Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik do rolety antywłamaniowej.

11 Sty 2005 17:29 8759 17
 • Poziom 18  
  W obiekcie zamontowana jest roleta antywłamaniowa na zewnetrznych drzwiach. Drzwi mają czujnik kontaktronowy z odliczaniem czasu na wejście. W jaki sposób założyć dodatkowy czujnik na roletę, tak aby zwłoka na wejście była odliczana juz przy otwieraniu rolety.

  Bardzo proszę o wszelkie przemyślenia i Wasze teorie w jaki sposób taki czujnik można wykonać i zainstalować. Żadne gotowe rozwiązania nie przychodzą mi do głowy, więc Wasza inwencja może być bardzo pomocna.

  Pozdrawiam:

  Łukasz

  PS Nie nadmieniłem, że chodzi wyłącznie o problem natury mechanicznej, w którym miejscu taki czujnik umieścić, jak wyregulować i jakiego typu użyć ? Podłączenie elektryczne i zmiana ustawień centralki to już pryszcz.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • Poziom 22  
  kontaktron można zamontować też na roletę i opóźnienie dałbym z pilota
 • Poziom 13  
  Istnieją typowe kontaktrony loretowe.działają bez zarzutu.Mozesz dać czas na wejście dłuższy dla rolety i krótszy dla drzwi choć tak naprawdę to nie ma większego znaczenia jeśli po każdym zamknięciu drzwi zasuwana jest roleta.
 • Poziom 18  
  [quote="koppers"]Istnieją typowe kontaktrony loretowe.działają bez zarzutu.

  Nigdy nie widziałem takego czujnika, mozna prosić o blizsze dane.

  Co do opóźnienia z pilota to też o tym myślałem. Za dużo osób ma klucze do sklepu - potrzeba by było z 5 pilotów i przeszkolenie personelu żeby nie było fałszywych alarmów z wejścia.

  P otwarciu rolety czas na wejście 15 sekund, w drzwiach dwa zamki klasy C. Włamywacz nie zdąży ich otworzyć w tym czasie - zostanie powiadomiona ochrona.
 • Poziom 12  
  Jak mówił kolega są w sprzedaży czujniki roletowe, mocuje się go przy mechaniżmie rolety i do rolety dokręca się sznurek(razem w zestawie),
  czujniki takie widziałem w AAT.
 • OptexOptex
 • Poziom 13  
  ROLETOWY oczywiście.Jest to magnetyczny vzujnik kulkowy.Zasuwająca się roleta wciska kulkę i dalej już nie trzeba tłumaczyć.Np:RB-32WH.
 • Poziom 18  
  koppers napisał:
  ROLETOWY oczywiście.Jest to magnetyczny vzujnik kulkowy.Zasuwająca się roleta wciska kulkę i dalej już nie trzeba tłumaczyć.Np:RB-32WH.


  Chyba jestem głąbem, bo nie mogę tego nigdzie namierzyć, proszę dajcie linka.

  A do czego służy ten sznurek? Proszę o wytłumaczenie na jakiej zasadzie to ustrojstwo funkcjonuje i w którym miejscu to się przykręca.

  Moja roleta jest zamykana ręcznie od zewnątrz, mechanizm ze sprężyną, na środku jeden zamek, po bokach solidne uszy na dwie kłódki.

  Pozdrawiam:

  Łukasz
 • Poziom 13  
  Myślałeś może o kontaktronie i magnesie na dole rolety? Tanio i pewnie. Zamiast kontaktronu możesz wykorzystać czyjnik Halla. Zaczynasz podnosić roletę i kontaktron zwiera lub dostajesz impuls z czujnika Halla. Czujnik jest droższy i bardziej skomplikowane jest jego podłączenie pod system ,ale pewniejszy i odporniejszy na zniszczenie i trudniej go znaleźć. To kolejny pomysł z którego możesz skorzystać lub nie. Pozdrawiam.
 • Poziom 18  
  [quote="Adam.C"]Myślałeś może o kontaktronie i magnesie na dole rolety? Tanio i pewnie. Zamiast kontaktronu możesz wykorzystać czyjnik Halla.

  Myślałem o kontaktronie, ale według mnie nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Po pierwsze czujnik należałoby umocować na dole, a magnes przymocować do ruchomej części rolety. Czujnik jest wówczas widoczny z zewnątrz i łatwo go sabotować, dodatkowo należy się liczyć z drobnymi ruchami rolety spowodowanymi np. wiatrem. Czujnik kontaktronowy jest dość delikatny ale w ostateczności będę musiał tak zrobić. W poprzednich postach była mowa o czujniku magnetycznym z doczepianą linką - chociaż nie wiem jak to wygląda jest to podobno czujnik przewidziany do tego typu zadań - proszę jeżeli ktoś widział coś takiego o przedstawienie w kilku słowach zasady działania i montażu.

  Nie znam również czujnika Halla, poza tym znanym z samochodu. Jak można go wykorzystać i w którym miejscu umocować?

  Temat jest dla mnie nietypowy i jak widzę po Waszych opiniach nie był wczesniej dyskutowany. Dlatego tym bardziej proszę o Wasze dowolne przemyślenia. Ja mówiąc szczerze myslałem o styczniku mechanicznym z kółkiem na końcu, znanym z wind. Problem w tym czy może on pewnie działać przy przepływie tak małych prądów, nie do takich zoztał on stworzony.

  Z poważaniem:

  Łukasz
 • Poziom 13  
  No tak. Więc czujnik Halla to półprzewodnik reagujący na pole magnetyczne. Gdy w jego pobliżu znajdzie się np. magnes to na jego wyjściu stan logiczny zmieni się na przeciwny. Druga sprawa kontaktron można zabudować, stosując dość silny magnes ruchy rolety nie przeszkadzają. W hurtowni której linka podałem są kontaktrony w obudowach zalane, które posiadają styk przełączny. tzn. trzy wyprowadzenia. wspólny oraz NO i NC. Ponadto w starych CD romach są szczelinowe czujniki podczerwieni i taki możesz zastosować w dowolnym miejscu rolety. Tak samo z kontaktronem lub czujnikiem Halla można zabudować go u góry a magnes umieścić w środku rolety. Nawiercić otworek, aby aluminium nie osłabiało pola i załatwione. Rozwiązań jest stotysięcy. Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Właśnie wczoraj miałem próbę włamania. Roleta została uszkodzona. Co ciekawe włamywacze zaatakowali roletę nie od strony zamka a od strony szyn przykręconych do muru. Prawie się im udało dostać do drzwi ale zajęło im to za dużo czasu i odpuscili.

  Nowe szyny (stare nie nadawały się do niczego) zostały przymocowane srubami przewierconymi na wylot ściany. Dodatkowo za waszą radą na dole rolety zamontowane są dwa pancerne kontaktrony garażowe. Przy szynach zamontowane są kontaktrony miniaturowe w ilości 4 sztuk reagujące na oderwanie szyny od ściany. W najbliższym czasie zamontuję zakupioną właśnie zewnętrzną kamerę z cyfrowym magnetowidem i dodatkowe halogeny oświetlające roletę.
 • Poziom 14  
  twój problem polega chyba na regulacji czasu wejścia w centrali alarmowej a nie w czujniku ponieważ jest to kompromis aby włamywacz miał jak najmniej czasu i aby starczyło obsłudze na wyłączenie alarmu co się tyczy czujników to nigdy za dużo na takiej żaluzji jak piszesz to i boczne dodatkowe gdyby były to by zadziałały już przy naruszeniu nawet bocznym zaleca się kontaktrony z tz (tamperem ) lub czujnikiem wstrząsowym np. czujnik stłuczeniowy ładnie reaguje na udeżenia .
 • Poziom 18  
  juliusnemo napisał:
  twój problem polega chyba na regulacji czasu wejścia w centrali alarmowej a nie w czujniku ponieważ jest to kompromis aby włamywacz miał jak najmniej czasu i aby starczyło obsłudze na wyłączenie alarmu co się tyczy czujników to nigdy za dużo na takiej żaluzji jak piszesz to i boczne dodatkowe gdyby były to by zadziałały już przy naruszeniu nawet bocznym zaleca się kontaktrony z tz (tamperem ) lub czujnikiem wstrząsowym np. czujnik stłuczeniowy ładnie reaguje na udeżenia .


  Nie wiem czy dobrze wszystko zrozumiałem, bo jakoś ciężko mi szło czytanie. Więcej czujników to plus czy minus tej instalacji. Czas krótszy czy dłuższy ?????

  Kontaktrony z "czujnikiem wstrząsowym" to byłoby coś, masz namiar na takie urządzenia????

  Czujnik stłuczeniowy jest oczywiście zamontowany i dodatkowo dwa zamki w drzwiach za roletą, a w drzwiach szyby P4.

  Pozdrawiam:
  Łukasz
 • Poziom 20  
  Witam.
  Co Ty trzymasz za tą roletą, że się tak włamują!?
  W normalnym układzie jeden czujnik otwarcia rolety wystarcza. Ja często stosuję kontaktrony betonowane w ścianę przy bocznej listwie, na dole i magnes na rolecie. Polecam CTC (Włoskie, w aluminiowej obudowie). Linia powinna być dołączana do systemu po jej zamknięciu (taka, jak do czujnika zamknięcia obudowy szyfratora - pozwala na załączenie systemu, pomimo, że jest naruszona i uruchamia czas wejścia). To zwolni Cię od "rozsiewania" pilotów dla dużej liczby pracowników. Czas wejścia trzeba dobrać. Linia kontaktronu drzwi powinna być warunkowo-zwłoczna. Bez uprzedniego otwarcia rolety wywołuje alarm jak natychmiastowa.
  Pozdrawiam Adam M.
 • Poziom 18  
  adam_mk napisał:
  Witam.
  Co Ty trzymasz za tą roletą, że się tak włamują!?
  W normalnym układzie jeden czujnik otwarcia rolety wystarcza.

  Linia kontaktronu drzwi powinna być warunkowo-zwłoczna. Bez uprzedniego otwarcia rolety wywołuje alarm jak natychmiastowa.
  Pozdrawiam Adam M.


  Za roletą jest sklep komputerowy.

  Z tymi czujnikami to chodzi o to, aby alarm włączył się zanim powstaną poważne uszkodzenia w rolecie. Oczywiście linia kontaktronu na drzwiach jest dokładnie tak zrobiona jak piszesz.
  Istnieje sposób otwarcia rolety tak aby dolna listwa z zamkiem, kłódkami i magnesem kontraktonu pozostała nienaruszona. I właśnie przed taką ewentualnością trzeba się zabezpieczyć. Nie chce nic mówić ale ostatnio trzech moich znajomych zostało okradzionych, mimo, że sklepy były zabezpieczone i monitorowane.

  Dlatego bardzo proszę szanownych kolegów o dzielenie się swoją wiedzą jak powinno się dodatkowo zabezpieczać swoje mienie, bo to co do tej pory wydawało mi się prawidłowym zabezpieczeniem okazało się niewystarczające. Złodzieje działają bardzo szybko, w kilku, kilkoma łomami forsują drzwi i w czasie trwania alarmu łapią kilka najcenniejszych rzeczy i znikają.

  Nabieram przekonania do czujek i barier montowanych na zewnątrz.
  Właśnie będę testował barierę Crow 2m wysokości i zasięg 5m, przy cenie 600 zł wydaje się to całkiem rozsądnym rozwiązaniem.

  Z poważaniem:

  Łukasz
 • Poziom 13  
  Tak sam obserwujesz sposób działania intruzów,robią to szybko i niestety coraz częściej skutecznie.

  Rzeczywiście chyba za dużo wymagamy od systemów , które jak sama nazwa wskazuje sa Systemami Sygnalizacji Włamania i często na tym kończą swoją rolę i przez dłuższy okres czasu to sie nie zmieni.
  Czasami te kilka ,kilkanaście minut wystarczają na zrobienie ,,dobrej roboty" przez gości zajmujacych się grabieżami.
  Dobrym sposobem jest łączenie elektroniki z mechaniką np.alarm + krata wewnętrzna!!! , czy jak w twoim przypadku roleta + kontaktron. To zwiększa czas pokonania przeszkody i zmniejsza ryzyko utraty mienia.
  Musisz jednak pamiętać że stworzenie systemu ,który chroniłby przed uszkodzeniami czy zniszczeniami jest co najmniej trudne ale nie niemożliwe.Tylko za wszyskim stoi kasa i trzeba uważać by nie wystąpił przerost formy nad treścią.Pozdrawiam i nie daj sie zwariować.
 • Poziom 20  
  Witam
  Łukaszu3232 ! Powinieneś ponownie przyjrzeć się obiektowi. Dokonać ponownej analizy zagrożenia itd. Gdybym wiedział, że komputery to od razu bym sugerował zmianę podejścia do tematu.
  Kiedyś musiałem rozwiązać podobny problem. Sklep był z pięknymi wyrobami futrzarskimi. Gdyby tak trylinką w największą szybę, skok do środka, z wieszaka jednym ruchem złapać w objęcia ile się da to , jak piszesz , całość trwa kilka sekund a straty? I nech sobie wyje! Ten alarm.
  Nie mogłem podjąć się budowy alarmu bez dodatkowych zabezpieczeń meczanicznych. Zasugerowałem mądrą kratę. Powstało skuteczne zabezpieczenie zawierające: alarm, rozsuwaną i zamykaną na noc kratę i wstrząsówki zabetonowane w podłodze (tam były piwnice). Kraty trzeba szukać takiej, żeby jej elementy nie mieściły się w standartowe nożyce do cięcia drutu budowlanego. Polecam połażenie po wsiach. Tam można czasem zdobyć z odzysku takie pantografy składane z płaskowników ( po GS owe sklepy - późny Gomółka). Po rozsunięciu zastawiają całe wejście do sklepu. Witrynę i drzwi. Po złożeniu i odchyleniu w kierunku ściany prawie nie zabierają miejsca. W efekcie ochrona dwa razy wygarniała z piwnicy amatorów futer z młotami i przecinakami w garści. Tu zabezpieczenie musi polegać na stworzeniu takiej kalkulacji we łbie nocnego gościa, aby mu się trud przełamywania zabezpieczeń "nie opłacił" już na ich pierwszy widok. Alternatywą może być zwijana na dzień a opuszczana na noc krata z masywnych ogniw też nagminnie stosowana kilkadziesiąt lat temu w witrynach sklepowych. Może taką pozyskać? Wiem, że i dzisiaj się je produkuje, ale cena metra kw. jest b. wysoka.
  Linia ze zwłoką, dodatkowy czujnik itd to nie wszystko. Trzeba "zdobyć" trochę czasu aby, ochrona mogła zdążyć przed przełamaniem zabezpieczeń i aby to było bardzo widoczne, że tak się stanie.
  Pozdrawiam Adam M.
  P.S.
  Kamerę (choćby taką internetową z wejściem usb), która pokazuje klientom na ekranie jednego z komputerów, jak sobie łażą po sklepie masz oczywiście.