Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator do pompy cyrkulacyjnej AC 230V 3W

AXELF 23 Maj 2012 14:12 2974 15
  • #1 23 Maj 2012 14:12
    AXELF
    Poziom 20  

Witam,
    Zakupiłem do akwarium morskiego pompę cyrkulacyjną 230V 3W lecz jest ona dosyć mocna, że przewraca mi kamienie nawet. Chciałbym zrobić sobie najprostrzy regulator mocy by móc zmniejszyć moc nawet do 1 Wata, żeby pracowała ona mniej brutalnie. Szukałem na forum, lecz nie znalazłem ciekawego rozwiązania. Na yt było pokazane tylko jak zrobić regulator do napięcia stałego za pomocą tranzystora i potencjometru. Lecz przy 230V to raczej nie przejdzie. Czy mógłby mi ktoś doradzić jak można najprościej i najtaniej rozwiązać mój problem. Z góry dzięki.

0 15
  • #2 23 Maj 2012 14:37
    gilus1
    Poziom 28  

Najprościej będzie za pomocą kondensatora szeregowo włączonego z silnikiem. Ewentualnie można też za pomocą żarówki lub rezystora zmniejszyć napięcie. Ewentualnie transformator lub autotransformator. Co do wartości poszczególnych elementów to musisz wybrać orientacyjnie. Kondensatory będą najtańsze, ale ich wartość także musisz dobrać eksperymentalnie wedle uznania.

Moderowany przez Mirek Z.:

Należy zapytać o typ silnika, zamiast zgadywać rozwiązanie.

0
  • #3 23 Maj 2012 14:41
    AXELF
    Poziom 20  

Wystarczy, że podłączę szeregowo kondensator regulowany na jeden z kabli zasilających i to wystarczy ? Czy jeszcze muszę coś kombinować ? Transformator odpada z racji ceny.

Dodano po 1 [minuty]:

Gilus1 czy mógłbyś mi to zaznaczyć na schemacie, lub jakimś małym łopatologicznym rysunku w paincie. Byłbym Ci bardzo wdzięczny

0
  • #4 23 Maj 2012 15:01
    gilus1
    Poziom 28  

Proszę bardzo:
    Sądząc po pytaniu widzę, że kolega niezbyt obeznany jest w tych sprawach, więc już na starcie zalecam daleko idącą ostrożność. Kondensator powinien mieć napięcie maksymalne 450V lub więcej. Tego typu kondensatory są stosowane przy silnikach 1 fazowych w starych pralkach itd. Pojemność kondensatora musisz dobrać eksperymentalnie. Mniejsza pojemność: mniejsza moc silnika. Większa pojemność: większe obroty silnika.

0
  • #5 23 Maj 2012 15:03
    AXELF
    Poziom 20  

Wielkie dzięki, jednak dobrze myślałem z tym podłączeniem. Zaraz udam się do sklepu i coś wybiorę. Pozdrawiam

0
  • #7 23 Maj 2012 15:27
    Quarz
    Poziom 43  

kaka0204 napisał:
    Takie coś powinno pomóc:
    Pozdrawiam.
    Kompletna bzdura - zechciej zauważyć, iż przedmiotowa pompa zasilana jest z sieci prądu przemiennego 230V ... :!: :!: :!:

Również poprzednie tu wypowiedzi - jednego z najbardziej aktywnych - są warte przysłowiowego 'funta kłaków', skoro nie wiadomo dokładnie jaki rodzaj silnika (siłownika) został w tej pompie użyty ... :!: :shock:

0
  • #8 23 Maj 2012 15:57
    kaka0204
    Poziom 28  

Quarz napisał:
    kaka0204 napisał:
    Takie coś powinno pomóc:
    Pozdrawiam.
    Kompletna bzdura - zechciej zauważyć, iż przedmiotowa pompa zasilana jest z sieci prądu przemiennego 230V ... :!: :!: :!:

Również poprzednie tu wypowiedzi - jednego z najbardziej aktywnych - są warte przysłowiowego 'funta kłaków', skoro nie wiadomo dokładnie jaki rodzaj silnika (siłownika) został w tej pompie użyty ... :!: 8-O

Ach no tak przepraszam mój błąd. To co ja podałem jest sterownikiem silnika DC.

0
  • #9 23 Maj 2012 17:58
    AXELF
    Poziom 20  

Niestety owy kondensator nie pomógł. Gość w sklepie powiedział, że przy tej mocy ciężko go zwolnić. Jedynie mogę zastosować gotowy regulator lecz te co mieli na stanie działały od 15W :/ Czy regulator z wiertarki lub ściemniacz do żarówek zdał by egzamin?

0
  • #10 23 Maj 2012 18:16
    Quarz
    Poziom 43  

AXELF napisał:
    Niestety owy kondensator nie pomógł. Gość w sklepie powiedział, że przy tej mocy ciężko go zwolnić.
    I to było do przewidzenia ... :idea: :lol: ... dotąd, kiedy nie podasz tu informacji o tym silniku/siłowniku, to możemy tylko gdybać a dyskusja tu - patrz wyżej - może być podobna do przysłowiowej dyskusji "o rzyci Marynii" - nie widzieli, a dyskutują ...

AXELF napisał:
    Jedynie mogę zastosować gotowy regulator lecz te co mieli na stanie działały od 15W :/ Czy regulator z wiertarki lub ściemniacz do żarówek zdał by egzamin?
    Patrz wyżej ...

0
  • #11 23 Maj 2012 18:25
    AXELF
    Poziom 20  

Jedyne co mogę powiedzieć to:
    - Jest to pompa cyrkulacyjna akwarystyczna, czyli silnik 230V chłodzony wodą. Nie zawiera on żadnej elektroniki. Tylko sam silnik i wirnik plastikowy z magnesem.
    - Dane napisane na obudowie to tylko JVP -100 230 - 240V 3W oraz wydajność 2500L/H. Nic więcej niestety nie pisze. Obudowa jest klejona więc też za dużo się nie dowiem.

Dodano po 1 [minuty]:

http://salarias.pl/falownik-jvp100-przyssawkami-p-46.html tak wygląda owe ustrojstwo

0
  • #12 24 Maj 2012 14:10
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 27 Maj 2012 16:00
    elek555
    Poziom 37  

Włącz to cudo przez żarówkę 10-15W/230V i opisz efekty. Wstaw fotki zawartości bo ten plastikowy wirnik bardzo mnie zaciekawił. Spodziewam się tam czegoś innego od opisu

0
  • #15 27 Maj 2012 16:22
    Quarz
    Poziom 43  

jdubowski napisał:
    Jeszcze prościej - przydławić po stronie tłocznej (zacisk na wężu).
    Ale wtedy jest to nastawa - jakaś tam - a nie regulacja ... :!: :cry:

0
  • #16 27 Maj 2012 19:01
    1078231
    Użytkownik usunął konto