Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CB SOFTWARE - program jako wskaźnik siły sygnału i modulacji do CB.

Krzyhoo 11 Jan 2005 16:21 2534 14
 • #1
  Krzyhoo
  Level 13  
  Ciekawi mnie czy istnieje program który byłby wskaźnikiem siły sygnału i modulacji do cb??? Czy ktos słyszał o czyms takim???
 • #2
  majonezz
  Level 18  
  Mógłbyś trochę sprecyzować pytanie? (jakie CB, przez co łączysz komp z CB?)
 • #3
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Pewnie i jest cos takiego... I pewnie laczy sie po RS'ie ;)


  Ale pytanie nasuwa sie nastepujace: Po co taki program ? CB ma to do siebie, ze poza gniazdami anteny, pa, sluchawek i mikrofonu nic nie ma, wiec trzeba by bylo rzezbic, a pozniej to jakos wykalibrowac... Zatem mija sie z celem.
 • #4
  szakal234
  Level 12  
  Witam. Ciekawa sprawa z tym wskaźnikiem ale jak już ktoś chce podpinać radio do kompa to lepiej w lepszych celach niż tylko wskaźnik poziomu odbieranego sygnału czy modulacji. Ja osobiście wole odbiór np zdjęć czyli SSTV jest to ciekawsza sprawa:) A jak sie posiada jakieś lepsze radyjko to można zrobić interfejs do kompa za pośrednictwem portu LPT i np: President Jackson + program WINscanner jest to ciekawa sprawa sam tak kiedyś miałem i mozna osiągnąć troszke większy zakres częstotliwości niż standardowo na radyjku.


  Pozdrawiam
 • #5
  ch0mik
  Level 11  
  Zgadza się SSTV jest dużo na SSB i co najważniejsze : dużo Polaków (m.in z Francji) nadaję to. Polecam program Chroma Pix.
 • #6
  Jap
  Level 28  
  Troszkę temat zszedł w innym kierunku, ale jeśli już ktoś zainteresuje się SSTV niech dobrze poczyta instrukcję do programu, szczególnie o SLANT - pochyleniu obrazka. Działam na SSTV od 5 lat i czasem szlak mnie trafia jak komuś udało się podłączyć radio pod komputer i nadaje krzywe obrazki - wręcz nie do odczytania. Najgorzej jest z nowicjuszami używającymi MMSSTV - ma on funkcję prostowania obrazków więc delikwent jest święcie przekonany, że i on nadaje prosto. Bardzo często się myli robiąc ogromne QRMy
 • #7
  pol249
  Level 11  
  wedlug mnie po to w nowych programach wprowadza sie automatyke zeby niesiedziec przed monitorem i korygowac obrazek .Od kilku lat pracuje na sstv i pr i jakos niebylo proglemu z odbiorem obrazkow nawet od bnowicjuszy jak wlaczy sie autoslant-a ja pracuje na mmstv a na pr agw+ui-view32+sally
  pozdrawiam krzysztof
 • #8
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  yes2mike wrote:
  Pewnie i jest cos takiego... I pewnie laczy sie po RS'ie ;)

  Ano jest :)
  Tylko, że nie łaczy sie po RSie.
  Eh.. całe zycie sie człowiek uczy...
  Michał
 • #9
  Kalabasz
  Level 12  
  "A jak sie posiada jakieś lepsze radyjko to można zrobić interfejs do komputera za pośrednictwem portu LPT i np: President Jackson + program WINscanner jest to ciekawa sprawa sam tak kiedyś miałem i mozna osiągnąć troszke większy zakres częstotliwości niż standardowo na radyjku." - czy możesz coś więcej powiedzieć o tym jak coś takiego wykonać i czy w dużym stopniu powiększa to zakres częstotliwości, które mogą być odebrane?
 • #10
  sp8gsc
  Level 26  
  Jakos pomijana jest tutaj legalnosc emisji cyfrowych na CB. Wszyscy mowia o odbiorze. Odbior jest legalny, ale nadawanie juz nie. Dopuszczalnymi emisjami sa AM FM i ssb. I niech ktos nie mysli, ze jak nadaje sstv przez mikrofon to jest to ssb. To jest taki sam sygnal (ograniczony tylko mozliwosciami mikrofonu) jak zwykly sygnal cyfrowy. Nadwanie emisjami cyfrowymi na CB jest zabronione.
  Ale oczywoscie pasjonaci takich emisji moga uzyskac pozwolenie krotkofalarskie i bawic sie tym do woli na specjalnie wydzielonych czestotliwosciach na pasmach amatorskich.
 • #11
  Kalabasz
  Level 12  
  To powiedz mi kolego dlaczego tak dużo stacji pracuje w paśmie powyżej 28 MHz, czyli wszyttko to jest nielegalnie??
 • #12
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kalabasz wrote:
  To powiedz mi kolego dlaczego tak dużo stacji pracuje w paśmie powyżej 28 MHz, czyli wszyttko to jest nielegalnie??

  Bo od 28.000 w górę pracują krótkofalowcy.
  Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobił licencje i również legalnie tam nadawał.
  Michał
 • #13
  Kalabasz
  Level 12  
  Licencja jest - tylko chyba chęci trochę brakuje SP8JIM
 • #14
  Jap
  Level 28  
  pol249 - ale to nie znaczy, że skoro Ty używasz MMSSTV to cały świat na tym pracuje. Korekcję pochylenia obrazka przeprowadza się tylko raz - na dobrym wzorze (u mnie są to satelity meteorologiczne) i masz już pewność, że twoje obrazki "wchodzą" do wszystkich równo. A automatyczna korekcja powoduje, że delikwenci nawet nie są świadomi co za syf w eter puszczają - tylko że jest to im ciężko wytłumaczyć bo oni otrzymują proste obrazy.
 • #15
  sp8gsc
  Level 26  
  Kalabasz wrote:
  To powiedz mi kolego dlaczego tak dużo stacji pracuje w paśmie powyżej 28 MHz, czyli wszyttko to jest nielegalnie??

  Jesli nie maja licencji krotkoflarskich (URTiP wydaje pozwolenia tradycyjnie nazywane licencjami) to oczywoscie robia to nielegalnie.
  Jesli obrazki nadaja krotkoflowcy, to jest to jak najbadziej legalne korzystanie z przydzielonego dla krotkofalowcow pasma 28 MHz.
  Krotkoflowcy korzstaja tez z innych emisji cyfrowych rtty, packet a ostatnio modne jest psk31 i wsjt. (tylko nie sa to emisje do przesylania obrazkow tylko zwykle emisje cyfrowe do nawiazywania lacznosci)
  Licencje mozna zdobyc po zdaniu egzaminu na swiadectwo operatorskie organizowanego przez URTiP.
  http://pzk.org.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=214