Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie sterowników PLC - języki alternatywne, nieujęte norm± IEC 61131-3

Jarekrb 23 May 2012 11:21 3842 9
SterControl
 • #1
  Jarekrb
  Level 9  
  Dzień dobry,

  Mam pytanie do forumowiczów którzy spotkali się w pracy, na studiach z innymi językami programowania sterowników PLC niż te okre¶lone przez normę IEC-61131-3 (LAD, FBD, STL, ST, SFC).

  Przykładowo B&R ma swój język Automation Basic,
  Sterowniki Siemensa M7 można programować w C,
  z kolei S7 można dodatkowo programować w HiGraph, CFC (opcjonalne oprogramowanie)

  Znacie innych producentów którzy maj± swoje własne, nieujęte norm± języki programowania?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • SterControl
 • #2
  Komar91
  Level 18  
  Ja na studiach programowałem PLC firmy B&A za pomoc± programu bodajże automation studio. W tym programie pisali¶my programy w drabince, C oraz nawet budowali¶my na bramkach logicznych w tym programie
 • SterControl
 • #3
  Jarekrb
  Level 9  
  Dziękuję za odpowiedĽ. Ja również miałem styczno¶ć z Automation Studio, własnie w tym ¶rodowisku korzystałem z języka Automation Basic :)
 • #4
  Komar91
  Level 18  
  Czy moja odpowiedĽ pomogła? Czy masz zamiar korzystać z ww. języków?
 • #5
  Jarekrb
  Level 9  
  W tej chwili skupiłem się na poznawaniu oprogramowania Step7. W przyszło¶ci może będę musiał korzystać z Automation Basic, tego nigdy nie wiadomo :) Odpowiadaj±c na pierwsze pytanie - o B&R napisałem w pierwszym po¶cie, więc niestety nie dowiedziałem się niczego nowego.
  Na chwilę obecn± próbuje szukać ogólnych informacji o różnych językach, ale nieujętych w normie IEC, ciężko znaleĽć jakie¶ konkretne informacje na stornach producentów. Dlatego liczę na forumowiczów którzy żyj± tym na co dzień - wystarczy firma - język, a resztę postaram zgłębić sam.
 • #6
  ElMapet
  Level 20  
  o HiGraph i CFC sam chętnie bym się dowiedział czego¶ więcej
 • #7
  DSB
  Level 15  
  Najwięksi producenci odchodz± od stosowania egzotycznych języków, przykład Siemensa: HiGraph nie pojawi się w TIA Portal - pozostan± tylko STL, LAD, FBD, GRAPH, SCL. Z mojego do¶wiadczenia wynika, że wszystkie zadania dla PLC można wygodnie zrealizować w tych językach.

  Wła¶ciwie jaki masz cel w szukaniu "egzotycznych" języków w PLC?
 • #8
  jestam
  Automation specialist
  Gdy powstawała ta norma, to PLC istniały na rynku ponad 20 lat. Wszystko co ma dłuższ± historię nie jest z ni± zgodne. Co najwyżej wygl±da podobnie.

  Jarekrb wrote:
  IEC-61131-3 (LAD, FBD, STL, ST, SFC).


  Sk±d wzi±łe¶ pomysł, że STL ma cokolwiek wspólnego z IEC 61131-3?
  Język drabinkowy nie musi być zgodny z norm±. LAD Siemiensa nie jest.
  Ladder Diagram (LD) GE Fanuc też nie jest. I tak dalej.
 • #9
  Jarekrb
  Level 9  
  DSB jestem na etapie pisania pracy dyplomowej i chciałem wspomnieć o językach alternatywnych - jak nic nie znajdę to zwyczajnie zrezygnuje z tego rozdziału.

  Jestam osobi¶cie my¶lałem, że to fakt a nie pomysł. STL to lista isntrukcji Siemensa (IL). Dlaczego język LAD Siemensa nie jest zgodny z norm±?
  Link: https://a248.e.akamai.net/cache.automation.si....com/dnl/TY1NjgyNwAA_8790932_FAQ/norm_tbl.pdf

  Czy masz po prostu na my¶li, że Siemens preferuje programowanie przy użyciu swoich funkcji, a funkcje IEC s± pochowane w bibliotekach (jak IEC Timers, Counters itp.)?

  Czy jest kto¶ w posiadaniu elektronicznej wersji normy IEC 61131?
 • #10
  jestam
  Automation specialist
  Jarekrb wrote:
  Jestam osobi¶cie my¶lałem, że to fakt a nie pomysł


  S± trzy rodzaje prawdy: ¶winta prowda, tyz prowda i prowda marketingowa. Dokument Siemensa, który podlinkowałe¶, to ten trzeci rodzaj prawdy.

  Norma definiuje m. in. model programowy i składnię języków programowania. Odno¶nie składni Siemens komentuje: "Note: different syntax, same functionality." Odno¶nie modelu programowego cisza, jak na rybach. Ja powiem tylko, że różni się on od opisanego norm±.

  Przykład IL z normy:
  Programowanie sterowników PLC - języki alternatywne, nieujęte norm± IEC 61131-3

  Jak to się ma do STL to chyba sam możesz sobie odpowiedzieć. LAD wygl±da mniej więcej jak w normie, ale ten model programowy...

  Siemens wrote:

  "STL in STEP 7 differs essentially from the standard regarding the command syntax (see no. 52). This difference is necessary to meet the requirements concerning compatibility with STL in STEP 5.


  Mniej więcej to samo pisałem wyżej:
  jestam wrote:
  Gdy powstawała ta norma, to PLC istniały na rynku ponad 20 lat. Wszystko co ma dłuższ± historię nie jest z ni± zgodne. Co najwyżej wygl±da podobnie.


  ¦rodowiska dla sterowników Moeller, Wago, Beckoff (wszystko to mutacje CodeSys) s± zgodne z norm±. Zacznij od www.codesys.com i sam porównaj. Z bardziej egzotycznych, które widziałem, PLC (bodajże) Panasonic s± programowane zgodnie z norm±.