam ustawione programer jako zewnętrzny, jest polecenie: {FILE} {CHIP} /AS /CE i zaznaczone hex - tak jak na filmie.

0
  • #17 23 Maj 2012 23:35
    mirekk36
    Poziom 42  

ok dobrze rozumiem - ale próbujesz na tym ATtiny2313 tak? - więc może daj sam parametr {FILE} i program powinien się odpalić i zobaczysz przynajmniej czy masz załadowany prawidłowy plik HEX do MkAvrCalculator ? oraz ustawione ptaszki na "ZAPISZ" oraz "FLASH" - wtedy wystarczy nacisnąć ten zielony klawisz "WYKONAJ" aha - i jeszcze jedno - jeśli działasz na taktowaniu 1MHz to będzie trzeba ustawić mniejsze taktowanie - pozycja nr.4 z tego rozwijanego pola pod ptaszkiem Auto Speed SCK

0
  • #18 23 Maj 2012 23:45
    plati92
    Poziom 11  

Tak, próbuje wgrać program na ATtiny2313. Z samym {FILE} jest to samo. Otwiera się i nic dalej się nie dzieje. Lista poleceń AVRDUDE pusta.
    Teraz takie pytanie, które powinno być chyba na samym początku - czy trzeba jakoś ustawiać tego mkAVR Calculatora ? Bo w sumie tylko zaintalowałem, odpaliłem i ustawiłem AVRDUDE - może to jest przyczyna nie działania.
    Sprawdzanie działa, nic poza tym.

0
  • #19 23 Maj 2012 23:51
    mirekk36
    Poziom 42  

A może ustalmy jeszcze jedno - jaką masz wersję programu ? "build 59" ? czy starszą ? Jeśli starszą to nie ma szans żeby zadziałał.....

a jeśli nowszą to jeszcze spróbuj usunąć do testów ostatni parametr /CE

program po odpaleniu powinien sam wykryć podłączony procek i przygotować kontrolki do zaprogramowania go .... Jeśli to się nie dzieje - hmm to właśnie może jakaś stara wersja programu?

0
  • #20 23 Maj 2012 23:58
    plati92
    Poziom 11  

No to już wiemy gdzie jest problem. Posiadam 57, ściąganą z ATNEL ... pisało że aktualna, a nie jest z tego wychodzi.

0
  • Pomocny post
    #21 24 Maj 2012 00:02
    mirekk36
    Poziom 42  

plati92 napisał:
    No to już wiemy gdzie jest problem. Posiadam 57, ściąganą z ATNEL ... pisało że aktualna, a nie jest z tego wychodzi.

No to na pewno nie ściąganą z Atnel ;) jeśli wyświetla ci się na górze "build 57"

zassaj z atnela - wprawdzie nazwa pliku będzie miała numerek 57 ale po rozpakowaniu pliku będziesz miał wersję 59 - trochę zamieszanie ale na pewno będzie ta wersja co trzeba - masz tu Link

0
  • #22 24 Maj 2012 00:26
    plati92
    Poziom 11  

Wielkie dzięki ! Wszystko działa tak jak ma (a przynajmniej tak mi się wydaje). To teraz można iść spać.
    Zostawiam na jutro zabawy z programowaniem.

0